AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

24 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliği tarafından  “Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu” Antalya’da yapıldı.

Foruma 55 ülkeden yaklaşık 80 hava yolu, 200 havalimanı, tur operatörleri ve turizm otoritelerinden oluşan 600’ün üzerinde delege katıldı.

Forumda yer alan Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Erkan Yağcı, Rusya pazarında yakaladıkları başarıya Avrupa pazarında da ulaşmaları gerektiğini söyledi.

Yağcı, Fraport TAV Antalya Terminal İşletmeciliğince Serik ilçesindeki bir otelde düzenlenen “Connect 2020-Antalya Rota Geliştirme Forumu”nda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Yağcı, forum için Antalya’nın seçilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Özellikle Antalya’ya uçmayan havayollarının organizasyona katıldıklarını belirten Yağcı, forum kapsamında düzenledikleri panelde katılımcılara Antalya’nın tarihi ve kültürel zenginliklerinden bahsettiklerini aktardı.

Antalya’nın turizmde 2019’u yüzde 17 oranındaki büyümeyle kapattığını hatırlatan Yağcı, 16 milyon yabancı turist sayısına ulaştıklarını ifade etti.

2020 turizm sezonunda 16 milyon turist sayısının üzerine çıkmayı hedeflediklerini vurgulayan Yağcı, şunları kaydetti:

“Türkiye’ye geçen yıl gelen 7 milyon Rus turistin 5,5 milyonu Antalya’yı tercih etti. Ülkemize gelen 5 milyon Alman turistin ise 2,6 milyon kadarını kentimizde ağırladık. Bu iki pazarda daha fazla büyüme hedefimiz var. Özellikle Avrupa pazarı bu sene çok önemli. Avrupa’daki ivmeye daha ileriye götürmemiz lazım. Bu sene Almanya, İngiltere, Belçika ve Hollanda gibi ülkelerde büyüme kaydetmemiz gerekiyor. Rusya’da yakaladığımız başarıyı mutlaka Avrupa’da da yakalamamız lazım.”

Devamını Oku
24 Şub
Tarafından: aktob 0 0

THY Başta Antalya Olmak Üzere Turizm Merkezlerinden Direk Seferleri Arttırdı

Türkiye’ye gelen turist sayısını artırmak amacıyla THY 2020 yılının yaz sezonunda yurt dışında 26 noktadan; Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum’a haftalık toplam 98 frekans sefer gerçekleştirecek.
Türk Hava Yolları (THY)’den turizm merkezleri ile ilgili yeni karar; başta Antalya olmak üzere diğer turizm merkezlerine olan direkt uçuşları artıracak
THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, “Yeni uçuşlarımız daha fazla sayıda nitelikli turisti ve yeni rekorları beraberinde getirecek” dedi.
THY’den turist sayısını artıracak karar; Turizme odaklı yurtdışı uçuşları artıyor
Türk Hava Yolları, Türkiye’ye gelen turist sayısını artıracak yeni bir karar aldı. THY, turizme katkı sağlamak amacıyla turizme odaklı yurtdışı uçuş noktalarını artırıyor. THY, 2020 yılının yaz sezonunda yurt dışında 26 noktadan Türkiye’nin gözde turizm merkezleri; Antalya, İzmir, Dalaman ve Bodrum’a haftalık toplam 98 frekans sefer gerçekleştirecek. Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı M. İlker Aycı, alınan karar ile yurt dışından Türkiye’nin turizm merkezlerine düzenlenen haftalık frekans sayısı 2019 yılına göre yüzde 18 artırdıklarını söyledi.
Kültür ve Turizm Bakanlığı ile 2018 yılının Ekim ayında imzaladığı “Direkt Turizm Hamlesi” protokolüne değinen Aycı, ” Son iki yıldır bu uçuşlarımıza olan talep giderek artıyor” dedi.
Antalya’ya 20 noktadan haftada 74 sefer
THY, bu yaz döneminde yurtdışından Akdeniz’in turizm başkenti Antalya’ya 20 noktadan haftada 74 sefer gerçekleştirecek. Moskova’dan Antalya’ya 2019 yılında haftalık 7 sefer gerçekleştirilirken pazar araştırmaları ve talep artışı nedeniyle bu sayı 2020 yılında yüzde 100 artırılarak 14 sefer olarak planlandı. Önemli bir gelişme ise Dalaman’daki uçuşlarda yaşanacak. Geçtiğimiz yıl yurtdışından yalnızca Amman’dan haftada bir frekans uçuş düzenlenen Dalaman’a bu yıl 4 noktadan daha sefer düzenlenecek. Bayrak taşıyıcı, Dalaman Havalimanı’na Londra’dan 7, Moskova’dan 3, Amman ve Kiev’den de haftada 2 sefer icra edecek.
Diğer turizm noktalarına düzenlenecek yurtdışı uçuşlar; Bodrum- Milas Havalimanı’na; Londra, Kuveyt ve Münih’ten haftada 4, İzmir’e ise Berlin, Münih, Düsseldorf, Hamburg ve Kuveyt’ten haftada toplam 5 sefer olarak planlandı. Türkiye’nin eşsiz güzellikteki şehirlerini keşfetmek isteyen turistler Ortadoğu’dan Avrupa’ya kadar geniş bir coğrafyadan gerçekleştirilecek direkt seferler ile Türk Hava Yolları ile seyahat edecek. THY, ülke ekonomisine katkısını 2020 yılında da sürdürecek.
Devamını Oku
21 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Antalya Runatolia Maratonu 29-Şubat-01 Mart Arasında Yapılacak

15. kez gerçekleşecek Runatolia “Uluslararası Antalya Maratonu” ilk kez 19 Mart 2006 tarihinde Türk turizminde farklılık yaratmak ve kış turizmine katkı sağlamak amacı ile 850 kisi ile Runtalya Uluslararasi Antalya Maratonu adıyla ilk kez start aldı.

Dünyanın dört bir yanından ve yurt içinden her yıl artan yüksek katılımlarla gerçekleşen başarılı organizasyon günümüze dek 14 kez gerçekleştirildi.

Etkinlik, 2015 yılından itibaren Runatolia Maratonu adıyla, Türkiye’nin önde gelen organizasyon firmalarından biri olan Turset Project Management bünyesine geçti.

Runatolia Maratonu, 14 yılda ülke turizmine ve Antalya’nın tanıtımına katkısı ile Türkiye’nin vazgeçilmez spor etkinliği olarak takvimde yer buldu.

Profesyonel atletlere hitap ettiği kadar, koşu deneyimi az olan amatör sporcuların da ilgi gösterdiği Runatolia Maratonu, sezonun ilk yarışı olması ve mevsimsel özellikleri ile ideal bir koşudur.

Sportif özelliklerinin yanısıra, birçok yan etkinlik ve eğlenceli aktivite ile 3 gün süren bir spor festivali ve ülkemizin en büyük lifestyle maratonudur.

Her yılın Mart ayında düzenlenen Runatolia, spor ve tatili bir araya getirmesi , tırmanışsız düz parkuru, güzergah üzerindeki şehir güzellikleri, tarihi dokusu ve dünyaca ünlü Antalya sahilini parkurunda bulundurmasıyla Türkiye’nin en sevilen koşularından biri kabul edilmektedir.

Runatolia Maratonu farklı mesafelerdeki koşu katılımı ile yaklaşık 10.000 koşucuya ve Cumartesi gerçekleşecek Terracity Run halk koşusu ile yaklaşık 4.000 katılımcıya ev sahipliği yapması beklenmektedir.

Program

Devamını Oku
17 Şub
Tarafından: aktob 0 0

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı Tarafından Müze ve Ören Yerleri Tanıtım Filmleri ve Fotoğrafları Yayınlanmaya Başlandı

Kültür ve Turizm Bakanlığınca 2019 yılında yürütülmekte olan iletişim stratejisi

kapsamında müze tanıtım filmleri ile filmlerin yapımının gerçekleştirildiği müze ve

ören yerlerinde fotoğraf çekimleri yaptırılmıştır.

Çekimi yapılan söz konusu filmler, hedef pazarlarımızdaki geleneksel ve dijital tüm

mecralarda yayınlanmaya başlamıştır.

Film ve fotoğraflar turizm amaçlı tanıtımlarda kullanıma açık olacaktır.

Filmler

Fotoğraflar:

 

Devamını Oku
17 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da Pedallar “Kadına Şiddete Karşı” Çevrilecek

Gran Fondo amatör bisikletçilerin açık uzun yol bisiklet yarışları Antalya’da 3. kez gerçekleşecek. Bu yıl kadına şiddet farkındalık sürüşünün yapılacağı yarışlar 2 gün sürecek.

İsmi “Gare di fondo” yani “mesafe yarışları” deyiminden gelen bu yarışlar, çogunlukla, katılımcıların yaş ve düzeyine göre, aynı parkurda ama farklı mesafe ve zorluk düzeyinde organize ediliyor. Farklı mesafelerdeki yarışlar “Gran Fondo”, “Mezzo Fondo” ve “Fondo” olarak adlandırılıyor. “GranFondo” şüphesiz aralarındaki en uzun mesafeli olan parkur için kullanılıyor. Avrupa’da on yıllar boyunca oldukça popüler hale gelen geniş katılımlı “GranFondo” bisiklet yarışları diğer kıtalara da yayılmayı ve yoğun ilgi görmeyi başarmış. Bir spor müsabakası, kültürel bir deneyim ya da sosyal sorumluluk hareketi olarak bisiklete binen kitleleri bir araya getiren Gran Fondo’ların Türkiye’de en bilinenleri arasında AKRA Gran Fondo Antalya, Salcano Gran Fondo Marmaris, Salcano Gran Fondo Kapadokya ve Veloturk Gran Fondo Çeşme müsabakaları önde geliyor.

Program


22 Şubat 2020

10:00 – 22:00 Yarış kiti teslimi – AKRA Otel Antalya

10:00 – 19:00 Expo

17:30 – 18:30 Teknik Toplantı – AKRA Otel Antalya

 

23 Şubat 2020

07:30 – 17:00 Expo

06:00 – 07:30 Yarış kiti teslimi – AKRA Otel Antalya

08:00 Uzun Parkur (97 km) Start – Lara Caddesi Start Noktası

08:30 Kısa Parkur (61 km) Start – Lara Caddesi Start Noktası

13:00 AKRA Gran Fondo Antalya Ödül Töreni – Finiş Noktası

Devamını Oku
13 Şub
Tarafından: aktob 0 0

2020 Patara Yılı İlan Edildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2020 yılının Patara Yılı olduğunu duyurdu. Erdoğan, “2020 yılını Patara Yılı ilan ettik. Patara Antik Kenti, Fethiye-Kalkan arasında bulunuyor. Likya’nın ana liman şehri olan Patara, bizim tarihimizin de önemli sembollerinden biridir. Şehir kapısından su yollarına kadar daha pek çok nadide özelliğiyle Patara’yı, ülkemizin tarihi zenginliğini dünyada temsil edebilecek bir yer olarak gördük. 2020 Patara Yılının ülkemize ve turizm sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.” dedi.

Patara Antik Kenti

Antik çağda Likya Birliğinin başkenti olan ve ayakta kalan en eski demokratik meclis binasının bulunduğu Patara Antik Kenti, yerli ve yabancı turistlerin uğrak noktalarından.

Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizmde Türkiye’nin kültürel ve tarihi değerlerini ön plana çıkarmak amacıyla 2018 yılını Troia Yılı ilan etti. Daha sonra da dünyanın bilinen en eski kült yapılar topluluğunun ortaya çıkarıldığı Göbeklitepe’ye dikkat çekmek için 2019’u Göbeklitepe Yılı ilan etti. Bakanlık, 2020 yılının teması için ise Antalya’nın Kaş ilçesindeki Patara Antik Kenti’ni seçti.

Antalya’da 2018 Perge Yılı, 2019 ise Aspendos Yılı ilan edilmişti.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Arkeolojik kazılarla M.Ö. 8’inci yüzyıla tarihlenen Patara Antik Kenti, Antalya’nın Kaş ilçesine 42 kilometre uzaklıkta bulunuyor. Likya Birliği’ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehir.

10 kilometrekarelik alana sahip antik kentte uzun yıllardır Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında kazılar ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor.

Bugüne kadar onlarca eşsiz tarihi eserin ortaya çıkarıldığı Patara, UNESCO Dünya Kalıcı Miras Listesi’nde bulunan Xanthos vadisinde denize açılabilecek tek yer özelliğini taşıyor.

Dünyanın en eski meclis binasına sahip

‘Noel Baba’ olarak da bilinen Aziz Nicholaos’un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği yer olan Patara, Likya Birliği şehirlerinin temsilcilerinin buluştuğu dünyanın en eski meclis binasına da sahip.

Amfiteatr, tarihi deniz feneri, ana cadde, hamamlar, Roma zafer takı, Tepecik mezarlığı, bazilika ve çeşitli tapınaklarla tarihi açıdan büyük zenginliğe sahip antik kentte bulunan dünyanın en eski demokratik meclis binası olarak bilinen Patara Meclis Binası, TBMM tarafından restore edilerek ziyarete açıldı.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Viking kılıcı bulundu

Antik kentte yapılan kazılarda, Liman Hamamı bölgesinde 2018 yılında, 9 veya 10’uncu yüzyıldan kalma olduğu tahmin edilen bir Viking kılıcı bulundu.

Roma İmparatoru Neron tarafından MS 64-65 yıllarında yaptırılan Neron Deniz Feneri ise dünyada ayakta kalan en eski deniz feneri özelliği taşıyor. Restorasyon süreci devam eden 26 metrelik deniz fenerine ait taşlar üzerine kabartma şeklinde 2 bin yıllık yunus balığı betimi de gün yüzüne çıkarıldı.

Antik geminin replikası yapıldı

Bu yılki en önemli gelişmelerden biri de 14 metre uzunluğunda ve tamamen kamıştan yapılan antik gemi replikası ‘Abora-IV’, sergilenmek Patara Antik Limanı’na getirildi.

Alman arkeolog Dr. Dominique Görlitz’in tasarladığı gemi, Bulgaristan’ın Varna Limanı’ndan 1 Ağustos’ta denize indirildi. ‘Barış ve uluslararası anlayış için yelken açmak’ sloganıyla Karadeniz’den Akdeniz’e yol aldı. Yaklaşık 3 ay önce Kaş Limanı’na ulaşarak buradan da kara yoluyla 43 kilometre uzaklıkta yer alan Patara Antik Kenti’ne taşındı.

Fotoğraf: DHA

[Fotoğraf: DHA]

Çölleri aratmayan kumsal 

Patara Antik Kenti yakınında yer alan 12 kilometre uzunluğundaki Patara kumsalı ise dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor.

İnce kuma sahip ve çöl sahnelerini aratmayan görselliğiyle birçok film çekiminde de kullanılan kumsal, dünyada nesli tehlike altındaki caretta caretta türü deniz kaplumbağalarının da Akdeniz kıyılarındaki en önemli yuvalama alanlarından biri.

Patara’nın antik plajında, bu yıl caretta caretalar tarafından 286 yuva oluştu. Tüm zamanların en çok yuva sayısına ulaşıldığı 2019’da, 21 bin 821 yumurtadan çıkan 17 bin 323 yavru caretta caretta denize ulaştı.

Devamını Oku
09 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’nın Yerleşik Yabancı Nüfus Oranı 102,643’e Ulaştı

Antalya’nın yerleşik yabancı nüfusu, 26 bin 821 yeni göçle 102 bin 643’e ulaştı. 100’ü aşkın ülkeden insanın yaşadığı Antalya’da Ruslar, 16 bin 724 kişiyle ilk sırada yer alıyor…
75 bin 822 yerleşik yabancı vatandaşın ikamet ettiği Antalya’ya 2019 yılında 26 bin 821 kişi daha yerleşti. 1 milyon 531 bin 180 yabancı vatandaşın ikamet ettiği Türkiye genelinde, Antalya 102 bini aşan yabancı sayısıyla ilk sıralarda yer alıyor.
100 aşkın ülkeden Antalya’ya yerleşen yabancıların büyük bir kısmı turizm sektöründe çalışıyor.
Yerleşik yabancılar arasında, ilk sırayı Ruslar alıyor. 10 bin civarında olan Rus vatandaşı sayısı 2019 yılında 16 bin 724’e yükseldi. Rus nüfusunun 6 bin 525 kişisi Alanya’da yaşıyor.
Alanya’yı 3 bin 996 kişiyle Konyaaltı, 2 bin 802 kişiyle Muratpaşa ve 1004 kişiyle Kemer takip ediyor.
İranlılar Almanları geçti!
2019 yılında Antalya’da yaşayan İranlıların sayısı, ikinci sırada yer alan Almanların sayısın geçti.
Kentte 9 bin 778 İranlı yaşarken, üçüncü sıradaki Almanların sayısı 9 bin 224 oldu. Onları 9 bin 77 kişiyle Kazakistan, 7 bin 916 kişiyle Kırgızistan vatandaşları takip etti.
Yoğunluk Alanya ve Muratpaşa’da
Yabancı nüfusun ikamet için tercih ettiği ilçeler sıralamasında toplam 29 bin 835 kişiyle Alanya birinci sırada yer aldı. İkinci sırada 24 bin 928 kişiyle Muratpaşa, üçüncü sırada ise 18 bin 509 kişiyle Konyaaltı geliyor. Antalya’nın diğer ilçelerindeki yabancı nüfus sayısı şöyle: Kepez 7 bin 876, Manavgat 7 bin 197, Kemer 5 bin 333, Serik 4 bin 268, Aksu 1297, Döşemealtı 1140, Kaş 1014, Kumluca 369, Finike 263, Gazipaşa 251, Demre 157, Korkuteli 125, Elmalı 40, Akseki 32, İbradı 8.
Devamını Oku
09 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Vakantiebeurs Utrecht Turizm Fuarı & Hollanda Turizm Kaynak Pazar Raporu Yayınlandı

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) 15-19 Ocak tarihleri arasında Hollanda’nın Utrecht kentinde düzenlenen Vakantiebeurs Turizm Fuarı sonrası pazara ilişkin bir rapor hazırladı.

AKTOB tarafından hazırlanan rapora göre, 17 milyon 120 bin nüfusa sahip Hollanda, 2018 yılı verilerine göre 17 milyar euro turizm harcaması gerçekleştirdi. Online seyahat satın alımlarının hızla yükseldiği belirtilen Hollanda’da en çok seyahatin 3 milyon 713 binle Almanya’ya yapıldığı belirtilen raporda, 2019 yılında 1 milyon 117 bin Hollandalının Türkiye’ye geldiğine dikkat çekildi. 2019 yılında Türkiye’ye gelen 1 milyon 117 bin Hollandalıdan 415 bininin Antalya’yı tercih ettiği bilgisi de raporda yer aldı.

Hollandalı turistlerin Türkiye’de ağırlıklı olarak aile otellerini ve her şey dahil otelleri tercih ettiği kaydedilen AKTOB raporunda, ‘’Genel olarak doğa sporları ve alternatif turizm taleplerini Avrupa içindeki destinasyonlara yönelten Hollandalı turistlerin, Türkiye hakkında destinasyon olarak olumlu düşüncelere ve yüksek tekrar müşteri oranına sahip.’’ değerlendirmesi yapıldı.

Fuar kapsamında çalışmalarda bulunan AKTOB Başkanı Dr Erkan Yağcı, fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede şu noktaların altını çizdi:

“Utrecht Vakantiebeurs Turizm Fuarı 2020 yılının ilk büyük fuarı, rezervasyonlara ilişkin ilk verileri almaya başladığımız bir fuar. Bu fuarda edindiğimiz ilk verilere göre, Türkiye talebi, Avrupa Birliği üyeleri ülkelerden yapılan 2020 yılı rezervasyonlarında da yükseliş ivmesini sürdürecek. Geçtiğimiz yıl Türkiye genelinde % 12 bir artış oldu. Bu yıl içinde benzer bir artış ön görüyoruz. Ancak mevcut Pazar payı, Hollanda’nın seyahat hacmi düşünüldüğünde düşük seviyede. Bu pazarda özellikle Türkiye’ye dönük operasyonlar düzenleyen Türk kökenli tur operatörlerinin varlığı büyük önem taşıyor. İşbirliklerimizi geliştirerek Pazar payının büyümesi yönünde yönetim kurulu üyelerimizle birlikte tur operatörleri, uçak firmaları ile görüşmeler yapıyoruz. Hollanda turist profili gezgin ve büyük oranda senede en az iki sefer seyahat planlayabilen bir nüfusa sahip.“ dedi.

RAPORUN TAMAMI

Devamını Oku
09 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Türkiye Genelinde Konaklama Sayısında Antalya Lider

Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’deki işletme belgeli ve belediye belgeli tesislerin 2019 konaklama istatistiklerini açıkladı.

Türkiye genelinde, 2019 yılının Ocak-Aralık döneminde tesise geliş, bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 12,4 artarak 81 milyona ulaştı. Geceleme sayısı da yüzde 11 artışla 211,3 milyon oldu.

Bakanlık verilerine göre, 2018’de yüzde 50,9 olan tesis doluluk oranı 2019’da yüzde 53,5 olarak gerçekleşti.

​Türkiye genelindeki tesislerin toplamında, Aralık 2019 dönemi tesise geliş sayısı da yine bir önceki yılın aynı ayına göre yüzde 27,6 artarak 4,5 milyon oldu.

Yılın son ayında geceleme sayısı yüzde 26,3 artışla 9,1 milyona ulaşırken; doluluk oranı ise yüzde 35 olarak gerçekleşti.

Lider Antalya

Türkiye’de tesislerin en çok doluluk oranına ulaştığı iller, 2019 yılı ocak-aralık döneminde sırasıyla Antalya, İstanbul, Muğla ve İzmir oldu.

Tesis doluluk oranlarında 2019 yılında yüzde 68,3 ile zirvede yer alan Antalya’da tesise geliş 23,2 milyon, geceleme sayısı 94,1 milyon olarak belirlendi.

İstanbul’da tesise geliş 14,1 milyon, geceleme sayısı 32,2 milyon olurken, tesis doluluk oranı da yüzde 60,5 olarak gerçekleşti.

2019’da yüzde 56,3 doluluk oranı, 4,5 milyon tesise geliş ve 14,4 milyon geceleme sayısı ile Muğla verilerde üçüncü sırayı aldı.

İzmir’de ise tesise geliş 3,4 milyon kişi, geceleme sayısı 7,2 milyon ve doluluk oranı ise yüzde 51,9 oldu.

Devamını Oku
09 Şub
Tarafından: aktob 0 0

Türkiye 2019 Yılında Ziyaretçi Alan Ülkeler Sıralamasında 6. Sıraya Yükseldi

Türkiye 2019 yılında aldığı 50 milyonu aşkın ziyaretçi  sayısı ile, ilk 10 listesinin 6. Sırasında yer aldı
Kısa adı UNWTO olan Dünya Turizm Örgütü verilerine göre 2019’da dünyada ziyaretçi sayısı 2018’e göre yüzde 4 artışla 1,5 milyarı aştı
Ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında Fransa, 90 milyondan fazla ziyaretçiyle yine en çok ziyaret edilen ülke olmaya devam etti. Fransa’yı 83,8 milyon kişi ile İspanya izliyor.
Artış oranına göre sıralamada Türkiye yüzde 14 artışla 14. Sırada.
UNWTO verilerine göre Orta Asya’nın popülaritesi arttı. Özbekistan, Azerbaycan ve Kazakistan, en hızlı büyüyen ilk 20 turistik güzergah listesine girdi.
Akdeniz ülkeleri arasında ziyaretçi girişi artışında yüzde 21,1 ile Mısır ilk sırada, O’nu yüzde 14 ile Türkiye , arkasından yüzde 13,6 ile Tunus geliyor.
UNWTO ziyaretçi sayısı artan ülkeler yanında ziyaretçi kaybı yaşayan ülkeleri de belirledi. Buna göre 2019’da en çok ziyaretçi kaybı yaşayan ülke yıl boşunca olaylara sahne olan Hong Kong oldu. Hong Kong’un ziyaretçi kaybı yüzde 28.8
Ziyaretçi kaybedenler arasında,  ABD’nin ziyaretçi sayısı 2019 yılında yüzde 1,3 düştü.
Dünyanın en çok ziyaretçi alan ilk 10 ülkesi (Milyon kişi)
Fransa 90.2
İspanya 83.8
ABD 78,7
Çin 67.5
İtalya 64.6
Türkiye 52.5
Meksika 44.9
Tayland 39.7
Almanya 39.4
İngiltere 36.9

Ziyaretçi sayısını oran en çok artıran ülkeler (yüzde)

Myanmar 40,2
Porto Riko 31,2
İran 27,9
Özbekistan 27,3
Karadağ 21,4
Mısır 21,1
Vietnam 16,2
Filipinler 15,1
Maldivler 14,9
Bahamalar 14,6
Katar 14,5
Ermenistan 14,4
Güney Kore 14.0
Türkiye 14.0
Bosna-Hersek 13,7
Tunus 13,6
Laos 11,5
Azerbaycan 11,4
İsrail 10,5
Litvanya 10,1
Kazakistan 10.0

Ziyaretçi sayısını oran en çok artıran ülkeler (yüzde)

Myanmar 40,2

Porto Riko 31,2

İran 27,9

Özbekistan 27,3

Karadağ21,4Mısır 21,1

Vietnam 16,2

Filipinler 15,1

Maldivler 14,9

Bahamalar 14,6

Katar 14,5

Ermenistan 14,4

Güney Kore14.0

Türkiye 14.0

Bosna-Hersek 13,7

Tunus 13,6

Laos 11,5

Azerbaycan 11,4

İsrail 10,5

Litvanya 10,1

Kazakistan 10.0

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital