AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

04 Kas
Tarafından: AKTOB 0 0

Bakan Ersoy: Dünya birinciliğini hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemiz, uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumdadır. 2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz” dedi.

Bakan Ersoy: Dünya birinciliğini hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığın Gelibolu Tarihi Yarımadasına çok önem verdiğini söyleyerek “Çanakkale Savaşı batıklarını 105 yıl sonra TÜBİTAK iş birliğinde Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı Projesi ile gün yüzüne çıkarıyor ve dalışa açmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunu yaptı. 2020 yılı sonunda toplam 58 milyon misafiri ağırlamayı ve 40 milyar doların üzerinde bir turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini belirten Ersoy, ancak Covid-19 salgını nedeniyle turizm hareketlerinde de ciddi bir daralma yaşandığını söyledi.

5 BİNE YAKIN TESİS SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANDI

Bakan Ersoy, salgınının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı başlattıklarını anımsatarak, bunun sonucunda 2020 Eylül sonu itibarıyla 5 bine yakın tesisin uluslararası denetim firmaları tarafından denetlendiğini ve sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Bakan Ersoy, sertifika programının 15 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla 50 oda ve üzeri konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildiğini bildirerek, “Bakanlığımız denetim elemanları ve gizli müşteri denetimleri ile beraber, tesisler ayda 3 hatta 4 kez denetlenmektedir” dedi.

‘DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ HEDEFLİYORUZ’

Ersoy, bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının seyahat için en çok tercih ettiği ülkelerden olduklarına dikkat çekerek, “Ülkemiz, uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumdadır. 2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz.

Turizmin yoğun olduğu bölgelerde yerel halkın da taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye ve Belek olmak üzere 5 yıldız standardında toplam 4 adet ücretsiz halk plajı vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

2021’DE DE 3 TANE ÜCRETSİZ HALK PLAJI AÇACAĞIZ

2021 yılında da Manavgat ve Kemer (Antalya) ile İçmeler (Marmaris/ Muğla) olmak üzere 3 adet daha ücretsiz halk plajını hizmete açacağız. Bakanlık olarak, yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam etmekteyiz.

Bu projelerden en önemlisi hiç kuşkusuz Ege Turizm Merkezinin ilk etabı olan Çeşme Projesi’dir. Bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 13 Eylül 2019 tarihinde ilan edilmiştir. Söz konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmaları 2021 sonunda tamamlanacak olup, 2023 yılında bölgenin turizme kazandırılması hedeflenmektedir” dedi.

Devamını Oku
04 Kas
Tarafından: AKTOB 0 0

Koronavirüse Karşı Yeni Kısıtlamalar Getirildi

Kabine toplantısı sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüse karşı bazı kısıtlamalar getirildiğini açıkladı.

Erdoğan getirilen kısıtlamalarla ilgili şunları söyledi:

”Özel sektör ve kamuda esnek mesai uygulaması teşvik edilecektir. Pazar yeri ve market gibi yerlerde denetimler arttırılacaktır. Paket servisi hariç olmak üzere lokanta, restoran, pastane, berber, nikah, düğün salonu, yüzme havuzu, kaplıca, hamam, internet kafa, halı saha, tiyatro, sinema, konser salonunda hizmetler saat 22.00’de sona erecektir.”

Devamını Oku
04 Kas
Tarafından: AKTOB 0 0

Ironman 70.3 Turkey sona erdi

Antalya’nın Belek turizm merkezine bu yıl 6’ncısı düzenlenen; güç, irade ve yarışmayı tamamlama odaklı bir organizasyon olan Ironman 70.3 Turkey sona erdi. Yarışmayı erkeklerde Ashley Hurdman 03:51:40’lık derecesiyle, kadınlarda ise Sera Sayar 04:23:29’luk derecesiyle birinci sırada tamamladı.

72 ülkeden bin 250 sporcunun yarıştığı Ironman 70.3 Turkey heyecanı sabah erken saatlerde Kadriye Beachpark’ta yüzme ile başladı. 1.9 kilometrelik yüzme parkurunu tamamlayan sporcular, daha sonrasında ise 90 kilometre bisiklet parkuru, ardından da 21 kilometre koşu parkurunu The Land of Legends’da tamamladı. Yarışmada erkeklerde Ashley Hurdman, 03:51:40’lık derecesiyle birinci olurken, 03:55:13 ile Matthew Brooke ikinci, 03:57:40 ile de Yulian Demianov üçüncü oldu. Kadınlarda ise Sera Sayar 04:23:29 ile birinci, Kristina Kochetkova 04:30:45 ile ikinci, D.B. Spiteri ise 04:31:34 derece ile üçüncülüğü elde etti.

Devamını Oku
28 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

THY’den yurtiçi kampanya

THY’nin başlattığı kampanya 26 Ekim-27 Ekim 2020 tarihlerinde düzenlenen ve seyahat tarihi 1 Aralık 2020- 21 Ocak 2021 arasındaki biletler için geçerli olacak. İstanbul Havalimanı ve Sabiha Gökçen Havalimanı çıkışlı ya da varışlı yurtiçi tek yön ekonomi sınıfı uçuşlarda geçerli olan kampanya KKTC ve Hopa’ya yapılacak uçuşları kapsamayacak.

Konuyla ilgili olarak THY’den yapılan açıklamada, “Memleket özleminizi giderirken sevdiklerinize sağlık ve güvenle kavuşun diye şimdi Türkiye’nin her yerine uçuşlar 99.99 TRY! 26 ve 27 Ekim’de biletinizi alın, Güvenli Seyahat Standartlarımız ve geliştirilmiş özel hijyen önlemleriyle Türk Hava Yolları’nın her zamanki misafirperverliği eşliğinde seyahatinizi gerçekleştirin!” denildi.

Devamını Oku
28 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

Kısa çalışma ödeneği iki ay daha uzatıldı

Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı kararıyla, kısa çalışma ve ”işten çıkarma yasağı” olarak adlandırılan ücretsiz izin iki ay daha uzatıldı.

Kısa çalışmanın uzatılması ile lgili kararda, ‘’Yeni koronavirüs (Covid-19) nedeniyle dışsal etkilerden kaynaklanan dönemsel durumlar kapsamındaki zorlayıcı sebepler gerekçesiyle kısa çalışma uygulamasının iş yerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresinin uzatılması hakkındaki ekli kararın yürürlüğe konulmasına 4447 sayılı İşsizlik Sigortası Kanununun geçici 23’üncü maddesi gereğince karar verilmiştir’’ denildi.

Ücretsiz izin uygulamasının iki ay daha uzatılması ile ilgili kararda ise, ”5/23/003 tarihli ve 4857 sayılı İş Kanunun geçici 10’uncu maddesinin birinci ve ikinci fıkralarında belirtilen sürelerin 11/17/2010 tarihinden itibaren iki ay uzatılmasına, mezkûr kanunun geçici 10’uncu maddesinin dördüncü fıkrası gereğince karar verilmiştir.’’ denildi.

kco

Devamını Oku
28 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) Pandemi Kaybı Büyük

Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO), koronavirüs salgınının ilk 8 ayda küresel turizm sektörüne vurduğu darbeyi açıkladı.

700 milyon ziyaretçi, 730 milyar dolar gelir kaybı

UNWTO’nun açıkladığı verilere göre, ilk 8 ayda uluslararası seyahatlerin sayısı yaklaşık yüzde 70 oranında düştü. UNWTO’nun açıkladığı ‘Dünya Turizm Barometresi’ne göre, küresel seyahatler temmuzda yüzde 81, ağustosta ise yüzde 79 düşüş gösterdi. İlk 8 ayda yaşanan düşüşün 700 milyon ziyaretçi, 730 milyar dolar da gelir kaybına neden olduğuna dikkat çeken UNWTO, sektörün 2009 mali krizinde yaşadığı kayıptan 8 kat fazla olduğuna dikkat çekildi.

‘’Turizm güvenli ve koordineli bir şekilde yeniden başlatılmalı’’

Turizm sektöründe yaşanan bu dramatik gerilemenin sosyal ve ekonomik sonuçları olduğunu ifade eden UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, ”Devletlerin yaptığı kurtarma yardımları kısa ömürlü. Milyonlarca iş ve iş yeri risk altında. Bu durum, turizmi koordineli ve güvenli bir şekilde yeniden başlatmanın ne kadar acil bir ihtiyaç olduğunu ortaya koyuyor. ” dedi.

Bölgelere göre düşüş oranları

UNWTO‘nun ‘Dünya Turizm Barometresi’ raporunda, ”İlk 8 ayda tüm bölgeler büyük ölçekli düşüşler kaydetti. Covid-19’dan etkilenen ilk bölge olan Asya-Pasifik’te 8 ayda yüzde 79 ziyaretçi düşüşü yaşandı. Onu yüzde 69 ile Afrika, yüzde 69 ile Orta Doğu, yüzde 68 ile Avrupa ve yüzde 65 ile Amerika takip etti.” denildi.

Toparlanma kısa sürdü

Turizmin yeniden başlatılmasının ardından Avrupa’nın nispeten daha küçük düşüşler (temmuz yüzde 72, ağustos yüzde 69) kaydettiği belirtilen raporda, ancak toparlanmanın kısa ömürlü olduğu ifade edildi.

UNWTO, 2020 yılı genelinde seyahatçi sayısındaki azalmanın ortalama yüzde 70 civarında beklediğini de belirtti.

Devamını Oku
23 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

Turizm Destek Paketinin Detayları Açıklandı

Türkiye Bankalar Birliği tarafından yapılan açıklamada, Turizm Destek Paketi ile sektöre 10 milyar lira kredi sağlanacağı belirtildi. Sağlanacak krediden yararlanma, ciroya endeksli olacak.

Türkiye Bankalar Birliği, Hazine ve Maliye Bakanlığı garantisi ve Kredi Garanti Fonu kefaleti ile turizm sektörüne 10 milyar lira kredi sağlanacağını açıkladı.

”Salgının etkilerinin azaltılması, üretim ve istihdam kapasiteleri ile piyasa değerlerinin korunmasını desteklemek amacıyla, turizm sektöründeki işletmeler yanında bu işletmelerin tedarikçilerinin maaş ve kira ödemeleri ile sözleşme veya faturaya bağlı sabit giderlerinin, nakit ihtiyaçlarının ve kurumsal kredi kartı harcamalarının karşılanması için Turizm Destek Paketi Uygulamasına başlanacaktır.” denilen TBB açıklamasında, kredilerin 1 Kasım 2021 tarihini geçmeyecek şekilde, 12 ay ödemesiz ve 48 ay vadeli olacağı ifade edildi.

Faiz oranının sabit faizli krediler için azami yüzde 14, değişken kredili faizler için ise TLREF + 250 baz puan olarak belirlendiğini açıklayan TBB, yararlanıcı başına kefalet üst limitinin 32 milyon TL, kredi üst limitinin ise 40 milyon TL olduğu kaydedildi.

Açıklamda, Turizm Destek Paketini kullandıracak bankalar ise Akbank, Albaraka Türk Katılım Bankası, Denizbank, Garanti BBVA, Halkbank, İş Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, QNB Finansbank, TEB, Türkiye Finans Katılım Bankası, Vakıfbank, Vakıf Katılım Bankası, Yapı Kredi Bankası, Ziraat Katılım Bankası ve Ziraat Bankası olarak açıklandı.

kredi

Devamını Oku
23 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

Madrid FITUR Turizm Fuarı ertelendi

Uluslararası turizm fuarları ile ilgili iptal ve ertelemeler devam ediyor. Her yıl ocak ayında yapılan İspanya Madrid FITUR mayıs ayına ertelendi.

Madrid FITUR Turizm Fuarı ertelendi

Konuyla ilgili yapılan açıklamada koronavirüs salgınının Avrupa genelinde yükselişe geçtiği anımsatılarak bu durum dikkate alınarak fuarın 19-23 Mayıs 2021 tarihine ertelendiği bildirildi. Açıklamada ertelemenin fuara katılanların bu etkinlikten daha iyi sonuç almalarının amaçlandığı belirtildi.

İptal edilen ve ertelenen turizm fuarları:

Londra World Travel Market WTM (İngiltere):  9 – 11 Kasım tarihleri arasında sanal formatta yapılacak.

ITB Berlin (Almanya): 10-14 Mart 2021 tarihleri arasında hibrit modelde yapılacak.

Vakantiebeurs Utrecht (Hollanda): Ocak 2021’de yapılacaktı, 8-11  Nisan’a ertelendi.

Fitur Madrid (İspanya): 22-26 Ocak tarihleri arasında yapılacaktı 19-23 Mayıs 2021’e ertelendi.

EMITT İstanbul: Şubat 2021’de yapılacaktı 2022 ertelendi.

Helsinki Nordic Seyahat Fuarı (Finlandiya):  Ocak ayında yapılacaktı  Mayıs ayına ertelendi.

IFTM En Resa Paris (Fransa): 8 Ekim 2021’de yapılacaktı Kasım 2020’ye ertelendi.

Milano Uluslararası Turizm Borsası- BIT Fuarı (İtalya): 7-9 Şubat 2021’de yüz yüze katılım ile yapılması planlanıyor henüz kesinleşmedi.

Stockholm Seyahat Pazarı (İsveç):  5 Kasım 2020’de ve yüz yüze katılım ile yapılacak.

Bremen Reiselust ve Caravan Fuarı (Almanya):  6-8 Kasım’da yüz yüze yapılacak.

Valladolid Uluslararası İç Turizm Fuarı (İspanya): 19-22  Kasım’da yüz yüze yapılacak.

Devamını Oku
13 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

Rusya Federasyonu 4 Havalimanını Daha Uluslararası Uçuşlara Açtı

Rusya Federasyonu, ülkedeki 4 havalimanını daha uluslararası uçuşlara açtığını duyurdu. İlk başta Moskova, St Petersburg ve Rostov’dan izin verilen uluslararası uçuşlara Kaliningrad, Novosibirsk ve Kazan ile devam etmiş sayıyı 6’ya çıkarmıştı.

9 Ekim itibariyle 4 havalimanı daha açıldı

Rusya Federal Havacılık Kurumu; Samara, Vladivostok, Grozni ve Krasnoyarsk’ın da 9 Ekim itibariyle uluslararası uçuşlara açıldığını duyurdu. Böylece, Rusya’dan yurt dışına uçuş yapılabilen havalimanı sayısı 10’a çıktı.

Tur operatörleri harekete geçti

Kararın ardından harekete geçen Rus tur operatörleri, Türkiye’ye uçuşlar planladı. Buna göre, 10 ve 11 Ekim itibariyle Anex Tour’un hava yolu şirketin Azur Air ve Pegas Tour’un hava yolu şirketi Pegas Fly Samara-Antalya uçuşlarına başlıyor.

Pegas Touristik, Samara-Antalya uçuşlarının 21 Kasım’a kadar devam edeceğini, Krasnoyarsk-Antalya uçuşlarının başlaması ile ile ilgili de düşünüldüğünü açıkladı.

TUI Rusya ise, Ural Airlines ile Samara-Antalya uçuşlarına başlıyor. 11 Kasım’a kadar devam edeck olan uçuşlar haftada iki uçuş olarak icra edilecek.

Intourist de, yurt dışı uçuşlara açılan havalimanlarından bazılarından charter uçuşlara başlamak için fizibilite çalışması yapıyor.

Devamını Oku
05 Eki
Tarafından: AKTOB 0 0

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla 57. kez düzenlenen Antalya Altın Portakal Film Festivali, dün akşam Cam Piramit yanında kurulan Yıldızların Altında 1 açık hava sinemasında yapılan Açılış Töreni ile başladı.

Salgın nedeniyle seyircisiz gerçekleşen törene Antalya Valisi Ersin Yazıcı, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Ahmet Misbah Demircan, Antalya Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Hacıarifoğlu, Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festival İdari Direktörü Cansel Tuncer’in yanı sıra ulusal yarışmaların jüri üyeleri Ercan KesalGülse BirselKıvanç SezerTaner BirselZeynep OralCemre EbuzziyaMüge TuranÖmür AtayBingöl ElmasKöken ErgunKurtuluş Özgen ve film ekipleri katıldı.

Yekta Kopan’ın sunuculuğunda gerçekleşen gecenin açılışını ise Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri ve Festivalin İdari Direktörü Cansel Tuncer yaptı. Tuncer konuşmasına Covid-19 tedavisi devam eden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’e ve tüm hastalara şifa dileyerek, sağlık çalışanlarına, iyi dileklerini ileten herkese teşekkür ederek başladı ve “Bu salgın döneminde halkımıza biraz olsun moral olabilmek ve salgından ağır darbe alan sinema sektörümüze destek olabilmek adına, Başkanımız ile birlikte aylar öncesinden başladığımız çalışmalar; hem değerli bilim insanları hem de Türk sinema endüstrisinin temsilcileriyle yaptığımız görüşmeler sonucunda festivalimizi gerekli önlemleri alarak düzenlemeye karar verdik. Bu festivalin gerçekleşmesinde katkılarını esirgemeyen başta Kültür ve Turizm bakanlığımız olmak üzere tüm kurumlara, sponsorlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkür ediyorum. Sinemanın ışığı altında toplandığımız nice yıllarımız olsun. Başkanımızın en kısa sürede aramızda olacağı ve sesimizi duyduğu inancıyla kendisine tekrar huzurlarınızda sevgi ve saygılarımı gönderiyor ve sizlere onun cümleleriyle veda etmek istiyorum: ‘’Sevgiyle kalın, Cumhuriyetle kalın, Atatürk’le kalın’” dedi.

Ahmet Misbah Demircan: “Antalya Film Festivali hayatın yanında saf tutuyor”

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcı Ahmet Misbah Demircan, T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un selamlarını ileterek başladığı konuşmasında; “Böylesi olağanüstü şartlarda tedbirlerle yapılan Antalya Film Festivali’miz bu yıl özel bir misyon da ifa ediyor. Hayatın yanında saf tutuyor. Bu iradenin bir parçası olan herkesi canı gönülden tebrik ediyorum. Kültür ve Turizm Bakanlığımız Altın Portakal’ın her zaman paydaşıdır, bu paydaşlıktan bu yıl başka bir gurur duyuyoruz. Sinemanın, Altın Portakal’ın, hayatın yanında saf tuttuğumuz için sevinçliyiz. Katılımcı olan bütün filmleri, bu filmlerde emeği olan bütün sinema emekçilerini tebrik ediyorum” dedi.

Fatma Girik: “Antalya Film Festivali afişinde olmak beni onurlandırıyor”

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali bu yıl iki afişle izleyicilerin karşısına çıkıyor. Festival; ilk afişinde büyük bir özveriyle çalışan sağlık çalışanlarına, ikinci afişinde ise beyazperdede 60 yılını dolduran, klasik Yeşilçam sinemasının en güçlü ve çarpıcı kadın karakterlerine can veren Fatma Girik’e yer veriyor. Açılış gecesine salgın nedeniyle katılamayan Fatma Girik gönderdiği mesaj ile izleyicilere seslendi: “Antalya Film Festivali, Türkiye’nin en köklü ve en eski festivali. Afişlerinde olmak beni onurlandırıyor. Sinemaya adanmış bir hayat benimki. Bu adanmışlık içinde takdir görmek, en mutlu gülümsemelerime neden oluyor. Sahnede ‘’Sevgili misafirler, saygıdeğer konuklar, değerli meslektaşlarım, kıymetli basın mensupları ve sinemaya gönül vermiş insanlar… Sizinle burada olmaktan dolayı büyük mutluluk duyuyorum’’ dediğimi hayal ediyorum. İyi ki sinemamız iyi ki festivallerimiz var!”

Ercan Kesal: “57. Antalya Film Festivali zor koşullarda hepimizi bir araya getirmeyi cesaretle başardı!”

Festival programının izleyicilere tanıtıldığı açılış gecesinde Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jüri başkanı Ercan Kesal, “Sinema büyüleyici bir sanat dalı. Gözünüzü kapatıp karanlığa hayallere dalmak gibi ve sizi aslında varlığından haberdar olduğunuz ama tanımadığınız bilmediğiniz bir büyük insan kalabalığı ile buluşturuyor. Size yalnız olmadığınızı hatırlatıyor. İnsanlık zorlu bir sınavdan geçiyor. Başta bu festivalin ev sahibi olan ve şu anda Covid-19 ile mücadele eden sevgili başkan Muhittin Böcek’e şifa dileklerimizi iletiyoruz, Antalya Belediyesi’ne, Kültür ve Turizm Bakanlığı’na ve Sinema Genel Müdürlüğü’ne teşekkür ediyoruz. Bu yıl Antalya Film Festivali’nde ilk kez izleyeceğimiz filmlerden oluşan bir yarışmanın jürisi olmanın heyecanını yaşıyor ve çok kıymetli bir heyetle birlikte olmaktan mutluluk duyuyoruz” dedi.

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması jürisinde yer alan Zeynep Oral içinde bulunduğumuz zor günlerde baş etmek zorunda olduğumuz tek virüsün Covid-19 olmadığına; şiddet, haksızlık, adaletsizlik ve anti laiklikle de mücadele edildiğine, sinemanın bu virüsleri alt edecek insanları yetiştirebileceğine vurgu yaparken, Gülse Birsel; “Ben kişisel olarak çok mutluyum, şahane bir ekiple beraberim. Bu filmleri seyretme şansım pek olmayacaktı. Çünkü bu özenli ve şahane filmler gösterim için salon bulamıyor. Onun için sinemaseverlerin bu filmlere ulaşmasının tek imkânı jüri üyesi olmak, ben de çok şanslıyım ki jürideyim” dedi.

Taner Birsel ve Kıvanç Sezer de herkese teşekkürler ederek, festivalde olmaktan mutluluk duyduklarını söylediler.

Köken Ergun ve Kurtuluş Özgen ile birlikte yer aldığı Ulusal Belgesel Film Yarışması jürisi adına söz alan yönetmen Bingöl Elmas; belgeselin Altın Portakal’a geri gelmesinden duyduğu mutluluğu ve salgın zamanında sinemanın en iyi sığınaklardan biri olduğunu söyledi. Cemre EbuzziyaMüge Turan ve Ömür Atay’dan oluşan Ulusal Kısa Metraj Film Yarışması jürisi adına konuşan Cemre Ebuzziya ise; “Zor döneme rağmen sinemamızı kutlamak için buradayız. Kısa metraj jürisi olarak herkese sağlıklı ve keyifli bir festival diliyoruz” dedi.

Açılış töreni 1965 yılında düzenlenen ikinci Altın Portakal Film Festivali’nde Fatma Girik’e En İyi Kadın Oyuncu Ödülü’nü kazandıran, Atıf Yılmaz imzalı Türk sinemasının klasiklerinden “Keşanlı Ali Destanı” filminin gösterimiyle sona erdi.

FESTİVALDE BUGÜN / 4 EKİM PAZAR

Altın Portakal Heyecanı Başlıyor!

Ulusal Uzun Metraj Film Yarışması kapsamında yönetmen Atalay Taşdiken’in “bazı coğrafyaların kaderi olmuş ‘erkeklik’ fenomeni üzerine bir özeleştiri” diye tanımladığı “Kar Kırmızı” 19.20’de, Reis Çelik’in dört yıldır üzerinde çalıştığı söz ustası bir ozanın, yerine bir çırak yetiştirme çabasını anlattığı “Ölü Ekmeği” 22.00’de Yıldızların Altında1 – Cam Piramit Yanı’nda ilk kez Antalya’da izleyici ile buluşacak. 

Uluslararası Uzun Metraj Film Yarışması’nda Massoud Bakhshi’nin medya ve özel hayat ilişkisini ele alırken, İran toplumunda kadının konumunu ve adaleti sorguladığı “En Uzun Gece” 19:20’de ve Emmanuel Courcol’un Cannes Film Festivalinin bu yılki seçkisinde yer alan, cezaevinde tiyatro atölyesi düzenleyen işsiz oyuncu Etienne ve mahkûmların Godotyu Beklerken”i sahneye koymalarının dokunaklı hikâyesini anlattığı komedisi “En Başarılı Prodüksiyon” 22:00’de Türkiye’de ilk kez Yıldızların Altında 2 – Konyaaltı Sahili’nde izleyici karşısına çıkacak.

Zeynep Dadak’ın yönettiği 17. yüzyıl seyyahı Eremya Çelebi’nin gözünden, bugünün Istanbul’una “gözel” bir yolculuğu anlatan “Ah Gözel İstanbul” 19.20’de, Pervin Metin Candan’ın ilk filmi, Ümit Mesut’un mesleğe dönüşen tutkusunu konu alan Bir Sinema Paradiso’ Hikâyesi” ile Metin Akdemir yönetmenliğindeki 1980’lerde Türkiye sinemasında ‘kadın filmleri’ olarak anılan yapımlarda kadın karakterler arasındaki ilişkiyi ele alan “Hayalimdeki Sahneler”, 21:30’da Yıldızların Altında 3 AKM, Amfi Tiyatro’da ücretsiz izlenebilecek. Belgesel film gösterimleri sonrasında film ekiplerinin katılımıyla söyleşiler gerçekleşecek.

Kapanış ve Ödül Töreni 10 Ekim’de!

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek’in başkanlığını yaptığı 57.Antalya Altın Portakal Film Festivali’nin İdari Direktörlüğünü Cansel Tuncer, yönetmenliğini Ahmet Boyacıoğlu, sanat yönetmenliğini Başak Emre üstleniyor.

57. Antalya Altın Portakal Film Festivali10 Ekim’de düzenlenecek Kapanış ve Ödül Töreni ile sona erecek.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital