AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

30 Mar
Tarafından: aktob 0 0

THY’den Kontrollü Seferler

Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Bilal Ekşi, yeni tip koronavirüs için alınan önlemler kapsamında iç hat seferleri için uçak içinde ‘yan koltuk boş uygulaması’ yapılacağını bildirdi.

Bilal Ekşi, Twitter’dan iç hat seferlerinde uygulanacak kurallarla ilgili açıklama yaptı.

Yolcuların iç hat biletlerini havalimanı satış ofisleri yanında acentelerden seyahat izin belgesiyle alabileceğini belirten Ekşi, şunları kaydetti:

“Salgın ile mücadele kapsamında iç hat seferlerimiz için uçak içinde ‘yan koltuk boş uygulaması’ yapacağız, az bilet satılacak. Havalimanında ve uçak koridorlarında sosyal mesafe kurallarına uyunuz. Uçabilmek için Seyahat İzin Belgenizi yanınızda bulundurunuz. İstanbul bacaklı iç hat uçuşlarımız için şayet seyahat belgesi almış iseniz biletlerinizi çağrı merkezimizden de alabilirsiniz.”

Ekşi, seyahat izin belgesi olmayan biletli yolcuların uçuşa kabul edilmeyeceğini, yolcuların evrakını yanında bulundurması gerektiğini kaydetti.

Devamını Oku
30 Mar
Tarafından: aktob 0 0

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü(UNWTO), Salgının Olası Kayıplarını Açıkladı

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs (COVID-19) salgınının uluslararası turizm üzerindeki olası etkilerine ilişkin yeni öngörülerini açıkladı.
UNWTO, koronavirüs salgınının 2020’de dünya turizminde ziyaretçi sayısında yüzde 20-30,  turizm gelirinde 300-450 milyar dolarlık kayba neden olabileceğini öngörüyor.
UNWTO’dan yapılan açıklamada 2003 yılında yaşanan SARS salgınının dünya turizminde neden olduğu kaybın  yüzde 0,4 olduğunu anımsatılarak bugün yaşanan olayın büyüklüğüne dikkat çekiliyor.
Konuyla ilgili açıklama yapan UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili şunları söyledi:
“COVID-19’un turizm üzerindeki olası etkilerini tam olarak değerlendirmek için henüz çok erken olsa da, sektördeki milyonlarca işin kaybolma riski taşıdığı açık. Tüm turizm işletmelerinin yaklaşık yüzde 80’i küçük ve orta büyüklükteki KOBİ işletmeleridir ve sektör kadınlar, gençler ve kırsal topluluklar için istihdam ve diğer fırsatlar sağlamada öncülük etmektedir.
Bu kriz dönemi ve sonrasında uluslararası işbirliğinin gereğini gösteriyor. Turizm dün olduğu gibi bugün de dünya çapında toparlanma çabalarının merkezi parçası haline getirilmesi önemlidir.”
Devamını Oku
30 Mar
Tarafından: aktob 0 0

Türkiye Turizminin Duayen İsmi Bekir Akkaş’ı Kaybettik

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi mezunu. Mesleğe 1975 yılında T.C. Emekli Sandığı Emek İnş. Turistik Tesisler Ltd. Şti. Marmara Oteli’nde resepsiyon memuru olarak başladı. Daha sonra sırasıyla Büyük Ankara Oteli / Ankara Dedeman Oteli / Ankara Sürmeli Oteli /Ankara Etap Altınel Otel’inde görev yaptı. 1989 yılında Genel Müdür olarak Dedeman Nevşehir Oteli’nin açılışında görev aldı.

1993 yılında geldiği Antalya’da ilk olarak Club Otel Sirene Belek’te genel müdür oldu. Sırasıyla Kaya Hotels bünyesinde; Merkez İşletmeler Müdürü olarak çalıştı, Antalya Porto Bello Otel, Titanic Lara Otel açılışında genel müdür olarak görev yaptı. AKTOB Yönetim Kurulu Üyesi olarak önemli çalışmalarda bulunan Bekir Akkaş, son olarak 18.03.2004 /31.12.2016 tarihleri arasında Belek Bölgesinde Akkanat Holding’in turistik tesislerinde Turizm Gurubu Başkanı olarak görev aldı. 11 Ocak 2017 tarihinden itibaren BETUYAB Genel Müdürü olarak çalışmalarına devam ediyordu.

Devamını Oku
23 Mar
Tarafından: aktob 0 0

EasyJet, 2020-21 Kış Sezonunda Türkiye Uçuşlarında Büyümeye Gidecek

İngiliz hav yolu şirketi ve tur operatörü EasyJet, 2020-21 kış sezonuna Türkiye uçuşlarında büyümeye gideceğini açıkladı.

Koronavirüs salgını nedeniyle seyahat sektöründe yaprak kımıldamasa da, seyahat şirketleri şimdiden 2020-21 kış sezonunu planlamaya başladı.

İngiliz hava yolu şirketi ve tur operatörü EasyJet, 2020-21 kış sezonunda Türkiye uçuşlarını arttırma kararı aldı.

Buna göre EasyJet, kış sezonunda pazartesi ve perşembe günleri olmak üzere, Manchester-Dalaman arasında haftada iki uçuş yapacak. Şirket, Gatwick-Dalaman arasında ise, salı ve cuma günleri olmak üzere haftada 2 uçuş gerçekleştirecek.

EasyJet ayrıca, Gatwick-Antalya ve Manchester-Antalya arasında haftada ikişer uçuş yapacak. Şirket, Glasgow-Antalya hattında ise pazartesi ve cuma günleri olmak üzere yine haftada iki uçuş yapacak.

Devamını Oku
23 Mar
Tarafından: aktob 0 0

Konaklama İşletmelerinde Hijyen Tedbirleri

Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu, otel, restoran, yurt ve huzurevi gibi toplu olarak bulunulan alanlarda alınması gereken önlemleri açıkladı. Bu amaçla Bilim Kurulu, alınması gereken önlemlere ilişkin tavsiyelerde bulunu.

Bilim Kurulu’nun otel ve restoranlar için uygun gördüğü önlemler şöyle:

* Oda temizliğini yapacak kişi ellerini yıkadıktan sonra eldiven giyecek ve temizliği eldivenli ellerle yapacak. Bir sonraki oda temizliğinden önce yeni eldiven giyecek. Genel temizliğin su ve deterjanla yapılması yeterli olacak.

* Özellikle eller ile sık dokunulan yüzeyler, kapı kolları, bataryalar, tırabzanlar, sık dokunulan düğmeler, telefon ahizesi, televizyon ve klima kumandası, ortak kullanım alanlarındaki tuvalet ve lavabo temizliğine özen gösterilecek. Bu alanların temizliği için su ve deterjan ile temizlik yapıldıktan sonra sulandırılmış çamaşır suyu ve klor tablet kullanılacak.

* Bardak ve tabak gibi ortak kullanılan eşyalar her kullanım sonrasında su ve deterjanla yıkanacak ve kullanıma kadar temiz bir ortamda saklanacak.

* Misafirin kullandığı nevresim, çarşaf, havlu ürünlerinin katlanması sırasında çırpma ve silkeleme işlemi yapılmayacak, toz ve partikül oluşumuna izin verilmeyecek.

* Havuzların klor düzeylerinin mevzuatta belirlenen düzeyde olmasına dikkat edilecek. Sauna, masaj salonları, spor salonları ve çocuk kulüpleri mümkün olduğu kadar kullanılmayacak. Kullanımı durumunda rezervasyonla sınırlı sayıda kayıt tutularak kullanılacak. Bu alanların mekanik temizlikleri ve havalandırmaları düzenli aralıklarla yapılacak. Oyun parkları ve çocuk kulüplerinde temizlenmesi zor oyuncaklar bulundurulmayacak.

* Konaklama tesislerinde konaklayanlar arasında Kovid-19 hastalığı ile uyumlu şikayetleri olan kişiler olması durumunda ise diğer konuklardan ivedilikle ayrılıp maske takılması sağlanarak sağlık birimine başvurması sağlanacak.

* Koronavirüs tanısı kesinleşen hastanın odası 24 saat süreyle havalandırılacak ve boş tutulması sağlanacak. Otel çalışanlarına hijyen kurallarına ilişkin eğitim verilmesi sağlanacak.

* Açık büfe yerine restoran çalışanları servis yapacak

* Restoranlarda genel enfeksiyon bulaşma riskini azaltmak için masalar arası mesafe 1 metreden az olmayacak.

* Restoran çalışanları, el temizliğine dikkat edecek. Eller en az 20 saniye boyunca su ve sabunla yıkanacak, sabun ve suyun olmadığı durumlarda alkol bazlı el antiseptikleri kullanılacak.

* Restoranlarda açık büfe uygulamasının el teması açısından riskli bir uygulama olması nedeniyle gerekirse servisin çalışanlar tarafından yapılması sağlanacak.

* Herhangi bir solunum yolu enfeksiyonu bulguları olan personel şikayetleri düzelene kadar çalıştırılmayacak.

* Restoran çalışanlarına da hijyen kurallarını uygulamaları bakımından eğitim verilmesi sağlanacak.

Devamını Oku
23 Mar
Tarafından: aktob 0 0

68 Ülkeye Uçuş Yasağı Getirildi

Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu Koronavirüs salgını nedeniyle uçuşları durdurulan ülke sayısı 68 oldu.

Yapılan açıklamaya göre uçuşları durdurulan ülkeler listesi;

Resim

 

Resim

Devamını Oku
23 Mar
Tarafından: aktob 0 0

“Ekonomik İstikrar Kalkanı” Paketi Açıklandı

Dünya genelinde olduğu gibi Türkiye’de de ekonomik aktivitelerin devamlılığı için, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yeni tip koronavirüs ile mücadele kapsamında açıkladığı “Ekonomik İstikrar Kalkanı” paketi uygulamaya konuldu.  19 maddelik paket için 100 milyar tl bütçe ayrıldı.

Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi 

1- Perakende, AVM, Demir-Çelik, Otomotiv, Lojistik-Ulaşım, Sinema-Tiyatro, Konaklama, Yiyecek-İçecek, Tekstil-Konfeksiyon ve Etkinlik-Organizayon sektörleri için Muhtasar ve KDV tevkifatı ile SGK primlerinin Nisan, Mayıs ve Haziran ödemeleri 6’şar ay ertelenecektir.

2- Konaklama vergisini Kasım ayına kadar uygulanmayacaktır.

3- Otel kiralamalarına ilişkin irtifak hakkı bedelleri ve hasılat payı ödemeleri Nisan, Mayıs ve Haziran ayları için 6 ay süreyle ertelenmiştir.

4- İç havayolu taşımacılığında 3 ay süreyle KDV oranı yüzde 18’den yüzde 1’e indirilecektir.

5- KOVİD-19 salgınıyla ilgili tedbirlerden etkilendiği için nakit akışı bozulan firmaların bankalara olan kredi anapara ve faiz ödemeleri asgari 3 ay öteleyecek ve gerektiğinde bunlara ilave finansman desteği sağlanacaktır.

6- İhracattaki geçici yavaşlama sürecinde kapasite kullanım oranlarının korunması amacıyla ihracatçıya stok finansman destek verilecektir.

7- Bu dönemde işlerinin olumsuz etkilendiğini beyan ederek talepte bulunan esnaf ve sanatkârların Halkbank’a olan kredi borçlarının, Nisan, Mayıs ve Haziran anapara ve faiz ödemeleri 3 ay süreyle ve faizsiz olarak ertelenecektir.

8- Kredi Garanti Fonu limitini 25 milyar liradan 50 milyar liraya çıkartacak, kredilerde önceliği gelişmelerden olumsuz etkilendiği için likidite ihtiyacı oluşan ve teminat açığı bulunan firmalar ile KOBİ’lere verilecektir.

9- Vatandaşlarımız için uygun ve avantajlı şartlarda sosyal amaçlı kredi paketleri devreye alınması teşvik edilecektir.

10- 500 bin liranın altındaki konutlarda kredilendirilebilir miktarını yüzde 80’den yüzde 90’a çıkartacak, asgari peşinatı yüzde 10’a düşürülecektir.

11- Virüsün yayılmasına karşı alınan tedbirlerin etkisiyle Nisan, Mayıs ve Haziran aylarında temerrüde düşen firmaların kredi siciline “mücbir sebep” notu düşülmesisağlanacaktır.

12- Asgari ücret desteği devam ettirilecektir.

13- Mevzuatımızdaki esnek ve uzaktan çalışma modellerinin daha etkin hale getirilmesi temin edilecektir.

14- Kısa Çalışma Ödeneğini devreye alacak, bundan faydalanmak için gereken süreçleri kolaylaştırılacak ve hızlandırılacak, böylece faaliyetine ara veren işyerlerindeki işçilere geçici bir gelir desteği verirken, işverenlerin de maliyeti azaltmış olunacaktır.

15- En düşük emekli maaşı 1.500 liraya yükseltilecektir.

16- Emeklilerin bayram ikramiyesi Nisan ayı başında ödenecektir. Yine emeklilerinmaaş promosyon ödemelerinin de, şubelere gitmelerine gerek kalmaksızın, doğrudan hesaplarına yatırılması sağlanacaktır.

17- Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığının belirlediği kriterlere göre ihtiyaç sahibi ailelere yapılacak nakdi yardımlar için ilave 2 milyar liralık bir kaynak ayrılacaktır.

18- İstihdamdaki sürekliliği temin etmek amacıyla 2 aylık telafi çalışma süresi 4 aya çıkartılacaktır.

19- Tek başına yaşayan 80 yaş üstü yaşlılar için, sosyal hizmet ve evde sağlık hizmetlerinden oluşan periyodik takip programını devreye alınacaktır.

Devamını Oku
16 Mar
Tarafından: aktob 0 0

Moskova’da yapılan ITM Intourmarket Fuarı’na stand sahiplerinin bile gelmemesi üzerine 17 Martta yapılması girerken 27. MITT Fuarı’nı düzenleyen Hyve şirketi son dakikada aldığı kararla fuarın iptal edildiğini duyurdu…

Moskova’da peş peşe yapılan iki fuardan ITM Intourmerket geçen hafta yapılırken fuara kimsenin gelmemesi üzerine 17 martta yapılması gereken MITT Fuarı son dakika kararıyla iptal edildi.

Moskova MITT Fuarını düzenleyen Türkiye’deki İstanbul EMITT Fuarını da düzenleyen eski adıyla ITE yeni adıyla Hyve’den yapılan yazılı açıklamada şöyle deniyor:
Katılımcılarımızın ve ziyaretçilerimizin sıhhi güvenliğini sağlamak için mümkün olan tüm önlemleri aldık. Ancak, durum hızla gelişiyor ve bugün 14 Mart itibariyle kritik bir seviyeye ulaştı.
Sorumlu bir şirket olarak, yalnızca katılımcılarımızın ve ziyaretçilerin işini değil, aynı zamanda sağlıklarını da önemsiyoruz. Bu nedenle 17-19 Mart 2020 tarihleri arasında yapılması planlanan MITT Fuarı gerçekleşmeyecektir. ” açıklaması yapıldı.
Devamını Oku
16 Mar
Tarafından: aktob 0 0

9 Avrupa Ülkesine Uçuş Yasağı

Türkiye; Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Avusturya, İtalya, Belçika ve Hollanda’ya yapılan uçuşları 14 Mart Cuma günü sabah 08.00’dan itibaren 17 Nisan tarihine kadar durdurdu.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Cahit Duran Bilim Kurulu toplantısının ardından yaptığı açıklamada 9 Avrupa ülkesine uçuşların durdurulduğunu açıkladı. Duran, “3 Şubat tarihinden itibaren Çin ile 23 Şubat’tan itibaren İran ile 29 Şubat’tan itibaren Güney KORE ve İtalya’ya uçuş yasağı getirilmiştir. Almanya, Fransa, İspanya, Norveç, Danimarka, Belçika, Avusturya, İsveç ve Hollanda’ya yapılan seferler cumartesi sabah 08.00’en itibaren 17 nisan tarihine kadar durdurulacaktır.” dedi.

Devamını Oku
16 Mar
Tarafından: aktob 0 0

Hint Düğün Pazarı Antalya’da Büyümeye devam Ediyor.

Hint Düğün Pazarı Antalya’da büyümeye devam ediyor.  10-13 Mart tarihlerinde biri Titanic Mardan Palace’da, diğeri Rixos Premium Belek’de olmak üzere Antalya’da, aynı anda iki büyük Hint düğününü birlikte yapıldı.

Dünyada seyahat, havacılık ve konaklama sektöründe en büyük krizlerden birinin yaşandığı bir dönemde I aynı anda iki farklı otelde gerçekleştirilen 2 büyük Hint düğün ile turizm moral buldu.  Gerçekleşen düğünler birisinin aile ve davetlilerinin geldiği Şili’de Ekim ayından beri devam eden büyük halk ayaklanması, Suriye’de süren gerginlik ve tüm dünyada seyahat, havacılık, konaklama ve etkinlik sektörünün temelinden sarsan koronavirüs salgınına rağmen iki büyük düğün daha Türkiye’ye kazandırıldı.

hint_dugunu3

Titanic Mardan’daki düğünün konukları Güney Amerika ve Şili’den

Titanic Mardan Palace’da gerçekleşen düğünde yaklaşık 250 kişilik misafir Güney Amerika, Şili’den getirildiği düğün için çok özel dekor ve etkinlikler hazırlandı. 4 gün 3 gece sürecek düğün için Uttamchandani ve Adwani aileleri hiçbir masraftan kaçınmadı. Gelin Roshni Uttamchandani farklı seremonilerde giyeceği kıyafetleri, makyöz, stil danışmanı, yardımcılarından oluşan ekibi ile özel uçakla Antalya’ya geldi. Şili’de yaşayan ailelerin düğünlerini yakın onlarca destinasyon ve otel arasından, Türkiye Titanic Mardan Palace’a getirildi.

Sukgbir Singer, Rixos Premium Belek’te sahne aldı

10-13 Mart’da Rixos Premium Belek’de düzenlenen 350 kişilik ikinci düğünde Hindistan’ın ünlü sanatçısı Sukhbir Singer sahne aldı. Hindistan’ın varlıklı iş insanlarının 3 gece 4 gün sürecek düğünlerinde, farklı seremoniler için onlarca özel dekor ve sahnenin tasarım ve uygulamaları için Türk ve onlarca Hintli ekip aylarca çalıştılar.

hint_dugunu2

”Bizleri umutlandırıyor”

Düğünlerin organizasyonunu üstlenen Inventum Global Kurucu ortağı Bünyat Özpak: ‘’Aynı tarihte iki büyük destinasyon düğününe imza atıyor olmaktan dolayı ülkemiz adına çok mutluyuz. Titanic Mardan Palace’da gerçekleştirmekte olduğumuz düğünün sahipleri ve misafirlerini Güney Amerika Şili’den getiriyoruz. Aynı zamanda otel sahibi de olan aileyi yoğun iletişimlerimiz sonucu ikna ederek, yakın birçok destinasyon ve oteli değil de ülkemizi tercih etmiş olması, işin en mutlu olduğumuz yönü. Bu ülkemiz adına, sadece Hindistan’dan değil, dünyanın her yerinden destinasyon düğünleri konusunda çok daha yoğun güzel işlere imza atabilme konusunda bizleri umutlandırıyor.” dedi.

titnic_mardan

14-18 Mayıs tarihleri arasında beşincisini düzenleyecekleri International MICE&Wedding Forum-IMWF2020’nin de Türkiye’ye destinasyon düğünlerini kazandırma anlamında büyük bir fırsat olduğuna vurgu yapan Özpak, ”Destinasyon düğünleri ve MICE’ın dünyadaki en iyi isimlerini, dünyadaki en büyük iş potansiyelini tek çatıda toplayan dünyanın açık ara en kapsamlı ve büyük platformu olan, IMWF2020’ de bir araya getirerek büyük bir iş hacmini Türkiye’de ağırlayacak olmanın heyecanı içinde çalışmalarımız tüm hızıyla ve yoğun bir katılımla sürmektedir.” ifadelerini kullandı.

hint_dugunu

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital