AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

16 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

TÜRKİYE’NİN DÜNYA TURİZM ÖRGÜTÜ YÜRÜTME KONSEYİ ÜYELİĞİ BAŞLADI

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü 23. Genel Kurul Toplantısı’nda, Türkiye’nin Yürütme Konseyi üyeliği onaylandı. Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (BMDTÖ) Genel Kurul Toplantısı’nda Türkiye’yi temsil etti.
Türkiye heyetinde yer alan, Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Bşk. Dr. Erkan YAĞCI Türkiye’nin üyeliğe alınmasına ilişkin olarak; Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütünde (UNWTO) Türkiye’nin üyeliğe alınması, Türk turizminin edindiği saygın yerin önemli bir göstergesidir.  Dünya’da turizmin gün geçtikçe gelişerek, ülkelerin kalkınmasında rolünün her geçen yıl büyümesi,  rekabeti büyütmüştür. Dünya turizmin çatı örgütü olan UNWTO’da yürütme konseyinde yer alan Türkiye artık Dünya turizminin resmi kanalında söz sahibidir.  Bu kulvarda yer alarak, Türk turizminin gelişmesi lehinde olası kararlarda etkin olunacaktır.” dedi.
Uluslararası seyahat ve turizm alanında en önde faaliyet gösteren, Birleşmiş Milletlerin uzman kuruluşu BMDTÖ’nün 23. Genel Kurulu, 9-13 Eylül’de Rusya’nın St. Petersburg kentinde yapıldı. Bakan Yardımcısı Yavuz’un Türkiye’yi temsilen katıldığı toplantıda, Türkiye’nin mayıs ayında 2020-2023 dönemi için seçildiği Yürütme Konseyi üyeliği onaylandı.
Yavuz ve beraberindeki heyet, Yürütme Konseyi üyeliğinin onaylanmasının ardından ülke heyetleriyle bir araya geldi, ikili ve çok taraflı ilişkiler ve iş birliği imkanları için çalışmalar yürüttü.(Kaynak: Anadolu Ajansı)
Devamını Oku
16 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Turizm Meslek Lise Sayısı 200’e Çıkacak

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı Arasında Eğitimde İş Birliği Protokolü, Milli Kütüphane’de düzenlenen törenle imzalandı.9.jpg

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “Geçen yıl yaptığımız bir protokol geçtiğimiz yaz itibariyle hayata geçti. Turizm Meslek Liselerinin müfredatında çok ciddi bir değişikliğe gidildi. Sektörün istediği şekilde müfredat Milli Eğitim Bakanlığımız ile birlikte şekillendirildi. Bu kapsamda imzalanan protokol ile ilk 11 okul yaz staj programına bu yıl başladı ve başarı ile de tamamladı.”

Bakan Ersoy: “Bize 11 okul yetmiyor önümüzdeki sene 50 okula çıkarıyoruz. Sonra aşamalı bir şekilde 2023 yılına kadar 200 okula çıkarıyoruz.”

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Millî Eğitim Bakanlığı ile geçtiğimiz yıl turizm meslek liselerine ilişkin yaptıkları protokolü hatırlatarak, ilk 11 okulun yaz staj programına bu yıl başladığını ve başarı ile tamamladığını ancak sayının yetmediğini söyleyerek, “Önümüzdeki sene 50 okula çıkarıyoruz. Sonra aşamalı bir şekilde 2023 yılına kadar 2023 yılına kadar 200 okula çıkarıyoruz.” dedi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında eğitimde iş birliğine yönelik Millî Kütüphane’de bir protokol imzalandı. Protokolü Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ile Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk imzaladı.

Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmi okullarda görev yapan öğretmenlere, eğitimde dramadan Türkçe’nin kullanımı ve diksiyona, akıl ve zekâ oyunlarından bilgi okuryazarlığı ve masal anlatıcılığına, görsel sanatlardan sahne sanatları ve sinema eğitimine uzanan çok farklı konularda eğitim verilecek olan protokol ile kütüphaneler eğitim ve etkinlik projeleri kapsamında hem mekân hem de eğitim faaliyeti ile etkinlikleri destekleyici bir unsur olarak kullanacak. Ayrıca, öğretmenlerin Devlet Tiyatroları sanatçıları ile birlikte tiyatro oyunları hazırlaması ve sahnelemesine de olanak sağlanacak.

Eğitim Ordusunun Yükünü Hafifletmeliyiz

“Ağaç yaşken eğilir” sözüne atıfta bulunan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, protokol imza töreninde yaptığı konuşmada, toplumsal sorunlara aranan en güzel yanıtın bu üç kelimeden oluşan vecizede saklı olduğuna işaret etti.

Anneler ve babalar olarak çocukları doğduğu andan itibaren, karakterlerinin şekillenmesi, millî ve manevi duygular konusunda bilinçlenmeleri ve sahiplenmeleri ile bu konuda düşüncelerinin, bilgilerinin gelişmesi için belli bir seviyeye kadar gayret edildiğini dile getiren Bakan Ersoy, “Bir seviyeden sonra da onları öğretmenlerimize emanet ediyoruz. Bu anlamda öğretmenlerimize çok büyük görevler düşüyor. Başta Millî Eğitim Bakanlığımız ve onun bünyesindeki bütün eğitim ordusunun sorumlulukları çok büyük. En önemli görevimiz onların omuzundaki bu büyük yükü hafifletmeye gayret etmek. Bu hepimizin öncelikli görevi olması gerekiyor.” dedi.

Öğretmenlerimizin Daha İyi Yetişmesi İçin Her Türlü Desteği Vereceğiz

Millî Eğitim Bakanlığı ile yaptıkları protokolün çok çok önemli olduğunu belirten Bakan Ersoy, Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk ve Bakanlık yetkilileri ile göreve geldiğinden beri çok hızlı bir çalışma içinde olduklarını kaydetti.

Hem Millî Eğitim Bakanlığının istediği projelerde hem kendi istedikleri projelerde çok etkili sonuçlar aldıklarını vurgulayan Bakan Ersoy, konuşmasında “Önemli olan yeni çağdaş eğitim sistemleriyle öğretmenlerimizin daha iyi yetişmesi için Millî Eğitim Bakanlığımızın öngördüğü projede bizim elimizden gelen desteği vermemiz. Bugüne kadar olduğu ve bundan sonra da olacağı gibi biz her türlü desteği vermeye devam edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

2 Milyon Öğrenci Sinema ile Buluşturuldu

“Sinema Seyretmeyen Öğrenci Kalmasın Projesi” kapsamında bugüne kadar 2 yıl içerisinde 2 milyona yakın öğrencinin sinema ile tanıştırıldığını dile getiren Bakan Ersoy, bu projeye bu yıl da devam edeceklerini söyleyerek, Millî Eğitim Bakanlığının hem öğrenci gruplarının oluşturulmasında hem de öğrencilere gösterilecek filmlerin seçimlerinde öncelikli rol oynadığını, kendilerinin ise sinemacılar ile birlikte onların bu projeden en etkin bir şekilde yararlanmalarını sağladıklarını ifade etti.

Lisan Ağırlıklı ve Uygulamalı Eğitim İlk 11 Meslek Lisesinde Başarılı Oldu 

Turizmde çok büyük hedeflerinin olduğunun altını çizen Bakan Ersoy, 2030 yılında turist sayısını çok ciddi şekilde artırmak ve nitelikli turisti Türkiye’ye kazandırmak istediklerini söyledi ve şöyle devam etti:

“Bu bağlamda en önemli şey de insan kaynağı. İnsan kaynağının yetiştirilmesinde de en etkili çalışacağımız yer Millî Eğitim Bakanlığı. Geçen yıl yaptığımız bir protokol geçtiğimiz yaz itibariyle hayata geçti. Turizm Meslek Liselerinin müfredatında çok ciddi bir değişikliğe gidildi. Sektörün istediği şekilde müfredat Millî Eğitim Bakanlığımız ile birlikte şekillendirildi. Sektörün ihtiyacı, turizm yapıldığı için lisan ağırlıklı ve otellerde uygulamalı bir eğitim görmeleriydi. Bu kapsamda imzalanan protokol ile ilk 11 okul yaz staj programına bu yıl başladı ve başarı ile de tamamladı. Ders zili çalması ile birlikte sektörle beraber oluşturduğumuz program dâhilinde eğitimlerine başladılar.”

2023’de Okul Sayısı 200’e Ulaşacak

Önümüzdeki sene itibariyle otellerde eğitim görecek okul sayısını 50’ye ulaştıracaklarını belirten Bakan Ersoy, sözlerini şöyle tamamladı:

“Yakın bir tarihte bir protokol ile bunların 2023 yılına kadar ki gelişimiyle ilgili planlamayı sonuçlandıracağız. 2023 yılına kadar aşamalı bir şekilde 200 okula çıkarıyoruz. Bu yeni müfredat öğrenciler ve sektör tarafından da çok takdir edildi. Çünkü eğitiminiz boyunca üç lisan öğreniyorsunuz. İki mecburi lisanı çok iyi derecede öğreniyorsunuz, bir de seçmeli lisan öğreniyorsunuz. İleride turizm yapmasanız bile öğrenci açısından hayat kariyerinde çok önemli olan üç lisanı öğrenmiş oluyorlar. Sektörde devam edecek arkadaşlar içinde çok ciddi uygulamalı bir mesleki eğitim almış oluyorlar. İnanıyorum ki, diğer sektörlere de örnek olacak bir çalışma ve başarıyla da uygulanmaya başlandı. Bunu Türkiye geneline yayarak, 2023 turizm hedeflerimizde ihtiyaç duyacağınız insan kaynağını başarıyla karşılanmasını bu şekilde sağlamış olacağız.”

Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’un protokolün detaylarına ilişkin yaptığı konuşmasının ardından protokol iki Bakan tarafından imzalanarak, hatıra fotoğrafı çektirildi. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy törenin sonunda Millî Eğitim Bakanı Ziya Selçuk’a dijital Millî Kütüphane Üye Kartı hediye etti.

Eğitimde İş Birliği Protokolü

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Millî Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol kapsamında Millî Eğitim Bakanlığına bağlı resmî okullarda görev yapan öğretmenlerin; sanat ve kültür etkinlikleri ile sosyal becerilerinin artırılması, Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon, eğitimde drama, akıl ve zekâ oyunları, okuma kültürü, bilgi okuryazarlığı, masal anlatıcılığı, tiyatro, görsel sanatlar, sinema eğitimi konularındaki mesleki yeterliklerinin geliştirilmesi, başta masal ve diğer drama temalı eğitimlerde kütüphaneleri etkin kullanımının ve kütüphanelerde etkili ders işlemelerinin sağlanması, sahne sanatları hazırlama, tiyatro oyunu yazma ve sergilemeye yönelik bilgi ve becerilerinin artırılması, tiyatronun eğitimdeki yeri ve önemi, öğretim programlarının kazanımları ve farklı disiplinlerle ilişkilendirilmesi konusundaki yetkinliklerinin geliştirilmesi, kütüphanelerin eğitim, sanat ve kültür etkinlikleri kapsamında kullanımı amaçlanıyor.

Ayrıca, Millî Eğitim Bakanlığı Temel Eğitim Genel Müdürlüğüne bağlı okul öncesi, ilkokul (resmî ve özel) ve ortaokullarda, okul öncesi, ilkokul (resmi ve özel) öğrencilerine okuma kültürünün geliştirilmesi ve kütüphaneleri etkin olarak kullanabilme becerilerinin kazandırılması için nitelikli ortam oluşturulması, etkinliklerin planlanması, uygulanması ve pilot uygulamalar sonrasında çalışmaların yaygınlaştırılması, ortaokul düzeyindeki öğrencilerin bilgi okuryazarı olma süreçlerine dâhil edilmelerinin sağlanması ile nitelikli bilgiye ulaşma, bilgiyi değerlendirme, kullanma ve iletme becerilerinin okul döneminde kazandırılması, öğrencilerimizde ve toplumda millî ve kültürel değerler yönünden farkındalık oluşturmak, topluma ve kişiye yararlı olacak temel değerleri gündeme getirerek öğrencilerimizi hayata hazırlamak,   kültürel,   sosyal, duygusal gelişimlerine katkıda bulunmak ve çevresine daha duyarlı bireyler yetiştirmek amacıyla öğrencilerin ücretsiz olarak sinema ile buluşmasının sağlanması hedefleniyor.

Protokol kapsamında; MillîEğitimBakanlığınabağlıresmîokullardagörev yapanöğretmenlerinkişiselve meslekigelişimlerineyönelikMEBÖğretmenYetiştirmeveGeliştirmeGenel Müdürlüğüişbirliğindeeğitimdedrama,Türkçe’nin kullanımı ve diksiyon, akıl ve zekâoyunları,okumakültürü,bilgi okuryazarlığı,masalanlatıcılığı,tiyatro,tiyatro tarihi, tiyatro oyunu yazarlığı, görselsanatlar,sahne sanatları, sinemaeğitimivb. konulardayüzyüzeveuzaktan eğitim faaliyetleridüzenlemek; düzenlenecekeğitimlereeğitici desteği vermek; etkinliklerin taşra teşkilatına duyurusunu yapmak; Millî Eğitim Bakanlığı ÖğretmenYetiştirmeveGeliştirmeGenelMüdürlüğüncehazırlananmesleki gelişimçalışmalarınavediğereğitim,kültür,sanatfaaliyetlerininkütüphanelerde düzenlenmesine destek olmak; kütüphane personelinin, Millî Eğitim Bakanlığı Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünün mahallinde yapacağı eğitimlere katılımını sağlamak; Öğretmen Yetiştirme ve Geliştirme Genel Müdürlüğünce hazırlanan Anadolu Masalları ve diğer projeler kapsamında öğretmenlerin Devlet Tiyatroları sanatçıları ile  tiyatro oyunları hazırlamasına ve sahnelemesine destek olmak; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Okuma Kültürünün Geliştirilmesi ve Kütüphane Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi ile Bilgi Okuryazarlığı Projesi  kapsamında yapılacak eğitim programları ve bu programların uygulanmasına yönelik faaliyetlerde Kültür ve Turizm Bakanlığı temsilci-temsilcilerini görevlendirmek ve projenin icrası süresince ihtiyaçlarını karşılamak; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın Projesi kapsamında Mayıs 2019 tarihinde başlatılan ve yıl sonuna kadar sürecek olan film gösterimlerini MEB ile iş birliği içerisinde yapmak, filmlerin uygunluğu için MEB’den onay almak; yapılacak her  türlü  iş ve  işlemin  ilgili  mevzuata göre yürütülmesini vesürdürülmesini sağlamak; yapılacak  iş ve  işlemlere  ilişkin esas  ve  usuller  ile gerçekleştirilecekeğitim faaliyetlerinin veetkinliklerin duyurusunuyapmak Kültür ve Turizm Bakanlığının sorumluluğunda bulunuyor.

Millî Eğitim Bakanlığının yükümlülükleri ise; protokolkapsamındayapılacakhertürlü iş ve işlemin ilgilimevzuata göre yürütülmesini, sürdürülmesini vedenetlenmesini sağlamak;işlemlere ilişkinesasveusullerile gerçekleştirilecekeğitim faaliyetlerinin veetkinliklerin duyurusunuyapmak; düzenlenecekyüzyüzeveuzaktaneğiticieğitimlerinin program içeriklerini oluşturmak; öğretimprogramlarınınhedefkitlesininözellikleriveprogramınuygulanacağı eğitimihtiyacıönceliklerinegöreeğitimlerdekullanılacakmateryalvedokümanları hazırlamak; öğretmenlerinkütüphaneveokumakültürükonusundakibilgiveduyarlılıklarını artırıcı eğitim ve çalışmalar yapmak; öğretimprogramınınhedefkitlesineuygunolarakbu protokolkapsamında düzenlenecekeğitici eğitimlerinekatılacak öğretmenleri belirlemek; eğitim,seminervefaaliyetlerekatılacaköğretmenlerinmevzuatınauygunolarak izin işlemlerinin mahallindeyürütülmesini sağlamak; eğitim,seminervefaaliyetlerekatılacakeğiticilerin ihtiyaçlarınıkarşılamak; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Okuma Kültürünün Geliştirilmesi ve Kütüphane Kullanımının Yaygınlaştırılması Projesi kapsamında ulusal ve uluslararası öğretmen ve öğrencilere yönelik eğitim programları, yarışma, kamp vb. faaliyetler düzenlemek; MEB yerelde öğretmenlerine ve ilgili personeline sağladığı hizmet içi eğitimlere proje konuları çerçevesinde projenin uygulandığı kütüphanelerdeki personelin katılımı için izin vermek; Temel Eğitim Genel Müdürlüğü Sinemaya Gitmeyen Çocuk Kalmasın Projesi kapsamında gerçekleştirilecek sinema etkinliğine gönüllülük esasına göre katılacak öğrenciler için MEB İlköğretim ve Ortaöğretim Kurumları Sosyal Etkinlikler Yönetmeliği çerçevesinde Veli İzin Belgesi’nin alınmasını sağlamak.

Protokolkapsamındakieğitimlerileetkinliklerinyerinegetirilmesineilişkinişve işlemlereaityazıları ilgili birimleregöndermek; taraflarcabuprotokoledayalıiş birliklerinde,işbirliğininöngördüğüfaaliyetler için imkânlarölçüsünde gerekli desteği sağlamak; yöneticiveöğretmenlerinmeslekivekişiselgelişimlerinekatkısağlayacak yüz yüze,uygulamalıveuzaktaneğitimprogramları,seminer,konferans,panel, sempozyum,yarışma vb.etkinliklerdüzenlemek; taraflarca üretilen dijital ve basılı yayınlar ile veri tabanlarının paylaşımını sağlamak; taraflarca belirlenecek birer yetkili ile bu protokol hükümleri çerçevesinde gerçekleştirilmesi planlanan faaliyetlerin koordinasyonu, yürütülmesiveizlenmesini sağlamak; okul-kütüphane iş birliği çerçevesinde öğrencilere ders dışı öğrenme ortamları ve beceri atölyelerine yönelik çalışmalar için gerekli çalışma izinlerine ait iş ve işlemlerin ilgili kurumlar tarafından yapılmasını sağlamak; taraflarca ortaklaşa düzenlenecek seminer, kongre, çalıştay, konferans vb. çalışmalara karşılıklı davet ve katılım sağlamak; öğretmenlereait bilgileringizliliğini vegüvenliğini korumakvetanımlanmış hizmetlerinyerine getirilmesi dışında başkahiçbiramaçla paylaşıma açmamak gibi hükümler ise her iki Bakanlığında ortak sorumluluğunda.

Devamını Oku
16 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Corendon Havayolları 2020 Yılında Almanya’dan Uçuş Ağını Genişletiyor

Corendon Airlines, Almanya’da faaliyet gösteren Türk ve Alman seyahat acentelerini Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer’in ev sahipliğinde gerçekleşen iki özel davette ağırladı.

Yeni uçuş rotalarını ve hedeflerini paylaştı

11 Eylül akşamı Friedrichshafen’de, 12 Eylül akşamı Nürnberg’de düzenlenen akşam yemeklerinde seyahat acenteleriyle bir araya gelen Karaer, Corendon Airlines’ın 2020 yaz sezonunda hizmete girecek yeni uçuş rotalarını ve hedeflerini de aktardı. Organizasyonların her ikisinde de Hollanda’da doğan Türkiye kökenli ödüllü caz sanatçısı Karsu da sahne alarak Türkiye’nin tanıtımına önemli bir katkıda bulundu. 2016’da Hollanda’nın en önemli ödülü Edison World/Jazz’ı almaya hak kazanan genç sanatçı Alman seyircilerden de büyük beğeni aldı.

Caz sanatçısı Karsu

Friedrichshafen’den Antalya, Girit, Rodos ve Hurghada’ya uçacak

Corendon Airlines yöneticilerinin de hazır bulunduğu davetlerde konuşan Corendon Turizm Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer, şunları söyledi:

“Almanya’daki 6. yılımızı kutlarken yeni başarılara emin adımlarla yürüyoruz. 2014 yılında girdiğimiz, Almanya pazarında başarılı operasyonlar yürüterek kendimize haklı bir yer ediniyoruz. Önümüzdeki sezonda base ve destinasyon sayımızı artıracak ve yatırımlarımıza hız kesmeden devam edeceğiz. 2019/20 kış ve 2020 yaz sezonlarında Friedrichshafen’den Antalya, Heraklion (Girit), Rodos ve Hurghada’ya uçacağız. Böylece Bodensee Bölgesi´nin güneşi özleyen tatilcilerini yaz ve kış sezonu boyunca en iyi hizmetle tatil bölgelerine ulaştırıyor olacağız.

corendon1_2

Nürnberg’den 470 bin koltuğu satışa sundu

Nürnberg’de ise 28 Eylül 2019’da 1 uçağımızı base ederek kış operasyonlarına başlayacağız. Kış sezonu boyunca Nürnberg’den Antalya, Kanarya Adaları, Hurghada gibi 3 tane “kış güneşi” destinasyonuna uçuş planladık. 2020 yazı itibariyle base uçak sayımızı 2’ye çıkartarak haftada 52 uçuş düzenleyeceğiz. Özetle, yaz sezonu boyunca Nürnberg meydanı için 470 bin koltuk satışa sunmuş olacağız. Özellikle yaz döneminde, her güne planladığımız Antalya ve Palma De Mallorca uçuşları dikkat çeken destinasyonlarımız.. Nürnberg ve çevresinde yaşayan Türk vatandaşlarımızın Anadolu’ya ulaşmasını kolaylaştırmak için de İzmir, Adana, Trabzon, Ankara’ya direkt uçuşlar düzenliyoruz.

Bu yeni operasyonlarımızla Almanya pazarındaki 7. sezonumuzda koltuk sayımızı iki kat artırarak 3 milyona çıkarıyoruz. Almanya’nın 22 şehrinin yanı sıra Avusturya ve İsviçre’ye de sunduğumuz geniş ürün yelpazesi ile bu pazarlardaki etkin havayolları arasına girmeyi hedefliyoruz.”

Corendon Airlines’ın 2020 Yaz sezonunda Friedrichshafen ve Nürnberg için uçuş planlaması ise şu şekilde:

Friedrichshafen Kış Programı:

Hurghada: Cuma

Antalya: Pazar

Friedrichshafen Yaz Programı:

Heraklion: Pazartesi ve Cuma

Rodos: Çarşamba ve Pazar

Hurghada: Cuma

Antalya: Salı, Çarşamba ve Pazar

Nürnberg Kış Programı:

Fuerteventura: Cuma, Pazar

Las Palmas: Çarşamba, Cumartesi

Tenerife: Perşembe, Pazar

Hurghada: Salı, Cuma

Antalya: Pazartesi, Perşembe, Cumartesi

Nürnberg Yaz Programı:

Heraklion : Pazartesi, Çarşamba, Perşembe, Cumartesi ve Pazar

Kos: Salı ve Pazar

Rodos: Pazartesi, Çarşamba ve Cuma

Hanya: Salı ve Cuma

Fuerteventura: Perşembe ve Pazar

Las Palmas: Çarşamba ve Cumartesi

Palma de Mallorca: Her gün

Tenerife: Cuma

Lanzarote: Pazar

Ibiza: Perşembe ve Cumartesi

Olbia: Pazartesi ve Cumartesi

Lamezia Terme : Cumartesi

Hurgada: Salı ve Cuma

Telaviv: Salı

Antalya: Her gün

İzmir: Pazartesi, Perşembe ve Cumartesi

Alanya-Gazipaşa: Cuma

Dalaman: Cumartesi

Bodrum: Pazartesi ve Pazar

Trabzon: Çarşamba

Adana: Pazartesi

Ankara: Salı

Devamını Oku
09 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

INTOURIST Kış Sezonunda Rusya’nın 11 Şehrinden Antalya’ya Sefer Düzenleyecek

Kış aylarında İstanbul’a charter uçuşlar düzenleyeceğini açıklayan Thomas Cook’un Rusya ayağı Intourist, şimdi de Antalya kış programını genişlettiğini duyurdu.

2019 Ekim ayında başlayacak olan kış uçuşları 2020 Nisan ayına kadar devam edecek. Kış uçuşlarının yapılacağı şehirler; Moscow, Yekaterinburg, Krasnodar, Nizhny Novgorod, Ufa, Tyumen, Chelyabinsk, Samara, Voronezh ve  Kazan olarak açıklandı.

St Petersburg’u da ekledi

Intourist tarafından yapılan açıklamada, oluşturulan uçuş programına St Petersburg’un da eklendiğini bildirdi. Açıklamada, kış döneminde Türkiye’nin Akdeniz kıyılarına dönük turlara yoğun ilgiden dolayı şirketin kış programını genişlettiği ifade edildi.

Kış programında 400 otelle çalışacak

Intourist’in Antalya kış programı ekim sonunda başlayıp nisan ayına kadar devam edecek. Programa dahil edilen St Petersburg’dan ise 7 kasım-25 nisan arasında yapılacak uçuşlar haftada iki uçuş şeklinde icra edilecek. Şirketin, neredeyse hepsi her şey dahil konseptindeki 400 otelle yürüteceği, Antalya kış programı satışa açılmış durumda.

Devamını Oku
09 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

BREXIT Sürecinin Turizme Etkileri Tartışılıyor

İngiltere’nin AB üyeliğinden çıkması (Brexit)’in ülkede ve destinasyonlarda turizme olası etkileri tartışılıyor.
Bu arada İspanya’nın turizmde birinci pazarı Yunanistan’ın da en önemli pazarı konumunda olan İngiltere’nin AB dışında kalmasının AB üyesi olmayan ülkelere nasıl yansıyacağı tartışılıyor.
Türkiye’ye yarar
AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sürece ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Birleşik Krallık, Türk turizmi için ana pazar olma yolunda ilerleyen büyük hacimli bir kaynak pazar. Bu anlamda Brexit sürecinin olası etkilerini de takip ediyoruz.  Mevcut koşullar içinde 2029 yılı ilk 9 ayda geçtiğimiz yıla göre % 20 oranında bir artış yakalandı. Brexit sonrası para birimlerinde oluşabilecek değer kaybı, İngilizleri AB ülkeleri dışında kalan destinasyonlara yöneltebilir.” dedi
Brexit’in anlaşmalı mı anlaşmasız mı olacağı tartışmaları sürerken İspanya’nın turizmde birinci pazarı, Yunanistan’ın da önemli pazarı olan İngiltere için planlar hazırlıyor.
Brexit, yapılan referandum ve arkasından parlamentoda yasalaşmasıyla kesinleşti. Yasaya göre Brexit 31 Ekim’de uygulamaya girecek.
İspanya ve Yunanistan olumsuz etkilenecek
Ancak bunun bir anlaşmaya dayalı anlaşmasız olarak mı olacağına ilişkin tartışmalar devam ederken İspanya ve Yunanistan her iki haldeki ayrılmanın kendilerine turizmde nasıl yansıyacağını değerlendiriyor.
Yunanistan Turizm Bakanı Harry Theoharis, Brexit’ten sonrası durumu görüşmek üzere Alternatif Dışişleri Bakanı Miltiadis Varvitsiotis ve konuyla ilgili diğer bakanlarla toplantı yaptı İspanya’da da hem bölgeler hem ülke genelinde Brexit sonrası durum değerlendirme toplantıları yapılıyor.
Rezervasyon değişiklikleri 
Konuyla ilgili olarak İngiltere’de İspanya ve Yunanistan’a daha önce rezervasyon yapanlar olağan koşullarda değişiklik yapmaları halinde ödemeleri gereken yüzde 8 ek ücretin Brexit’ten dolayı yapılacak iptaller için de geçerli olup olmayacağı tartışılıyor.
Öte yandan Brexit sürecinde İngiliz para birimi Pound’un AB para birimi Avro karşısında son dönemde uğradığı değer kaybının İngiliz turistlerin destinasyon  tercihine nasıl yansıyacağı tartışılıyor.
Devamını Oku
08 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da 9 Ayda Rekor Ziyaretçi sayısına Ulaşıldı

Antalya’da  9 ayda Rekor Ziyaretçi Sayısına Ulaşıldı

Antalya Mülki İdare Amirliği tarafından yayınlanan verilere göre Antalya’da Ocak-Ağustos aylarında 10.505.000 ziyaretçi sayısına ulaşıldı.

Ziyaretçi sayısında % 17 artış

Genel toplamda, geçtiğimiz yıla göre ziyaretçi sayısında  % 17 oranında artış kaydedildi. Antalya Bölgesi elde edilen turizm verilerini değerlendiren AKTOB (Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği)  Başkanı Dr. Erkan YAĞCI; “ 2019 yılı öngördüğümüz gibi oldukça iyi bir turizm performansı gösterdi. Özellikle ana pazarlarda önemli artışlarımız oldu.

Rusya’dan gelen ziyaretçi sayısı tüm zamanların en yüksek rakamına ulaştı.

Rusya’dan %15 Almanya’dan ise % 19 oranında artışla tüm zamanların en yüksek ziyaretçi sayıları elde edildi. Özellikle Almanya’nın 2019 yılı için geri dönüş yılı olacağını öngörmüştük.  Henüz bu pazarda çok daha büyük bir potansiyelin Türkiye’ye çekilebileceğini söyleyebiliriz. Bu ivmede devam etmesi yönünde çalışmalarımız var. Almanya, önümüzdeki yıllarda daha iyi verilerin elde edilmesi gereken  dünyanın en büyük turizm kaynak pazarlarından birisi. Bir diğer büyük hacimli ana pazarımız  Rusya ziyaretçi sayısı açısından tüm zamanların en iyi rakamına ulaştı.  Rusya’dan elde edilen rakamlar öngörülen rakamların üzerinde gerçekleşti.  3. Ana Pazar olarak gördüğümüz İngiltere’den geçtiğimiz yıla göre % 20 oranında artış ile yine şu ana kadar elde edilen en yüksek ziyaretçi sayısına ulaştı. Avrupa pazarı içinde en önemli artış Polonya’dan oldu. 40 milyona yaklaşan nüfusu ve büyüyen ekonomisi ile önemli bir kaynak Pazar olan  Polonya’dan geçtiğimiz yıla göre gelen ziyaretçi yaklaşık % 50 oranında arttı.

İskandinav Ülkeleri de geri dönüyor.

Pazarların çeşitlenmesi, ana pazarlara yenilerin eklenmesi açısından alınan veriler son derece olumlu. Bir diğer olumlu gelişme özellikle İskandinav pazarlarının durağan seyrinin bu seneki rakamlarla kırılmış olması. Norveç % 67, İsveç % 29 Danimarka’dan ise % 4 ziyaretçi artışı gerçekleşti. En büyük pazarlarımızdan 4. Sırada yer alan Hollanda % 10 artış ile büyük pazarlarımız arasındaki yerini koruyor ancak henüz 2014 rakamlarına ulaşamadığımız bir Pazar.

Bu rakamların elde edilmesinde tur operatörlerinin uçak planlaması, ek seferler ve direk tarifeli seferlerin Antalya’ya düzenlenmiş olması önemli etken, bunun yanı sıra stratejik fiyat politikaları da etki sağlamıştır. Elde edilen ziyaretçi sayıları paralelinde fiyatların da yükselişe geçtiğini söyleyebiliriz. Ancak henüz gelir ve ziyaretçi sayılarının dengesi Avrupa pazarındaki diğer rakiplerimize göre tam değil. Kalitemizden ödün vermediğimiz süreçte bu makasın da kapanacağını söyleyebiliriz.”

Devamını Oku
02 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

AKTOB Buluşması’nda Antalya’nın Alt Yapı Konusu Ele Alındı

Geleneksel AKTOB Buluşması Manavgat Commodore Elite Suites Otel’de gerçekleştirildi.  Kamu ve özel sektörün büyük ilgi gösterdiği toplantı AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın Dünya, Türkiye ve Antalya turizm verilerini değerlendirdiği konuşması ile başladı.

Dr. Yağcı; “ Dünyada en büyük  ilk 10 kaynak Pazar sıralamasında 9. Sırada yer alan Rus ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği ülke ve şehir sıralamasında 1. Sıradayız. Büyük pazarlara baktığımızda Avrupa pazarları içinde Almanya, İngiltere ve Fransa da Türkiye ilk 3 aasında yer almıyor. Almanya ,  İngiltere ve Fransa’dan henüz istenilen noktada olmadığımızı söyleyebiliriz. Almanya ve İngiltere’de pazarların doymuş olduğu söylemleri bu pazardaki büyük hacim düşünülürse yanlış olur. Bu büyük pazarlardan çekebileceğimiz çok daha büyük potansiyel var.  Dünyada konaklama sektöründe en büyük otel zinciri Marriott International, otel zincirleri sıralamasında, yakın gelecekte  Türk markalarının da yer alabileceğini söyleyebiliriz. Bu yönde ilerleyen pek çok marka değerlerimiz var.

Turizm gelirini, turist sayısı paralelinde büyütmeliyiz.

2018 yılında Türkiye ziyaretçi sayısı bakımından iyi bir performans gösterdi ve Dünya sıralamasında 8. Sırada yer aldı. Turizm gelirinde ise 14. Sırada. Bu makasın daralması yönünde turist harcamalarını yükseltmemiz gerekiyor.

Geceleme sayılarına baktığımızda Antalya’nın turistik değerinin büyük öneme sahip olduğunu görebiliriz.  Yerli ve yabancı ziyaretçiler geceleme sayılarında Türk turizm hacminin yarıdan fazlasına hakim olduğunu görebiliriz.

Konaklamaların yıl dağılımlarına baktığımızda yaz döneminde yoğunlaşan konaklamalar kış döneminde büyük azalma yaşıyor. İspanya ve Türkiye karşılaştırıldığında Türk turizmin kış dönemlerinde daha düşük bir turizm performansı var.  Mevsimsel turizm hareketlerini dengelemek yönünde kent turizmine de ivme kazandıracak proje ve çalışmaların kamu ve özel sektör işbirliği ile geliştirmeliyiz.” Dedi.

Antalya’ya 32 arıtma tesisi yapıldı.

Antalya Bölgesi’nde hayati önem taşıyan atık su ve arıtma tesisleri konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Ramazan Akın bir sunum gerçekleştirdi.  Ramazan Akın; “ ASAT’ın 32 arıtma yatırımı sayesinde çevresel iyileşme gözle görünür şekilde arttı ancak hala atık suyunu dere ve denize boşaltan tesisler var. Manavgat, Alanya, Serik, Kemer, Kaş ve Demre gibi turizm merkezlerinin yetersiz kalan arıtma tesislerinin kapasiteleri arttırıldı. Yaşanan çevre kirliliği ve koku sorunlarına ise yeni yatırımlarla çözüm üretildi. Manavgat’ta da büyük yatırımlar yapıldı.” Dedi.  Ramazan Akın arıtma tesislerinin kapasitelerine ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Atık suyunu deniz dereye boşaltan tesislere yaptırımlar uygulanacak.

AKTOB organizasyonuna katılım sağlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu çevre temizliğinin büyük öneminde değinerek; “ Çevre hepimizin ortak sofrası. Turizmi, yaşamımızı besleyen doğanın kirletilmesine, yok edilmesine  hep birlikte mani olmalıyız. Hala atıklarını denize dereye boşaltan tesisler olduğunu görüyoruz. Bu güne kadar uyarı ve ceza kesmekle yetiniliyordu. Bundan sonra tespit edilen işletmeler mühürlenecek. Kimsenin ortak soframıza atık bırakmaya hakkı yok. Turizmi besleyen ana unsurumuz güzel doğamız, denizimiz. Kendi kendimizi yok etmeye müsaade edilemeyecektir.” Dedi.

 

Devamını Oku
25 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Türkiye Tanıtım ve Turizm Geliştirme Ajansı Göreve Başladı

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın hızlı hareket ederek, doğru ve sektör için gerekli kararları alacağını, turizme yön verecek bir kuruluş olarak Türk turizm tarihine gireceğini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığından yapılan açıklamaya göre, ajansın ilk toplantısı Lütfi Kırdar Kongre ve Sergi Sarayı’nda Bakan Mehmet Nuri Ersoy’un başkanlığında gerçekleştirildi.

Bakan Ersoy, ajansın ilk yönetim kurulu toplantısında, yasa gereği seçimlerin yapılacağı 1 Ocak’a kadar yönetim kurulunun Bakan tarafından atandığını belirterek, görevi kabul eden kurucu üyelere teşekkür etti.

Türkiye’ye rakip olarak gördükleri, turizm geliri yüksek olan veya turizm gelirleri potansiyellerinin üzerinde olan ülkeler incelendiğinde böyle bir ajansın var olduğunun görüldüğünü vurgulayan Ersoy, bugün toplanan ilk yönetim kurulu üyeleri ile ajansın artık hayata geçtiğini ifade etti.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kendisinden bekleneni fazlasıyla karşılayacağına inandıklarını ifade eden Bakan Ersoy, “Hızlı hareket ederek, doğru ve sektör için gerekli kararları alacak, kendisinden bekleneni fazlasıyla karşılayacak, turizme yön verecek bir kuruluş olarak Türk turizm tarihine girmiş olacak.” dedi.

Türkiye’de bu ve benzeri ajansların yıllar boyunca konuşulduğunu ancak 15 Temmuz 2019 itibarıyla yasalaştığını dile getiren Ersoy, ajansın 1 Ocak’tan sonra seçilecek yeni yönetim kurulu üyeleriyle çalışmalarına devam edeceğini kaydetti.

Toplantıya, geçici yönetim kurulu üyeleri olarak atanan, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Tanıtma Genel Müdürü Timuçin Güler, Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı İlker Aycı, TAV Havalimanları Yönetim Kurulu Üyesi ve İcra Kurulu Başkanı Sani Şener, Hilton Türkiye Bölge Müdürü Armin Zerunyan, Rixos Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Başkanı ve Kurucusu Fettah Tamince, Sway Hotel Palandöken’in Sahibi Can Dikmen, Cem Kınay XPD Kurucusu Cem Kınay, Diana Travels Agency hissedarı ve Yönetim Kurulu Üyesi, Palamo Hotels Başkanı Ece Tombul, Concorde Hotels ve Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Erkan Yağcı, Başaran Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Başaran, Pamuk Gıda Kurucusu Metin Pamukçu, Indigo Şirketler Grubu Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Tosun, Corendon Airlines Yönetim Kurulu Başkanı Yıldıray Karaer ve yedek üye olarak DO&CO Kurucusu Atilla Doğudan katıldı.

AA.

Devamını Oku
22 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Uluslararası Otel Zinciri MARIOTT Herşey Dahil sisteme Giriyor

Marriott International, her şey dahil konsepti ile yeni bir oyuna giriyor, Karayip-Meksika bölgesinde beş yeni tesisle başlayacak yeni bir her şey dahil platformunu piyasaya sürmeyi planlıyor.

Giderek daha rekabetçi olan her şey dahil sektörüne  800 milyon dolardan fazla yatırım yapacak Mariott yönetimi sözleşmeleri imzaladığını açıkladı.

Marriott International Küresel Marka Sorumlusu Tina Edmundson, “Markalarımızın çeşitliliği ile yeni imkanlar sunmayı hedefliyoruz. Portföyümüzü bu yeni teklifle genişleterek, gezginlerin Westin’den W’ye kadar inanılmaz markalarımızı keşfetmek için yeni konseptimiz her şey dahil konsept aracılığıyla yeni imkanla sunmayı planlıyoruz.” dedi.

Bu konsept, 2022’de kapılarını açacak olan Punta Cana’daki 650 odalı her şey dahil Autograph Collection ile hizmete girecek.

Devamını Oku
22 Ağu
Tarafından: aktob 0 0

Popüler Destinasyonlarda Ödenen Yüksek Rakamlar Sosyal Medyada

 

Venedik ve Mykanos’ta 2 turistin, hizmet aldıkları restoranlarda ödedikleri yüksek ücretler,  sosyal medyada ve basında geniş yer buldu.

ABD’li bir turist,  Mykonos’ta bir restoranda kalamar ve bira için 836 € (738 £) ödediği faturasını sosyal medyada paylaştı.  Menü ve fiyat listesinin verilmesinden kaçındıklarını açıklayan tüketici, tripadviserda yaptığı değerlendirmede diğer tüketicilere uzak durun çağrısı yaptı.

Fatura,  altı kalamar için 591 Avro olduğunu ve hizmet başına 98,50 Avro olduğunu; altı yerel bira için 150 € (içki başına 25 €); ve üç tavuklu Sezar salatası için 59.40 € (salata başına 19.80 €) olarak tahsil edildi.

Venedik de  çok fazla yüksek restoran- cafe fatura şikayetlerinin geldiği diğer destinasyon. Bir turist 2 espresso ve 2 su için ödediği 43 eur hesaba ilişkin belgeyi  sosyal medyadan yayınladı.

 

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital