AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

04 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Rusya Charter Seferleri 10 Ağustos’da Başlayacak

Rusya’da tur operatörleri 10 Ağustos’ta başlayacak olan charter uçuşları için hazırlıklarını sürdürüyor. Uçuşların sadece üç şehirden (Moskova, St Petersburg ve Rostov-on-Don) yapılacak olması nedeniyle şirketler, diğer şehirlerden bağlantı sunarak Rusları Türkiye’eki tatil yerlerine getirmeye çalışacak.

Anex 10 şehirle başlayacak, sayı artacak

Anex Tour, ilk aşamada Rusya’nın 10 kentinden Türkiye’ye bağlantılı charter uçuşları gerçekleştirecek. Şu an itibariyle Yekaterinburg, Kazan, Kaliningrad, Krasnoyarsk, Novosibirsk, Omsk, Samara, Surgut, Tyumen ve Ufa’dan Türkiye’ye bağlantılı uçuşlar gerçekleştirmek için planlama yapılmış durumda. Bu listenin kesin olmadığını belirten Anex, sayının artacağının altını çiziyor.

Azur’dan Rusya içinde tarifeli bağlantı uçuşları

Bu amaçla Anex Tour’un hava yolu şirketi Azur Air Moskova’ya Novosibirsk ve Ufa’dan haftada 3, Kazan’dan haftada 4, Samara’dan haftada 5 ve Yekaterinburg’dan her gün tarifeli uçuş başlatıyor.

Coral 25 şehri Türkiye’ye bağlayacak

Coral Travel ise, Moskova, St Petersburg ve Novosibirsk, Rostov-on-Don üzerinden Rusya’nın 25 şehrini Türkiye’ye bağlayacak. Coral; Arkhangelsk, Chelyabinsk, Nizhny Novgorod, Irkutsk, Kemerovo, Kaliningrad, Krasnoyarsk, Kazan, Nizhnekamsk, Nizhnevartovsk, Omsk, Novosibirsk, Perm, Syktyvkar, Surgut, Yekaterinburg, Tyumen ve Ufa şehirlerini Moskova; Samara, Orenburg, Saratov ve Ulyanovsk şehirlerini ise Rostov-on-Don üzerinden Türkiye’ye bağlayacak.

PEGAS Dalaman ve Bodrum’a da uçacak

Pegas Tourstik ise Moskova üzerinden Antalya’yı 24 Rus şehrine bağlayacak. Şirket ayrıca, Nordwind ile Moskova ve St Petersburg’dan Dalaman’a da uçuş yapacak. Şirket, Moskova’dan Bodrum’a uçma planları da yapıyor.

Intourist 8 şehri Türkiye’ye bağlayacak, yeni bağlatılar için çalışmalar sürüyor

Intourist ise Antalya ve Dalaman’a Moskova ve Rostov-on-Don bağlatılı uçuşlar gerçekleştirecek. Kazan, Yekaterinburg, Ufa, Samara ve Tyumen gibi noktaların bağlantısı Rostov-on-Don üzerinden sağlanacak. Diğer şehirlere bağlantı sağlanması için de çalışmalar sürüyor.

Biblio Globus bağlantılı uçmayacak

Tez Tour da kendi hava yolu şirketi iFly ve partneri S7 Airlines ile Moskova, St Petersburg ve Rostov-on-Don üzerinden Türkiye’deki resortlere uçmak için kendi uçuş planını yaparken, Biblio Globus ie partneri Rossiya ile Moskova ve St Petersburg’dan Antalya’ya uçacak. Şirket ayrıca, Aeroflot’un tarifeli uçuşlarıyla Marmaris ve Bodrum’a da turist getirecek. Biblio Globus’un Anex, Pegas veya Coral’ınkine benzer, ‘bağlantılı uçuş’ planının olmadığı kaydedildi.

TUI Rusya ise Türk tatil beldelerine bağlantılı uçuş sağlama konusunda çalışmalara devam ediyor. Şirketin bu hafta içinde muhtemel opsiyonları açıklaması bekleniyor.

Devamını Oku
04 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Güvenli Turizmde Görsel Uygulamalar Kullanılacak

Dünya Sağlık Örgütü tarafından pandemi kapsamına alınan Yeni Koronavirüs ( C O V I D – 19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrollü normalleşme süreci aşamasına geçilmiştir. Salgına karşı verilen başarılı mücadele sonrasında, seyahat ve turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla halen faal veya faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde ilgili kamu kurumu veya kuruluşları tara fından ilan edilmiş olan tedbirlere tam olarak uyulması gerekmektedir. Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikası, tatilini Türkiye ’de geçirecek tüm Türk vatandaşları ve yabancı ziyaretçilere, ulaşımdan konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna kadar uzanan geniş bir yelpazede bir dizi yeni tedbirleri tanımlamaktadır. Bu sertifika; havayolları, havalimanları ve diğer ulaşım araçları ile konaklama ve yeme-içme tesislerinde üst düzey sağlık ve hijyen koşullarının yerine getirildiğini sertifikalar.

“Güvenli Turizm Sertifikası” programı, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın öncülüğünde, Sağlık, Ulaştırma, İç İşleri ve Dış İşleri Bakanlıkları’nın katkıları ve tüm sektör paydaşlarının iş birliğiyle hazırlanmıştır. Kültür ve Turizm Bakanlığı bu kapsamda havalimanı işletmeciliği, yerli havayolları, karayolları ve turizm tesisleri için ayrı ayrı oluşturulan pandemi protokolleri ve sertifikalama süreçlerini 4 Mayıs 2020 tarihi itibarıyla yürürlüğe sokmuştur.

Konuya İlişkin Sunum Linki

Devamını Oku
04 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Konaklama Tesislerinde Normalleşme Süreci Genelgesinde Değişiklik Yapıldı

Bilindiği üzere, Dünya Sağlık Örgütü tarafından “Pandemi” kapsamına alınan Yeni Koronavirüs (COVID-19) salgınının yayılmasının önlenmesine yönelik tedbirler kapsamında, kontrolü normalleşme sürecine geçilmesiyle birlikte turizm faaliyetlerinin güvenli bir şekilde gerçekleştirilebilmesi amacıyla, halen faal olan veya faaliyete geçecek olan konaklama tesislerinde alınacak önlemler Bakanlığımızın 12/5/2020 tarihli ve 2020/6 Sıra Sayılı Genelgesi ile bu genelgede bazı değişiklikler ve ilaveler yapan 2/6/2020 tarihli ve 2020/9 Sıra Sayılı, 1/7/2020 tarihli ve 2020/14 Sıra Sayılı Genelgelerde belirlenmiştir.

Sürece bağlı olarak karşılaşılan bazı durumlara yönelik uygulamaya yön vermek üzere 2020/14 Sıra Sayılı Genelge ile 2020/6 Sıra Sayılı Genelgeye eklenen ‘GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI’ başlıklı bölümünden sonra gelmek üzere aşağıdaki bölümler eklenmiştir.

“COVID-19 TESTİ VE NUMUNE ALMA İŞLEMLERİ:

Güvenli Turizm Sertifikası alınmasının zorunlu olduğu 50 oda ve üzeri konaklama tesislerinde, ikamet adresi yurtdışında olan misafirlerin talebe bağlı olarak covid-19 testi yaptırabilmelerinin, numune almak için eğitim almış sağlık personeli ile sağlanması veya numune almak için yetkin bir sağlık kuruluşu ile anlaşmalı olarak hizmet vermeleri gerekir. Numune alınan misafirler için izleme kayıtları tutulur.

Sağlık personeli sayısı haftanın her günü hizmet verecek şekilde ve tesis kapasitesine uygun olarak belirlenir.

Numune alınma işlemleri için her türlü hijyen ortamı, kişisel koruyucu ekipman ve tıbbi atıkların diğer atıklardan ayrı bertarafı için gerekli tedbirler işletme tarafından sağlanır.

Tesiste numune alma işlemlerinin koordinasyonundan sorumlu, ilgili kurum ve kuruluşlarla irtibat halinde olacak irtibat kişisi belirlenir ve İl Kültür ve Turizm ile İl Sağlık Müdürlüklerine tesis işletmesi tarafından irtibat kişisi, numune alan personel adları ve bu personellerin iletişim bilgileri bildirilir.

İrtibat kişileri, tesiste pozitif vaka çıkması halinde ilgili İl Sağlık Müdürlükleri ile İl Kültür ve Turizm Müdürlüklerine bildirmekle yükümlü olup, misafirin sağlık kuruluşuna yönlendirilmesi ve izolasyonu sürecini yönetir.

İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri bünyesinde, konaklama tesislerinde numune alma işlemleri ile ilgili hususları koordine edecek ve ilgili kurum/kuruluşlarla işbirliği sağlayacak görevli personeller belirlenir. Ayrıca, İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri tarafından numune alımı yapan/yapacak konaklama tesislerinin il ve ilçe bazlı listeleri hazırlanır, izlenerek güncellenmeleri sağlanır.

İkamet adresi yurtdışında olan misafirlere, talepleri halinde, covid-19 testini ücretli olarak test merkezleri, havalimanları veya konaklama tesislerinde yaptırabileceklerine, çalışma saatlerine, testin içeriği, süresi ve test sonucu hakkında bilgilendirme ile ülkelerine dönüşte covid-19 testi zorunluluğu bulunan misafirlere, gecikmelere veya yaşanabilecek yoğunluğa maruz kalmamak için yolculuklarından 48 saat önce test yaptırmalarına, sonucu pozitif çıkan misafirlerin ise konakladıkları tesisin yönetimine, havalimanlarında ise danışma birimlerine hemen bilgi vermeleri gerektiğine ilişkin, tesise girişte ve odalarında olmak üzere, biri Türkçe en az iki yabancı dilde yazılı bilgilendirme yapılır. Aynı bilgilendirme yazısında, test yaptırılabilecek yerlerin isim ve adres bilgileri ile test ücretinin havalimanları ve konaklama tesislerinde 30 Euro, test merkezlerinde ise 110 Türk Lirası olduğu belirtilir.

Tüm İl Kültür ve Turizm Müdürlükleri ve Danışma Büroları bünyelerindeki personel test yaptırmak isteyen misafirleri yönlendirebilmek için tüm test yapılan yerlerin güncel bilgilerini edinmeleri ve pozitif vaka ile başvuran olduğunda bilgilerini alarak Sağlık Bakanlığı Alo 184 hattını aramaları konusunda bilgilendirilir.”

Devamını Oku
04 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Güvenli Turizm Sertifikası Logo ve Görseli Tanıtımlarda Kullanılacak

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından yayınlanan genelge ile;  Güvenli Turizm Sertifikası alan işletmelerin tanıtım ve tüm dijital platformlarda Sertifika Görsel ve Logosunun yayınlanması gereği bildirilmektedir.

İlgili Genelge’de;

“Türkiye’nin Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı, tatilini Türkiye’de geçirecek tüm Türk vatandaşlara ve yabancı ziyaretçilere ulaşımdan, konaklamaya, tesis çalışanlarından yolcuların kendi sağlık durumuna uzanan geniş yelpazede anılması önerilen bir dizi tedbirleri tanımlayan programdır.

Bu program, yerli ve yabancı misafirlerin güvenle seyahat edebilecekleri gerekli hijyen koşullarının sağlanmasının yanı sıra, güvenli bir turizm destinasyonu olarak ülkemizin tanıtımın sağlanmasını da amaçlayan önemli bir girişimdir.

Bu amaçla, Güvenli Turizm programı dahilinde sertifika almış tüm konaklama tesislerinin, Güvenli Turizm programı dahilinde olduklarını belirten ” Güvenli Turizm Sertifikasyon programı Sertifikası Görseli ve Logosu” nu etkin ve yaygın bir şekilde kullanmaları esastır.

Konaklama ve yeme-içme tesislerinin mahallerinde ve kendi bünyelerinde görünür ve algıyı artırıcı bir şekilde, diğer taraftan tesislerin yer aldığı tüm internet satış ve yanıtım kanalları dahilinde de Güvenli Turizm Sertifikanız ve Logonuz ile birlikte otel markanızın ön plana çıkartılması, tesis işletmesi olarak bulunduğunuz tüm yerli ve global online kanallardaki profillerinizde tesisisinizin sertifikalı olduğunu gösteren,  Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı Sertifikanızın görsel ve logosunun kullanılması esas olup, gereğinin yapılması hususunda azami özenin gösterilmesi gerekmektedir.

Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı dahilinde sertifikasını almış, yerli ve yabancı platformlarda  yer alan tüm tesislerin profillerine ivedilikle Güvenli Turizm Sertifikasyon programı dahilinde almış oldukları Sertifika Görselini ve Logosunu eklemesini önemle belirtiriz.” denmektedir.

Devamını Oku
30 Tem
Tarafından: aktob 0 0

Rusya Türkiye Kapısını 1 Ağustos’da Açıyor

Alınan bir dizi önlemle Rusya ile Türkiye arasında uçuşların 1 Ağustos’ta başlayacağını belirten T.C. Ulaştırma ve Altyapı Bakanı  Adil Karaismailoğlu, Moskova, Saint-Petersburg, Rostov-on-Don’dan Ankara ve İstanbul arasında seferlerin gerçekleştirileceğini söyledi. Bakan Karaismailoğlu, 10 Ağustos itibariyle de Antalya, Bodrum ve Dalaman havalimanlarına uçuşların başlayacağını söyledi.

Rusya yolcularına PCR testi zorunlu

Türkiye’den Rusya’ya giden yolcu ve mürettebatın yolculuktan en fazla 3 gün önce yapılmış PCR testinin olması gerektiğini kaydeden Adil Karaismailoğlu, negatif sonuçlu Kovid -19 testinin ibraz edilememesi durumunda ise Rusya’ya giden yolcuların varışlarından itibaren 3 gün içinde bir laboratuvar testine tabi tutulacaklarını açıkladı. Karaismailoğlu, ‘2Tüm yolcular uçuş esnasında İngilizce/Rusça dillerinde bir anket dolduracaklar. Negatif PCR testini teyit eden herhangi bir belgesi olmayan yolcuların uçağa binişlerine havayollarınca izin verilmeyecek” dedi.

6 ülke ile daha uçuşlar başlayabilir

1 Ağustos’ta Rusya, Kuveyt, Hindistan ve Güney Afrika uçuşlarının başlayacağını anımsatan Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, salgının seyrine bağlı olarak Tunus, Cezayir, Mısır, Kırgızistan, Irak, Kenya ve Özbekistan ile de uçuşların başlayabileceğini sözlerine ekledi.

Devamını Oku
27 Tem
Tarafından: aktob 0 0

TUI CEO’SU Fritz Joussen” Türkiye Kısıtlamalarına Yönelik Pilot Projesi” Önerdi

Avrupa’nın en büyük seyahat grubu TUI, Türkiye’ye dönük seyahat yasakları ile ilgili çıklama yaptı. Rheinische Post gazetesine konuşan TUI CEO’su Fritz JOUSSEN, Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki turizm bölgelerinin genel seyahat kısıtlamasından muaf tutulması gerektiğini söyledi. Joussen, ”Pragmatik bir yaklaşımı savunuyoruz. Çünkü Türkiye’nin Akdeniz bölgesindeki tatil bölgeleri güvenlik ve kalite anlamında yüksek standartlara sahip. Almanya, bir pilot proje kapsamında bu destinasyonlara dönük seyahat uyarısını kaldırmalı.” dedi.

Büyük ölçekli otellerle pilot proje önerisi

Pilot projeden şehirleri değil büyük ölçekli otelleri kast ettiğini kaydeden Joussen, Mallorca’daki yasağın da benzer çekilde kademeli olarak kalktığını açıkladı. TUI, Mallorca’da turizmi birkaç bin turistin dahil olduğu pilot proje ile başlatmıştı.

”Yeni bir devlet kredisi için başvurabiliriz”

Fritz Joussen, Covid-19 krizi nedeniyle devletten destek alan TUI’nin yeni bir devlet kredisi için başvuruda bulunmayı gözardı etmediğini belirtti. Joussen, ”Seyahat pazarındaki gelişmelere bağlı olarak, yeni bir devlet kredisi isteyebiliriz veya istemek zorunda kalabiliriz. 2021 yılında yeniden karlı hale gelmeyi umut ediyoruz. Bu mali yılda TUI, mutlak mali disipline ve likiditeye odaklanıyor. Şu anda Almanya’da geçtiğimiz yılın hacminin yüzde 30’una ulaştık. Covid-19 nedeniyle nisan, mayı ve haziran ayında iptal edilen seyahatlerin yüzde 95’i müşteriye geri ödeniyor. Çok sayıda müşteri de iade yerine tatilini ileri tarihe öteliyor.” dedi.

Devamını Oku
27 Tem
Tarafından: aktob 0 0

Almanya’dan Gelen Medya ve Acente Temsilcilerine Antalya’da Alınan Önlemler Anlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı ile SunExpress, Almanya’nın önde gelen seyahat profesyonellerini 23-26 Temmuz’da Antalya’da ağırladı. Güvenli Turizm Sertifika Programı kapsamında alınan tüm önlemler Alman temsilcilere Antalya’da tanıtıldı.

AKTOB işbirliği ile gerçekleşen gezi organizasyonunda, Alman temsilciler ile bir araya gelen AKTOB Bşk. Erkan YAĞCI; “Antalya’da konaklama sektörü süreci çok yakından takip ederek, ulaşımla ilgili kısıtlamaların kalkmasından önce tüm önlemleri titizlikle yerine getirmeye başladı. Bu konuda Bakanlığımız ve tüm paydaşlarımız ile ortak çalışmalar yürütüyoruz. Bu organizasyonda Türk turizmi için büyük önem taşıyan Almanya’dan gelen medya ve acente temsilcilerine konaklama sektörünün aldığı önlemleri yerinde göstererek bilgilendirme yaptık.” dedi.

SunExpress ile  farklı bir grubu İzmir’de ağırladıklarını belirten Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, “Ülkemize gelen ziyaretçilerin güven içinde bir seyahat deneyimi yaşamaları için sürecin her ayağını kapsayacak şekilde gerçekleştirdiğimiz düzenlemeler, alınan tedbirler ve Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı uygulamalarını yerinde inceleme fırsatı sunan organizasyonu başarıyla tamamladık. Seyahat sırasında havalimanlarından transfer araçlarına, konaklama tesislerinden turizm sektörü çalışanlarına kadar her alanda hassasiyetle gerçekleştirilen uygulamalar, katılımcılar tarafından büyük memnuniyetle karşılandı. Amacımız, Türkiye’nin huzur ve güven içinde tatillerini geçirebilecekleri bir destinasyon olduğunu mümkün olan en geniş kitlelere yerinde göstermek” diye konuştu.

‘TÜRK TURİZMİ VE ANTALYA’NIN HER ZAMAN YANINDAYIZ

SunExpress CEO yardımcısı Ahmet Çalışkan, yüksek standartlarda güvenlik önlemlerinin uygulandığı emniyetli ve hijyenik bir turizm bölgesi olan Antalya’yı Alman turizm profesyonellerine tanıtmak için harekete geçtiklerini söyledi. Çalışkan, “Mevcut koşullarda Antalya’nın seyahat için en doğru adreslerden biri olduğunu göstermeyi ve merkezimiz Antalya’nın yanı sıra, bölge turizmine de katkı sağlamayı amaçlıyoruz” dedi.

Antalya’yı hem iç hem dış hatlarda direkt ve tarifeli seferlerle en fazla noktaya bağlayan hava yolunun SunExpress olduğunu belirten Çalışkan, “Normalleşme sürecine bağlı olarak, Türkiye’nin 1 Haziran’da iç hat, 10 Haziran’da ise dış hat uçuş yasağını kaldırmasıyla, merkezimiz Antalya’dan hem iç hem dış hatlarda uçuş düzenleyen ilk havayolu oldu. Antalya’nın ana taşıyıcısı olarak, iç hatlarda 9, dış hatlarda ise seyahat uyarıları nedeniyle 29 kente bağlıyoruz. Ülkelerin uyguladığı seyahat yasakları kaldırıldıkça destinasyon ve sefer sayısını artıracağız. SunExpress olarak Türk turizminin ve Antalya’nın her zaman yanında olduk, bundan sonra da olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

Devamını Oku
21 Tem
Tarafından: aktob 0 0

“ANTALYA VE KONAKLAMA SEKTÖRÜ MİSAFİR AĞIRLAMAYA BAŞLARKEN GÜVENLİ TURİZM SERTİFİKASI’NA UYUM SAĞLAMIŞTIR.

AKTOB BAŞKANI ERKAN YAĞCI : “ANTALYA VE KONAKLAMA
SEKTÖRÜ MİSAFİR AĞIRLAMAYA BAŞLARKEN GÜVENLİ TURİZM
SERTİFİKASI’NA UYUM SAĞLAMIŞTIR. TURİZM DE SEVİNDİRİCİ
GELİŞMELERİ SAĞLAYAN KURALLAR TAVİZSİZ UYGULANMALIDIR.

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı;
Akdeniz Turistik Otelciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı yaptığı basın
açıklamasında, COVID-19 krizinin; milyonlarca insanın yaşamını ve geçim kaynaklarını
etkilediğini, seyahat, turizm ve konaklama sektörünü de derinden etkilediğini hatırlatarak,
“Başarılı bir süreç yönetimi ile kurallara tavizsiz uymalı ve düzenlemeleri aynen devam
ettirmeliyiz”dedi.

Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verdiğimiz bu mücadeleyi kazanacağız.
“COVID-19 pandemisine karşı mücadelimiz sürerken, sektörümüz zor bir süreçten geçiyor”
diyen Dr. Yağcı, Türkiye’de tüm dinamiklerle el ele verilen bu mücadeleyi kazanacaklarını,
bu başarı için ülke genelinde olduğu gibi, turizmde de kurallara tavizsiz uyulması
gerektiğinin altını çizdi.
Belirlenen düzenlemelere de aynen devam edilmesini gerektiğini vurgulayan Dr. Yağcı,
“İngiltere’den uçuşlar başladı, iç pazar hareketlendi, Rusya’dan haber bekleniyor. Sıkıntılı bir
dönemden sonra bunlar turizm ile ilgili sevindirici gelişmeler. Almanya ve Avrupa Birliğinin
Seyahat Uyarısı kararını yakın zamanda objektif zeminde alınacağını ümit ediyoruz.”dedi.
Bu alandaki olumlu gelişmelerin, Kültür ve Turizm Bakanlığı ve kamu yönetiminin getirdiği
düzenlemeler, konaklama tesislerinin aldığı önlemler ve kurallara uyum ile elde edildiği
gerçeğini dikkate alarak bu konuda her kesimin her kişi kurum ve kuruluşun kurallara
uymaya azami dikkat göstermesi gerektiğini söyleyen Dr. Yağcı, şunları vurguladı:

“Güvenli Turizm Sertifikasyon sisteminin düzenlemeleri bu dönemde çok önemli. İspanya
ve Yunanistan’da yaşananları görerek önlemlerimizi tavizsiz uygulamalıyız.

2
Antalya’da 470 Konaklama Tesisi Başvuru yaptı, 281 işletme Belgelendi, 189 otel
Belgelendirme Sürecinde.
Şimdiye kadar Antalya da 470 konaklama tesisi Güvenli Turizm Sertifikasını almaya
başvurdu. Bunlardan 281’i belgelendi. 189 işletme belgelendirme sürecinde. Antalya bu
sertifikada da bir numaralı destinasyon.
Ayrıca,
T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı öncülüğünde yönetilen “Güvenli Turizm Sertifikası”,
konukların beklentilerini karşılamak ve tüm süreci yönetmek amacıyla, turizm çalışanlarına
eğitimler sunulmakta olduğuna da işaret eden Dr. Yağcı, “Aynı zamanda hijyen konusunda
etkin çalışmalar yapılmakta, dezenfeksiyon ve sosyal mesafe, Covid-19 bulaşma riskini
azaltmak için uygun gıda hijyeni ve güvenliği uygulamalarını ve süreçlerini
tamamlamaktadır.”dedi.
Bu dönemde, yurtdışında yaşayan vatandaşların, tatillerini Türkiye’de yapmalarının önemli
olacağını söyleyen Dr.Yağcı, devamında şunu vurguladı:

“Almanya da yaşayan 3 milyonu aşkın vatandaşımız başta olmak üzere, yurtdışında bulunan
8 milyondan fazla yurttaşımızın, rahatlıkla tatillerini ülkemizde geçirmeleri imkanını
oluşturmalıyız. Tatillerini Antalya da Türkiye de geçirmeleri için en uygun koşulları
oluşturuyoruz. Bu nedenle özellikle Almanya başta olmak üzeri AB ülkeleri bu kapsamda
seyahat uyarılarını kaldırıp bu tatil olanağının sağlanması son derece önemlidir. Böyle özel
bir senede özellikle vatandaşlarımızın ülkemizde ve Antalya da tatil yapmaları anlamlıdır.
Almanya’nın kararını siyasi ve ekonomik zeminden bağımsız turizm anlamında değerlendirip,
seyahat özgürlüklerini ve Türkiye’nin bu dönemde yaptığı çalışmaları göz önüne alarak
uyarısını kaldırmasını ümit ediyoruz.”
Bunlara ilaveten;

Bu yıl turizm sezonunda önceliğin; işletmelerimizi açık tutmak, ticari faaliyetimize devam
etmek olduğunu ortaya koyan Dr.Yağcı, “Bunları yaparken de dikkatimiz; fiyat dengesi,
kalite unsuru ve özellikle Güvenli Turizm Sertifikasyon sistemi kriterlerini tavizsiz uygulamak
olmalıdır. Özellikle sektöre verilecek destekler; nakit akışı imkanları, kredi destekleri,
istihdam destekleri 2020 yılı boyunca devam etmelidir.”dedi.

Devamını Oku
21 Tem
Tarafından: aktob 0 0

Hollanda ve Belçika Basınında Türk Turizmine Övgü

AKTOB Başkanı Erkan YAĞCI Hollanda’nın önde gelen gazetelerinden De Volksktrant ve Belçika’nın önde gelen gazetelerinden De Morgen de Antalya Turizmini ve Güvenli Turizm Sertifikasını anlattı.

Her iki medya kuruluşu tarafından yayınlanan haberlerde Türk turizmi ve alınan önlemler konusunda övgü dolu haberler yayınlandı.

 

Devamını Oku
21 Tem
Tarafından: aktob 0 0

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi “Turizmde Alınan Önlemler Etkileyici”

Romanya’nın Ankara Büyükelçisi Gabriel Catalin Şopanda, AA muhabirine, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un turizme yönelik Kovid-19 önlemlerini anlattığı Antalya’daki büyükelçiler toplantısına ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

“Güvenli Turizm Sertifika Programı” tedbirlerinin uygulanma şeklinin tanıtılması amacıyla Antalya’ya ziyaret düzenleyen Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığını tebrik eden Şopanda, bu girişimin, sahadaki gerçeklere ilk elden şahit olmak amacıyla zamanında yapılan “faydalı bir fırsat” olduğunu vurguladı.

Şopanda, “Antalya, 2019’da Rumenler için en önemli turistik yerlerden biriydi. Aslında ülkemden birçok insan için tatil planları söz konusu olduğunda, Türkiye listenin başında yer alıyor.” ifadesini kullandı.

“Yeni normali yaşadığımı söyleyebilirim”

Büyükelçilerin Antalya ziyaretinin tüm önleyici tedbirler ve hijyen standartlarına uyularak, özel şartlar altında organize edildiğini belirten Şopanda, “Yeni normali yaşadığımı söyleyebilirim.” dedi.

Şopanda, mevcut koşulların bireyleri daha sorumlu olmaya ve seyahat ederken konulan kurallara uymaya zorladığına işaret ederek, “Türkiye Cumhuriyeti tarafından uygulanan Güvenli Turizm Sertifika Programı, mevcut koşullar altında kesinlikle gerekli bir adımdı.” diye konuştu.

Antalya ziyaretinde bu süreç hakkında daha fazla bilgi edinme fırsatı bulduğunu aktaran Şopanda, “Güvenli Turizm Sertifikasını” alabilmek için otel, restoran, bar veya herhangi bir ulaşım aracının karşılaması gereken tüm kriterleri gördüğünü söyledi.

“Türk makamlarının çabaları açık ve etkileyici”

Şopanda, “Güvenli Turizm Sertifika Programı”nın yeni normalin bir parçası olduğuna dikkati çekerek, “Bu tür halk sağlığı programları, vatandaşları korumayı ve ekonominin motorlarından biri olan turizmi de yeniden başlatmayı amaçlamaktadır.” değerlendirmesinde bulundu.

Kovid-19 salgınının yayılmasını durdurmak amacıyla alınan her türlü önlemin “yeterli” olduğunun altını çizen Şopanda, “Hiç şüphe yok ki, Türk yerel makamlarının gezginler için hijyen ve sosyal mesafeyi sağlayacak önlem ve prosedürlerini doğru şekilde uygulama çabaları açık ve etkileyici.” dedi.

Şopanda, havaalanındaki varış terminaline kurulan termal kameraların ve bagaj alanındaki sosyal mesafeyi belirten işaretlerin, bir turistin görebileceği ilk unsurlar arasında bulunduğunu vurguladı.

Havaalanının tüm çalışanlarının yüz maskesi taktığını, bazılarının maskenin üstünde siperlik de taşıdığını belirten Şopanda, “Hepsi görevlerini çok ciddi ve özverili bir şekilde yerine getirdi.” ifadesini kullandı.

“Önlemleri, Rumen televizyon haber kanallarında duyurdum”

Turizm için yurt dışına seyahat etme kararının kişisel bir seçim olduğuna dikkati çeken Şopanda, “2019’da yaklaşık 800 bin Rumen turistin geldiği Türkiye, Rumenler için en iyi yabancı destinasyonlardan biriydi.” dedi.

Büyükelçilik olarak, Rumen halkından Türkiye’ye ve Romanya’ya seyahat koşulları konusunda hazirandan bu yana çok sayıda soru aldıklarını aktaran Şopanda, şöyle devam etti:

“Mayıs, haziran ve temmuzda Rumen televizyon haber kanallarına birkaç kez röportaj verdim. Turistler için güvenli bir tatil sağlamak amacıyla Türk makamları ve turistik tesisler tarafından alınan önlemleri duyurdum.”

Şopanda, seyahat ve turizm koşullarıyla ilgili soruları da cevapladıklarını anlatarak, durumun “eski normal”e yaklaşana kadar bunu yapmaya devam edeceklerinin altını çizdi.

Büyükelçi, “seyahat etme özgürlüğü”nün korunması için yeni düzenlemelere uyulması gerektiğini kaydetti. (AA)

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital