AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

14 May
Tarafından: aktob 0 0

Antalya, Turizm Sezonunu Tarihi Bir Şölenle Karşıladı

Antalya 2018 yılı turizm sezonunu Perge Antik Kenti’nde muhteşem müzik şöleni ile açtı.

Antalya, antik dönem başkenti Perge’de sezon açılışını yaptı. Akdeniz Turistik otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından düzenlenen organizasyonda,  Devlet Opera ve Balesi özel bir dinleti sergiledi.. Muhteşem müzik şöleni aryalar eşliğinde ve antik dönem kıyafetleri ile yer alan görevlilerin yer aldığı Perge’de adeta geçmişe yolculuk yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı; Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in destek ve katkıları ile gerçekleştirdiğimiz Perge bir ilkti, devamı her yıl farklı antik dönem miraslarında  sezonu açacağız.

Rekabet aracımız fiyat değil özgün kültürel değerlerimiz olmalı.

Bu organizasyonun amacı; rakiplerimizden bizi daha zengin kılan kültürel miraslarla rekabeti fiyatla değil bu ürün zenginlikleri ile yakalamak. Hedefimiz ise Antalya’nın zengin kültürel değerlerinin daha fazla ziyaret edilmesi ve tanınması ayrıca rakiplerimizden bizi farklı zengin kültürel değerlerle tanıması.

Burada çok güzel bir birliktelik oluştu. Şehrin en önemli dinamikleri bir araya geldi. Şu anda aramızda bulunan Kamu, Tur operatörleri ve konaklama sektörü ve şu aramızda bulunan tüm değerli konuklarımız gibi. Her kesimin bu bilinçle çalışmalarımızda paydaş olmasını bekliyoruz ki bu önemli çalışma ile  bugün bir aradayız.

Mottomuz “ Türkiye Farklı” “Antalya daha da farklı” Rakiplerimizden bizi daha zengin kılan kültürel miraslarla turizmi zirveye taşımak  bu organizasyonun amacı.   Anadolu, doğu-batı, Hıristiyan-Müslüman yaşam biçimlerinin kesiştiği her ikisin de belirgin izlerini sergileyen ve her iki biçiminde yaşanabileceği gerçek bir arakesit sunmakta.

Rakiplerimizin hiçbir biçimde sunma imkanı olmayan Anadolu’ya özgü Hitit, Urartu, Frig, Selçuklu, gibi değerlerin yanı sıra Batı uygarlıklarının doğduğu Yunan ve Roma uygarlıklarının da yoğun izlerinin bulunduğu topraklar üzerindeyiz.

Bu çalışma,  kendini özgün ve bu coğrafyayı  farklı kılan kültürel değerleri öne çıkartacak bir başlangıç olacaktır. “ dedi

Gecede farklı bir programı ile yer alamayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu dijital olarak bağlandı.  Karaloğlu; “ Perge antik dönem başkenti ile başlayan tarihsel miraslarımız, önümüzdeki yıllarda da bu şekilde öne çıkartılacak.  Tarihi zenginliklerimiz yeterince tanınmıyordu . Bu ortak çalışma ile bu tıkanıklığın açılmasını bekliyoruz.” Dedi.

“Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, “Üzülerek ifade etmek isterim ki tarihi değerlerimize bugüne kadar yeterli değeri veremedik. Yapılan çalışmaların sonucunu alıyor olmak bize umut veriyor. Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz. Önceki yıllarımızın telafisini yapacağız. Bu 14 milyon turistin en az 4 milyonunun Perge’ye gelmesini bekliyoruz. Perge’nin bu güzelliğini herkes görecek. Antalya’da deniz, kum güneş arasına sıkışan turizmin önünü açacağız. Turizmin çeşitlenmesi için çok önemli çalışmalar yaptık” açıklamasını yaptı.

 

Devamını Oku
07 May
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da ilk Dört Ayda Gelen Ziyaretçi Sayılarında Geçen Yıla Göre % 45 artış

Antalya Bölgesi ilk 4 aylık turizm performansını değerlendiren AKTOB Bşk. Dr. Erkan YAĞCI; “Antalya Bölgesi ilk 4 ayda 1.200.000 ziyaretçi ağırladı. Geçen yıla göre toplamda % 41 artış kaydetti. Avrupa Pazarı’nda yer alan tüm ülkelerden artış gösteren bölgemiz, bu sezon kayıplarımızın telafisinde yüksek performans gösterecek.  4 aylık verilerde; en fazla  büyüme gösteren Avrupa pazarı ülkeleri;

Geçtiğimiz yıla göre, Polonya % 132, Finlandiya % 116, Belçika % 67, Hollanda % 60 , İngiltere % 57 , İsviçre % 44  oranında artışlar yakaladık.  Tüm avrupa ülkeleri pozitif göstergelerde. En fazla büyüme öngördüğümüz gibi İngiltere’den oldu ve 2014 rakamları bu dönem içerisinde aşıldı.

Rusya Federasyonu % 61 artış ile tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaştı. Bu pazarda bu dönemde bu oranda artış kaydetmek özellikle önemli, Rusya Fed.  bu aylarda farklı ülkeleri tercih ederken, bu yıl Rus ziyaretçilerimizin sezonunun da uzadığını görmek ayrıca sevindirici oldu.” dedi.

Devamını Oku
23 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Arabian Travel Market (ATM) Turizm Fuarı 25. Kez Kapılarını Açtı

Ortadoğu Pazarı’nın en büyük fuarları olan ATM yoğun bir ilgi ile kapılarını açtı. Körfez ve Orta doğu ülkelerinin yanı sıra, Hindistan , Mısır, İran gibi ülkelerden de ziyaretçi ve katılımcı alan fuar 4 gün sürecek.

Türkiye’de özellikle İstanbul, Bursa ve Trabzon illerini tercih eden Arab turistler, Antalya’da üst segment otelleri ve villaları tercih ediyor.  Kalabalık aile grubları ile uzun süreli kalışlar yapan  Arablar’ın Türkiye’ye olan ilgisi her geçen yıl artış gösteriyor.

Antalya Bölgesini temsilen fuarda yer alan  Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) bölge ve üye otellerin tanıtımını yapıyor.

Devamını Oku
23 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi(WTTC) Zirvesi Buenos Aires’te Yapıldı.

 

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 18-19-20  Nisan 2018’de gerçekleşen  Dünya Turizm Seyahat Konseyi Zirvesine AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI katıldı.

WTTC zirvelerine, Hükümet başkanları, kabine bakanları,  Küresel Seyahat ve turizm şirketlerinin başkanları, üst düzey yöneticiler ve diğer yüksel profilde katılımcılar yer alıyor.

18. kez düzenlenen zirvenin teması ” İnsanlar, Dünyamız ve Geleceğimiz” oldu. Seyahat endüstrisinin son yıllarda güvenlik sorunu nedeni ile karşılaştığı sorunların da ele alındığı oturumlarda  biometric teknolojinin kullanılması önerildi.

Zirvede ele alına diğer konu da kemu ve özel sektörün krizlere karşı hazırlıklı olamsı gerektiği bu nedenle proaktif davranılıp krizlere karşı planların hazırlanması gereği belirtildi.

Toplantıda yer alan Dr. Erkan YAĞCI ve T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Hüseyin YAYMAN, UNWTO Genel Sekreteri Zurab POLOLIKASHVILI, Arjantin Turizm Bakanı Gustavo SANTOS ile bir araya gelerek Türkiye turizmi hakkında temaslarda bulundular.

Devamını Oku
16 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Türk-Rus Misafirperverlik Forumu Antalya’da Gerçekleşti.

Antalya, Belek’te gerçekleşen foruma Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Ömer Arısoy, Vali Münir Karaloğlu, Rusya Federal Turizm Ajansı Başkan Yardımcısı Nikolay Korolev, Türkiye ve Rusya turizm sektör temsilcileri katıldı. Vali Karaloğlu, foruma katılan Rus misafirleri “Türkiye’nin misafir odası, turizmin başkentine hoş geldiniz” diye karşıladı. Karaloğlu, “Biz misafirimizi dinine, diline, rengine, pasaportuna bakmadan evimizin baş köşesinde ağırlar, en leziz yemeklerimizi misafirimize tattırmak ve mutlu bir şekilde geri göndermek isteriz. Bizim en önemli özelliğimiz budur ve bu formun isminin misafirperverlik olmasının sebebi de budur” dedi.

Sadakat ve bilgilendirme oturumunda yer alan AKTOB Bşk. Dr. Erkan YAĞCI; Türkiye’de misafirperverliğin önemine değinerek ”Evlerimizde misafir odalarımız vardır ve evimizin en güzel yeri orasıdır. İşte Türkiye’nin misafir odası da otelleridir. Bu nedenle en güzel otellerimizi misafirlerimiz için yaptık.” ifadelerini kullandı.

”RUSYA HEM EKONOMİ HEM DE TURİZM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ BİR NOKTAYA GELDİ

İki ülke arasındaki ilişkilerin gelişiminin turizmi de son derece olumlu yönde etkilediğine dikkat çeken Yağcı, Rusya’da bu yıl 6 milyon ziyaretçi sayısına ulaşılması ve daha ileri bir noktaya götürülmesi gerektiğini kaydetti. Yağcı, ”Antalya’da 400’ü 5 yıldızlı olmak üzere, 900 tane otelimiz var. Rusya pazarı sadece turizm için değil aynı zamanda ekonomimiz için de çok önemli bir noktaya gelmiş durumda.” dedi.

”MEMNUNİYET VE SADAKAT”

Bu kadar başarılı olan Türk turizm sektöründe misafir memnuniyetinin son derece önemli olduğunu belirten Erkan Yağcı, ”Türkiye ve Antalya turizmini iki kelimeyle özetleyecek olursanız bunlardan birincisi memnuniyet ikincisi ise sadakat olur. Misafir memnuniyetini başaramamış olsaydık, bu yıl Antalya’da 12-14 milyon arasında misafir ağırlama hedefi koymadık. Turistlerin güvenliği bizim güvenliğimizdir. Biz Türkiye’de ne kada güvende ise turistlerimiz de o kadar güvendedir.” şeklinde konuştu.

 

Devamını Oku
29 Mar
Tarafından: aktob 0 0

UITT Ukrayna Turizm Fuarı Kiev’de Başladı

Türkiye açısından Rusya’nın ardından Bağımsız Devletler Topluluğu’ndaki en büyük turizm pazarı olan Ukrayna’da başlayan Ukrayna Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nda Türkiye standına yoğun ilgi ile başladı. 

Son yıllarda büyük gelişme gösteren Ukrayna’daki fuara katılan Türk turizmciler, 2018 yılında bu ülkeden 850 bin ila 1 milyon arasında ziyaretçi hedefliyor. 

Faurda değerlendirme yapan Tanıtma Genel Müdürü İrfan Önal, bu pazarda son 3 yıldır büyüyor olmaktan memnuniyet duyduklarını belirterek,“2016 yılında, Ukrayna için “1 milyon turisti aşma” hedefini koyduklarını ve bunu başardıklarını” belirten İrfan Önal; “Ukrayna ile turizm ve kültürel ilişkilerimizi karşılıklı olarak geliştirmek istiyoruz. Bu sene iyi bir sezon geçirmek istiyoruz; buradaki ilgi de bunu gösteriyor.” dedi.

TC Kiev Büyükelçisi Yönet Can Tezel ise, Bakanlık ve turizmcilerin Ukrayna’da çok önemli tanıtım çalışmaları gerçekleştirdiklerine dikkat çekerek; “gelecek dönemde Ukrayna pazarında yeni rekorlar kırmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
26 Mar
Tarafından: aktob 0 0

HESTOUREX 5-8 NİSAN 2018’DE ANTALYA’DA GERÇEKLEŞECEK

Türk  turizmini 12 aya yaymak, kitle turizm hareketlerinden ayrı, nitelikli turizm hareketi sağlamak amacı ile Dışişleri Bakanı Antalya Milletvekili Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun destekleriyle yola çıkan ve Ekonomi Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Turizm Bakanlığı ve Kalkınma Bakanlığının desteklediği HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Fuarı ve Kongresi 5-8 Nisan 2018 tarihleri arasında düzenlenecek.

Geçtiğimiz yıl ilk kez  yapılmasına karşın, ulaşım ve konaklaması HESTOUREX ve sponsorları tarafından karşılanan 150 ülkeden gelen 4000 kişinin üzerindeki alım heyeti ile Türk Turizm Potansiyelini anlatan 271 firma ve kurumdan 607 kişilik profesyonelle, toplamda 41.783 ikili iş görüşmesi sağlanıp fuarın ilk gününde hedeflerinin üzerinde anlaşmalar gerçekleştirilmiştir.

 

Devamını Oku
19 Mar
Tarafından: aktob 0 1

MITT Moskova Turizm Fuarı Yoğun Türkiye İlgisi ile Gerçekleşti.

13-15 Mart 2018 tarihleri arasında gerçekleşen MITT Moskova Turizm Fuarı’nda Türkiye, T.C.Kültür ve Turizm Bakanı ve Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu tarafından temsil edildi. Her iki bakan da Türkiye Rusya Federasyonu ilişkileri ve turizmde yapılacak işbirlikleri konusunda görüşmelerde bulundu.

Fuar kapsamında çeşitli etkinliklerin gerçekleştiği Moskova’da AKTOB Başkanı Dr.Erkan YAĞCI Türkiye alanı fuar açılışını yapan T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan KURTULMUŞ ve Dışişleri Bakanı Mevlüt ÇAVUŞOĞLU ile sektörü ilgilendiren konularda istişarede bulundu.

Fuar kapsamında çeşitli temasla bulunan DR. Erkan Yağcı Rusya pazarına ilişkin yaptığı değerlendirmede; “fuar öncesinde de önemli talep artışına dair veriler gelmeye başlamıştı, Türkiye 2018 yılında tüm pazarlardan önemli artışlar bekliyor. Rusya Federasyonu en önemli pazarımız konumunda, geçtiğimiz iki yıl yaşadığımız kayıpları  telafi edebileceğimiz dönemlere giriyoruz, en önemlisi kalitemizi belirleyecek olan fiyatlara yeniden dönmemizdir, bunu da kademeli olarak konaklama sektörü olarak gerçekleştirmemiz gerekiyor.” dedi.

Devamını Oku
02 Kas
Tarafından: aktob 0 0

3. Turizm Şurası Başladı 1-3 Kasım 2017 Ankara

Uzun süredir hazırlıkları devam eden III. Turizm Şurası Ankara’da başladı. Şuranın hazırlık dönemi için oluşturulan 13 komisyona üye 330 raportörün hazırladığı raporlar şura süresince değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şuranın açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şunları söyledi:

”TURİZMDE ÜÇÜNCÜ EVREYE GEÇME ZAMANI”

İlki 1998, ikincisi 2002 yıllarında yapılan turizm şurasının üçüncüsüyle turizmin stratejisini belirliyoruz. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi, yeni bir atılım yapmanın yeni bir adım atmanın tam zamanıdır. Özal dönemi turizmin birinci evresiydi o dönemde çok olumlu adımlar atıldı. Esas adımlar ise sayın başbakanımızın döneminde atıldı. Altyapı yatırımlarında büyük adımlar atıldığı bu dönem turizmde ikinci evreyi oluşturdu. Şimdi kazandığımız tecrübeyle birlikte yeni bir hamle dönemine girmenin tam zamanıdır. Bu şuranın ülke turizmine büyük katkılar sunmasını temenni ediyoruz.

”ALINAN KARARLAR LAFTA KALMAYACAK”

Turizmin ülkeye katkısını değerlendirip, yeni stratejiler belirleyip, hedeflerimizi revize edip belki de hedefleri yukarıya çekeceğiz. Özel sektörümmüzü daha iyi motive edeceğiz. bu toplantılarda oluşan fikirler çerçevesinde turizm diplomasisini de daha etkin kulanacağız. Burada alınan kararlar lafta kalmayacak, takip edilecek.

”TURİZM DEVASA BİR SEKTÖR”

Turizm devasa bir sektör. Diğer sektörlere kıyasla çok hızlı büyüyen bir sektör ve dünyada 2.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde turizm sektörünün istihdam ettiği insan sayısı 380 milyona çıkacak.

”HER ŞEYE RAĞMEN SEKTÖR GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE AYAKTA KALDI”

Turkiye’nin son iki yılda yaşadığı tecrübeler önemlidir. Rusya ile yaşanan uçak krizi, FETÖ’nün darbe girişimi ve Batıda yapılan olumsuz algı operasyonlarına rağmen turizm sektörü güçlü bir şekilde ayakta kalmıştır.

”9 AYDA TURİST SAYISI 26 MİLYONU AŞTI”

İlk 9 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 26 milyonu geçti. Sadece eylül ayında 4 milyon yeni turist gelmiştir. Geçen eylül ayına göre yüzde 40, ilk ayda ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 30’a yakın.

”ALMAN TURİST GELMEYE DEVAM ETTİ”

İlk 9 ayda Rusya’da yajklaşık 4, Almanya’dan ise yaklaşık 3 milyon turist geldi. Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısında azalma var denilebilir. Ancak, Almanya’da en üst perdeden Türkiye’ye gitmeyin, canınız tehlikede denmesine rağman Alman turist Türkiye’ye gelmeye devam etmiştir.

”PAZARLARI ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ”

Önümüzdeki III. Hamle döneminde hedefimiz pazarları çeşitlendirmek. Bir yandan geleneksel pazarlara gereken ilgiyi gödterirken, diğer yandan Doğu Asya’da Çin, Hindistan gibi ülkelerin kapısını çalacağız. Bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artıracak, milyonşarla ifade edilir hale getirecpeiz.

Ayrıca ürün çeşitlendirmesine gitmek zorundayız. Sektöre yeni ürünlerle girerek insanların daha fazla gelmesini sağlayacağız.

Özellikle Türkiye ve islam karşıtlığını ortadan kaldırmak için turizmi yumuşak bir güç olarak kullanacağız.

 

Devamını Oku
29 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Türk-Rus Medya Forumu’nun 2. si Belek’te Gerçekleşti

Rusya‘nın önemli medya kuruluşlarından genel yayın yönetmeni ve haber müdürlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda gazetecinin Türk meslektaşlarıyla buluştuğu Türkiye-Rusya Medya Forumu, Belek’te yapıldı.

Antalya’nın Belek turizm bölgesinde Rixos Premium Belek’te Global Connection Medya Grubu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen forumun açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, forumun iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Türel, en zor süreçlerde dahi bu dostluğa gölge düşmediğini ve bu dostluğun, yerini güçlü bir şekilde koruduğunu ifade etti. Şu anda çok güçlü bir siyasi ilişki ve toplumsal ilişki dönemi yaşandığını belirten Türel, “Rus misafirlerimizi Antalya’da en güzel şekilde ağırlıyor olmak, bizim turizm sektöründeki en önemli referans belgemiz…” dedi.

Rusya Federal Turizm Ajansı Toplumsal Forum Başkan Yardımcısı Sergey Markov da Türkiye ile Rusya arasında zor bir dönem yaşandığını ancak iki ülke liderinin büyük çabalarıyla ilişkilerin tekrar ayağa kalktığını söyledi.

Bundan sonra ilişkilerin çok yönlü olarak gelişeceğini ifade eden Markov, “Kriz döneminde Ruslar Türkiye’yi gerçekten çok özledi.” dedi.

Markov, Rus turistlerin sağlık ve güvenlik gibi olaylarda bazı sorunlar yaşadığını, sağlık ve ölüm durumlarında tazminatların yeterli olmadığını, bu tür sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Otellerde Rusça bilen personel sayısının yeterli olmamasının da Rus turistler tarafında eksiklik olarak algılandığını belirten Markov, bu problemlerin halledilmesi durumunda turist sayısında artış sağlanacağını kaydetti.

Markov, dünyada çoğu liderin, Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin arasındaki ilişkiyi kıskandığını iddia etti.

İki lider arasındaki güçlü ilişkiye karşın sivil toplum ve uzmanlar arasındaki ilişkilerin zayıf olduğuna işaret eden Markov, “Rus gazeteciler, vatandaşlarına Avrupa kaynaklarından Türkiye’yi anlatmaya kalkıyor. Aynı şekilde Türk gazeteciler de öyle… Nasıl yerel para ile ticaretin gelişmesini istiyorsak, bilgi akışının da Türkçe ve Rusça yapılması gerektiğini önemsiyorum.” diye konuştu.

Global Connection Genel Koordinatörü Onur Tayşu ise forumda iki ülke arasında daha güçlü ve etkili neler yapabileceğinin konuşulacağını bildirdi.

“İki ülke arasında charter trafiğinin tarifeli seferlere dönmesi elzem”

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, iki ülkenin son yıllarda yaşadığı olayların aslında Türkiye ve Rusya’nın birbirine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasındaki turizm trafiği değerlendirildiğinde Türkiye’ye gelen her 100 Rus turiste karşılık Rusya’ya 20 Türk turistin gittiğini aktaran Ersoy, “Öncelikle bu dengenin kurulması gerekiyor. Karşılıklı olarak bu trafiği artırmak lazım.” dedi.

Ersoy, Rusya’da kış sporlarına yönelik önemli adımlar atılabileceğini belirterek, iki ülke arasında uygulanan vizenin öncelikle kaldırılması gerektiğini söyledi.

İki ülke arasında charter trafiğinin tarifeli seferlere dönmesinin elzem olduğuna işaret eden Ersoy, tarifeli uçuşların rekabet ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Ersoy, Türkiye ile Rusya arasında vizenin kaldırılmasının ardından pasaportsuz geçiş imkanının sağlanabilmesi durumunda da turist trafiğinde en az yüzde 50’lik artış olabileceğini kaydetti.

“Rusya bu büyümemizde ana pazarımız olacak”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı da dünyada yaklaşık 1,3 milyar kişinin seyahat ettiğini, Türkiye’nin de 40 milyondan fazla yabancı turist ağırladığını söyledi.

Yağcı, Antalya’nın, bu yıl 4 milyon Rus turisti ağırladığını ve dünyada en fazla ziyaretçi kabul eden 12. şehir olduğunu bildirdi.

Dünya turizmine bakıldığında, 2030 yılında seyahat eden insan sayısının 1,8 milyara çıkacağını ve dünyadaki tüm sıkıntılara rağmen insanların seyahat etmekten vazgeçmeyeceğini belirten Yağcı, Türkiye’nin 2023 vizyonunda 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefinin bulunduğunu aktardı.

Türkiye ve Rusya’dan ortak dizi projesi

Forum kapsamında Global Connection Genel Koordinatör Yardımcısı İsmail Burhanoğlu moderatörlüğünde Maya Productions International Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özkan, KIT Gazprom-Media Uygulayıcı Yapımcısı Maxim Kovalevitch ve Komsomolskaya Pravda Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst’in konuşmacı olarak katıldığı “Kültür ve Medya” paneli düzenlendi.

Maya Productions International Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özkan, Türkiye’ye Rus kültürünün öncelikle romanlarıyla girdiğini ifade ederek, Rus dostlarla beraber “Kalbimin Sultanı” projesini birlikte yapacaklarını bildirdi.

Özkan, bu projenin yeni ve inovatif bir iş olacağını, proje tamamlandığında derin bağları olan Türkiye ve Rusya’nın iki büyük hayal gücünü bir araya getireceğini söyledi.

Yüksek bütçeli bir prodüksiyon olan bu dizinin en az 80 ülkede seyredileceğini belirten Özkan, dünyada bu diziyi 800 milyon civarında insanın izleyeceğini bildirdi.

KIT Gazprom-Media Uygulayıcı Yapımcısı Maxim Kovalevitch ise “Kalbimin Sultanı” projesinde herkesin tanıdığı Türk ve Rus oyuncular olacağını söyledi.

Daha önce Rus televizyonlar için böyle bir projenin yapılmadığını ifade eden Kovalevitch, “Hem Türk hem de Rus izleyicilerin bu projeyi çok seveceğini düşünüyorum. Uluslararası satışı için temkinli davranıyoruz ama olası satışları da takip ediyoruz.” dedi.

Komsomolskaya Pravda Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst ise Rusya’da önemli işlere imza atan Türk iş adamlarının açıklama ve beyanatlarının ülkenin önde gelen basın ve yayın organlarında yer almasına destek olduklarını ifade etti.

Gemst, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin olmadığı kadar hızla geliştiğini, Rus medyasının da bu konuda önemli işler başardığını kaydetti.

Forum boyunca Twitter’dan Türkçe “İyiyizbirlikte”, Rusça olarak da “Horoshovmeste” hashtag’leri kullanılarak paylaşımlar yapıldı.

Kaynak: AA

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital