AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

22 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Jet2 ve British Airways Antalya ve Dalaman Uçuşlarında Kapasite Arttırdı

Manchester-Dalaman hattından haftada 17 uçuş

Jet2 ve British Airways yaz sezonu için Dalaman ve Antalya’ya kapasitesini artırıyor. İngiliz tur operatörü ve hava yolu şirketi jet2, 22 Temmuz’dan itibaren Manchester-Dalaman hattında yapacağı uçuş sayısını haftada 17’ye çıkaracak. 23 Eylül’den sonra haftalık 13 frekans olarak yapılacak olan uçuşlar kasım ayına kadar devam edecek.

Edinburgh, Newcastle ve Glasgow’dan Antalya kapasitesini arttırdı

Jet2’nun kapasite artırdığı bir diğer destinasyon ise Antalya oldu. Antalya’nın Belek bölgesinde yer alan golf sahalarından övgüyle bahseden şirket, Antalya kapasitesini arttırdığını duyurdu. Yapılan açıklamada yer alan detaylara göre, Mart ayından itibaren Antalya’ya Edinburgh ve Newcastle havalimanlarından haftada 3, Glasgow’dan ise haftada 4 uçuş gerçekleştirilecek.

Bir güzel haber de British Airways’ten

İngiltere’nin bayrak taşıyıcı hava yolu şirketi British Airways Gatwick-Dalaman uçularını 23 Mayıs’tan itibaren haftada 8 uçuş olarak icra edecek. Şirketin Dalaman uçuşlarının 14 Kasım’a kadar devam etmesi bekleniyor.

Devamını Oku
22 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Azur Air Moskova’dan ve Bölgelerden Antalya’ya Uçuşlara Yeniden Başlıyor

Azur Air, mart ayından itibaren Moskova’dan ve bölgelerden Antalya’ya dönük charter uçuşlara yeniden başlıyor.

Türkiye uçuş programını planlanandan erken başlatma kararı alan Azur Air, 8 Mart’tan itibaren Moskova dahil 9 bölgeden operasyonlara başlayacak. Şirket, daha önce yaptığı açıklamada, Türkiye charter programını nisan ayında başlatacağını duyurmuştu.

Anex Tour’un rezervasyon sisteminde Yekaterinburg, Kazan, Moskova, Nizhny Novgorod, Perm, Samara, St. Petersburg, Ufa ve Rostov-on-Don‘dan Türkiye paket turlarını satışa açıldı.

Azur Air açıkladığı programa göre Antalya uçuş programı şöyle:

Moskova: 1 Mart – 29 Ekim, her gün

Yekaterinburg: 3 – 31 Mart tarihleri arasında haftada üç, 1 Nisan – 29 Ekim arasında her gün

Kazan: 4 Mart – 18 Nisan arasına haftada iki, 21 Nisan – 8 Kasım arasında her gün.

Samara: 4 – 28 Mart arasında haftada iki, 31 Mart – 29 Ekim arasında her gün.

Ufa: 3 Mart – 17 Nisan arasında haftada iki, 20 Nisan – 28 Ekim arasında her gün.

St. Petersburg: 2 – 30 Mart arasında haftada iki, 31 Mart – 28 Kasım arasında her gün.

Nizhny Novgorod: 15 Mart – 23 Nisan arasında haftada iki, 25 Nisan – 21 Ekim arasında haftada 6 – 7 uçuş.

Perm: 17 Mart – 24 Nisan arasında 10 günde bir, 25 Nisan – 22 Ekim arasında haftada 4 uçuş.

Rostov-on-Don: 5 Mart – 20 Nisan arasında haftada iki, 22 Nisan – 28 Kasım arasında her gün.

 

Devamını Oku
22 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Rusya’da Açıklanan Turizm Verilerinde Türkiye İlk Sırada

Rusya Federal Güvenlik Servisi Gümrük Birimi, ülkenin 2020 yılı turizm istatistiklerini açıkladı.

Federal Güvenlik Servisi, 2020 yılına ait turizm istatistiklerini açıkladı. Yılın büyük bölümünü evlerinde karantinada veya koronavirüs korkusuyla geçiren Rus halkının nefes alabildiği destinasyon ise Türkiye oldu.

TürkRusCom’un haberine göre, 2020 yılında Rusya’dan yurt dışına çıkışlar yüzde 70 azalarak 14,2 milyona düşerken, sadece turizm amaçlı seyahatlerdeki düşüş yüzde 80 azalarak 3,7 milyon oldu.

FSB verilerine göre, henüz salgın etkisi yaşanmayan 2020 ilk çeyreğinde 2,3 milyon kişi dışarı gitti. Karantina önlemleri ve uçuşların durdurulması ile ikinci çeyrekte 109 turist seyahat edebildi. Yaz ile birlikte önlemlerin gevşemesi sonucu üçüncü çeyrekte 771 bin, dördüncü çeyrekte 637 bin kişi yurt dışında tatil yaptı.

Türkiye 1,5 milyon turist ağırlayarak açık ara birinci oldu. Ama bir yıl öncesine göre Rus turist sayısı yüzde 72 azaldı. 2019’da 5,3 milyon kişi ağırlanmıştı.

Türkiye’nin ardından Tayland (344 bin), Birleşik Arap Emirlikleri (281 bin), Almanya (138 bin), İtalya (133 bin) sıralandı.

Devamını Oku
15 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

14. Travel Turkey İzmir Dijital’in Bu Yılki Teması “Patara Antik Kenti”

25-27 Şubat 2021 tarihlerinde ttidigital.izfas.com.tr dijital platformunda düzenlenecek olan Türkiye’nin ilk sanal turizm fuarı, 14. Travel Turkey İzmir Dijital’in bu yılki teması “Patara Antik Kenti” olarak belirlendi.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı ve T.C. Ticaret Bakanlığı himayelerinde; İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliği, İzmir Ticaret Odası, TÜRSAB, TÜROFED, İzmir Vakfı desteği ile İZFAŞ ve TÜRSAB Fuarcılık A.Ş. iş birliği ile düzenlenen 14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı; dünyayı etkisi altına alan Covid-19 salgını nedeni ile bu yıl ilk kez ülke ve dünya turizm sektöründeki profesyonellerini sanal ortamda ağırlayacak.

Webinar ile zenginleşecek
14. Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı’nda, webinar olarak gerçekleşecek  “Likya’nın Dünyaya Açılan Kapısı Patara Antik Kenti” konulu seminer, TÜRSAB Fuarcılık A.Ş. tarafından düzenlenecek. 25 Şubat Perşembe günü 14.15-15.15 saatleri arasında TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkan Yardımcısı Özgür Ildır Öksüz moderatörlüğünde gerçekleşecek olan oturuma konuşmacı olarak, Akdeniz Üniversitesi “Patara Antik Kenti” Kazı Başkanı Prof. Dr. Havva İşkan Işık ve TÜRSAB Kültür Turizmi İhtisas Başkan Yardımcısı N. İlham Seyyale yer alacak.

En iyi Patara fotoğrafı seçiliyor!
Bu yıl sanal olarak gerçekleşecek olan Travel Turkey İzmir Dijital Fuarı kapsamında ödüllü fotoğraf yarışması düzenlenecek. Katılmak isteyenler, 9-26 Şubat tarihleri arasında kendi çektikleri özgün “Patara” fotoğrafını paylaşacak. İZFAŞ, TÜRSAB ve SUNEXPRESS iş birliğince düzenlenen ödüllü fotoğraf yarışmasında, instagram hesabı üzerinden en çok beğeni alan “Patara” fotoğrafını çeken kişiye sürpriz hediyeler verilecek.

Yarışma detayları ve sonuçlar, “@travelturkeyizmir” instagram hesabı üzerinden takip edilebilecek.

Likya’nın Akdeniz’e açılan kapısı Patara
T. C. Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 2020 yılının teması Antalya’daki Patara Antik Kenti olarak belirlendi. Tema Türkiye’nin kültürel değerlerinin dünya çapında öne çıkarılması amacıyla başlatıldı. 10 kilometrekarelik alana sahip antik kentte uzun yıllardır Akdeniz Üniversitesinden Prof. Dr. Havva İşkan Işık başkanlığında kazılar ve restorasyon çalışmaları yürütülüyor. Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Ksanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü’nde yer almakla birlikte, Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biridir. Kent hakkında 6. yüzyıl öncesi hakkında yeterli tarihsel ve arkeolojik bilgi bulunmamaktayken, 1988 yılından beri kesintisiz yürütülen Patara kazılarında, Tepecik’te Tunç Çağı buluntularıyla bir arada ele geçen Protogeometrik çömlek parçaları, İ.Ö. 11. ve 10. yüzyıla kadar daha erken dönemler hakkında bilgilere erişilmiştir. Ayrıca Tepecik Sarnıcı içinden çıkan iki adet terakota heykelciğin Geç Tunç Çağ ya da Erken Demir Çağ içlerinden olması da sürekli bir yerleşimin izlerini işaret etmektedir. Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.  Ayrıca ‘Noel Baba’ olarak da bilinen Aziz Nicholaos’un doğum yeri ve çocukluğunun geçtiği yer olarak varsayılan Patara, Likya Birliği’ne üye en eski yerleşimlerden ve başkentlik yapmış bir şehirdir.  Amfi tiyatro, tarihi deniz feneri, ana cadde, hamamlar, Roma Zafer Takı, Tepecik Mezarlığı, bazilika ve çeşitli tapınaklarla tarihi açıdan büyük zenginliğe sahip antik kentte bulunan dünyanın en eski demokratik meclis binası bulunmaktadır. Bu bina, TBMM tarafından restore edilerek ziyarete açılmıştır. Apollon’un önemli bir kehanet merkezi olarak ün yapmış olan Patara aynı zamanda Anadolu’dan Roma’ya nakledilen tahılların depolandığı ve saklandığı bir limandır. Bizans Dönemi’nde de önemini devam ettiren kent Hristiyanlar için önemli bir merkez olmuştur.  Ayrıca St. Paul Roma’ya gitmek için Patara’dan gemiye binmiştir. İmparator Konstantin’in başkanlık ettiği 325 yılında düzenlenen İznik Konsülü’nde Lykia’nın tek imza yetkilisi Piskopos Eudemos’un Patara Piskoposu oluşu kentin bu devirde de gözde oluşunun kanıtıdır. Ortaçağ boyunca önemini sürdüren Patara, Türklerin Orta Asya’dan Anadolu’ya gelmesiyle de önemli bir merkez olarak günümüze ulaşmıştır.

Devamını Oku
15 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Almanya Turizm Pazarında Güvenli Turizm ve Maliyet Öncelikle Tercih Nedeni Olacak

Almanya’da 2021 yılına yönelik seyahat eğilimleri araştırması yapıldı. Yapılan araştırmaya göre 2021 yılında Almanlar seyahatlerinde en çok güvenli turizm ve maliyetleri göz önünde bulunduruyor.

2020 yılında pandemi nedeniyle tatilini kendi ülkesinde geçirmeye ya da hiç tatile gitmemeyi terci eden Alman turistler, 2021 yılında seyahat etmek istemesine karşın endişeleri de var.

3 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre, 2020 yılında Almanların yalnızca yüzde 37’si beş günlük bir tatile çıkabildi. Bu oran, son 30 yılın en düşük oranı.

Yapılan araştırmaya katılan Almanların ezici çoğunluğu için seyahatte güvenlik ön planda. Katılımcıların 4’te 3’ü ‘seyahatte güvenliğin’ kritik önemde olduğunu ve şu aşamada kendini güvende hissetmediğini belirtiyor.

Araştırmaya göre Almanların yarısı kısıtlamalar kalktıktan sonra en azından 5 günlük bir kısa mesafe tatil yapmak yapmıyor. Yüzde 25’lik kesim önümüzdeki aylarda yaşanacak gelişmeleri beklerken, yüzde 23’ü ise hiç tatile çıkmayacağını beyan etti.

Ancak Alman tatilcilerin endişeli bir diğer konu ise tatil maliyeti. Katılımcıların yüzde 77’si bu yıl tatil maliyetinin daha yüksek olmasından endişe ediyor. İnsanların 5 günlük kısa mesafeli tatil planlamasının nedeninin de maliyet endişesi olduğu ifade ediliyor.

Destinasyonlar açısınan bakıldığında ise Almanya’da 2020’nin net kazananı Almanya olarak görülüyor. 2019 yılında yüzde 34 olan ‘kendi ülkesinde tatile çıkma’ oranı 2020 yılında yüzde 56’ya yükseldi. Araştırmada, bu oranın Almanya’da 1970’teki seviye olduğunun altı çizildi.

Devamını Oku
14 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Alman Sporcular Olimpiyatlara Antalya’da Hazırlanıyor

Daha önce de kasım ayında üç haftalığına ülkemize gelen ünlü sporcular, Florida yerine yine Belek’i tercih etti.  Alman Kano Federasyonu’na bağlı 34 sporcu ve 7 antrenörden oluşan 41 kişilik ekip 17 Şubat’a kadar belek tesislerinde şampiyonluk için antrenman yapacak.

Belek’te bulunmaktan çok memnun olduklarını belirten sporcular, bölgedeki 24 kilometrelik akarsu parkurunda optimal koşullarda hazırlık yaptıklarını söyledi.

Florida yerine yine Belek’i tercih ettiler

Türkiye’nin güvenli turizm anlayışıyla pandemi için geniş tedbir aldığına dikkat çeken Almanya’nın şampiyon adayları, tesislerin her türlü jimnastik, koşu, efor çalışmaları için ideal imkanlar sunduğunu belirtti.

Ayrıca dengeli beslenme için de otelin zengin menüsü olduğunu dile getiren kanocular, deneyimlerini zaman zaman sosyal medya üzerinden takipçileri ile paylaşıyor.

Devamını Oku
14 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

İç Turizme Odaklı Büyüme,  Sürdürülebilir Turizmin Anahtarı

İç Turizme Odaklı Büyüme,  Sürdürülebilir Turizmin Anahtarı Olacak

Bilinmezlerle girilen 2021 yılı, bugün sosyal ve ekonomik anlamda yeni süreçte neler yaşanacağı herkes için merak konusu. Özellikle turizm gibi son derece hassas dengeler üzerinde duran bir sektör için bu  yanıtlar önem taşıyor.

Sürece ilişkin değerlendirme yapan AKTOB Bşk. Erkan Yağcı; ” Aşı çalışmaları ve bunun  etkileri önümüzdeki sürecin belirleyicisi olacak. Olumlu gelişmelerin hemen ardından normalleşmeye dönmek zaman alacaktır. Ekonomik, sosyal etkilerin ve toplum psikolojisinin değişen dengeleri yeniden yapılandırması bir süreç gerektirecektir. Tatil alışkanlıkları ve talep yönelimini yeni parametreler belirleyecek.  Bu süreçte, her dönemde büyümesi yönünde son derece önem verdiğimiz iç turizm odaklı büyüme, sürdürülebilir turizmin anahtarı olacak. Bu dünyadaki tüm destinasyonlar için de geçerli. Seyahat üzerindeki kısıtlamalar küresel olarak azalmaya başladıkça, dünyanın dört bir yanındaki destinasyonlar iç turizmi büyütmeye odaklanıyor. Türkiye’de ürün yelpazesi son derece geniş ve ulaşım ağı da bu ürünleri keşfetmek için uygun fırsatlar sunmaktadır.”5

Dünya genelinde atılan adımları da değerlendiren Başkan Yağcı;

Dünya Turizm Örgütü’ne (UNWTO) göre, iç turizmin uluslararası seyahatten daha hızlı geri dönmesi ile bu, hem gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkeler için COVID-19 pandemisinin sosyal ve ekonomik etkilerinden kurtulma fırsatı sunuyor.UNWTO raporlarına göre, iç turizmin değeri ve mevcut eğilimler göz önüne alındığında, artan sayıda ülke pazarlarını büyütmek için adımlar atıyor.

Turizm Gazetesi tarafından yapılan araştırma, dünyada iç turizme ilişkin  veriler sunuyor.  Tüm dünyada destinasyonlar iç pazara yönelik farklı kampanya ve teşvikler geliştiriyor.

Sayılarla dünyada iç turizm

9 milyar

İç turizme katılan kişi sayısı

1.4 milyar

Uluslararası turizme katılan kişi sayısı

6 kat

İç turizme katılanların uluslararası turizme katılanlara oranı

% 73

İç turizmin dünya toplamındaki payı

(73 ülkeden 33’ünün ortalaması)

%75

OECD ülkelerinde iç turizm harcamalarının toplam içindeki payı

İç turizmi güçlü ülkeler

Ençok ziyaretçi alan Fransa aynı zamanda iç turizmi en güçlü ülke, en çok turizm geliri elde eden Amerika’da da turizm iç pazara dayalı.

Günümüzde seyahat pazarının merkezi olan Avrupa’ turizmde öne çıkan ülkeler iç pazarı da güçlü olan ülkeler.

Avrupa Birliği (AB) İstatistik Bürosu (Eurostat) verilerine göre Fransa, iç turizmde yüzde 39 pay ile ilk sırada yer alıyor.

Dört ve daha uzun süreli tatile çıkanların yüzde 39’u tatilini kendi ülkesinde yapıyor.

İç turizmde Fransa’yı İtalya izliyor. İtalya’da da dört ve daha uzun gecelemeli tatillerin yüzde 35’i yurtiçinde gerçekleşiyor.

AB üyesi ülkelerde ortalama yüzde 26 olan bu oran en düşük yüzde 11 ile Danimarka’da gerçekleşiyor.

Eurostat verilerine göre Danimarka’da dört ve daha uzun gecelemeli tatillerin ancak yüzde 11’i yurt içinde gerçekleşiyor.

Amerika’da ise iç turizmin payı çok daha yüksek.

Ülkelerin iç turizmdeki durumu koronavirüs salgını nedeniyle daha da büyüyecek

AB üyesi ülkelerde iç turizmin payı

Fransa39,3
İtalya35,4
Polonya35,2
Romanya34,0
İspanya27,3
Bulgaristan26,7
Portekiz25,6
Slovakya25,4
Çek Cumh.22,8
Hollanda22,0
Almanya21,6
Norveç20,1
İngiltere19,9
İsveç19,5
Macaristan19,5
Avusturya19,1
Finlandiya15,1
İzlanda11,3
Danimarka11,0
AB ortalaması26,4
Devamını Oku
08 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Olimpiyatlara Hazırlanan 13 Takım Antalya’da Kamp İçin Buluştu

Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunları’na puan ve kota taşıyan müsabakalar arasında yer alan ve 18-20 Şubat’ta yapılacak Tel Aviv Grand Slam organizasyonu için olimpik erkek milli takımı, 13 takım ortak çalışma için Antalya’da buluştu.

2021 yılına ertelenen Tokyo Yaz Olimpiyat Oyunlarına puan ve kota taşıyan ve Uluslararası Judo Federasyonu (IJF) maç takviminde yer alan Tel Aviv Grand Slam müsabakaları için olimpik erkek milli aday takımı ile birlikte 13 ülke judocuları ortak çalışma kampı için Antalya’da buluştu.

18-20 Şubat tarihleri arasında İsrail’i Tel Aviv kentinde gerçekleşecek olimpiyat yolundaki organizasyon için Antalya’ya gelen; Azerbaycan, İtalya, Yunanistan, Ukrayna, Sırbistan, Moldova, Letonya, İsviçre, Mısır, Özbekistan, Estonya, BAE ve Belçikalı judocular günde çift antrenman ile hazırlıklarını sürdürecek.

Türkiye Judo Federasyonu Başkanı Sezer Huysuz, Antalya’da kampta bulunan genişletilmiş erkek olimpik milli takımı ziyaret ederek, çalışmalar hakkında bilgi alıp, olimpiyat oyunlarına kadar yapılacak puan ve kota kazandıran müsabakalarda judoculara başarılar diledi. (TourismToday)

Devamını Oku
08 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Pobeda Havayolları’ndan Antalya’ya Tarifeli Seferler

Rus hava yolu şirketi Pobeda, ülkenin iki kentinden Antalya’ya tarifeli uçuş başlatma kararı aldı.
Aeroflot’un bütçeli hava yolu şirketi Pobeda, haziran ayından itibaren Rusya’nın Yekaterinburg ve Perm şehirlerinden Antalya’ya tarifeli uçuş başlatıyor. Yekaterinburg-Antalya uçuşları 4 Haziran, Perm-Antalya uçuşları ise 5 Haziran’da başlayacak. Şirketin yaptığı açıklamaya göre, Yekaterinburg-Antalya uçuşları pazartesi, çarşamba ve cuma olmak üzere haftada 3, Perm-Antalya uçuşları ise salı ve cuma olmak üzere haftada iki uçuş olarak icra edilecek.

Her iki yöne olan bilet satışlarının cuma günü başlayacağı belirtilen açıklamada, Türkiye’ye gidecekler için olası kısıtlamalarla ilgili ayrıntılı bilgilerin şirketin internet sitesinde yer aldığı kaydedildi.

Pobeda ayrıca 2021 yaz sezonunda Moskova ve Kazan’dan Antalya’ya düzenli seferler düzenleyecek.

Devamını Oku
08 Şub
Tarafından: AKTOB 0 0

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov; Türkiye’de Tatil Güvenli

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Rus turistlerin tatilini Türkiye’de geçirmesinin ‘güvenli’ olup olmadığı konsunda açıklamalarda bulundu.

Vaka oranı yüzde 0,027

Sputnik haber ajansına konuşan Aleksey Yerhov, pandemiye rağmen Rusların kitleler halinde Türkiye’ye tatile geldiğini anımsattı. Geçtiğimiz yıl 2 milyon Rus’un Türkiye’yi ziyaret ettiğini kaydeden Yerhov, ”Pandemi koşullarında, yerel makamlar, yabancı turistlerin güvenliğini ve sağlığını sağlamak için bir dizi önlem geliştirmişti. Özellikle, havalimanından plaja kadar tüm tesislerde sıkı sosyal mesafe ve maske zorunluluğu kuralları getirilmiş, hastalananların derhal karantinaya alınması ve diğer tedbirler sağlanmıştı.Bu sayede, 1.5 milyonu aşkın Rus turist içinden Antalya ve Muğla bölgelerinde sadece 438 koronavirüs vakası tespit edildi, 11 kişi hayatını kaybetti. Belki gözden kaçanlar olmuştur, dönüş yolunda koronavirüs kapanlar da olmuştur. Ama genel olarak Türk makamlarının aldığı tedbirler etkinliğini gösterdi.” diye konuştu.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital