AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Aktob

28 Eyl
Tarafından: aktob 0 1

AKTOB Yemeği’nde Dünya Turizm Günü Kutlandı

Aktob Başkanı Dr.Erkan Yağcı “Kriz aşılıyor, dünyadaki büyümede yerimizi alacağız. Turizm iyi yönetilirse herkese fayda sağlar”

Akdeniz Turistik Otelciler Birliği’nin (AKTOB) Eylül ayı yemekli toplantısı Baia Lara otelde yapıldı. Geleneksel AKTOB Yemeği Dünya Turizm Günü Kutlaması çerçevesinde, kamu ve özel sektörü bir araya getirdi.  Sektörle ilintili kamu ve özel kuruluş temsilcilerinin de davet edildiği yemeğe Antalya Valisi Münir KARALOĞLU, Antalya İl Emniyet Müdürü Celal UZUNKAYA, TÜROFED Onursal Başkanı Ahmet BARUT, Antalya Tanıtım. A. Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf HACISÜLEYMAN , Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz GÜL EGE, Almanya Konsolosu Martin VETTER, İlçe Kaymakamları da katıldı.

Yemek açılışını yapan  AKTOB Başkanı Erkan Yağcı,  Dünya Turizm Gününü kutladı.  Dünyada turizmin, özellikle gelişmekte olan ülkelerde kalkınmada anahtar rol üstlendiğini, özellikle destinasyonları imaj yönetiminde önemli bir araç olduğunu söyledi.

Turizmi iyi yönetmeliyiz

Toplantının açılışında konuşan Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr.Erkan Yağcı, “İyi ve koordineli yönetilmesi durumunda turizm, faydaları tüm kesimlere yayılan iyi bir sektördür.”dedi.

Toparlanmada herkes pay sahibi özellikle konaklama sektörü

2016 krizi döneminin ardından 2017’de sağlanan gelişmeyi değerlendiren Erkan Yağcı, “Bu zor dönemde turizmin her bir bileşeni çalıştı, fedakarlıklarda bulundu. Özellikle, artan maliyetlere rağmen, konaklama sektörünün gelirlerinden ödün vererek büyümede katkısı hayatidir.”dedi.

Önce ayakta kaldık sıra esas konulara geliyor

Başarı çıtası 40 milyondur

Türkiye turizminin 2017’de gösterdiği gelişmenin, sayısal temelden öteye geçebilmesi ve eski trandine kavuşmasının önemli olduğuna vurgu yapan Yağcı, sayısal bazda çıtanın 40 milyon turist olduğunu vurgulayarak, “Önce kaybettiğimiz hacmi yakalamalıyız, fiyatları toparlamalıyız ki, birkaç yıldır geri planda bırakmak durumunda olduğumuz yapısal sorunları ele alalım, gelecek için planlarımızı sağlamlaştıralım.”dedi.

2018’in önemi büyük

Turizmde 2018 yılının bir çok açıdan önemi olduğunu ifade eden Erkan Yağcı şunları söyledi: “Öncelikle son krizde ciddi turist kaybettiğimiz merkez Avrupa pazarlarını yeniden canlandırmalı, bu yılı adeta “Avrupa Yılı” ilan etmeliyiz.

 

Ancak bunu yaparken, olgunlaşma eğiliminde olan pazarları, yeni pazarları da içine alan Pazar çeşitlendirme çalışmalarına da hız vermek zorundayız. Şunu da biliyoruz ki pazarlara yenilerini eklemek 4-5 yıl gibi bir zaman alır ama olgunlaşmaya yakın olan yeni pazarları ilk hedef olarak önümüze koyabiliriz.

Dünyadaki büyümede biz de olacağız

BM Dünya Turizm Örgütü’nün Çin’deki genel kurulunda ortaya konan ve % 6-7 bandında olan dünya büyümesinde, Türkiye’nin de olacağını işaret eden Yağcı, “Dünyada son 20-30 yılın rekoru olan bu büyüme beklentisi çok önemli. Çünkü turizm en başta ekonomik ve sosyal gelişmeyi, ülke imajını güçlendirme ve iş yaratma, yoksulluğu azaltma rolleri ile çok hayati önemdedir. Herkes bunun farkında. Ülkemiz de bu nedenle bu gelişme içinden pay alacaktır. 2018 ve 2019 çok önemli dönem olacak. Hazırlanmalıyız”dedi.

Antalya Valisi Münir Karaloğlu:

ANTALYA’NIN EN GÜÇLÜ YANI KALİTESİDİR

Sonuçları ve değişimleri iyi okumalıyız

AKTOB yemeğinde önemli değerlendirmelerde bulunan Antalya Valisi Münir Karaloğlu, “2016’da yaşanan krizden bizi; bu şehrin insan ve turizm yapısındaki kalite çıkarmıştır. Bu başarıda herkesin emeği var. Hiçbir zaman ümitsiz olmamalıyız, olmadık da. İşte bu gerçek bizi tünelden çıkarmıştır.

2018 ve ötesinde yeni hedeflerin de olduğuna işaret eden vali Karaloğlu, “Evet kayıplarımız oldu. Ancak başta Avrupa olmak üzere bazı pazarlarda geri dönüş daha kolay. Yeni pazarlar gerçeğini de unutmamalıyız. Varolanlarla yetinmemeli ama gelişmeleri, pazardaki sonuçları doğru analiz etmeli, doğru okumalıyız.

Değişimi iyi okumalıyız

Diğer yandan son dönemde bazı Avrupa ülkeleri ile yaşanan etkileri turizme de yansıyan gerginliklerin; o ülkelerdeki sosyal, politik ve ekonomik değişimleri de dikkate alarak değerlendirmek gerektiğine değinen Vali Karaloğlu, “Herşeye rağmen yeni pazarlar bulmak durumundayız, çeşitli yargılarla hiçbir pazara brun kıvıramayız. Seyyah değerlidir ve ülkesine, inancına bakılmaz. Bakmıyoruz da”dedi.

Kaostan dünya da muzdarip, turizm bir çaredir

Son yıllarda dünyanın huzura muhtaç bir durumdan geçtiğinin analizini yapan Vali Karaloğlu, “Şimdi düşünüyoruz ‘2016 kaosundan nasıl çıkacağız’ diye. Ben diyorum ki ‘inadıma turizm’. Çünkü turizm sayesinde insanlar birbirine daha çok yakınlaşır, anlar duruma gelir.

Yemekte söz alan Antalya Tanıtım A.Ş. Yönetim kurulu Başkanı Yusuf HACISÜLEYMAN; Antalya Tanıtım A.Ş. çalışmalarına ilişkin sunum yaptı;

“Antalya P&R çalışmaları için BAKA ile işbirliği yapılarak; Almanya, Hollanda, İsrail, Polonya, İsrail ve  Birleşik Krallık’ta medya tanıtım çalışmaları yapıldı. Önemli basın ve medya kuruluşları ziyaret edilerek, Türkiye ve turizm potansiyeline ilişkin bilgilendirmeler yapıldı. Ziyaretlerde bu ülkelerden medya mensupları Antalya’ya davet edilerek basın gezileri organizasyonları yapıldı. Pazar yapılarına da değinen HACISÜLEYMAN Polonya’nın dikkat çekici şekilde krizlerden etkilenmeyen bir Avrupa Pazarı olduğunu ve bu pazara yönelik çalışmalara ağırlık vereceklerini” ifade etti.

Devamını Oku
19 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Resort Turizm Perspektif Dergisi 173. Sayısı Yayınlandı

AKTOB Yayını RESORT Turizm Perspektif Dergisi’nin 173. Sayısı yayınlandı.

Turizm sektörünü ilgilendiren konu başlıklarında analizlerin yer aldığı dergiye aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

RESORT TURİZM PERSPEKTİF 173. Sayı

Devamını Oku
10 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Thomas Cook Yetkilileri Aktob ve Türofed ile Buluştu

Thomas Cook Yöneticileri, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Erkan Yağcı,  Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)  Başkanı  Osman Ayık , AKTOB Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Kaan Kavaloğlu ve AKTOB Genel Sekreteri Yeliz Gül Ege ile  bir araya geldi.
28 Ağustos 2017 tarihinde gerçekleşen toplantıya, Thomas Cook Avrupa Bölge ve Ürün Direktörü Andreas Thams, Thomas Cook Almanya Kısa ve Orta Mesafe Destinasyon Ürün Müdürü Sacha Büsseler, Thomas Cook  Orta ve Doğu Avrupa CEO’su Stefanie Berk,  Öger Tours Genel Müdürü Songül Bektaş Rosati ve Diana Turizm Yönetim Kurulu Üyesi Burak Tonbul katıldı.
Toplantıda;  Avrupa Pazarı’nda 2017 yılı değerlendirilerek, 2018 yılına yönelik satış ve uçak planlaması görüşüldü.
Toplantı ile ilgili değerlendirme yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı; “mevcut talep artışının 2018 yılında da sürdürülebilirliğini sağlamak için bir araya geldiğimiz Thomas Cook yöneticileri ile rakip destinasyonların durumu ve  2018 yılı için yapılması gerekenleri özellikle karşılıklı desteklemeler ve kapasite artışı ile ilgili  görüşmeler yapıldı.  Antalyanın özellikle 2014 ve 2015 yılındaki talep yapısına ulaşması için yapılması gerekenleri özellikle görüştük.  Bunlara ilaveten;  Türkiye satışlarının Avrupa Pazarı’nda 2018 yılında da artış göstereceğine dair verilerin alındığını, bu nedenle uçak sayısı artırılarak planlamalara gidilecek. Fiyatların önümüzdeki yıldan itibaren  2014 yılına yakın daha sürdürülebilir bir zemine oturmasını da bekliyoruz.” Ayrıca Thomas Cook’un ve Diana Turizmin Türkiye ve Antalya turizmine bu zor dönemde verdikleri destek için de teşekkür ediyoruz”.dedi.
Devamını Oku
09 Ağu
Tarafından: aktob 0 2

Geleneksel Aktob Yemeğinde Sektör Bir Araya Geldi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ağustos ayı geleneksel öğle yemeği Rixos Downtown Hotel’de gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuk konuşmacı katıldığı yemeğe turizmciler büyük ilgi gösterdi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, POYD Başkanı Hakan Duran, ATAV Başkanı Nizamettin Şen’in de katıldığı yemeğin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı gerçekleştirdi.

Konuşmasında Türkiye ve Antalya turizminin son durumunu değerlendiren Yağcı, Türk turizminin hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiğini söyledi. Yağcı: “Türkiye, geçen senenin istatistiklerine göre bu sene turist sayısında yüzde 14’lük bir artış yakalamış durumdadır. 6 aylık verilere göre gelir kaybımız ise yüzde 3 seviyesindedir. 2014 yılında turist başı gelirimiz 828 dolar’dı. 2016 yılında bu rakam 700 dolar’a düştü. Dünya ortalaması ise 1000 dolardan 890 dolara düştü. Kişi başı turist harcamalarda dünya genelinde bir düşüş söz konusu. 2014 yılı çok iyi bir yıldı. 2016 yılı ise kırılma noktasıdır” dedi.Kamu ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin de katılım sağladığı yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sektörün mevcut durum analizini yaparak gelecek beklentilerini anlattı.

“Avrupa pazarını toparlamalıyız”
Antalya’da Temmuz ayının yüzde 75 artışa şahit olduğunu söyleyen Yağcı, “Bu sene Rusya pazarı kilit rol üstlendi. Almanya, Hollanda, Belçika, ve İskandinavya ve pazarlarında iyileşmeye ihtiyacımız var. Antalya 7 ayda 2015’e göre 1 milyon turist kaybetti. Avrupa pazarına odaklanarak 2018 yılında bu pazarı toparlamamız gerekiyor. İspanya’ya 15 milyon İngiliz turist gidiyor. Bizim üçüncü ana pazara ihtiyacımız var. Bu bağlamda İngiltere buna en uygun ülkedir. Yapılacak çok iş var” şeklinde konuştu.

“Talep artarsa fiyat da artacaktır”
Dr. Erkan Yağcı, fiyatlara da değindi. Fiyatı yükseltmek için öncelikle talebin artırılması gerektiğini söyleyen Yağcı: “Son iki yılda talep azalınca fiyatlarda baskı oluştu. Eğer Antalya olarak 12 milyon yabancı turist bandını yakalarsak fiyatlar artar. Bu nedenle 2018 yılı ve sonrası için talebi artırarak 2014 fiyat seviyelerine gelmeliyiz” dedi.

“Her şey dahili eleştirmek moda haline geldi”
Başkan Yağcı, son olarak her şey dahil sistemine getirilen eleştiriler ve şehir turizmine de değindi. Yağcı: “Herkes her şey dahil sistemini eleştiriyor. Bu eleştiriler moda haline geldi. Ancak her şey dahili misafirlerimiz istemektedir. Bu sistem aileler tarafından seçiliyor. Bu sistemi dünya üzerinde en iyi uygulayan ülkeyiz.

“Antalya 20 milyon turist ağırlayabilir”
Şehir turizmi için tarihi değerler, şehrin simgesi, parklar, fuarlar, spor müsabakaları, festivaller, müzeler, bisiklet yolları, sokak sanatları, yöresel yemekler, ülke sokakları, modern toplu taşıma, gece hayatı, alışveriş imkanları, otel altyapısı, tarifeli tarifesiz seferler, güvenli sokaklar, engellilerle barışık altyapı, temiz çevre, ekonomik havalimanı ve temiz plajların olması gerektiğini söyleyen Erkan Yağcı: “Antalya, dünyada en fazla turist ağırlayan 12. Şehir konumunda. Şehir turizmi ile Antalya daha fazla turist ağırlayabilir. Antalya Türkiye’nin 2023 turist hedefinde 20 milyon turist ağırlayabilir” diye konuştu.

AKTOB’un geleneksel öğle yemeğine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın turizm projelerini anlattı.

Antalya’nın birçok zenginliğinin bulunduğunu söyleyen Türel, “En önemli şansımız sizlersiniz çünkü dünyada eşi benzeri olmayan turistik tesislerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir kalite ile hizmet veriyorsunuz. Bu bizim en büyük avantajımız. Antalya’daki zenginliklerimiz birçok rakip şehirde söz konusu değil” dedi.

“Her şey dahil sistemini en iyi başaran Antalya”

Her şey dahil sistemi hakkındaki şikayetleri değerlendiren Türel, kent içinde esnafın bu durumdan şikayeti olduğunu ve haklı olduklarını ifade ederken, bunun sebebinin ise sistemden değil kent merkezinin kalitesini arttırmakla alakalı bir durum olduğunu söyledi. Antalya’nın her şey dahil sistemini dünyada en iyi başaran bir şehir olduğuna dikkat çeken Türel, şöyle konuştu: “Bugün turizm sektöründe biz bu başarıyı yakaladıysak her şey dahil sistemini dünyada en iyi başaran destinasyon olarak burada bir başarıya imza attık. Şikayetler turizm pastasından kent içinde esnafın yeterli payı alamaması ile ilgiliydi.

“Antalya Los Angeles’e rakip”

Antalya’nın kaliteli destinasyon olması hususunda atılması gereken adımları attıklarını ifade eden Türel, içerisinde 4 ayrı etabı, Boğaçayı projesiyle halka açık rekreasyon alanları ve sinema platoları yapacaklarını da söyledi.

Tünektepe, Sarısu, Kaleiçi Limanı ve Kruvaziyer turizmi destekleyecek liman projelerinin yer aldığı sunumda Turizm yatırımcılarına da bu projelerde yer almaları çağrısı yapıldı.

Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel;

“Şehrin bir simgesi olması gerekiyor, turizmi destekleyen kenti kültürü ve yan ürünlerin önemi çok büyük. Antalya bu anlamda her geçen gün zenginleşen bir kent. Turizm projeleri ile rakiplerimizi zorlayacak zenginliklere kavuşacak. Bugüne kadar Antalya’nın oteller dışında kalitesinin düşük olduğunun farkında olduk ve bu yönde çok önemli yatırımlar ve projeler geliştirdik. Antalya simgesi olarak Tünektepe projesi içerisinde Akdeniz foku karakterize edilen proje aşamasında çalışmalar var. Turizmde çok kötü bir yerde değiliz ancak istediğimiz yerde de değiliz. Bu çalışmalarımız destinasyon kalitesini artırarak gelen misafirleri kente çekecektir. Destinasyon rekabet gücünü artıracak.” dedi.

Devamını Oku
21 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Aktob Başkanı Erkan Yağcı Moskova`da Gerçekleşen Türk Festivali`ni Değerlendirdi

”KAMU-ÖZEL ORTAKLIĞINDAKİ İLK BÜYÜK ÇALIŞMA”

”Bu etkinlik Türkiye’nin ilk turizm festivali olma özelliğini taşıyor. Festival aynı zamanda, fuarlar dışında kamu-özel sektör ortaklığında yapılan ilk büyük çalışma. Festivale olan ilgiye baktığımızda gerçekten çok doğru bir iş yaptığımızı gördük. Bu Türkiye’nin tanıtıldığı bir festival ve hem otellere hem de destinasyonlara büyük ilgi olduğunu görüyoruz. Direkt tüketiciyi hedefleyen bu çalışma halkın Türkiye algısının olumlu yönde değişmesine büyük katkı sunuyor.

”KENTLERDE HALKLA BULUŞMAK GEREKİYOR”

İlk defa yapılmasına rağmen çok başarılı olmuş bir organizasyon olduğunu söyleyebilirim. Bu etkinliğin geliştirilerek diğer pazarlara da yayılması lazım. Ürün ve pazar çeşitlendirmesini konuşuyoruz ama tanıtımda da çeşitlendirmeye gitmek gerekiyor. Fuarlar elbette sektör için önemli bir etkinlik alanı, ama kentlerde halkla buluşmak gerekiyor.

”FİYATLARIN ESKİ SEVİYEYE ULAŞMASI İÇİN BİRKAÇ YIL GEREKİYOR”

Fiyatların yükselebilmesi için önce talebin yükselmesi gerekiyor. Rusya’dan Türkiye’ye dönük büyük bir ilginin olduğunu görüyoruz ancak fiyatların eski seviyelerine yükselebilmesi için birkaç yıla ihtiyaç var.”

Devamını Oku
09 Mar
Tarafından: aktob 0 1

AKTOB’un Düzenlediği Yemekten Sektöre Umut

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB)’un her ay düzenlediği yemeğe Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Hüseyin Yayman konuk konuşmacı olarak katıldı.  Yemek  18 Temmuz Salı günü Antalya’nın Manavgat ilçesinde Barut Acanthus& Cennet Otel’de gerçekleşti. Kamu ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin de katılım sağladığı yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sektörün mevcut durum analizini yaparak  gelecek beklentilerini anlattı.

Konaklama sektörü büyük riskler alarak özveriler yapıyor.

Türkiye’nin mevcut koşullar nedeniyle yaşadığı kayıplar talep düşmesine rağmen  dünya turizminde rekabet analizi sıralamasında yerini koruyor.  Türk turizmci talebin yeniden oluşması ve dönmesine yönelik fiyat pozisyonu aldı ancak düşük fiyatlar kalıcı olmamalı.  Kalite &fiyat dengesini de mümkün olduğunca korumaya çalışan sektör talep kaymasını büyük oranda engelledi. Talebin Türkiye’ye dönmesinde Antalya lokomotif  oldu.

Sıkıntılara takılmak yerine sektör olarak geleceğe odaklıyız ve geleceği yapılandırıyoruz. Bu bağlamda sektörün tüm dinamiklerinin bir araya gelerek bu yapılandırmada yer alması gerekiyor. Talep yaratılmadan reel fiyat oluşmayacağının farkındayız.  Kayıpların altında yatan nedenlerin kalkmasına yönelik yapılacak tanıtım ve algı çalışmaları ile ivme pozitife dönecektir.

2016 yılı gibi çok zorlu geçen bir yılın ardından güncel sorunlarla uğraşırken öncesinde var olan sorunları da unutmadık.  Birliğimiz haksız şikayetlerin yarattığı tazminatlarla uğraşan konaklama sektörünü rahatlatacak çalışmalar yaptı. Şikayetlerin en yoğun yaşandığı İngiltere’de tur operatörleri ve İngiltere Dış işleri Bakanlığı ile temaslarda bulunarak bu şikayetlerin oluşmasına neden olan hukuk firmaları üzerinde baskı yarattı.  İngiltere tur operatörleri birliği #stopsicnessscams (hastalık dolandırıcılıklarına son) kampanyası başlatarak  farkındalık yarattılar.

Bunun dışında booking.com konusunda; Türk turizmci her konuda ortak aklı kullanmalı ve ortak kazançlar üzerinde birleşmeli.  Online rezervasyon siteleri  özellikle küçük işletmeler için can simidi. Bu konuda korunması gereken bir kazanç var. Bu kazanımların ortak akıl ile korunması gerekiyor.   Amaç; sorun üzerine sorun eklemek değil çözüme odaklı bir ortak akıl oluşturmak olmalı.Türk turizmi çok güçlü enstrümanlara sahip,  bu zenginliklerle ve büyük deneyimler kazanmış girişimcilerle Dünya sıralamasında ilk 10 değil ilk 5’i zorlamalı.

Türk Turizmi sessiz devrim yapıyor, kendini revize ederek ederek büyüyecek.

Söz alan Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Hüseyin Yayman Türk turizmcinin engelleri aşmakta büyük mücadeleler verdiğini biliyoruz. Sektör bu mücadelelerle sessiz devrim yapıyor, kendi içinde de yeniden yapılanmalara gidiyor.  Turizm tarihçesinde zaman zaman büyük krizler yaşayan sektör deneyimlerle bu büyük engelleri de aşacak. Antalya’ya hedefimiz 10 milyon değil 20 milyon turistin gelmesi.

Bakanlığımız Türk turizmciyi bu deneyimlerle sektörün öznesi yapacak.  Tanıtım çalışmalarında işbirlikleri daha fazla geliştirilecek.

Türk turizmi konjoktürel sorunların yanı sıra iç sorunlarla da büyük mücadele içinde ancak çok güçlü bir devletimiz var. Bunu karşımıza çıkan engelleri aşarken bizim gibi tüm dünya ülkeleri de görüyor.

Turizm özellikle bu dönemde Türkiye algısını pozitife çevirecek en önemli sektör. Ekonomik kazanımların ötesinde barış elçileri yaratıyor. Dünyanın ve bölgemizin ihtiyaç duyduğu, barış, hoşgörü yaratan iyimser bir sinerji yaratıyor.

2023 hedefimiz 40 milyon değil 80 milyon olmalı.  Mevcut turizm altyapımız bu rakamları telaffuz etmemizi sağlayacak güçte.

Devamını Oku
14 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Aktob Başkanı Erkan Yağcı 5 Aylık Turizm Verilerini Değerlendirdi

Kısa adı AKTOB olan Akdeniz Turistik Otel ve İşletmeciler Birliği Başkanı Erkan Yağcı mayıs sonu itibari ile Antalya yabancı turist rakamlarını değerlendirdi. Yağcı değerlendirmesinde:

“Mayıs ayı Antalya yabancı turist verilerine baktığımızda kaynak pazarlarımızdan olan Rusyadaki artış 2015 yılını geçmiş durumda; fakat bu büyümede uygun fiyatların olması ana etkenlerden biridir. Almanya pazarımızda düşüş devam etmektedir. Almanya pazarındaki Nisan ayındaki büyüme; mayıs ayında düşüşe bırakmıştır. Genel anlamda artış gösteren pazarlarımız Ukrayna, İngiltere , Kazakistan olmuştur. Hollanda pazarımızda ise düşüşümüz devam etmektedir. Mayıs ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %65 artmış; 2015 yılına göre ise %21 eksidedir”.

“Ocak-Mayıs 2017 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %28 artmış; 2015 yılına göre ise %25 eksidedir”. 2017 yılındaki büyümenin ana unsuru tekrar Rusya pazarı olmuştur. Avrupa pazarında, özellikle Almanyadaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir.

Genel anlamda 2017 yılının Antalya turizmi için büyüme yılı olması gerektiğini belirten Yağcı “ 2017 yılı Türkiye Turizmi için iyileşme yılı olmalıdır. 2016 yılında yaşanılan tüm olumsuzlukların ardından sektörün yaşamış olduğu sıkıntıların bu yıl aşılması gerekmektedir. Çünkü sektörün girdiği süreç sürdürülebilir bir durum değildir. Ayrıca Türkiye turizmi kalite-fiyat dengesi noktasında sağladığı “değer” algısındaki güçlü konumunu korumak durumundadır. Dolayısı ile bir an önce Türkiyeye olan talebin artması ve şu an oluşan fiyat odaklı pazar yapısından sıyrılmamız gerekmektedir.

Devamını Oku
14 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Aktob Değerlendirme Anketi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) üyelerine ve turizm sektörü ile ilgili kurum ve kuruluş temsilcilerinin de katılım sağlayabileceği geniş kapsamlı bir anket çalışması yapıyor.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı imzası ile duyurusu yapılan anket çalışmasında AKTOB’un üyelerine ve turizm sektörüne daha faydalı nasıl olunabilirin yanıtları aranacak.

Yapılan duyuru yazısında;

AKTOB’un 23 Aralık 2016 tarihli Genel Kurul’unda göreve gelen yeni yönetim olarak aşağıdaki temel ilkeler çerçevesinde çalışacağız.
Geçmiş tecrübelerle biçimlenen yeni dönemde temel ilkelerimiz şunlar olacaktır:

  • Üyelerimizle daha etkin iletişim
  • Sektör konu ve sorunların çözüm odaklı yaklaşım
  • Meslek örgütü olarak rol ve görevlerimiz konusunda hafızaları tazelemek
  • Turizm ekonomisinin ve turizm politikasının önemini anlatma, aktarmak
  • Sürdürülebilir turizm politikalarını yaygın hale getirmek
  • Antalya’nın Türkiye turizminin başkenti olma özelliğini yeni çalışmalarla güçlendirmek.

Ankete katılım için tıklayınız

Devamını Oku
14 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Aktob Yemeği`nde, 2017`de Türkiye Turizmi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin geleneksel olarak düzenlediği aylık yemekli toplantı 16 Mayıs 2017’de Paloma Renaissance Hotel’de yapıldı. Çok sayıda otelcinin yanı sıra kamu, bankacılık, acente ve tur operatörleri temsilcilerinden de AKTOB Yemeği’ne yoğun bir katılım gerçekleşti. Yemekte kamu ve özel sektörün Türkiye turizminde 2017 beklentileri değerlendirildi.
Yemekte söz alan;

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı;

Turizm Türkiye için stratejik bir sektör, yapılan karşı kampanyalara en etkili P&R aracı. Var olan turizm değerlerini dünya turizminde çok önemli bir noktaya getirebilen bir başarı öyküsü. Bu gücün değer kaybetmesini önleyebileceğimiz potansiyelimiz var. Kötü başlayan 2017 yılı için son aldığımız sezon rakamları bu potansiyelin küçük yüzdelerde de olsa yeniden yükselişe geçti . Son birkaç yıldır yaşanılan tüm olumsuz gelişmelere rağmen, Ana kaynak pazarımız olan Rusya Federasyonu’ndan yeniden turist akışının başlaması sevindirici bir gelişme oldu. 2016 yılını unutup 2017 yılında tekrar turizmde var olduğumuzu hissettirmek istiyoruz.

Nisan ayında yaşadığımız büyüme trendini mayıs ve sonrasında da olmasını umut ediyoruz. Mart ayı sonuna kadar Avrupa pazarında düşüşlerimiz devam ediyordu. Fakat nisan ayıyla sezonun başlamasının ardından Ruslardan ciddi bir talep gördük Antalya’da. Ruslardaki talep artışımız 2015 yılı rakamlarını geçen bir seviyede. Sevindirici olan gelişmede Alman pazarında düşüş yaşıyorduk Nisan ayında. Almanya’daki tatillerin nisan ayına denk gelmesiyle beraber Antalya’da ilk defa bu sene yüzde 2’lik bir artışımız var Alman pazarında. Tabi bizim temennimiz Almanya’daki bu artışında tüm seneye yayılması. Mayıs-Ekim dönemi, yüksek sezonda da bu pazardaki artışın devam etmesini istiyoruz. Rusya’nın güçlü bir şekilde Antalya’ya geldiğini ve geri dönüş yaptığını görüyoruz. Nisan ayında yaşadığımız bu büyüme trendini mayıs ve sonrasında da devam etmesini umut ediyoruz.

Türkiye 2016’da çok sıkıntılı bir dönemden geçti. Jeopolitik, ekonomik ve siyasi gelişmeler turizmi çok fazla etkiledi. Türkiye’de 41 milyon misafir ağırlamıştık. Bu 32 milyona düştü. Antalya’da ise 12 milyondan 6,5 milyona geriledi. Turist sayısı azalınca gelir de düşüyor. Bizim 2017 ve sonrası için hedefimiz, turist sayısını tekrar artırmak. Belli bir talebi oluşturduktan sonra fiyatı artırmak. Bu kolay olmayacak. 2-3 yıl içerisinde gelirimizi de arttırma durumuna gelmemiz lazım. Çünkü Türkiye’nin rekabet avantajının en güçlü olduğu konumu kalitesi. Bu rekabet avantajını kaybetmemek lazım.

Booking.com sorunu 2013 ve 2014’de Almanya ve Avrupa Birliği ülkelerinde de yaşandı.

Buradaki en temel sorun en iyi fiyatı verme koşulu. Almanya Rekabet Kurumu bunu rekabete aykırı bularak bu koşulu kontratlardan kaldırarak çözdü. Biz de bu hususun artık sorun olmasını istemiyoruz. Booking.com’dan faydalanan oteller var. Kendini tanıtma fırsatı olmayan ve yeteri kadar bütçesi olmayan oteller için bir platform oluşturuyordu. Açıkçası bu olayların yaşanmasını istemiyoruz. Zaten sıkıntılı bir dönmeden geçtik. Bu tür olaylarla turizm sektörünün daha fazla olumsuz etkilenmesini istemiyoruz.

Antalya’daki büyüme oranının yüzde 30-40 olması lazım ancak şu anda net bir rakam söylemek zor. Maalesef turizm sektörü, hiç olmadığı kadar siyasi söylemlere ve popülist politikalara maruz kaldığı bir dönem olmamıştı. Türkiye’nin bugünkü koşullarda büyümesinin çok iyi olması lazım. 2016’da Rus turistin hiç olmadığını düşünürsek, Rus turistin devreye girmesiyle ve Avrupa’daki düşüşün de duracağını varsayarsak Antalya’daki büyüme oranı yüzde 30-40 olması lazım. Normal koşullarda 2017 yılı Türkiye’nin ve Antalya’nın turizmde büyüyeceği bir yıl olacak.” Dedi.

FTI CEO’su Dietmar Gunz;

“Almanya diğer Avrupa ülkelerinde olduğu gibi Türkiye’nin turistik tanınırlığı olumlu, bu olumlu talebi şu an satışlara yansıtamıyoruz. Ancak Türkiye’nin turistik potansiyeli ve sunduğu hizmet kalitesi ile yeniden güçleneceğine dair güçlü inancımız var.” Dedi.

Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal;

“Türk turizmindeki kayıpların telafisi yönünde özel sektör ile ortak çalışmalarımızı artıracağız. Farklı tanıtım kanalları kullanacağız. Bunun en yakın örneği Moskova’da yapılacak Büyük Türk Festivali. Tanıtımda sadece turistik değerlerimiz değil. Türkiye algısı da güçlendirilecek” dedi.

Devamını Oku
14 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Aktob Reklamasyon Bildirimleri

Son yıllarda gün geçtikçe artan reklamasyonlar nedeni ile önemli sıkıntılar yaşayan konaklama sektörü, bu konuda AKTOB önderliğinde çalışmalar yapıyor.

Bir duyuru ile üye otellerinden reklamasyon bildirimlerine ilişkin kapsamlı bilgi derleyen Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB), konuyu Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ile ele alarak İngiliz Tur Operatörleri ile yazışmalara başladı.

Birleşik Krallığın en büyük tur operatörü Thomas Cook bu konuda “Paket tur müşteri hastalık şikayetleri rehberi” hazırlayarak bir ön yazı ile  AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’ya yolladı.

Konuya ilişkin açıklama yapan Erkan Yağcı;  müşteri memnuniyeti ve kalite& fiyat dengesinin Türk turizminin en önemli rekabet aracı olduğunu, haksız reklamasyonların sektöre zarar verdiğini ve bu yönde çalışmalarını sürdürdüklerini söyledi.

Paket Tur Müşteri Hastalık Şikayetleri Rehberi

Thomas Cook’tan gelen yanıt;

Thank you for your letter to Mr Fankhauser, dated 20 April 2017.

We understand and share your concerns about the rise in holiday illness claims from the UK market – we know that to ensure our collective future success, we must work in partnership.

Thomas Cook is committed to leading the way in addressing this problem and we know that by working closely with hoteliers and the Turkish authorities, we will be in a better and stronger position to do this. We are focussing significant time lobbying the UK Government to make the required legislative change that you reference in your letter, and we are putting in place much more robust claims processes to ensure the number of claims goes down.

We’re also working closely with our colleagues, the Turkish hoteliers. Recently, we produced and distributed a guide that details our commitment to tackling this problem, but also suggests some actions and processes that could be followed by Spanish hoteliers to limit their own exposure. I have enclosed this guide with this letter.

Finally, there are also steps that the Turkish Government might take, and we would ask you to encourage them to engage with the tourism industry, and the UK Government.

Thank you again for your letter, and I have no doubt that in working together, we will be strongly positioned to stop the rise of fraudulent claims.

Kind regards,

Stephen D’Alfonso | Group Head of Public Affairs 

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital