AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

11 Kas
Tarafından: aktob 0 0

COOPTRR Avrupa Türk Acenteciler Birliği Toplantısı Yapıldı

Avrupa ülkelerinde faaliyet gösteren Türk kökenli acente ve tur operatörlerinin bir araya geldiği COOPTRR yıllık toplantısı Münster/ Osnabrück Havaalanında gerçekleşti.

900 den fazla üyesi bulunan COOPTRR’nin yıllık toplantısına Antalya, İstanbul’dan otelciler, Antalya Bölgesini temsilen AKTOB katıldı.  9-10 Kasım 2019 tarihleri arasında gerçekleşen organizasyona, TÜROFED Bşk. Osman AYIK, Tanıtma Genel Müdür Yrd. Onur GÖZET’in katılım sağladığı toplantıda konferans ve workshop düzenlendi.

COOPTRR Başkanı Cumhur SEFER yaptığı konuşmada, Avrupa’da faaliyet gösteren Türk acentelerin, Türkiye’yi her zaman öncelikli destinasyon olarak pazarladığını belirtti.

 

 

Devamını Oku
11 Kas
Tarafından: aktob 0 0

WTM Londra Turizm Fuarı’nda Beklentiler Güçlendi

İngiltere’nin en önemli turizm buluşmalarından 40. World Travel Market (WTM) Uluslararası Turizm Fuarı, dünyanın farklı noktalarından 51 bin seyahat profesyonelini Londra’da bir araya getirdi.

Dünya turizmine yön veren bir turizm borsası niteliği taşıyan ve 84 ülkenin katılımıyla her yıl düzenlenen büyük buluşmada, Bakanlık 2020 yılı yeni fuar konseptini de ilk kez uyguladı.

Fuarda çalışmalarda bulunan AKTOB Bşk. Dr. Erkan YAĞCI yaptığı değerlendirmede;

WTM Londra Uluslararası Turizm Fuarı, sezona yönelik ilk verilerin alınmaya başladığı, geniş iş hacmi barındıran bir fuar. Özellikle bu yıl fuarda, dünyanın en büyük Tur Operatörlerinden  Thomas Cook iflası ile değişen dengelerin   gözlemlenmesi ve sürecin takip edilmesi yönünden büyük önem taşıyordu. Sayın Bakanımız ve   bakanlığımız yetkilileri ile süreci daha hızlı ve sağlıklı yönetmek amacı ile İngiliz yetkililer, tur operatörleri ve uçak şirketleri ile görüşmelerimiz oldu. Thomas Cook’un yarattığı boşluk diğer tur operatörleri ve uçak şirketlerinin revize ettikleri kapasite artışları ve uçak planlamaları ile dolacağı yönünde verileri aldık. Birleşik Krallığı ana pazarlarımızdan birisi yapacak güçlü tanıtım atağı ve algı yönetimini, tanıtım ajansımızın oluşturacağı stratejiyi destekleyici çalışmalar içinde olacağız.

Birleşik Krallığın pazar payı kaynak pazar kapasitesi ile kıyaslandığında Türk turizmi yeterli payı alamıyor.  Son yıllarda Türkiye ve Antalya’yı daha fazla  keşfetmeye başlayan İngiliz misafirlerimiz katlamalı şekilde artış trendine girdi. Yükselen taleple birlikte tur operatörleri kapasite artışına gittiler. Bu oran bu sezon da, önümüzdeki sezonlarda da çok daha büyüyecek.” dedi.

Yeni Tanıtım Filmleri de Fuarda

Kültür ve Turizm Bakanlığı, İngiltere’nin başkenti Londra’da düzenlenen turizm buluşmasında Türkiye’nin turizmdeki en güçlü yönlerini öne çıkarttı.

Türkiye’nin eşsiz doğasının vurgulandığı ve su duvarları ile deniz çağrışımının yapıldığı ulusal stantta ziyaretçiler, Bakanlığın 2019 ve 2020 yılları için hazırladığı tanıtım filmlerini de izleme imkânı buldu.

Kültür ve Turizm Bakanlığı uluslararası televizyon, yazılı basın ve dijital mecralarda başlattığı tanıtım kampanyasını ilk defa büyük bir fuarda turizm profesyonelleriyle paylaşmış oldu.

Türkiye’den otelci, tur operatörü ile kamu kurum ve kuruluşundan 44 temsilcinin yoğun bir tanıtım yaptığı ulusal standın 119 metrekaresinde de Türk Hava Yolları (THY) yer aldı.

Büyük ve güçlü bir ticaret hacmi sunan World Travel Market (WTM) Uluslararası Turizm Fuarı’nda önemli görüşmeler de gerçekleştirildi.

Sadece kayıtlı üyeler ile davetlilerin ziyaret edebildiği fuar, dünyanın farklı ülkelerinden 3 binden fazla basın mensubunu da ağırladı.

Seyahat profesyonelleri, temel endüstri alıcıları, gazeteciler, dijital etkileyiciler, öğrenciler ile katılımcı ülkelerin turizm bakanlarının ağ kurmak üzere bir araya geldiği organizasyonda katılımcılar dünyayı keşfetme, endüstriden ve liderlerden ilham alabilme yeni trendler, sorunlar ve yenilikleri görüşebilme imkanı buldu.

Devamını Oku
03 Kas
Tarafından: aktob 0 0

Turist Sayısı 41 Milyonu, Turizm Geliri 26 Milyar Doları Aştı

Türkiye yılın ilk 9 ayında toplam 41,6 milyon ziyaretçiyi ağırladı ve 26,63 milyar dolar turizm geliri elde etti.   

Rusya Federasyonu, Almanya ve İngiltere Türkiye’ye sırasıyla en çok ziyaretçi gönderen ülkeler oldu.

Turizmde 2023 yılı için revize edilen 75 milyon turist, 65 milyar dolar turizm geliri hedeflerine hızla yaklaşıyor.

Türkiye’nin 50 milyon turist, 50 milyar dolar turizm geliri olan revize öncesi hedefleri daha 2019 yılı dolmadan yakalanmak üzere.

Kültür ve Turizm Bakanlığı ile Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verileri Türkiye’ye yılın ilk 9 ayında toplam 41 milyon 564 bin 536 ziyaretçinin geldiğini gösterdi.

Bakanlığın Ocak-Eylül 2019 dönemi istatistiklerine göre, bir önceki yılın aynı dönemine göre ilk 9 ayda yüzde 14,50 artışla 36 milyon 428 bin 212 yabancı ziyaretçiyi ağırlayan Türkiye’ye,  TÜİK’in açıkladığı üçüncü çeyrek verilerine göre 5milyon 136 bin 324 yurt dışı ikametli vatandaş geldi.

TÜİK verilerine göre üçüncü çeyrekte 14milyar dolar turizm gelirine ulaşılırken, ilk 9 ayın toplamında 26milyar 634 milyon 764 bin dolar turizm geliri elde edildi.

Yılın üçüncü çeyreğinde ve ilk 9 ayındaki kişi başı harcama ise 649 dolar olduç.

Türkiye’ye En Çok Ziyaretçi Gönderen Ülkeler

Bakanlığın Eylül 2019 istatistiklerinde, bir önceki yılın aynı ayına göre, yabancı ziyaretçi sayısı yüzde 13,23 artışla 5 milyon 426 bin 818 oldu.

Türkiye’ye Ocak-Eylül 2019 döneminde en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralamasında yine bir önceki yılın aynı dönemine göre, yüzde 15,28artış ile Rusya Federasyonu birinci, yüzde 12,43 artış ile Almanya ikinci, yüzde 16,05 artış ile de İngiltere üçüncü oldu. İngiltere’yi Bulgaristan ve İran izledi.

Eylül 2019 döneminde ise en çok ziyaretçi gönderen ülkeler sıralaması yine değişmedi ve birinci olan Rusya Federasyonu’nda artış oranı yüzde 14,70, ikinci olan Almanya’da yüzde 6, üçüncü olan İngiltere’de yüzde 9,64 olarak gerçekleşti. İngiltere’yi izleyen ülkeler de yine Bulgaristan ve İran oldu.

Devamını Oku
03 Kas
Tarafından: aktob 0 0

AKTOB, WTM Londra Uluslararası Turizm Fuarı’na Katılım Sağlıyor

4-6 2019 tarihleri arasında gerçekleşecek WTM Londra Turizm Fuarı’nda AKTOB, bölge ve üyelerine yönelik tanıtım çalışmaları yapmak üzere yer alıyor.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın yer aldığı Türkiye alanı içerisinde yer alan AKTOB standında Başkan Dr. Erkan YAĞCI ve Yönetim Kurulu Üyeleri çalışmalarda bulunacak.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede ” WTM özellikle bu sene çok büyük önem taşıyor. Son yıllarda büyük gelişme gösteren İngiliz Pazarı,  Türkiye ve Antalya’ya çekmeye çalıştığımız çok daha büyük bir potansiyel barındırıyor. Bu pazarda faaliyet gösteren önemli tur operatörleri ve uçak şirketleri ile görüşmelerimiz olacak.  2020 yılında bu büyüme ivmesinin devam edeceğini söyleyebiliriz.  İflasını açıklayan Thomas Cook’un yaratacağı boşluk , farklı tur operatörleri ve seyahat acenteleri tarafından doldurulacaktır. Bu fuarda, sürecin daha hızlı ve sağlıklı yürümesi yönünde temaslarımız olacak.” dedi.

Devamını Oku
28 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Altın Portakal Film Festivali Başladı

56. Antalya Altın Portakal Film Festivali, geleneksel kortej geçişiyle başladı.

Antalya Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, Cam Piramit önünden başlayan kortej geçişine, aralarında Ayten Uncuoğlu, Şahnaz Çakıralp, Füsun Demirel, Burcu Esmersoy, Özlem Yıldız, Seray Sever, Mustafa Avkıran, Salih Güney, Burak Hakkı, Cemal Hünal, Selma Güneri ve Yusuf Sezgin’in de bulunduğu bazı ünlüler katıldı.

Kortejde yer alan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de vatandaşları selamladı. Kortej geçişinde sanatçılar üstü açık klasik otomobillerle halkı selamladı, hayranlarıyla fotoğraf çektirdi, karanfil attı.

Cam Piramit, 100. Yıl Bulvarı, Güllük Caddesi, Cumhuriyet Meydanı ve Işıklar Caddesi’nin ardından Karaalioğlu Parkı girişinde sona eren korteje ilgi gösteren vatandaşlar, cadde ve sokaklarda yoğunluk oluşturdu.

Antalya Büyükşehir Belediyesince bu yıl 56’ncısı düzenlenen festival, öze dönüş temasıyla gerçekleştiriliyor. Festivalde, 29 ülkeden 69 yönetmenin toplam 66 filmi gösterilecek.

Devamını Oku
21 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da Ziyaretçi Sayısı 14 Milyona Ulaştı

Antalya’da ziyaretçi sayısı 14 Milyona Ulaştı.

Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı geçtiğimiz yıla göre yaklaşık 2 milyon arttı.

AKTOB Buluşmasında konuşma yapan Dr. Erkan YAĞCI; “Yıl sonuna kadar bu sayının 16 milyona ulaşacağını belirterek, 193 ülkeden ziyaretçi çeken bölgede hedefin 20 milyon ziyaretçi sayısına ulaşmak olduğunu söyledi. Turizm gelirimizin de bu paralelde artması yönünde çalışıyoruz” dedi.

 

Devamını Oku
21 Eki
Tarafından: aktob 0 0

BAKAN ERSOY:” 500 Bine Yakın Çinli’yi Türkiye’ye Çekeceğiz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy: “21. yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmak, Asya ile el ele olmayı gerektirir.”

Bakan Mehmet Nuri Ersoy: “2018 yılında yaklaşık 400 binden fazla Çinliyi ülkemizde misafir ettik. Bu ilginin devam etmesi halinde bu yılın sonunda 500 bine yakın Çinli misafiri ülkemizde görmenin mutluluğunu yaşamış olacağız.”
Bakan Ersoy: “Asya dünyanın ekonomik merkezi haline gelmektedir. Nitekim uluslararası toplum Asya’da daha fazla yer almak için bir rekabet halindedir.”

Bakan Ersoy:  “Ülkemiz bu farkındalık ile mevcut yaklaşımımızı zamana uydurarak geleceğe taşıyacak, Asya’nın farklılıklarını gözetirken bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir açılım yapmıştır. Yeniden Asya adını verdiğimiz bu açılımla ilişkilerimizi, bundan sonra bütüncül bir çerçeve dahilinde daha da ilerleteceğiz.”

 

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, 21. yüzyılda ekonomide ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmanın, Asya ile el ele olmayı gerektirdiğini belirterek, “2018 yılında yaklaşık 400 binden fazla Çinliyi ülkemizde misafir ettik. Bu ilginin devam etmesi halinde bu yılın sonunda 500 bine yakın Çinli misafiri ülkemizde görmenin mutluluğunu yaşamış olacağız.” dedi.Bakan Ersoy, “Avrasya Kıtasına Odaklanmak: Karşılıklı Yarar ve Ortak Kazanca Dayalı Çin-Türkiye Beşeri ve Kültürel Temasları” programında yaptığı konuşmada, Barış Pınarı Harekatı’nda bölgenin huzur ve güvenliği için terör örgütlerine karşı mücadele veren kahraman Mehmetçik’e kolaylıklar dilediğini söyledi.

Türkiye ve Çin devlet başkanları tarafından ortaya konan yüksek liderliğin öncülüğünde, siyaset ve ekonomide olduğu kadar, kültür ve turizm alanında da iş birliğinin güçlenerek süreceğine olan inançlarının tam olduğunu aktaran Ersoy, “Bakanlığım, ortak bir geleceği paylaşma arzusunda olan Türkiye ve Çin Halk Cumhuriyeti arasındaki karşılıklı saygı ve iş birliğine dayalı özel ilişkilerin gelecek nesillere aktarılması konusuna büyük önem atfetmektedir.” diye konuştu.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy şunları kaydetti:

“2018 yılı ülkemiz ve Çin arasındaki kültür ve turizm ilişkileri bakımından çok güzel ve çok değerli bir yıl oldu. Çin’de Türkiye Turizm Yılı kapsamında müzikal gösterilerden, resim, fotoğraf ve geleneksel Türk el sanatları sergilerine, edebiyattan sinemaya, gastronomiden turizm etkinliklerine çok geniş bir yelpazede çok sayıda etkinlik gerçekleştirildi. Bu vesileyle, Çinli dostlarımızın ülkemizin kültür, sanat ve turizm değerlerinin birbirinden güzel yönleriyle tanışmalarına vesile olduk ve olmaya devam ediyoruz. Ülkelerimiz arasındaki bu kaynaşmada havayolu ulaşımının önemi yadsınamaz.

Aradaki binlerce kilometrelik mesafe artık önemini yitirmiştir. China Southern Havayolları’nın İstanbul uçuşlarına yeniden başlaması, Sichuan Havayolları’nın bu sene başlattığı direkt uçuşlar da memnuniyet verici. Türk Hava Yolları’nın da Şian’a başlatacağı uçuşları diğer şehirlerin izleyeceğini ve havayolu hattının daha da yoğunlaşacağını düşünüyorum.

Bu açıdan Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Pekin’de açılışını yaptığı Pekin Daxing Havalimanı, İstanbul Havalimanımız kadar önemsediğimizi ve önümüzdeki dönemde Daxing Havalimanından Türkiye’ye direkt seferlerin başlamasını umut ettiğimi de belirtmek istiyorum.”

“400 Binden Fazla Çinli’yi Misafir Ettik”

Kültür ve Turizm Bakanı Ersoy, Çinlilerin Türkiye’ye büyük bir ilgi gösterdiğini gözlemlediklerini belirterek, “2018 yılında yaklaşık 400 binden fazla Çinli’yi ülkemizde misafir ettik. Bu ilginin devam etmesi halinde bu yılın sonunda 500 bine yakın Çinli misafiri ülkemizde görmenin mutluluğunu yaşamış olacağız.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, turizmi sadece ekonomik bir aktivite olarak algılamadıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Türkiye olarak turizmin ülkeleri yakınlaştırmada ne denli büyük bir öneme sahip olduğunun bilinci içerisinde hareket ediyoruz. Topkapı Sarayı Müzesi’ni gezen Çinli misafirlerimizin müzede sergilenen birbirinden güzel Çin porselenlerini gördüğünde iki coğrafya arasındaki etkileşimin tarih boyunca nasıl da kuvvetli bir şekilde sürdüğünü idrak ettiğini düşünüyorum. Çin Halk Cumhuriyeti ve ülkemiz arasındaki etkileşim resmî olarak da Kültür Anlaşmaları, Kültürel Değişim Programları, Turizm İşbirliği Anlaşmaları, Karma Komisyon Programları ve Turizm Yılı etkinlikleri vasıtasıyla da yıllardır sürmektedir ve sürecektir.”

21. yüzyılda ekonomi ve diplomaside, sahada ve masada etkili olmanın, Asya ile el ele olmayı gerektirdiğini aktaran Ersoy, “Asya dünyanın ekonomik merkezi haline gelmektedir. Nitekim uluslararası toplum Asya’da daha fazla yer almak için bir rekabet halindedir. Ülkemiz bu farkındalık ile mevcut yaklaşımımızı zamana uydurarak geleceğe taşıyacak, Asya’nın farklılıklarını gözetirken bölgeye bütüncül bakabilen yeni bir açılım yapmıştır. Yeniden Asya adını verdiğimiz bu açılımla ilişkilerimizi, bundan sonra bütüncül bir çerçeve dahilinde daha da ilerleteceğiz.” bilgisini verdi.

Bakan Ersoy, Türkiye ve Çin’in Asya’da kökleri en derine inen, kültürel üretimin başlıca ev sahibi uygarlıklar olduğuna işaret ederek, şunları kaydetti:

“Çin’in 2013 yılında öne çıkardığı tarihi İpek Yolu’nun deniz ve demir yollarıyla yeniden canlandırılmasını öngören ‘Kuşak ve Yol Projesi’ çerçevesinde Türkiye ve Çin stratejik iş birliklerine imza atmaktadır. Bu gelecek vizyonu sayesinde iki ülke enerji, ekonomi, kültür ve ulaşım başta olmak üzere hemen tüm alanlarda iş birliğini artırmaktadır. Türkiye, Çin’in kısaca ‘Kuşak ve Yol’ olarak adlandırılan girişiminin hayata geçirilmesi için yürütülen çabaları desteklemekte ve söz konusu girişim açısından kilit bir konumda yer almaktadır.”

Çin Halk Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 70’inci yıl dönümünü tebrik eden Ersoy, gelecek dönemde de iki dost ülkenin kültürel ilişkilerinin ivmelenerek artacağının altını çizdi.

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, forum kapsamında Çin Uluslararası Yayın Grubu Başkanı Sayın Zhanyuan Du, Turkuvaz Medya Grubu İcra Kurulu Üyesi Sayın Yasemin Gebeş ile Shangri-La Bosphorus İstanbul Genel Müdürü Sayın Reto Klauser ve forumun panelistleriyle de ikili görüşmeler gerçekleştirdi.

Bakan Ersoy daha sonra, İstanbul Atatürk Kültür Merkezinde sürdürülen çalışmalarda incelemelerde bulundu.

Devamını Oku
13 Eki
Tarafından: aktob 0 0

DER Touristik, Romanya’dan sonra Çek Cumhuriyeti’nde bir tur operatörü satın alarak hizmet ağını genişletiyor.

DER’in, Çek Fischer’i Orta ve Doğu Avrupa’da genişlemeyi amaçlıyor.
DER Touristik Group CEO’su Sören Hartman konu hakkında şunları bildirdi. Hartman;“Fischer’in bu planlı satın alımı geleceğimiz için bir yatırımdır. Doğu Avrupa ve özellikle Çek Cumhuriyeti’nde seyahat pazarının büyümesi konusunda ikna olduk. Fischer ile optimal olarak Seyahat ürünlerimizi bu pazarda geliştirmek ve müşterilerimize mümkün olan en iyi platformları sunacağız” ifadelerini kullandı.
Çek Cumhuriyeti ve Slovakya’da 66 seyahat acentesi olan Fischer’in yıllık 230 milyon Avro ciro yaptığı söyleniyor.

Devamını Oku
13 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Avrupa’da Yer Alan Havalimanları İçerisinde Yolcu Sayısını En Çok Arttıran Antalya Havalimanı Oldu

Antalya Havalimanı, Avrupa’da yolcu sayısını en çok artıran havaalanı oldu.
Avrupa Havalimanları Konseyi (ACI Europe) twitter hesabından yapılan açıklamaya göre, Ağustos’ta geçen yılın aynı ayına göre Antalya Havalimanı yolcu sayısını yüzde 15,3 artırdı ve Grup-1 olarak kabul edilen en yoğun havalimanları içinde ilk sırada yer aldı.
Antalya Havalimanı’nı yüzde 13,2 artışla Viyana Havalimanı, yüzde 10,6 artışla Moskova SVO Havalimanı, yüzde 8,0 artışla Lizbon Havalimanı ve yüzde 7,5 artışla Madrid Havalimanı izledi.
Antalya yılın ilk 7 ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 16’lık artışla 8 milyon 193 bin 924 yabancı turisti ağırladı.
Devamını Oku
13 Eki
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’ya gelen ziyaretçi 9 ayda % 17 Oranında Arttı

Antalya Mülki İdare Amirliği tarafından açıklanan turizm verilerine göre Antalya’yı ilk 9 ayda ziyaret edenlerin sayısı 13 milyona yaklaştı.

Geçtiğimiz yıla göre % 17 oranında artış kaydeden ziyaretçi sayıları içinde  ana pazarlardan Almanya’dan % 17 Rusya’dan ise % 15 oranında artış gerçekleşti.

Rusya tüm milliyetler içinde % 36,6 pazar payı ile en büyük ana pazar konumunu sürdürüyor. Almanya’nın pazar payı ise % 16.

Avrupa ülkelerinin tamamında artış söz konusu iken Kazakistan % 6, İran ise %3 ile kayıp yaşanan ülkeler oldu.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital