AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

02 Kas
Tarafından: aktob 0 0

3. Turizm Şurası Başladı 1-3 Kasım 2017 Ankara

Uzun süredir hazırlıkları devam eden III. Turizm Şurası Ankara’da başladı. Şuranın hazırlık dönemi için oluşturulan 13 komisyona üye 330 raportörün hazırladığı raporlar şura süresince değerlendirilecek.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde şuranın açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş şunları söyledi:

”TURİZMDE ÜÇÜNCÜ EVREYE GEÇME ZAMANI”

İlki 1998, ikincisi 2002 yıllarında yapılan turizm şurasının üçüncüsüyle turizmin stratejisini belirliyoruz. Sloganımızda da belirttiğimiz gibi, yeni bir atılım yapmanın yeni bir adım atmanın tam zamanıdır. Özal dönemi turizmin birinci evresiydi o dönemde çok olumlu adımlar atıldı. Esas adımlar ise sayın başbakanımızın döneminde atıldı. Altyapı yatırımlarında büyük adımlar atıldığı bu dönem turizmde ikinci evreyi oluşturdu. Şimdi kazandığımız tecrübeyle birlikte yeni bir hamle dönemine girmenin tam zamanıdır. Bu şuranın ülke turizmine büyük katkılar sunmasını temenni ediyoruz.

”ALINAN KARARLAR LAFTA KALMAYACAK”

Turizmin ülkeye katkısını değerlendirip, yeni stratejiler belirleyip, hedeflerimizi revize edip belki de hedefleri yukarıya çekeceğiz. Özel sektörümmüzü daha iyi motive edeceğiz. bu toplantılarda oluşan fikirler çerçevesinde turizm diplomasisini de daha etkin kulanacağız. Burada alınan kararlar lafta kalmayacak, takip edilecek.

”TURİZM DEVASA BİR SEKTÖR”

Turizm devasa bir sektör. Diğer sektörlere kıyasla çok hızlı büyüyen bir sektör ve dünyada 2.3 trilyon dolarlık bir büyüklüğü oluşturuyor. Önümüzdeki dönemde turizm sektörünün istihdam ettiği insan sayısı 380 milyona çıkacak.

”HER ŞEYE RAĞMEN SEKTÖR GÜÇLÜ BİR ŞEKİLDE AYAKTA KALDI”

Turkiye’nin son iki yılda yaşadığı tecrübeler önemlidir. Rusya ile yaşanan uçak krizi, FETÖ’nün darbe girişimi ve Batıda yapılan olumsuz algı operasyonlarına rağmen turizm sektörü güçlü bir şekilde ayakta kalmıştır.

”9 AYDA TURİST SAYISI 26 MİLYONU AŞTI”

İlk 9 ayda Türkiye’ye gelen turist sayısı 26 milyonu geçti. Sadece eylül ayında 4 milyon yeni turist gelmiştir. Geçen eylül ayına göre yüzde 40, ilk ayda ise geçen yılın aynı döneminde yüzde 30’a yakın.

”ALMAN TURİST GELMEYE DEVAM ETTİ”

İlk 9 ayda Rusya’da yajklaşık 4, Almanya’dan ise yaklaşık 3 milyon turist geldi. Almanya’dan gelen ziyaretçi sayısında azalma var denilebilir. Ancak, Almanya’da en üst perdeden Türkiye’ye gitmeyin, canınız tehlikede denmesine rağman Alman turist Türkiye’ye gelmeye devam etmiştir.

”PAZARLARI ÇEŞİTLENDİRECEĞİZ”

Önümüzdeki III. Hamle döneminde hedefimiz pazarları çeşitlendirmek. Bir yandan geleneksel pazarlara gereken ilgiyi gödterirken, diğer yandan Doğu Asya’da Çin, Hindistan gibi ülkelerin kapısını çalacağız. Bu ülkelerden gelen ziyaretçi sayısını artıracak, milyonşarla ifade edilir hale getirecpeiz.

Ayrıca ürün çeşitlendirmesine gitmek zorundayız. Sektöre yeni ürünlerle girerek insanların daha fazla gelmesini sağlayacağız.

Özellikle Türkiye ve islam karşıtlığını ortadan kaldırmak için turizmi yumuşak bir güç olarak kullanacağız.

 

Devamını Oku
29 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Türk-Rus Medya Forumu’nun 2. si Belek’te Gerçekleşti

Rusya‘nın önemli medya kuruluşlarından genel yayın yönetmeni ve haber müdürlerinin de aralarında bulunduğu çok sayıda gazetecinin Türk meslektaşlarıyla buluştuğu Türkiye-Rusya Medya Forumu, Belek’te yapıldı.

Antalya’nın Belek turizm bölgesinde Rixos Premium Belek’te Global Connection Medya Grubu tarafından bu yıl ikincisi düzenlenen forumun açılışında konuşan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, forumun iki ülke arasındaki ilişkilerin güçlenmesi açısından büyük önem arz ettiğini vurguladı.

Türel, en zor süreçlerde dahi bu dostluğa gölge düşmediğini ve bu dostluğun, yerini güçlü bir şekilde koruduğunu ifade etti. Şu anda çok güçlü bir siyasi ilişki ve toplumsal ilişki dönemi yaşandığını belirten Türel, “Rus misafirlerimizi Antalya’da en güzel şekilde ağırlıyor olmak, bizim turizm sektöründeki en önemli referans belgemiz…” dedi.

Rusya Federal Turizm Ajansı Toplumsal Forum Başkan Yardımcısı Sergey Markov da Türkiye ile Rusya arasında zor bir dönem yaşandığını ancak iki ülke liderinin büyük çabalarıyla ilişkilerin tekrar ayağa kalktığını söyledi.

Bundan sonra ilişkilerin çok yönlü olarak gelişeceğini ifade eden Markov, “Kriz döneminde Ruslar Türkiye’yi gerçekten çok özledi.” dedi.

Markov, Rus turistlerin sağlık ve güvenlik gibi olaylarda bazı sorunlar yaşadığını, sağlık ve ölüm durumlarında tazminatların yeterli olmadığını, bu tür sorunların ortadan kaldırılması gerektiğini söyledi.

Otellerde Rusça bilen personel sayısının yeterli olmamasının da Rus turistler tarafında eksiklik olarak algılandığını belirten Markov, bu problemlerin halledilmesi durumunda turist sayısında artış sağlanacağını kaydetti.

Markov, dünyada çoğu liderin, Recep Tayyip Erdoğan ve Vladimir Putin arasındaki ilişkiyi kıskandığını iddia etti.

İki lider arasındaki güçlü ilişkiye karşın sivil toplum ve uzmanlar arasındaki ilişkilerin zayıf olduğuna işaret eden Markov, “Rus gazeteciler, vatandaşlarına Avrupa kaynaklarından Türkiye’yi anlatmaya kalkıyor. Aynı şekilde Türk gazeteciler de öyle… Nasıl yerel para ile ticaretin gelişmesini istiyorsak, bilgi akışının da Türkçe ve Rusça yapılması gerektiğini önemsiyorum.” diye konuştu.

Global Connection Genel Koordinatörü Onur Tayşu ise forumda iki ülke arasında daha güçlü ve etkili neler yapabileceğinin konuşulacağını bildirdi.

“İki ülke arasında charter trafiğinin tarifeli seferlere dönmesi elzem”

Atlasglobal Yönetim Kurulu Başkanı Murat Ersoy, iki ülkenin son yıllarda yaşadığı olayların aslında Türkiye ve Rusya’nın birbirine ne kadar ihtiyacı olduğunu gösterdiğini kaydetti.

Türkiye ile Rusya arasındaki turizm trafiği değerlendirildiğinde Türkiye’ye gelen her 100 Rus turiste karşılık Rusya’ya 20 Türk turistin gittiğini aktaran Ersoy, “Öncelikle bu dengenin kurulması gerekiyor. Karşılıklı olarak bu trafiği artırmak lazım.” dedi.

Ersoy, Rusya’da kış sporlarına yönelik önemli adımlar atılabileceğini belirterek, iki ülke arasında uygulanan vizenin öncelikle kaldırılması gerektiğini söyledi.

İki ülke arasında charter trafiğinin tarifeli seferlere dönmesinin elzem olduğuna işaret eden Ersoy, tarifeli uçuşların rekabet ve hizmet kalitesinin artmasına katkı sağlayacağını vurguladı.

Ersoy, Türkiye ile Rusya arasında vizenin kaldırılmasının ardından pasaportsuz geçiş imkanının sağlanabilmesi durumunda da turist trafiğinde en az yüzde 50’lik artış olabileceğini kaydetti.

“Rusya bu büyümemizde ana pazarımız olacak”

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı da dünyada yaklaşık 1,3 milyar kişinin seyahat ettiğini, Türkiye’nin de 40 milyondan fazla yabancı turist ağırladığını söyledi.

Yağcı, Antalya’nın, bu yıl 4 milyon Rus turisti ağırladığını ve dünyada en fazla ziyaretçi kabul eden 12. şehir olduğunu bildirdi.

Dünya turizmine bakıldığında, 2030 yılında seyahat eden insan sayısının 1,8 milyara çıkacağını ve dünyadaki tüm sıkıntılara rağmen insanların seyahat etmekten vazgeçmeyeceğini belirten Yağcı, Türkiye’nin 2023 vizyonunda 50 milyon turist ve 50 milyar dolar turizm geliri hedefinin bulunduğunu aktardı.

Türkiye ve Rusya’dan ortak dizi projesi

Forum kapsamında Global Connection Genel Koordinatör Yardımcısı İsmail Burhanoğlu moderatörlüğünde Maya Productions International Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özkan, KIT Gazprom-Media Uygulayıcı Yapımcısı Maxim Kovalevitch ve Komsomolskaya Pravda Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst’in konuşmacı olarak katıldığı “Kültür ve Medya” paneli düzenlendi.

Maya Productions International Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Özkan, Türkiye’ye Rus kültürünün öncelikle romanlarıyla girdiğini ifade ederek, Rus dostlarla beraber “Kalbimin Sultanı” projesini birlikte yapacaklarını bildirdi.

Özkan, bu projenin yeni ve inovatif bir iş olacağını, proje tamamlandığında derin bağları olan Türkiye ve Rusya’nın iki büyük hayal gücünü bir araya getireceğini söyledi.

Yüksek bütçeli bir prodüksiyon olan bu dizinin en az 80 ülkede seyredileceğini belirten Özkan, dünyada bu diziyi 800 milyon civarında insanın izleyeceğini bildirdi.

KIT Gazprom-Media Uygulayıcı Yapımcısı Maxim Kovalevitch ise “Kalbimin Sultanı” projesinde herkesin tanıdığı Türk ve Rus oyuncular olacağını söyledi.

Daha önce Rus televizyonlar için böyle bir projenin yapılmadığını ifade eden Kovalevitch, “Hem Türk hem de Rus izleyicilerin bu projeyi çok seveceğini düşünüyorum. Uluslararası satışı için temkinli davranıyoruz ama olası satışları da takip ediyoruz.” dedi.

Komsomolskaya Pravda Yayın Yönetmeni Yardımcısı Vlad Gemst ise Rusya’da önemli işlere imza atan Türk iş adamlarının açıklama ve beyanatlarının ülkenin önde gelen basın ve yayın organlarında yer almasına destek olduklarını ifade etti.

Gemst, Türkiye ile Rusya arasındaki ilişkilerin olmadığı kadar hızla geliştiğini, Rus medyasının da bu konuda önemli işler başardığını kaydetti.

Forum boyunca Twitter’dan Türkçe “İyiyizbirlikte”, Rusça olarak da “Horoshovmeste” hashtag’leri kullanılarak paylaşımlar yapıldı.

Kaynak: AA

Devamını Oku
15 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Gloria IRONMAN Triatlon Yarışları Belek’te Yapıldı

Antalya’da gerçekleştirilen, yüzme, bisiklet ve koşudan oluşan “Gloria Ironman 70.3 Turkey” yarışları, sona erdi.

Belek Turizm Bölgesi’nde bulunan Gloria Golf Serenity Otel’in iskelesinde startı verilen “Ironman” (Demir adam) yarışına, 55 ülkeden bin 375 sporcu katıldı.

Organizasyonda şampiyonluk için mücadele eden sporcular 1,9 kilometre yüzüp 90 kilometre bisikletle pedal çevirdikten sonra 21 kilometre koşarak bitiş çizgisine ulaştı.

Yarışta, erkeklerde Güney Afrika’dan Jeren Seegers, 4.06.52’lik derecesiyle birinciliğe ulaştı. Rus Sergey Khazov 4.09.05’lik derecesiyle ikinci, yine Rus Egor Vinogradov ise 4.09.23’lük derecesiyle üçüncü oldu.

Kadınlarda ise Belçika’dan Sara van de Wel 4.25.31’lik derecesiyle birinciliği elde etti. Rus Arina Sgulgina 4.34.41’lik derecesiyle ikinci, İngiliz Kerry Mcgawley de 4.42.49’luk derecesiyle üçüncü sırada yer aldı.

Yarışlarda dereceye girenlere ödülleri, Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Gloria Otelleri Yönetim Kurulu Üyesi Melis Özdemir tarafından verildi.

Devamını Oku
15 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da Ekim Ayında Ziyaretçi Sayısı 9 Milyona Ulaştı

Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı Eylül ayında  geçtiğimiz yıla göre % 63 artış gösterdi. İlk 9 aylık gelen yabancı ziyaretçi sayısı 8 milyona ulaştı, TC vatandaşı ziyaretçiler de dahil edildiğinde 8,5 milyonu geçti. Ekim ayı ilk iki haftasında gelen 500 bin ziyaretçi ile 9 milyona ulaştı.

Rusya Federasyonu’ndan gelen ziyaretçi sayısının Eylül ayında tüm zamanların rekorunu kırdı.  Eylül ayı verileri Özellikle Rusya Pazarında  sezonun uzadığını göstermektedir.

Avrupa Pazarı’nda uluslararası ilişkilerin gerginleşmesine bağlı Almanya ve Hollanda’dan önemli kayıplar yaşandığını görüyoruz. Antalya’da Rusya federasyonu ile birlikte en büyük 2 kaynak pazardan birisi olan Almanya’nın milliyet payı % 15’e düştü.

İlk 9 aylık dönemde  Avrupa Birliği, ülkeleri içinde,   Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç, İsviçre, Norveç, Avusturya, Finlandiya kayıp yaşanan ülkeler oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde Polonya ilk 9 aylık dönemde % 61 artış, eylül ayında ise % 109 artış gösteren ülke konumunda.   Polonya’nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık,  Fransa,  Macaristan, Slovakya, Litvanya diğer Avrupa Birliği Ülkeleri ilk dokuz aylık dönemde artış kaydeden ülkeler oldu.

Kazakistan ilk 9 aylık dönemde, geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında % 90 artış göstererek,  Antalya için en büyük ilk beş Pazar arasına girdi. Ukrayna % 24 artış ile 3. En büyük kaynak Pazar durumunda, eylül ayında ise geçtiğimiz yıla göre % 16 artış gösterdi. Belarus % 145 artış kaydederek en büyük ilk 10 Pazar arasındaki yerini aldı.

 

İlk 6 aylık dönemde İran % 17, eylül ayında ise % 12 artış gösterdi. İsrail ise ilk altı ayda % 4 büyüme gösterdi.

 

Devamını Oku
12 Eki
Tarafından: aktob 0 1

Türkiye-Rusya Medya Forumu 2. kez Antalya’da Gerçekleşecek

İsviçre merkezli uluslararası medya kuruluşu Global Connection (GC); 2016 yılında ilkini düzenlediği Türkiye-Rusya Medya Forumu’nun ikincisini, 22-26 Ekim 2017 tarihinde, Rixos Premium Belek otelinde, Antalya’da gerçekleştirecektir.

“Türkiye-Rusya Medya Forumu”nun ikincisi “Birlikte çok daha güçlü” vizyonu ve 25 medya grubu, 75 ayrı medya kuruluşundan genel yayın yönetmeni, üst düzey yönetici ve köşe yazarı ağırlıklı 100 Rus medya mensubunun katılımıyla düzenlenecektir.

22-26 Ekim 2017 tarihlerinde açılışı teşrifleri halinde Türkiye Cumhuriyeti Ekonomi Bakanı Sayın Nihad Zeybekci ve Kültür ve Turizm Bakanı Sayın Numan Kurtulmuş tarafından yapılacak olan Türkiye-Rusya Medya Forumu 2017’de onur konukları olacak.

Global Connection Üyelerimize Duyurusu

Devamını Oku
01 Eki
Tarafından: aktob 0 1

Hindistan Seyahat Acenteleri ile B2B Workshop Belek’te Yapılacak

Hindistan Pazarı’nın geliştirilmesine yönelik olarak düzenlenecek organizasyona ilişkin yapılan duyuru;

Ülkemizin turizm çeşitliliğini ve destinasyonlarını Hindistan pazarında tanıtmak üzere 2006 yılından bu yana konsey üyelerimizle birlikte, THY,TÜROFED,TÜRSAB ve Turizm Bakanlığımız katkı ve destekleri ile yoğun çabalar harcadık. 2012 yılında TAAI üyesi 1200 seyahat acentasının 60. yılı elmas jübile kongresini ülkemizde ağırladık ve aktif tanıtım gerçekleştirdik. 2006 yılında 4.000 ziyaretçi sayılarında ele aldığımız Hindistan pazarını yoğun çabalar sonucu 150.000 ziyaretçi sayılarına ulaştırmayı hep birlikte başardık.

Hindistan 1.3 milyar nüfusu ile dünyanın 2. büyük nüfusuna sahip Çin’den sonra 2. en hızlı ekonomik büyüme gösteren ekonomiye sahip olan Hindistan her yıl yurtdışına seyahat edenler %15-10 artış göstermekte ve 2016 yılında 22 milyon Hintli turist yurtdışına seyahat etmiştir.

Tayland, Singapur, Dubai ve Malezya gibi diğer ülke destinasyonları yılda 1 milyon Hintli turist ülkelerinde ağırlamaktadırlar.

Türkiye turizm tanıtım çalışmalarımıza Hindistan pazarında yeni bir tanıtım atağı gerçekleştirmek üzere, son 4 yıldır görüşmelerini ve çalışmalarını yürüttüğümüz TAFİ Hindistan Seyahat Acentaları Federasyonun 2 yılda bir gerçekleşen olağan Kongrelerini, TITC ve DOKTOB İşbirliği ile Dalamanda, TITC ve AKTOB işbirliği ile Antalya’da TAFİ nin 650 aktif üyesinin katılım ile 27-31 Ekim 2017 tarihleri arasında ağırlayacağız. Kongre öncesi Kuşadası-Bodrum, Marmaris ve kongre sonrası ise Pamukkale-Konya, Kapadokya ve İstanbul destinasyonlarımızda pre ve post inceleme gezileri yaparak ağırlayacağız.

TAFI aktif üyesi 650 delege katılımı ile gerçekleşecek olan bu organizasyon vesilesi ile 30 Ekim 2017 tarihinde 09:00-17:00 saatleri arasında otellerimizin katılımları ile Antalya Belek’te B2B workshop gerçekleştirerek ikili ilişkilerin güçlenmesini ve yeni partnerlik ilişkilerin kurulmasını sağlamayı hedefliyoruz.

Workshop katılım bedeli:3.000 Euro+KDV
Otellerimiz 2 temsilci ile katılım sağlayarak öğle yemeği dahil ve akşam gala yemeğine iştirak ederek network yapamaya davam edebileceklerdir.
Her bir katılımcı otelimize B2B salonunda 1 masa 4 sandelye vereceğiz ve otellerimiz örümcek stant kurabilecekler veya rolaplarını açarak tesislerini tanıtım yapabilecellerdir.

Turizm sektör temsilcilerimizden anılan B2B workshopa katılmayı arzu eden kurumlarımızın en geç 6 Ekim 2017 Cuma günü mesai bitimine kadar chairman@titc.info e-posta adresinden bilgi alabilirler.

Katılımlarınızla katkılarınız bekler esenlikler dileriz.

Saygılarımla,

Emin ÇAKMAK
Founding Chairman
Turkish-Indian Tourism Council
Tel:+90-530-3914119
www.titc.info

<

Devamını Oku
21 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

Herakles Lahdi 50 Yıl Sonra Antalya’daki Evine Döndü

Antalya’daki Perge Antik Kenti’nden yurtdışına kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi, yaklaşık 50 yıl sonra Türkiye’ye getirildi.

Perge Antik Kenti’nden kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirildikten sonra  Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, 24 Eylül’de Antalya Müzesi’nde ziyarete açılıyor.

Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’ndeki yerinde ziyarete açılacağı güne kadar özel bir kutu içinde bekletilecek. Özel bir kutu içerisine yerleştirilen ve etrafı şeritlerle çevrilen lahdin açılışını, 24 Eylül Pazar günü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yapacak. Bakan Kurtulmuş, açılışın ardından lahdin bulunduğu Perge Antik Kenti’nde de incelemelerde bulunacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un 24 Eylül Pazar günü Antalya ziyaretinde lahdin açılışını gerçekleştireceğini kaydeden yetkililer, resmi açılıştan sonra lahdin yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacağını bildirdi. Lahdin üzerinde şu anda Türkçe ve İngilizce olarak “Herakles Lahdi yakında burada sergilenecektir” yazıyor. Lahit, 7 Eylül’de Antalya Havalimanı’na getirilmiş, buradan da Antalya Müzesi’ne nakledilmişti.

Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilerek, yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından geçtiğimiz günlerde ait olduğu topraklara geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi deposunda koruma altına alındı.

Herakles Lahdi, tıpkı kendisi gibi yurtdışına kaçırılan ve önceki yıllarda geri getirilen Yorgun Herakles Heykeli ile karşılıklı olacak. Herakles Lahdi, yine aynı şekilde üzerinde Herakles’in 12 görevinin betimlendiği ve Perge’deki kaçak kazılar sonucu yurtdışına kaçırılan ve 1998’de Almanya’daki Schwartzkopf koleksiyonundan Henkel T.A.Ş. tarafından müzeye iade edilen MS 2. yüzyıla ait ve ikizi olarak adlandırılan Herakles Lahdi ile karşılıklı sergilenecek.

Devamını Oku
19 Eyl
Tarafından: aktob 0 0

BM Dünya Turizm Örgütü 22. Genel Kurulu Yapıldı

13 Eylül Çarşamba günü Çin’in Chengdu şehrinde düzenlenen BM Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu (BMDTÖ) 22. oturumunun açılışına 130’un üzerinde ülkeden 1,300’den fazla delege katıldı.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın iş konseyi üyesi olarak katılım sağladığı genel kurul dört gün boyunca örgütün 2018-2019 yılı öncelikleri, BMDTÖ Etik  kurallarının uluslararası bir konvansiyona dönüştürülmesi ve teknolojinin turizm üzerindeki etkisi tartışma merkezini oluşturdu.

Meclis gündeminde önümüzdeki dört yıl için Genel Sekreter seçimi de yapıldı. Gürcistan Büyükelçisi olarak görev yapan Zurab Pololikashvili 2018-2021 yılları arasında BMDTÖ Genel Sekreterliği görevini yürütecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı genel kurulda BMDTÖ Genel sekreteri Taleb Rifai ile görüştü,  görüşmede Dünya Turizm Örgütü kapsamında Türkiye’nin liderliğinde bir kültür ve turizm komitesi kurulması kararlaştırıldı.

Bakan Kurtulmuş’un beraberindeki heyet ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın  Çin Turizm Ajansı Başkanı Li Cinzao ile yaptığı görüşmede ise Çin’de “2018 Türkiye Turizm Yılı” kapsamında yapılacak etkinlikler, Türk Hava Yollarının Çin ve Türkiye arasındaki sefer sayılarının artırılması ile Türk vatandaşlarının sınır geçişleri ve vize konularında yaşadığı sorunların giderilmesi ele alındı.

Endonezya Turizm Bakanı Yahya Arief ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de ayrı ayrı görüşen Bakan Kurtulmuş, Türkiye – Endonezya ve Türkiye – Gürcistan arasındaki turizm ve kültür alanındaki mevcut gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ayrıca BMDTÖ Genel Sekreterliğine yeni seçilen Zürap Pololikaşvili ile görüşerek yeni görevinden dolayı tebrik etti.

Devamını Oku
10 Eyl
Tarafından: aktob 0 1

Antalya Ağustos 2016 Yılı Yabancı Turist Sayısını Aştı

Antalya “Ağustos ayı havalimanı giriş verilerine baktığımızda kaynak pazarlarımızdan olan Rusyadaki geliş sayısı en iyi yılımız olan 2014’ü geçmiş; 2014 yılına göre %6 artmıştır. Fakat diğer bir kaynak pazarımız olan Almanya ise 2016 yılına göre -%7 düşmüştür. Almanyadaki durum Antalyanın geçmiş yıllara göre iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. Rusya pazarındaki büyümede kaldıraç rolünü konaklama kesimi üstlenmiş olup, ciddi oranda fiyat indirimleri yapılarak pazarın bir sezonda eski talep yapısına dönmesine olanak sağlamıştır.

Genel olarak sadece Ağustos ayında Ukrayna, İsrail, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, Arnavutluk, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak tan gelen turist sayıları 2014 yılını geçmiş durumdadır.

Bunun yanısıra, İngiltere pazarı Temmuz ayında +%13 artmıştır. Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Sırbistanda 2016 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmiş, 2014 yılı rakamlarına henüz ulaşılmamıştır.

Fakat; geçen aylarda olduğu gibi Danimarka, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Avusturya pazarlarındaki düşüş devam etmektedir. Bu pazarlardaki düşüş diğer pazarların büyüme ivmesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca Belçika ve İsviçre pazarları ağustos ayı özelinde geçen kıyasla düşüş durmuş bulunmaktadır.

Özetle, Ağustos ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %73 artmış; 2015 yılına göre %8 ekside ve 2014 yılına göre %11 eksidedir”.

“Ocak-Ağustos 2017 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen turist sayısı 7.144.537 olup 2016 yılına göre %63 artmış; 2015 yılına göre %14 ekside ve 2014 yılna göre %18 eksidedir”.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Erkan Yağcı; Antalya Temmuz verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Erkan Yağcı; “Türkiye’ye ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Almanya yaşanan kayıplara rağmen 2. sıradaki yerini koruyor. Siyasetin gölgesinde kalan bu pazarla olan ilişkilerimizi canlandırma yönünde önemli temaslar kuruyoruz. Türk turizminin gelişmesinde önemli yapıtaşlarından birisi olan Alman Pazarı’nda yıllardır birlikte işbirliği yaptığımız tur operatörleri ile bu konuda büyük destek ve işbirliği içindeyiz.

Verilere bakıldığında Antalya, Türkiye’ye talebin yeniden yönlenmesinin itici gücü olduğunu görebiliyoruz. Bu konuda Antalya’da konaklama sektörü büyük özveri gösterdi. Turizm vizyonumuzda değişiklik yok, İspanya’yı rakip olarak görüyoruz.

2017 yılındaki büyümenin ana unsuru Rusya pazarı olmuştur. 2018 yılında avrupa pazarında özellikle Almanya, Benelüx ve İskandinav ülkerinde büyümeye mutlaka geçmeliyiz.

Antalya, Rusya odaklı bir büyüme modelinde Avrupa pazarında, özellikle Almanyadaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir. Antalya 2014 ve 2015 yılına kıyasla oluşan farkı ağustos ayı itibari ile daha da kapatmıştır. 2018 yılında avrupa pazarında ve temelinde Almanya daki talebi tekrar pozitife çevirip 2018 yılında fiyatlarımızı sürdürülebilir seviyelere çekmemiz gerekecektir. Bu noktada kamu kesiminin acil olarak sektörle işbirliği zemini oluşturup 2018 yılının temel stratejisini avrupa pazarını baz alarak oluşturmalıdır.

Devamını Oku
14 Tem
Tarafından: aktob 0 0

Turizm Pazarı Çin

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Yönetim Kurulu Üyesi Selçuk Akıltopu Çinli yatırımcı ve Çin Pazarına ilişkin çalışmalarda bulunan turizmcilerle bir araya geldi.

Lara Miracle Otel’de 28 Temmuz 2017’de bir araya gelen katılımcılar Çin pazarının potansiyeli ve geleceğine ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Toplantıya AKTOB temsilcisi olarak katılım sağlayan Selçuk Akıltopu Çin Pazarı’na ilişkin aldığı bilgileri değerlendirdi.

Buna göre;

  • 2018 yılı Çin’de Türkiye Turizm Yılı olacak,
  • Çinliler Amerkalılar’da iki kat fazla turizm haracaması yapıyor. Geçtiğimiz yıl yaklaşık 260 Milyar USD turimz harcaması gerçekleşmiş.
  • Çinliler deniz&kum&güneş temalı turizmden hoşlanmıyor, farklılıkları bir araya getiriyor.
  • Bir destinasyonda 4 günden fazla kalmıyor,
  • Gelecek neslin alışkanlıkları hızla değişiyor, takip edilmeli,
  • One belt one road Çin devletinin sloganı, Türkiye bu slogana göre kapıları açabilir.
  • Çin Turizm potansiyelinin rotasını Türkiye’ye çevrilmesi yönünde özel çalışmalar yapılmalı.
Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital