info@aktob.org.tr
II. Sürdürülebilir Turizm Kongresi


 

II.Uluslararası Sürdürülebilir Turizm Kongresi

Akdeniz Üniversitesi Turizm Fakültesi, 28-30 Nisan 2016 tarihleri arasında II. Ulusal Sürdürülebilir Turizm Kongresine Adrasan’da yer alan Akdeniz Üniversitesi Sosyal Tesislerinde  ev sahipliği yapacaktır.

Kongrenin ana konusu olan sürdürülebilir turizm, doğal, ekonomik ve sosyo-kültürel kaynakların kullanılırken korunmasını ve devamlılığını gözeten son yılların en önemli turizm yaklaşımlarından biridir. Bu yaklaşım, kaynakların kullanımının kontrol altına alınarak doğal çevreye verilen zararın asgari düzeye indirilmesini hedeflemektedir. Bununla birlikte yerel halka sosyal kazanım kapısı açarak destinasyonları korumayı sağlamaktadırBu bağlamda II. Ulusal Sürdürülebilir Turizm Kongresinin amacı, turizm sektörü paydaşları, turizm akademisyenleri ve farklı disiplinlerden akademisyenlerin görüşlerini ve değerli bilgilerini bir araya getirerek güncel turizm uygulamalarını sürdürülebilir turizm yaklaşımı rehberliğinde ele alarak tartışmak, çözüm önerileri geliştirilmek ve işbirliği olanaklarını artırmaktadır.

II. Ulusal Sürdürülebilir Turizm Kongresi toplamda 55 bildiri Bilim Kurulunda yer alan akademisyenler tarafından değerlendirilmiş olup kongrede sözlü olarak sunulması için toplamda 46 bildiri kabul edilmiştir.

Kongreye davetli konuşmacı olarak, ABD Güney Carolina Üniversitesi’ndenProf.Dr. Ercan SİRAKAYA TÜRK katılacak olup "Destinasyon Nörogenetiğive Sürdürülebilirlik: Memetics Aracılığıyla Antalya'nın Turizm Destinasyon İmajının Yeniden Yapılandırılması" hakkında sunum yapacaktır. Yine kongrede Akdeniz Üniversitesi Edebiyat Fakültesinden  Prof.Dr. Gül IŞIN "Sürdürülebilir Turizm ve Arkeoloji" başlıklı sunumu ile yer alacaktır. Kongreye sektörden de davetli konuşmacılar katılacaktır. TT Hotels Ticari ve Ürün Geliştirme Sorumlusu Hakan KORKMAZ "Sürdürülebilir Tatil Deneyimleri", TRIADA Danışmanlık Travelife Türkiye Koordinatörü Angelique TONNAER KIRKIL ise Travelife  hakkında sunum yapacaklardır. Ayrıca Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı Turizm Projeleri Sorumlusu Ceren GÖKÇE’de kongrede yer alarak "Sürdürülebilir ve Toplum Temelli Turizm Uygulamaları" hakkında bilgi verecektir. Bu isimlerin yanı sıra ANVR'de Sürdürülebilir Turizm Yöneticisi olan Gerben HARDEMAN da online ortamdan "Measuring The Carbon Footprint of Holiday Packages: Ease on Down the Road to Carbon Management" başlıklı sunumlarıyla kongreye katılacaktır. Mandala Eğitmeni Aslıhan AKSUN'da kongrede yer alarak Mandala hakkında kısa eğitimler verecektir. Kongre boyunca sosyal etkinlik kapsamında, plaj temizliği etkinliği, ağaç dikme etkinliği ve  Phaselis gezisi yapılacaktır.

 

Ek: 1 adet kongre programı

Kongre Düzenleme Komitesi

Prof.Dr. Akın AKSU

Prof.Dr. Mustafa GÜLMEZ

Doç.Dr. Rüya EHTİYAR

Doç.Dr. Özlem GÜZEL

Yrd.Doç.Dr. Nurşah ŞENGÜL

Arş.Gör. Doğuş KILIÇARSLAN

Arş.Gör. Özge KOCABULUT

Arş.Gör. Gökhan YILMAZ

Arş.Gör. İlker ŞAHİN

Arş.Gör. Adnan ÖZTÜRK

Arş.Gör. Müjde BİDECİ

                                                                                                                                  Öğr.Gör.Edina AJANOVIC