AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Aktob

21 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Geleneksel AKTOB Yemeği Geniş Bir Katılımla Gerçekleşti

AKTOB BAŞKANI DR.YAĞCI:
TURİZMDE İSTİKRAR BÜTÜNCÜL VE ENTEGRE YÖNETİMLE DAHA DA SAĞLAMLAŞIR

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin (AKTOB) Şubat ayı geleneksel öğle yemeği Cornelia Diamond’da gerçekleştirildi.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, turizmin istikrarlı gelişimi için; iç turizmden yurtdışı talebe kadar, bütüncül bir yönetim anlayışı ve işbirliğinin önemine vurgu yaptı.

Yemeğin konuğu olan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık da Türkiye turizminin yeni dönemde talebe cevap verebilir yeniliklerin üzerinde durması gerektiğine vurgu yaptı.

Turizmde bazı sorunlar yönetim modelini yenilemekle aşılır

Dünya, Türkiye ve Antalya turizminin gösterdiği umut verici gelişmeleri ve son durumu değerlendiren Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı, “Türkiye turizmde, 12 faaliyet gösterecek bir yönetim anlayışına geçmelidir. Ocak ayında 100 bin yüksek sezonda ay başına 1,5-2 milyon gibi bin turist ağırlıyoruz. Bunu yani mevsimsellik sorununu çözmemiz gerekiyor. Ürün çeşitliliği gibi unsurlarla desteklenecek bu süreçle, kişibaşı turizm gelirimiz de bin Dolar’ı bulabilir.”dedi.

Turizmin yükselişi imajımız da tazeliyor

2018’de ülkemizin durumun da vurgu yapan Dr. Erkan Yağcı, “Veriler de gösteriyor ki, Akdeniz pazarında Mısır, Tunus ve Türkiye geri dönüyor. Türkiye’de de ciddi bir büyüme söz konusu. İspanya’da 2017’ye göre gelişme daha yavaş olacak. Verileri, Türkiye’ye geri dönüş başladı şeklinde değerlendiriyorum. Türkiye’nin bu yükselişi dünyanın da gündeminde. Turizmdeki bu yükseliş aynı zamanda Türkiye’nin imajına da büyük bir katkı sağlıyor.”dedi.

Antalya toparlandı, Avrupa da gelirse istikrar sağlanır

2018’de Antalya’nın yeni bir yükseliş dönemine de girdiğini belirten Dr. Yağcı, sözlerine şöyle devam etti:
“Geçen sene Rusya’da büyük bir gelişme gösterdik. Bu gelişimi Avrupa pazarında da yakalamalıyız. Avrupasız istikrarlı büyüme olmaz. Elbette Avrupa içinde de Almanya çok önemli. Avrupa ve Almanya’daki tur operatörleri 2018 için oldukça iyi rakamlara ulaştılar. Antalya için öngörülen artışlar; % 60 ila % 80 arasında değişiyor. 2018’de 2015 rakamlarını yakalamamız için Avrupa pazarı çok önemli.

Fiyatlar düştüğü kadar hızlı toplanmaz

2019 yılında ise 2014 yılının kontratlarındaki değerleri yakalamalıyız. Sürdürülebilir turizm için 2014 gelirlerini yakalamamız gerekiyor. Fiyatlar çok hızlı düşüyor ama aynı hızda yükselmiyor. Bu açıdan dereceli de olsa 2-3 yıl içinde gelirlerimizi eski seviyesine getirmeli planlamalıyız.”

Turist sayısı ve gelir tartışmalarına da açıklık getiren Yağcı: “1 milyon yatak kapasitesine sahibiz ve bu kapasiteyi doldurmamız gerekiyor. Bu açıdan bakıldığı zaman turist sayısı gerçekten önemli. Turizmciler olarak hem turist sayısını hem de geliri artırmak istiyoruz”dedi.

İstikrarın bileşeni iç turizmdir

Türkiye turizminin dengeli ve istikrarlı büyümesi için en gerekli şartlardan birinin yurtiçi seyahat pazarı olduğuna işaret eden Dr. Erkan Yağcı, “AKTOB desteklediği ve Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin finanse ettiği “Antalya Seni Bekliyor” kampanyamız tur operatörlerimizin de desteği ile pazarın gücünü artıracak bir süreçtir.

Türkiye kendi vatandaşlarının da yıl boyunca seyahat edebildikleri bir turizm yapısına kavuşmalıdır ki, iç pazarın önemini 2016 yılında çok ciddi bir şekilde gördük. 80 milyonluk Türkiye’de 18 yaş ve üstündekilerin sayısı 50 milyon. Bu sayı iç pazarın potansiyelini de gözler önüne seriyor.”dedi.

Osman Ayık: 2018 ve ötesine farklı bakmalıyız

AKTOB’un Şubat Ayı geleneksel öğle yemeğine konuşmacı konuk olarak katılan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık, Türkiye turizminin geleceğine yönelik açıklamalar yaptı.

Türkiye’nin dünya turizmindeki yerini sağlamlaştıran ve en yakın rakibimiz İspanya ile eşdeğer konuma getiren unsurlardan birinin paket tur pazarı olduğuna işaret eden Osman Ayık, “Paket sayıları birbirine çok yakındı. Son iki yılda yaşanan düşüş ile bu açık daha da arttı. Canlanmayı gösteren ilk bulgular, 2018’de paket turlarda İspanya’ya yeniden yaklaşacağımızı gösteriyor.”dedi.

“Bu ve benzer eğilimler bizi 2018’e farklı bakmamızı sağlıyor. Türkiye, paket pazarda çok güçlü bir destinasyon.”diyen Ayık, devamında şunları söyledi: “Paket turlardaki sayılarımızı büyütmeliyiz. 2017 yılında AB ülkeleri 60 milyon yeni misafir ağırladı. Bu 60 milyon yeni misafirden alacağımız pay çok önemli. Türkiye turizmi hep çift haneli büyüyerek bulunduğu konuma geldi. Bunu sürdürmeliyiz.”

Ülkeye yayılmış turizm için Türkiye’de alt markaları olmalı

Paket tur pazarındaki gücün korunarak, yeni alt markalar oluşturmalısı gerektiğinin altını çizen Ayık, “Örneğin İzmir. İzmir neden bir Barcelona olmasın. Bundan sonra alt markalar çıkararak yerel yönetimlerin de katkısı ile çıtayı yukarıya taşımalıyız. Türkiye’yi tüm ülke sathında turizm yapan bir ülke haline getirmeliyiz”dedi.

Yeni talebi yakalamalıyız

Turistlerin kişi başı harcamalarının da çok konuşulduğunu ancak birkaç ülke hariç her yerde düşüş olduğunu da söyleyen Ayık, “Dünyada kişi başı seyahat sayısı artıyor. İnsanlar farklı frekanslarda seyahat ediyor. Dolayısı ile insanlar harcamalarını bu frekanslara göre bölüyor. Kişi başı harcamaları artırmak için şehirlerimizde belli standartlar oluşturarak yaşam tarzımızı satmalıyız. Bunu yaparsak kişi başı geliri artırabiliriz. Yani İspanya ve İtalya gibi klasik bir turizm ülkesi haline gelmeliyiz” dedi.

HD’de yaratıcılıkla yenilenmeli

Türkiye için pazarlamada çok iyi kullanılan Her Şey Dahil sisteminin çok önemli olduğunu belirtem Ayık, “Artık burada daha yaratıcı olmalıyız. Bugüne kadar Türkiye’ye gelmemiş kitleye ulaşmalıyız. Önümüzdeki süreçte alternatif paketler oluşturmalıyız. Tüketici bizden bunu bekliyor. Bir diğer konu ise online pazar. Online mecralarda da tanıtım ve pazarlama çalışmalarında farklı ve etkili olarak yer almalıyız. Online mecraların sunduğu fırsatı ıskalamamız gerekiyor.”dedi.

Sıkıntıdan yeni çıktık
Tahsisler sembolik bedellerle uzatılmalı

TÜROFED Başkanı Ayık, tahsislerin yenden 49 yıla uzatılması ile ilgili olarak da açıklamalar yaptı:

“Toplam 800 tesisten bizim Bakanlık aracılığı ile 380 tane tahsisimiz var. Bunlar 30 yılını doldurmuşlar. Tahsislerin 49 yıla uzatılması torba yasada yer alıyor ancak uygulama konusunda çalışmalar devam ediyor. Tahsislerin 49 yıla uzatılmasının hangi kriterler çerçevesinde yapılacak henüz belli değil.

Turizm sektörü iki sıkıntılı yıldan çıktı. Tesislerin finans durumları kamunun elinde mevcut. Ayrıca yenilenme ihtiyacı var. Kriterlerin sektörü en az yoracak şekilde belirlenmeli. Tahsislerin sembolik bedellerle uzatılması daha yararlı olacaktır.”

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Yönetim Kurulu Başkanı Osman Ayık’ın konuşmacı konuk olarak katıldığı yemeğe Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Serik Kaymakamı Haluk Şimşek, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar ve turizmciler katıldı.

 

Devamını Oku
17 Oca
Tarafından: aktob 0 0

2018 Yılının İlk AKTOB Geleneksel Yemekli Toplantısı Yapıldı

AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı:
“2018 birlikte çalışıp başarı kazanacağımız yeni bir sezon olacak”
“Talep geri dönüyor, gelirler de dönecektir”

 

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği AKTOB’un Ocak ayı yemekli toplantısı Antalya Lara’da bulunan Aska Lara Otel’de yapıldı.

 

Yemeğin açılış konuşmasında; turizmde yaşanan 2016 krizi ile 2017 sezonunda sektörün yaşadıklarını analiz eden AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, ciddi bir sınavdan başarı ile geçildiğini, krizlere dayanıklılık derecesinin bir kez daha test edildiğini ortaya koyduğunu söyledi.

 

2017’de yalnız Türkiye değil dünya turizminin de rekor gelişme gösterdiğinin altını çizen Dr. Yağcı, “Türkiye’nin krizin ardından yeniden 30-40 milyonlara, Antalya’nın da 12 milyonlara ulaşması çok önemlidir. Bu sayısal başarı 2018’de de sürecektir.”dedi.

 

Turizmde sağlanan sayısal gelişmenin ardından sektörün, bazı yapısal gerçeklere bakmada daha moralli olduğunu da vurgulayan Dr. Yağcı şunları söyledi:

 

“2017’de Rusya’nin önderlik ettiği hızlı bir gelişme yaşadık. BDT pazarlarının dışında; Ortadoğu pazarlarında da hatırı sayılır iyileşme gördük. Şimdi sıra gelişmeyi; Almanya, İskandinavya başta olmak üzere tüm Avrupa’ya yaymaya geldi. Turizmi yalnız Rusya ve Almanya gibi ülkelere dayamak değil, pazar çeşitliğini artırmak, bunların yanın 3. ve 4. pazarları da kazanmak durumundayız.

“Diğer yandan 2016 krizinden çıkarken özellikle fiyatlarda önemli oranda fedakarlıklarda bulunduk. Kriz döneminde de söylediğimiz gibi amaç önce ayakta kalabilmek, talebi tutabilmekti. Fiyat artışları sonra gelecekti. 2017’de bunu başardık. Şimdi fiyatlar konusunda daha hassas olma vaktidir.

Burada otelcilerin olduğu kadar tur operatörlerinin de sorumlulukları vardır. Pazarda rekabetin bozulmaması adına, operatörlerin anlaşılan fiyatlardan sapmamaları ve vaatlerin yerine getirilmesi gereklidir.

Çünkü biz otelciler biliyoruz ki, sürekli artan maliyetlerin bu fiyatlarla taşınabilmesi mümkün değildir. Evet fiyatlarımızı artırmak durumundayız ama bu yavaş yavaş gerçekleşecektir. Pazarın gerçeği de budur.

 

2014 yılı fiyatlarımızı yeniden yakalama yoluna girdik. Burada özellikle Rusya pazarında fiyat/kalite dengesine dikkat etmeliyiz.

 

Çünkü Türkiye turzminin ana rekabet unsuru Fiyat/Kalite oranı, dengesidir. Krize fiyatlardan uğranan kaybın, kaliteyi de düşürmemesi için fiyatların toparlanmasına olanak sağlamak şarttır.

Peki 2018’de ne yapacağız

 

Erken rezervasyonlarda ilk verilere göre 2018’de Rusya’da büyüme sürecek. Bu yalnız Rusya’da değil, Avrupa pazarlarının öneml bir kısmında böyle: Almanya, Hollanda, İngiltere vb.
Öte yandan İskandinavya gibi önemli pazarlarda da talebi yeniden canlandırma çalışmalarınızı da ihmal etmeden devam ettiriyoruz.

 

Yapabileceklerimiz konusunda, Hollanda fuarında yaptığımız kamu-özel sektör işbirliği ve destinasyon merkezli tanıtım başarılı bir örnektir. Devamını diğer Avrupa’da yapacağız. Öyle ki bu çalışma ile gördük ki son 3 yıldır bu fuarda Türkiye ilgisinin bu kadar canlı olduğuna şahit olduk.

 

Halen erken rezervasyonlar (EB) sürüyor ve bulgular turizmde 2014 seviyesini yakalayabileceğimizi gösteriyor. EB satışlarındaki artışlar % 25’lerden başlayıp pazara göre % 70-80’i bulabiliyor.

 

Özetle Almanya gibi pazarlar geri dönüyor. Ki bu tam olarak gerçekleşirse, rekor bir sayısal iyileşme de yaşayacağız.

 

Turizmciler olarak gelişmeye yalnız sayısal bakmıyoruz. Uzun zamandır bakanlığımızın da üzerinde durduğu Pazar ve ürün çeşitlendirme de bu sayısal gelişime eşlik etmelidir. Çünkü turizmde 30 yılı aşan bir tecrübesi olan dünyanın en büyük 10 destinasyonu içinde olan ülkemizin buna gücü vardır.

 

Tekrar etmek gerekirse, talep güçlü olursa, sayılar artmaya devam ederse; ürün ve pazar çeşitliliğinde varyasyonlar yapma olanağımız da olacaktır.

 

Diğer yandan tarihi ve doğal değerlerimizi de turizmde ön çıkarmak amaçlı çalışmalara da devam etmeliyiz. Mesela Antalya için 2018 yılını Perge Yılı ilan ediyoruz. Amaç hem değerimizi tanıtmak hem de gelen üç turistten birini Perge’yi ziyarette motive etmek.

 

Özetle 2018’de ne olursa olsun, Türkiye’nin bir turizm ülkesi olduğunu unutmamalı, deneyimlerimize güvenmeli ve işbirliği içinde çalışmaya devam etmeliyiz.”

 

Antalya Valisi Münir Karaloğlu

 

“Artık 2016’de değiliz, çok şey değişti, 2018’den umutluyuz”
“Herkes sorumluluğunu unutmamalıdır”

AKTOB yemeğinde konuşan Antalya Valisi Münir Karaloğlu da 2017’de sağlanan gelişmenin içeriğinin ne olduğunun farkında olduklarını vurgularken şunları söyledi:

 

“2017’d Antalya ve Türkiye olarak gerçekten çok iyi bir seviye yakaladık. Başta gelir olmak üzere bazı alanlarda eksiklikler oldu ama şu gerçeği unutmamalıyız; artık 2016 koşullarında değiliz, çok şey değişti. İyi çalışırsak Antalya 14 milyonu aşabilir.

 

Artık ümitsizlikle hareket edemeyiz. Bunu yaşamamak için herkesin görevini, sorumluluğunu yerine getirmesi lazımdır. Turizmin, barışın dilini konuşmaya devam etmeliyiz. Çünkü dünyanın turizme ihtiyacı var. Yenilerle yeniliklerle yolumuz devam etmeliyiz.”

 

Yemekte Tour Of Antalya Koordinatörü Abdurrahman Açıkalın da bu yıl yapılacak olan etkinlik hakkında detaylı bir sunum gerçekleştirdi.
Şubat ayında gerçekleşecek olan etkinliğe 19 ülkeden 25 Bisiklet takımı gelecek

Devamını Oku
10 Oca
Tarafından: aktob 0 0

Hollanda Vakantiebeurs Turizm Fuarı Olumlu Sinyaller Veriyor

Hollanda’nın Utrecht şehrinde 2018 Yılının ilk büyük fuarı başladı. 9 Ocak 2018 de başlayan fuar 14 Ocak Pazar günü sona erecek. Hollanda  Vakantiebeurs Turizm Fuarı Avrupa Pazarı’na yönelik sinyallerin alınabildiği ilk büyük fuar olması açısından büyük önem taşıyor.
Fuar kapsamında çalışmalarda bulunan AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede;
Bu yıl ilk defa destinasyon odaklı tanıtım, fuar stant yerleşiminde ve koordinasyonunda uygulandı. Kamu ve özel sektör ortak çalışmasının başarılı bir örneği oldu Utrecht Vakantiebeurs Turizm Fuarı.  Fuarın enerjisi yüksek, bu enerjiyi gelen Hollandalı ziyaretçilerde ve Hollanda Pazarı’nda Türkiye satan partnerlerimizde görüyoruz.
Son günlerde uluslararası ilişkilerin yumuşamasıyla bu fuarda alınan olumlu çıkışın tüm Avrupa Pazarı’ında olumlu yansımaları olacaktır. Avrupa Pazarı Türk turizminin çıkışını sağlayan en önemli mihenk taşıdır.   Çalışmalarımız bu yönde daha da artacaktır. Bu pazardaki partnerlerimiz de her koşulda yanımızda olduklarını gösterdi.
Hollanda Pazarı’nda 2018 satışları geçtiğimiz yıla göre daha iyi gidiyor. Türkiye ve Türk turizmi 2017 yılında yaşadığı büyüme eğilimini 2018 yılında avrupa pazarında yakalaması son derece önemlidir.
Devamını Oku
09 Oca
Tarafından: aktob 0 0

Hollanda’nın En Büyük Turizm Fuarı “Vakantiebeurs” Utrecht’te Başladı

Hollandalı turistlerin büyük ilgi gösterdiği ve Türkiye’nin en büyük katılımcı olarak yer aldığı Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı başladı.

Utrecht’teki Jaarbeurs Salonu’nda bu yıl 48’incisi düzenlenen ve 14 Ocak’a kadar devam edecek fuarda Türkiye, Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin, 50’ye yakın kurum ve kuruluşun katılımıyla açtığı yaklaşık 652 metrekarelik stantla en büyük katılımcı oldu.

Fuarın resmi açılışı dolayısıyla Türkiye standında düzenlenen resepsiyona, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy ve beraberindeki heyet, Türkiye’nin Lahey Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Alper Yüksel, Amsterdam Başkonsolosu Tolga Orkun, Rotterdam Başkonsolosu Sadin Ayyıldız ve Türkiye’den gelen davetliler katıldı.

Arısoy, burada yaptığı konuşmada, 48 yıllık tarihi ve 7 büyük turizm fuarından biri olan Uluslararası Utrecht Turizm Fuarı’na Türkiye’nin 38 yıldır katılım gösterdiğini söyledi.

Hollanda’nın, Türkiye turizminde önemli bir yere sahip olduğunu hatırlatan Arısoy, 3 yıl önce misafir ettikleri 1 milyon 300 bin Hollandalıyı 2018 yılında da aynı rakamla misafir edeceklerini düşündüğünü belirterek, “2015 ve 2016 yıllarında hiçbirimizin hatırlamak istemediği olumsuz şeylere rağmen 2017 yılında çok büyük bir toparlanma gerçekleştirdik. Bu toparlanma Türkiye’nin turizm sektörünün ve ayrıca bizim ürünümüzün ne kadar güçlü olduğunu gösteriyor. İnşallah 2018 yılı bir önceki yıldan çok çok daha iyi olacak. Bunun işaretlerini 2017 yılının ikinci yarısından itibaren almaya başlamıştık.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl konsept değişikliğine giderek fuardaki stantların bölge bölge görülmesini istediklerine dikkati çeken Dursun, sözlerine şöyle devam etti:

“Bu konsepti önümüzdeki fuarlarda da uygulamaya devam edeceğiz. Bakanlık olarak ülkemizin kültürünü, tarihini, doğal güzelliklerini, turizm çeşitliliğini ve bu güzel turizm ürününü sektörle ve sizlerle birlikte dünyaya tanıtmak üzere çaba göstermeye devam edeceğiz. Hep birlikte hareket edince çok güzel sesin çıktığı bu sektörden böyle bir iş birliğini burada da görmekten son derece mutlu olduğumu ve memnun olduğumu dile getirmek istiyorum. Fuarın, ülkemizin 2018 turizm sezonu için hayırlı uğurlu olmasını ve bereket getirmesini diliyorum.”

Toplam bin 300 metrekare alanda kurulan fuardaki Türkiye stantlarını gezen Arısoy, daha sonra Amsterdam Yunus Emre Enstitüsü ile Lahey Büyükelçiliğini ziyaret etti.

Lahey Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşavirliğinin verdiği bilgiye göre, geçen yıl fuarı 109 bin kişi ziyaret etmişti.

Devamını Oku
31 Ara
Tarafından: aktob 0 0

Almanya’dan Gelen Acenteciler Antalya’da Ağırlandı

Sunexpress Havayolları, en fazla Türkiye satan Almanya’da  yerleşik acentecileri Antalya’ya davet etti.

80 acente yetkilisi AKTOB üyesi Limak Otelleri tarafından konaklamaları sağlandı.  3 gün süresince Antalya’nın önemli tarihi ve turistik merkezlerini ziyaret eden acente yetkilileri, Antalya satışlarının 2018 yılı içinde daha iyi olacağını ifade ettiler.

Devamını Oku
10 Ara
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’ya Gelen Ziyaretçi Sayısı 10 Milyona Yaklaştı

Antalya’da ilk 11 aylık verilere göre gelen ziyaretçi sayısı 9.617.029 oldu. Rusya Federasyonu’nda gelen ziyaretçi sayısı rekor kırarken milliyet  payı da % 38,4’e ulaştı.

Avrupa Pazarı’nda Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç’te ilk 11 ayda kan kaybetmeye devam etti.

Buna karşın, İngiltere, Polonya, Litvanya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya, Fransa, Macaristan’da artış ivmesine geçti.

Geçtiğimiz yıla göre en fazla artış;

Rusya Fed.  %688

Beyaz Rusya % 131

Kazakistan  %89

Slovakya %84

Çek Cumhuriyeti % 78

Polonya % 65

Macaristan % 51

Ukrayna’dan % 24

Gerçekleşti.

Kasım ayında aylık bazda rekor yükselmeler yaşanan ülkeler; Finlandiya % 955,  İran % 689, Macaristan % 422,  Polonya % 163,  İngiltere % 93, Rusya Federasyonu’ndan % 29 artış gerçekleşti.

2017 yılında kasım ayında gelen ziyaretçi sayısı 2014 yılını geçti.

Antalya Kasım Ayı Turizm Verileri

Devamını Oku
10 Ara
Tarafından: aktob 0 0

7. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi-Sonuç Bildirgesi Yayınlandı

29-30 Kasım 2017 Tarihlerinde 1350 kişinin katılımı ile gerçekleşen Kongre’ye ilişkin sonuç bildirgesi yayınlandı.

Turizm ve Finans sektörünün ağırlıklı olarak yer aldığı Kongre’de her yıl olduğu bu yıl da keypad yöntemi ile sektörün önümüzdeki sezona ilişkin öngörüleri alındı.

Anket sonuçlarının da yer aldığı sonuç bildirgesine aşağıdaki linkten ulaşabilirsiniz.

Sonuç Bildirgesi

 

Devamını Oku
02 Ara
Tarafından: aktob 0 0

7. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi Yapıldı

AKTOB(Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği) organizasyonunda gerçekleşen 7. Uluslararası RESORT Turizm kongresi yoğun bir katılımla gerçekleşti. 1300 kişinin katılım gösterdiği kongre 29 Kasım 2017’de Trendy Hotel Lara’da yapılan kokteyl programı ile başladı.  Kokteylde kongre açılışını yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI,  kongrede Türk turizminin farklı konu başlıklarında değerlendirileceğini ve önümüzdeki yıllara ışık tutacak konuşma ve sunumların yapılacağını söyledi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un açılış konuşmalarında yer aldığı kongrede, AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel de değerlendirmelerde bulundu.

Dr. Erkan Yağcı; Turizmde geleceğin anahtarının sektördeki değişime yeni ürünler ve pazarlarla yanıt vermek olduğunu kaydeden Yağcı, ”Türkiye turizmi yüksek büyüme potansiyeline sahiptir. Krizler ve şoklar, sektörde farkındalık yaratmaya başlamıştır.” dedi.

Ayrıca, artan işletme maliyetleri, pek çok çalışanın turizmden umudu keserek başka sektörlere geçmesi ve düşen kar marjlarının turizmdeki önemli tehditler olduğunu ifade eden Erkan Yağcı, bu durumu tur operatörlerinin de anlamasının ve göz önünde bulundumasının önemine işaret etti.

Kongreye ana konuşmacı olarak katılan FTI CEO’su Dietmar Gunz; Türkiye’nin ürün segmentinde rakibi olmadığını belirterek, Türkiye’nin alternatif yine Türkiye’dir dedi.

2018 yılı önümüzdeki yaza ilişkin satışlar başladı. Biz de Türkiye için önemli programları uygulamaya koyduk. Her ne kadar beklenen seviyeye henüz ulaşmasa da rakamlar oldukça umut verici.
2018’de Almanya’nın 16 havalimanından Bodrum’a uçacağız. Türkiye’de 1000’den fazla çalışanımız var. Yatırım yapmaktan fazlasını yapıyouz. İnsan kaynakları yatırımları konusunda da ileri Türkiye’de ileri safhalardayız.

 

Devamını Oku
20 Kas
Tarafından: aktob 0 0

WTM Dünya Seyahat Pazarı Raporu ve Birleşik Krallık Pazar Raporu Yayınlandı

6-8 Kasım 2017 tarihlerinde Londra’da gerçekleşen Dünya Seyahat pazarı Fuar ve Birleşik Krallık Pazar Raporu AKTOB (Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği) tarafından yayınlandı.

Raporda, Fuara ilişkin değerlendirme ve Birleşik Krallık turizm verilerini içeren bilgiler yer alıyor.

Fuar ve Pazar Değerlendirmesi

 

Devamını Oku
10 Kas
  • Web Tasarım: Webius Digital