AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

31 May
Tarafından: aktob 0 0

TÜROFED-AKTOB Çalışanlarına Online Eğitim

TÜROFED-AKTOB İşbirliği ile ECOLAB, Diversey ve Eczacıbaşı Profesyonle Firmaları ile yapılan işbirlikleri ile  turizm çalışanlarına online eğitim sağlanacak.

AKTOB Bşk. Erkan YAĞCI;Tesislerimiz ve çalışanlarımız için Covid-19 ile mücadele kapsamında “Eğitim” en önemli konulardan birisi durumundadır.

Bu kapsamda, TÜROFED-AKTOB çatısı altında ECOLAB, Diversey ve Eczacıbaşı firmaları ile yapılan işbirliği ile çalışanlarımıza uzaktan eğitim platformlarında ücretsiz eğitim sağlanacaktır.

Online eğitimler;

Eczacıbaşı Eğitimi: ”Küresel Yaşanan Covid 19 Salgınında ve Sonrasında Turizm Sektörünün Hijyen Kavramına Bakış Açısı” konulu canlı yayınında aşağıdaki linkten kayıt yapılarak 2 Haziran Salı Günü, saat: 14:00-16:00 eğitime katılım sağlanabilecektir.

Eczacıbaşı Profesyonel Katılım Linki


Ecolab Eğitimi;
 formu doldurup kayıt yapanların adresine gönderilecek link ile ön kayıt alınacakak 4 Haziran Perşembe Günü saat 14:00-16:00 arasında gerçekleşecek online eğitime katılabileceklerdir.

Diversey Eğitimine katılım sağlamak isteyenlerin yine form doldurarak aşağıda belirtilen e-posta adresine göndermeleri akabinde gönderilecek kayıt linki ile aşağıda yer alan farklı alanlarda eğitim programlarına ücretsiz katılımı mümkün olacaktır.

Aşağıdaki linklerde, eğitim programları ve katılımcı formları yer almaktadır.

Katılması istenen ilgili birim yetkililerinizin aşağıda yer alan formları doldurarak yelda.karaca@aktob.org.tr adresine göndermeleri gerekmektedir.

Gereğini bilginize sunar, haftanın 7 günü 24 saat prensibi ile ulaşılabilir olduğumuzu, sektöre verilmesi gereken her türlü destek için iletişim halinde olduğumuzu tekrar bilgilerinize sunar, çalışmalarınızda başarılar dileriz.

Diversey E-Learning Eğitimleri

Diversey Katılım Formu

ECOLAB Online Eğitim Rehberi

ECOLAB Katılım Formu

Eczacıbaşı Profesyonel Katılım Linki

Devamını Oku
26 May
Tarafından: aktob 0 0

Kopnaklama Sektörüne Koronavirüs Sertifikasyon Teklifi

Kültür ve Turizm Bakanlığı başkanlığında, ilgili bakanlıklar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) ve paydaşlarının yoğun çalışmaları sonucunda, dünya turizminde ilk örneklerden biri olan “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” açıklanmıştır.

Sertifika programı ile yerli ve yabancı misafirlerin geçirecekleri güvenli bir tatil hizmeti sunulması hedeflenmektedir. T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı koordinasyonunda başlatılan ve 2020 yaz sezonundan itibaren geçerli olacak “Sağlıklı Turizm Belgelendirme Programı” kapsamında Türkiye Akreditasyon Kurumu (TÜRKAK) onaylı akreditasyon kurumları ile belge alımı belirlenmiştir.

Söz konusu belgenin alınmasıyla turizm sektöründeki normalleşmenin de hızlanacağı, hijyen ve Covid19 önlemleri konusuna tüketici hassasiyetinin arttığı bir dönemde, bu konularda önlemelerini alan işletmelerin öncelikle tercih edileceği beklenmektedir. Uygulama gönüllülük esasına dayalı olup, tesisler açısından zorunluluk teşkil etmemektedir.

 

Devamını Oku
26 May
Tarafından: aktob 0 0

Koronavirüs Sertifikasyon Kriterleri Belli Oldu

Maske, ateş ölçümü, otel içinde karantina alanı
Turizm seektörü mayıs sonu itibariyle yeniden faaliyete geçmeye hazırlanırken, tesislerin koronavirüs sertifikası alabilmek için yerine getirmeleri gereken kriterler de yavaş yavaş ortaya çıkmaya başladı. İşletmelerde uygulanacak sosyal mesafe kuralından hijyen uygulamalarına, personele verilecek eğitimlerden genel alanaların, odaların ve tuvaletlerin temizliğine; misafir karşılamadan havuzlara ve SPA’lara kadar… her alan için kriterlerin belirlendiği kontrol listesine göre tesislerin, maskesiz müşteriler için maske bulundurmak, misafirlerin ateşini ölçmek, acil durumlar için otel içide karantina alanı belirlemek gibi yükümlülükleri bulunacak.

Bakanlık belgeli işletmeleri kapsayacak

Kültür ve Turizm Bakanlığından İşletme veya Yatırım Belgesi almış işletmeleri ve Bakanlık tarafından uygun görülecek işletmeleri kapsaycak olan sertifika değerlendirme formu; Sağlık Bakanlığı, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Tarım ve Orman Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, WTO-Dünya Sağlık Örgütü, Umumi Hıfzıssıhha Kanunu, 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu, TSE 13811 nolu Hijyen ve Sanitasyon Yönetim Sistemleri, HACCP ilkeleri, Ulusal ve Uluslararası Sağlık ve Turizm Sektörleri uygulama örneklerine dayanılarak hazırlandı.

Personel koruyucu kıyafet giyecek, giriş-çıkışta ateşi ölçülecek

Hazırlanan listede çalışanların uyması gereken kurallara da özellikle dikkat çekiliyor. Çalışanlar arasında sosyal mesafe, personelin işe giriş ve çıkışlarda ateşinin ölçülmesi, işe giriş ve çıkışlarda koruyucu ekipman kullanması, Covid-19’la ilgili uygulanacak eylem planı ile ilgili eğitim verilmesi gibi pek çok önlem yer alıyor.

Odalar 12 saat boş kalacak

Oda kriterlerine gör ise, odaların mümkün olduğunca 12 saat bırakılması, temizlik görevlilerinin koruyucu kıyafet giymesi, odalarda tek kullanımlık eşyaların olması ve Covid-19 teşhisi konmuş misafirin odasının 72 saat boş tutulması ve misafirin kullandığı yatak örtüsü, çarşaf gibi malzemelerin ayrı bir ambalajla alınması gibi önlemler yer alıyor.

Mutfaklarda çalışanlar ise çalışma esnasında tek kullanımlık eldiven, önlük, cerrahi maske, bone ve galoş kullanmak zorunda. Mutfaklarda hem sterilizasyona önem verilecek hem de gıda temini ve üretimi aşamasında hazırlanan protokollere göre hareket edilecek.

Açık büfelerde sosyal mesafe düzeni uygulanacak

Yeme-içme alanları işletme yönetimi tarafından hazırlanan protokollerle yönetilecek. Tüm yeme-içme ünitelerinin girişinde sosyal mesafeyi gösteren işaretler bulunacak. Servis görevlileri koruyucu ekipman kullanacak. Çay/kahve makinası, sebil, içecek makinası ve benzeri cihazlar ya kaldırılacak, ya buralardan servisi bir kişi yapacak ya da her kullanımdan sonra dezenfekte edilecek. Yemek masalarındaki tuz, baharat ve diğer gereçler tek kullanımlık olacak. Açık büfe uygulamasının sürdürülmesi durumunda, sosyal mesafe düzeni uygulanacak. ‘’Açık Büfe”den yiyeceklerin misafir tarafından alınması durumunda, büfede yer alan yiyeceklere misafirden nefes veya öksürük geçmesini engellemek üzere, büfedeki yiyeceklere sadece misafirin ellerinin girebileceği şeffaf koruyucu perdeleme yapılcak.

Toplantı salonlarında da personel çalışma esnasında koruyucu kıyafetler giyecek. Slon girişinde el dezenfektanı bulunacak. Sandalyeler arasında 80 cm mesafe bulunacak.

Havuz ve şezlong kriterleri

Yüzme havuzlarında ise personelin koruyucu kıyafet kullanmasının yanında, buralardaki oturma alanlar ve şezlonglar sosyal mesafe kuralına gör dizayn edilecek. Havuz suyundaki klor seviyesinin açık havuzlarda 1-3 ppm, kapalı havuzlarda 1 ile 1,5 ppm arasında tutulacak. Havuz ve plaj çevresindeki duş ve tuvaletler düzenli aralıklarla dezenfekte edilecek.

Devamını Oku
25 May
Tarafından: aktob 0 0

Corendon Airlines, 27 Haziran İtibarıyla Almanya’nın 22 Şehrinden Uçmaya Hazırlanıyor

Koronavirüs pandemisi nedeniyle mart ayı itibarıyla tüm uçuşlarına ara veren Corendon Airlines, 27 Haziran itibarıyla Almanya’nın 22 şehrinden İspanya, İtalya, Türkiye, Mısır ve Yunan Adalarına uçmaya hazırlanıyor. Yolcular ve uçuş personelinin sağlığı ve güvenliği için gerekli önlemlerin tümünü aldığını açıklayan Corendon Airlines, uçaklarda da yoğun dezenfeksiyon çalışmaları yapacak.

Covid-19 salgını sonucu Avrupa ülkelerinin sınırlarını kapatmaya başlamasıyla Mart ayında operasyonlarını durduran Corendon Airlines, 2020 yaz sezonunda düzenleyeceği uluslararası uçuşların programını açıkladı. Başta Almanya olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkesinden turistik destinasyonlara uçuşlar düzenleyen Corendon Airlines, Almanya’da tatil sezonunun açıldığı 27 Haziran tarihi itibarıyla Almanya’nın 22 şehrinden İspanya, İtalya, Türkiye, Mısır ve Yunan Adalarına uçmaya başlayacak. Corendon Airlines’ın sunacağı bu uçuşların biletleri tur operatörleri, seyahat acenteleri ve corendonairlines.com web sitesinde satışa sunuldu.

Ekimden itibaren ilk uçuş planına dönüş var

Corendon Airlines’ın yeni dönem planları ve uçuşlarda alınan önlemler hakkında bilgi veren Corendon Airlines CEO’su Yıldıray Karaer, “Avrupa tescilli uçaklarımız ile Almanya’daki base’lerimiz Köln, Hannover, Nürnberg, Münster/Osnabrück de dahil olmak üzere başlatacağımız operasyonumuzu Türkiye base’lerinden çıkışlı Avusturya, Almanya, İsviçre, Hollanda, Belçika ve Polonya uçuşlarıyla devam ettireceğiz. Avrupa’da yaşayan Türk Vatandaşları için de başta Kayseri olmak üzere Anadolu’nun 10 şehrine uçuşlarımıza da yine 27 Haziran itibarıyla başlaşacağız. İlk aşamada talebin düşük olacağını öngördüğümüz için kısıtlı bir programla çıkıyoruz. Fakat kısa sürede sektörde toparlanma beklediğimiz için özellikle Ekimden itibaren, kaynak pazarlarımızdaki okul tatillerini de göz önünde bulundurarak, sezon öncesi açıkladığımız ilk uçuş planımıza dönebilmek arzusundayız” diye konuştu.

Uçuşlar için tüm önlemler hazır

Yeni uçuş deneyimi olarak adlandırdıkları bu dönemde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü ve Uluslararası Sivil Havacılık Otoritelerinin getirdiği önlemlerin yanı sıra birçok ekstra prosedür daha geliştirdiklerini ifade eden Karaer, sözlerini şöyle sürdürdü: “Yolcularımız ve ekiplerimizi korumak ve onların güvenle uçabilmesi için her türlü önlemi alıyoruz. Uçaklarımızda normal temizlik süreçlerine ek olarak düzenli aralıklarla yoğun dezenfeksiyon işlemleri yapıyoruz. Bunun yanı sıra yolcularımız, uçaklarımızdaki Hepa filtreleri ve dikey hava akışı sağlayan havalandırma sistemleri sayesinde kabin içerisindeki hava sirkülasyonun kalitesine güvenebilirler. Ayrıca uçuş süresince tüm yolcularımız ve uçuş ekiplerimiz için maske zorunluluğu bulunuyor. Check in ve boarding süreçlerimizi de bu özel duruma göre adapte ettik. Yolcularımızı mümkün olduğu kadar online check in’e teşvik edip boarding ve deboarding süreçlerini de küçük gruplar halinde yöneteceğiz.”

Devamını Oku
25 May
Tarafından: aktob 0 0

Türkiye, Uluslararası Uçuşların Başlama Tarih Taleplerini İlgili Ülkelere İletti

Türkiye’nin hangi ülkeye uçuşları ne zaman başlatmayı planladığı netleşmeye başladı. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Ulaştırma Bakanlığı ve Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı’nın yürüttüğü ortak çalışmayla oluşturulan listeye göre, uçuşların başlayacağı ilk ülke Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti olacak. Kıbrıs’a dönük ilk uçuşun 1 Haziran’da yapılması planlanıyor.

Açılacak ilk yabancı ülkeler

Yapılan planlamaya göre 10 Haziran’da ise Bahreyn, Bulgaristan, Katar ve Yunanistan uçuşlarına başlacak. 15 Haziran tarihine gelindiğinde ise; Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çekya, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya ve Sırbistan uçuşları yapılmaya başlanacak.

Hollanda ve Kazakistan uçuşlarının 20 Haziran’da başlaması planlanırken, İskandinav ülkeleri ve Güney Kore için belirlenen tarih ise 22 Haziran olarak öngörüldü.

En son ABD uçuşları başlayacak

Çin, Ukrayna, Moldova, Özbekistan, Kanada ve İsveç’in de aralarında yer aldığı bir grup ülke için 1 Temmuz tarihi belirlenirken, Rusya, Birleşik Krallık, İsrail, Lübnan için 15 Temmuz; İtalya, İspanya, İran, Irak, Suudi Arabistan için 1 Ağustos tarihi belirlendi. Planlamaya göre, uçuşların en son başlayacağı ülke ise 1 Eylül tarihinde uçulması planlanan ABD oldu.

Not: Türkiye tarafının hazırladığı uçuş planı, Türkiye’nin kendi planlaması ve niyeti. Uçuşların fiili olarak başlayabilmesi için karşı ülkelerin tamamıyla mutabakat sağlanması gerekiyor.

 

ucuslar

 

Devamını Oku
18 May
Tarafından: aktob 0 0

Avrupa’da Normale Dönüş Süreci Başladı

Avrupa ‘normale dönüş’ sürecinde ikinci kapsamlı adımı 19 Mayısta  atacak.
İtalya’da kişisel bakım ve estetik merkezleri, kuaförler, restoranlar, barlar, pizzacılar, dondurmacılar ve pastaneler yarından itibaren yeniden açılacak.
Avrupa’da salgından en fazla etkilenen ülkelerden biri olan İtalya’da daha önce 1 Haziran’da açılacağı duyurulan restoran, bar, ibadethanelerin açılışı 18 Mayıs’a çekildi.
Buna göre, ülkedeki kişisel bakım ve estetik merkezleri, kuaförler, barlar yarından itibaren açılacak. Daha önce paket servis için açılan restoranlar, pizzacılar, dondurmacılar ve pastaneler de yarından itibaren tamamen hizmet vermeye başlayacak.
Ülkede ayrıca kilise, cami ve sinagog gibi ibadethaneler ile mağazalar da sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyulması koşuluyla yarın tekrar faaliyete geçecek.
Hükümet, Birinci Futbol Ligi (Serie A) takımlarının grup halinde idmanlara başlamalarına da onay verdi.
Almanya‘da tedbirlerin kaldırılmasından eyaletler sorumlu
Almanya’da tedbirlerin kaldırılması eyaletlerin sorumluluğuna bırakılırken, normalleşme süreci de bölgelere göre farklılıklar gösteriyor.
Sabah, öğle ve ikindi namazlarının kılınmasına izin verilen camiler, 20 Mayıs’tan itibaren tamamen ibadete açılacak.
Ülkede ayrıca kara sınırlardaki kontrollerin gevşetilmesine ve Lüksemburg sınırında kontrollerin tamamen kaldırılmasına karar verildi.
Birçok eyalette cuma gününden beri açık olan restoran ve kafeler, salgından büyük ölçüde etkilen Bavyera, Baden-Württenberg, Saarland, Rheinland-Pfalz ve Schleswig-Holstein’de yarından itibaren müşterilerin iletişim bilgileri alınması şartıyla yeniden açılacak.
Bremen, Hamburg, Hessen, Mecklenburg-Vorpommern, Rheinland-Pfalz, Saarland, Saksonya-Anhalt ve Schleswig-Holstein’de yarından itibaren otellerin müşteri ağırlamasına izin verildi.
Berlin ve Brandenburg’da yarın itibarıyla kapalı alanlarda 50 kişinin bir araya gelmesine izin verilirken, Mecklenburg’da ise açık havada 150’ye kadar katılımcısı olan gösteriler yapılabilecek.
Hessen ve Saarland’da sinema salonları yarın yeniden açılacak.
Berlin’de 8’inci, Bremen’de ise 1’inci, 2’nci ve 3’üncü sınıflar yeniden ders başı yapacak.
Hamburg ve Saksonya’da kreşler kademeli olarak açılacak.
İspanya‘da normalleşme süreci bölgelere göre değişiyor
İspanya’da 4 Mayıs’ta yürürlüğe giren kademeli normalleşme süreci bölgelere göre farklılık gösteriyor. Ölü ve vaka sayılarına göre ülkedeki 17 özerk yönetim için ayrı planları yürürlüğe koyan hükümet, hafta başlarında bunları revize ederek seviye geçişlerine karar veriyor.
Dört aşamadan oluşan normalleşme süreci kapsamında 11 Mayıs’ta ülkenin yüzde 51’i ikinci aşamaya geçerken, yarın bu oranın yüzde 70’e çıkarılması kararlaştırıldı.
Hükümet, salgının en fazla görüldüğü Madrid ve Barselona kentleri ile Castilla y Leon özerk yönetiminin yarısının, birinci aşamada kalmaya devam edeceğini açıkladı.
İspanya’nın turizm bölgelerinden Kanarya ve Balear adalarına bağlı 4 ada (La Gomera, Formentera, El Hierro, La Graciosa) yarından itibaren üçüncü aşamaya geçen yerler oldu.
Hükümetin bazı kurallarda değişiklik yaptığı aşamalar, yarından itibaren şu şekilde uygulanacak:
“Birinci aşamada, 200 metrekareden küçük işletmelerin açılması, restoranların sadece dışarıya servis amaçlı çalışması, orta ve uzun mesafeli seyahatlerde ulaşım araçlarının yüzde 30 kapasiteyle hizmet vermesi, ibadet yerleri ile müzelerin yüzde 33 kapasiteyle açılması, kütüphanelerden kitap alımına izin verilmesi ve okullarda dezenfeksiyon işlemlerine başlanıp idari personelin çalışması öngörüldü.
İkinci aşamada ise 400 metrekareye kadar işletmelerin açılmasına, restoran ve barların teraslarının en fazla yüzde 50 kapasiteyle çalışmasına, şehir içi serbest dolaşım ve ikinci ikamet yerlerine gitmeye müsaade edilmesine, ortak kullanım alanlarının kapalı olması şartıyla otellerin açılmasına ve açık alanlarda en fazla 30 kişilik gösterilere izin verildi.
Üçüncü aşamada da alışveriş merkezlerinin yüzde 40 kapasiteyle açılması, restoran ve barların yüzde 40 doluluk oranıyla açılması, ortaöğretim ve lise son sınıf öğrencilerinin isteğe bağlı okullarda eğitime başlaması, kreşlerin açılması, sinema, tiyatro ve konser salonlarının yüzde 33 kapasiteyle açılması, otellerde ortak kullanım alanlarının yüzde 33 kapasiteyle açılması, ibadet yerlerinde kapasitenin yüzde 50’ye çıkarılması öngörüldü.”
Avusturya‘da ilköğretimde ders başı yapılacak
Avusturya’da önlemleri gevşetme sürecinde üçüncü adım olarak yarından itibaren ilköğretim okullarında eğitime yeniden başlanacak.
Okullarda sosyal mesafe, hijyen ve 11 yaş üstü öğrenciler için maske kullanma zorunluluğu öngörüldü. Ortalama 30 öğrenciden oluşan sınıflar iki gruba ayrılırken, haftanın ilk üç günü ilk grup, son iki günü ise ikinci grup eğitim görecek.
Macaristan’da ise 2 hafta önce taşrada son verilen dışarıya çıkma sınırlaması, yarından itibaren başkent Budapeşte’de de kaldırılacak.
Ülke genelinde toplu taşıma ve kapalı alanlarda maske takma zorunluluğu devam edecek ancak üniversiteler, havuzlar, hayvanat bahçeleri, parklar ve çocuk oyun alanları yeniden ziyaret edilebilecek.
Yarından itibaren ayrıca Budapeşte dışındaki kentlerde restoran ve kafeler de tamamen açılacak. Budapeşte’de ise restoran ve kafeler sadece bahçe ve teraslarda müşteri kabul edebilecek.
Pazar yerlerinin açılması kararını ise belediyeler verecek.
Fransa‘da salgının etkili olmadığı bölgelerde ise yarından itibaren ortaokullar açılacak. (AA)
Yunanistan‘da eyaletler arası seyahat kısıtlaması kaldırılacak
Yunanistan’da normalleşme adımları kapsamında kilise ve camiler sosyal mesafeye uyulması şartıyla bugün toplu ibadete yeniden açıldı.
Ülkede yarından itibaren eyaletler arasındaki seyahat kısıtlaması kaldırılacak, Girit Adası ve ana kara arasında deniz yoluyla yolcu taşımalığı başlayacak. Her şeyin yolunda gitmesi durumunda bir hafta sonra diğer adalara da gemi seferleri yapılacak.
Uçaklar sıkı sağlık kontrolleri altında iç hatlarda yolcu taşımaya başlayacak. Uluslararası uçuşlar için sadece başkent Atina’daki Eleftherios Venizelos Havaalanı kullanılacak.
Schengen vatandaşları ve Avrupa ülkelerinde uzun süreli ikamet izni olan üçüncü ülke vatandaşları Yunanistan’a giriş yapabilecek.
Belçika‘da okullar kademeli açılacak
Belçika Ulusal Güvenlik Konseyinin aldığı yeni kararlara göre, ülkedeki okullar yarın sıkı tedbirler altında ve kademeli olarak tekrar eğitime başlayacak.
Müze ve hayvanat bahçeleri de gerekli önlemleri almak ve bilet satışlarını internetten yapmak şartıyla yeniden açılacak. Kütüphaneler de aynı koşullar altında hizmet verebilecek.
Berber ve kuaför salonları randevuyla müşteri kabul edebilecek, ayrıca en fazla 30 kişinin katılımıyla düğün ve cenaze törenleri de yapılabilecek.
Pazar yerleri de sosyal mesafe kurallarına uyarak yeniden açılacak. Spor kulüpleri en çok 20 kişiyle ve açık havada antrenman yapabilecek. İş yerlerinde ise uzaktan çalışma esas olacak.
Belçika’da bir sonraki aşamaya en erken 8 Haziran’da geçilecek. Spor müsabakalarının ve iç turizmin başlaması daha sonra değerlendirilecek.
Bulgaristan‘da alışveriş merkezleri açılacak
Bulgaristan’da hükümete bağlı Kriz Masası, yarından itibaren ülkedeki alışveriş merkezlerinin yeniden açılmasına izin verdi.
Uzmanlar, virüsün elbiselerin üzerinde saatlerce yaşayabileceğine dikkati çekerken, mağazalardaki denenmiş kıyafetlere ispirtolu dezenfektan uygulanması ve deneme odalarına morötesi lambalar yerleştirilmesi tavsiyesinde bulundu.
Başbakan Boyko Borisov’un önerisi üzerine restoranların KDV’leri yüzde 20’den yüzde 9’a indirildi.
Otellerin de yeniden açılmasına izin verilmesine rağmen yaz tatil merkezlerindeki büyük otellerin sahipleri yabancı turistler gelmedikçe hizmet vermeyeceklerini bildirdi.
Portekiz‘de lise öğrencileri okula dönüyor
Portekiz’de kademeli normalleşme süreci kapsamında lise öğrencileri yarın okullarına dönerken, diğer tüm sınıflar bu öğrenim sezonunu uzaktan eğitimle tamamlayacak.
Polonya‘da da güzellik salonu ve kuaförler yarın yeniden hizmete girecek, restoran ve kafeteryalar belirli koşullar altında yeniden kapılarını açacak.
Yarından itibaren toplu taşımayı daha fazla yolcunun kullanmasına izin verilecek, ayrıca kiliselerde 10 metrekareye 1 kişi denk gelecek şekilde ibadet yapılmasına da izin verilecek.
Slovenya’da kreşler yeniden hizmet vermeye başlayacak, Danimarka’da ise restoranlar, kafeler, kütüphaneler ve ortaokullar tekrar açılacak.
HANGİ ÜLKE HANGİ ÖNLEMLERİ KALDIRDI
Çekya Sağlık Bakanı Adam Vojtech, yaptığı açıklamada, 25 Mayıs’tan itibaren 300 kişiye kadar kapalı ya da açık alanlarda düzenlenecek toplantı veya gösterilere izin verileceğini duyurdu.
Ülkede, aynı tarihte restoran ve kafeler de yeniden hizmete girecek, müşteri ve çalışanlar maske kullanımı, sosyal mesafe ve özel hijyen kurallarına uymak zorunda olacak.
Saraybosna‘da toplu taşıma yeniden başladı
Bosna Hersek‘in başkenti Saraybosna’da ise salgın nedeniyle 20 Mart’ta durdurulan şehir içi toplu taşıma bu sabah yeniden başladı.
Toplu taşıma araçlarını kullanacak yolculara maske zorunluğu getirilirken, eldiven de takmaları tavsiye edildi. Araç sürücülerine, bilet kesen ve kontrol yapanlara ise hem maske hem de eldiven zorunlu kılındı.
Araçlara binen her yolcunun eline dezenfektan sıkılırken, yolcular indikten sonra da oturduğu koltuklar dezenfekte edildi. Araç içindeki oturulacak yerler de sosyal mesafe dikkate alınarak işaretlendi.
Kuzey Makedonya‘da 2 ay sonra ilk cuma namazı kılındı
Kuzey Makedonya’da ise yaklaşık 2 ay sonra camilerin cemaatle ibadete açılmasının ardından bugün ilk cuma namazı kılındı.
Uzun aradan sonra cuma namazı kılmak için camilere akın eden insanların kendi seccadelerini getirdikleri ve maske kullanımına, ellerin dezenfekte edilmesine, sosyal mesafenin korunmasına dikkat ettiği gözlendi.
Kuzey Makedonya İslam Birliğinin kararıyla cuma hutbesi de 10 dakikayı geçmeyecek şekilde irat edildi.
Ülkede cemaatle ibadete 17 Mart’ta ara verilmişti.
Yaklaşık 2 aydır olağanüstü halin (OHAL) devam ettiği Kuzey Makedonya’da, kimi zaman farklılıklar gösterse de her gün 19.00-05.00 saatlerinde sokağa çıkma yasağı uygulanıyor. Bu doğrultuda, yalnızca öğle, ikindi ve cuma namazları camide cemaatle kılınabiliyor.
Avusturya’da Kovid-19 nedeniyle devlet sekreteri istifa etti
Avusturya‘da salgın süresince eleştirilerin odağındaki Yeşiller Partisinden kültür ve sanat alanından sorumlu Devlet Sekreteri Ulrike Lunacek istifa etti.
Lunacek’in Kovid-19 nedeniyle zor günler geçiren sanatçılar başta olmak üzere tiyatro ve sinema gibi sanat merkezlerinin sorunlarına yeterince çözüm bulamadığı iddia ediliyordu.
Avusturya’daki vaka sayısı 16 bin 108, ölü sayısı ise 628 oldu.
Karadağ’da kısmi sokağa çıkma yasağı kaldırıldı
Karadağ‘da 23.00-05.00 saatlerinde uygulanan kısmi sokağa çıkma yasağı bugünden itibaren kaldırılırken, restoran, kafe ve alışveriş merkezleri de kapılarını yeniden müşterilerine açtı.
Sosyal mesafe ve hijyen kurallarına uyma koşulu getirilirken, başkent Podgorica’daki bazı alışveriş merkezlerinin önünde uzun kuyruklar oluştu.
Bulgaristan’da da alışveriş merkezleri açılıyor
Bulgaristan Başbakanı Boyko Borisov, salgın nedeniyle kapalı olan alışveriş merkezlerinin 18 Mayıs’tan itibaren yeniden açılmasına karar verdi.
Bulgaristan Ulusal Radyosunun haberine göre, Borisov’un 19 Mayıs’ta Balkan ülkelerinin liderleriyle ortak toplantı yapması bekleniyor. Büyük olasılıkla online yapılacak toplantıda, bölge ülkeleri arasında turistlerin dolaşım koşullarının ele alınacağı aktarıldı.(AA)
Devamını Oku
18 May
Tarafından: aktob 0 0

MICE ve Düğün Sektörü Ne Zaman Normale Döner

International Mice and Wedding Forum’un 45 ülkede 822 MICE ve düğün acentesinden 1.468 katılımcıyla yaptığı araştırmaya göre, pandeminin ne zaman biteceği sorusuna katılımcıların yüzde 22,6’sı ‘üç aydan az bir sürede, yüzde 37,8’i ‘altı ay sonra’, yüzde 15,6’sı ‘Aralık 2020’de’, yüzde 14,8’i ‘2021’in ilk yarısında’, yüzde 3,9’u ‘2021’in ikinci yarısında’ ve yüzde 5,3’ü ise ‘şu an için herhangi bir fikrim yok’ yanıtını verdi. Bu verilere göre, pandeminin 6 ay veya daha uzun bir sürede biteceğini söyleyenlerin oranı toplamda yüzde 72,1 olarak ölçüldü.

MICE ve düğün sektörü ne zaman normale döner?

‘’Pandemi sonrası işlerinizin normal düzeye gelmesi ne kadar sürer?’’ sorusuna ise katılımcıların yüzde 5.1’ ‘hemen’ yanıtını verirken, 1-3 ay diyenlerin oranı yüzde 14.7, 3-6 ay diyenlerin oranı yüzde 29.4 ve 6-9 ay diyenlerin oranı yüzde 23.3 oldu.

MICE ve düğünde harcama düşecek

‘Pandemi sonrası düğün etkinliği gerçekleştiren müşterilerin harcama kapasitesinin nasıl değişeceği’ sorusuna ise katılımcıların yüzde yüzde 32.1’i ‘yüzde 25 daha az harcarlar’ yanıtını verirken, yüzde 50 daha az harcarlar diyenlerin oranı yüzde 26.1, yüzde 75 daha az harcarla diyenlerin oranı yüzde 5.3 oldu. ‘Müşterilerin harcaması değişmez’ diyenlerin oranı yüzde 9.6’da kalırken, ‘’Müşteriler sektörümüzü temelinden sarsabilecek tamamıyla farklı alternatiflere ve teknolojik çözümlere kayabilirler’’ diyenlerin oranı yüzde 26.9 olarak kaydedildi.

Yurt dışı MICE v düğün etkinliklerinin başlaması zaman alacak

Müşterilerin pandemi sonrası etkinlik amacıyla yurt dışı seyahatleri sürdürüp sürdürmeyeceği sorusuna ise katılımcıların yüzde 59’u ‘Bu biraz zaman alacak’ yanıtını verdi. Katılıcıların yüzde 21.8’i ‘Düşük talep yoğunluğu yaşanır’ derken, yüzde 9.9 ise ‘kesinlikle yurt dışına seyahat edeceklerdir’ yanıtı verdi.

Her şey dahil ve Türkiye sürprizi

”Pandeminin sona ermesi durumunda müşterilerinizin grup organizasyonu gerçekleştireceği otellerde en çok tercih etmesini beklediğiniz konsept hangisidir?” sorusuna katılımcıların yüzde 42’1i ‘her şey dahil’ yanıtını verirken, pandemi sonrası en hızlı toparlanacak destinasyonlar hangileri olur” sorusuna ise katılımcıların yüzde 12.2’si Türkiye yanıtını verdi.

IMWF Genel Müdürü Necip Fuat Ersoy, araştırma sonuçlarına ilişki şu açıklamayı yaptı:

Tüm dünya için çok zorlayıcı bir sürecin içinden hep birlikte geçmekteyiz. Özellikle sektörümüz turizmin tüm paydaşları için varlıklarını devam ettirmek adına bir mücadeleye tanıklık etmekteyiz. MICE ve destinasyon düğünleri segmentinde sektörün dünya üzerindeki en önemli buluşma platformu olan IMWF olarak bizler, sektördeki ilgili segment karar vericilerinin fikirlerine danışmak ve genel kanıyı ortaya koymak adına, böylesi bir anket çalısması hazırladık. 45 ülkeden, 822 firma ve 1468 meslektaşımızın görüşlerini derlediğimiz anket şu ana kadar kendi segmentinde hazırlanan en geniş kapsamlı çalısmanın da ortaya çıkmasını sağladı.

Yaşanan pandeminin etkilerini, destinasyonlar, havayolları ve müşteriler açısından ele alarak, tahminler ve bu tahminler neticesinde ortaya çıkan içgörüleri sizlerle paylaşmak istiyoruz. Anket sonuçlarında, kriz bağışıklığı yüksek destinasyonlara duyulan güven ve havacılıkta yaşanmakta olanların sektöre etkileriyle alakalı, çarpıcı sonuçlar ortaya çıktı.

Keza, müşteri davranışlarındaki muhtemel degisikliklerle ilgili öngörülerinde pandemi sonrası fiyat ve pazarlama çalısmalarına yön vereceğine inanmaktayız. Tercih edilecek konaklama pansiyon türünde, beklediğimizin aksine halen ‘her şey dahil’ seçeneğinin ağırlığı dikkat çekmekte, bu seçenekle ilgili geçmiş tercih yüzdesini saglıklı bir biçimde ortaya koymamızı ve karşılaştırma yapmamızı mümkün kılacak saglıklı bir geçmiş veri analizi yok ama güçlü tahminimiz sadece Oda ve/veya Oda Kahvaltı seçeneğinin hersey dahilden önemli bir pay aldığı yönünde.

IMWF’nin yaptığı araştırmadan elde edilen bulguların tamamı şöyle:

imwf9
imwf8

imwf7

imwf6

imwf5

imwf4

imwf3

imwf2

imwf1_2

imwf_1

Devamını Oku
11 May
Tarafından: aktob 0 0

UNWTO Turizm Kayıplarına İlişkin Öngörülerini Açıkladı

Koronavirüs salgını 2020’de dünya turizmini ziyaretçi ve gelir açısından nasıl etkileyecek?
Turizmin kaynak pazarlarında hükümetlerin peş peşe normalleşme takvimi açıklamaları üzerine Dünya Turizm  Örgütü 2020 için üç senaryolu ziyaretçi tahmini açıkladı.
Turist alan ve turist gönderen ülkelerde sektörün bu sorusuna kısa adı UNWTO olan, Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü yaptığı çalışma ile tahminde bulundu.
UNWTO”dan yapılan yazılı açıklamada, 2020’nin ilk üç ayında dünyada turist sayısının bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 azaldığı belirtilerek, bu düşüşün yıl sonuna kadar yüzde 60 ila 80 olabileceği öngörüsünde bulunuldu.
Aynı dönemde, dünyada 67 milyon daha az turistin seyahat ettiği aktarılan açıklamada, bunun ekonomik olarak 80 milyar dolarlık kayıp anlamına geldiği ifade edildi.
“1950’de yaşanan turizmdeki en büyük krizden çok daha büyük bir krizle karşı karşıyayız.” ifadesine yer verilen açıklamada, 2020 yılı sonuna kadar sektörde 850 milyon ila 1 milyar 100 milyon turist, 910 milyar ila 1,2 trilyon dolarlık ekonomik ve 100 milyon ila 120 milyon arasında iş kaybı olabileceği bildirildi.
İşte o üçlü senaryo
Senaryo 1 
Temmuz ayında uluslararası sınırların aşamalı olarak açılması halinde ziyaretçi kaybı yüzde 58
Senaryo 2 
Uluslararası sınırların Eylül ayında kademeli olarak açılıp seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi halinde yüzde 70 ziyaretçi kaybı
Senaryo 3 
Uluslararası sınırların aralık ayında aşamalı olarak açılması ve seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi halinde Yüzde 78 ziyaretçi kaybı olur.
UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili açıklanan verilerle ilgili yaptığı açıklamada “Dünya, geçmişte örneği olmayan bir sağlık ve ekonomik krizle karşı karşıya. Turizm, sert bir darbe aldı ve ekonominin en fazla iş gücü istihdam eden sektörlerinden birinde milyonlarca iş risk altında.” değerlendirmesinde bulundu.
Raporda, DTÖ uzmanları, iç turizmin taleplerinin dış turizme oranla daha erken toparlanmasının beklendiği ve 2021’de turizm sektörünün toparlanma sürecine girebileceği belirtiliyor.
Devamını Oku
11 May
Tarafından: aktob 0 0

Havalimanları 28 Mayıs’ta Açılacak

Havalimanları, 28 Mavıs’ta açılacak. Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından getirilen kurallara göre, terminal binası içine maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak. Yolcular maske ve eldivenli olarak gelecek. Personel de maske ve siperlik takacak.

Koronavirüs salgınına yönelik önlemler kapsamında havaalanlarında uygulanacak kurallar ve getirilecek düzenlemeler belli oldu.
Yolcu yakınları terminale giriş yapamayacak. Uçağa sadece bebek bakım malzemeleri, laptop ve kadın el çantaları alınabilecek. Alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml. altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.
Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü tarafından getirilen kurallara göre,
X Terminal binası içine maskesiz hiçbir yolcu alınmayacak.
X Yolcu yakınları terminale giriş yapamayacak.
X Uçağa sadece bebek bakım malzemeleri, laptop ve kadın el çantaları alınabilecek.
X Alkol oranı yüksek olan kolonya, dezenfektan gibi sıvıların 100 ml. altında olması kaydıyla uçağa alınmasına izin verilecek.
X Yolculara hizmet verecek personel maske ve siperlik kullanacak.
X Yolcular terminale maske takmadan giremeyecek, yanlarında eldiven bulundurmaları istenecek.
X Terminal içinde yolcu hareketinin bulunduğu her nokta sosyal mesafe ayrımına uygun şekilde düzenlendi.
X Yolcuların geçiş yapacağı pasaport ve transfer alanlarında vücut ısıları termal kamerayla ölçülecek.
X Havalimanına dezenfektanlı paspaslar konuluyor. Dezenfektan sıvı ile ayakların altındaki virüsler engellenecek.
X Yeme-içme alanlarında ürünler paketlerde satılacak.
X Temassız ödeme sistemleri hayata geçirilecek.
X Güvenlik taraması öncesi yolcu sıraları kontrol edilerek, sosyal mesafeler belirlenecek.
X Sensortlu kameralarla alandaki yolcu sayıları sürekli olarak kontrol edilecek.
X Kişi sayısı belirlenenin üstüne çıkarsa güvenlik personeli uyarılacak. Sosyal mesafenin korunması için önlem alacak.
X Tesis havalandırması, temizlik kontrolleri, ilaçlama ve dezenfeksiyon yapılacak.
X Yolcuların ve personelin kullanımındaki tüm temas noktalarında el dezenfektanları konulacak.
X Terminale gelen yolcu veya personelin giriş kapılarında termal kameralar ile ateş ölçümleri yapılacak.
Devamını Oku
11 May
Tarafından: aktob 0 0

Covid-19 Salgınına Karşı Mücadelede Türkiye Önde

Türkiye Cumhuriyeti Covid-19 salgınına karşı mücadelede en disiplinli ve başarılı ülkelerden biridir. Son 15 yılda, Türkiye’nin sağlık sistemi büyük bir yeniden yapılanma sürecinden geçmiştir. Son 15 yılda Türkiye’deki hastanelerin modernizasyonu sayesinde sağlık sistemi, bu tür bir salgın ve krizlere cevap verebilecek yapısal yetenekler kazanmıştır. Yeni hastane kapasiteleri inşa edilmiş ve özellikle son yıllarda inşa edilen Şehir Hastaneleri, Avrupa’nın en büyük ve en modern hastaneleri olarak hizmete girmiştir. Sadece 2020’de, toplam 14 bin yataklı ve en son teknolojiyle donatılmış 11 yeni hastane hizmete girecektir.

Aynı zamanda, Türkiye bu süreçlerinde sağlık bilgi teknolojisine büyük yatırımlar yapmıştır. Türkiye, karar verme süreçlerinde sağlık bilgi sistemlerini, “büyük veri” ve “yapay zekayı” en iyi şekilde kullanan bir ülke haline gelmiştir.

Türkiye, pandemi ile ilgili tedbirleri en erken alan ülkelerden biridir. Çin kaynaklı pandeminin başlangıcı ve bu hastalığın diğer ülkelerde ortaya çıkmasıyla birlikte Türkiye, bu hastalığın ülkemizde ortaya çıkma olasılığına karşı hazırlık yapmaya başlamıştır.

Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığı pandemik olarak ilan etmesinden tam olarak 31 gün önce ve ülkemizde hastalık görülmeden 50 gün önce Covid’a karşı yol haritasını belirledik (11 Mart). Sağlık kurumlarımızı ve vatandaşlarımızı pandemi olasılığına karşı hazırladık.

10 Ocak 2020’de, Dünya Sağlık Örgütü’nün hastalığı pandemi olarak ilan etmesinden tam olarak 31 gün önce, Sağlık Bakanlığı bünyesinde acilen bir Operasyon Merkezi kuruldu.

Aynı tarihte, ülkemizin farklı branşlarında çalışan başarılı bilim adamlarından oluşan Bilim Kurulu kuruldu. Bilim Kurulumuz, Covid 19 sürecinin başından itibaren atılacak adımlar hakkında bilimsel görüş bildiren danışma kuruludur.

Yaratılan pandemi senaryolarına göre tüm sağlık çalışanlarının izinleri iptal edildi ve her bölge için sağlık personeli ve ekipman planları yapıldı.

Riskli yabancı ülkelere uçuşlar yasaklandı, havaalanı ve sınır tedbirleri alındı. Sosyal izolasyon önlemleri uygulandı. Uygulanan tedbirler sayesinde virüsün Türkiye’ye girişi 3 ay ertelenmiş ve bu süreçte tüm hazırlıklar tamamlanmıştır.

VAKA TESPİT VE KONTROL: FİLYASYON (BULAŞMA ZİNCİRİ) FAALİYETLERİ

VAKA TESPİT VE KONTROL

Türkiye hastalığı sınırlı tutmak için toplumsal sınırlamalar getirilmesinin yanı sıra vaka temaslılarının toplum içinde sıkı takibi ve izolasyona alınmalarının sağlanması için filyasyon çalışmalarına özel önem vermektedir. Filyasyonun bugüne dek Türkiye’nin gösterdiği başarıdaki rolü büyüktür.

Filyasyon, testi pozitif çıkan bir vakaya virüsün kimden bulaştığını ve vakanın virüsü kimlere bulaştırdığını takip etme yöntemidir. Yani her pozitif vakada virüsün bulaşma izini sürme ve yayılma zincirini tespit etme yöntemidir.

Filyasyon çalışmaları için, içinde birinci basamakta çalışan hekimlerin yanı sıra diş hekimlerinin de olduğu, bütün Türkiye’de temaslı takibi yapan 20 bin kişilik filyasyon ekibi kurulmuştur.

11 Marttaki ilk vakadan itibaren her yeni hastanın temas çevresinde virüsün izi sürülmüştür. İz sürme yöntemiyle, hastalığı taşıyan kişinin son 4 gün içinde temaslı olduğu herkese ulaşılıp, gerekli olan testler yapılmış, pozitif vakalar karantinaya ve tedaviye alınmıştır. Bu kapsamda bugüne kadar 600 bin filyasyon çalışması yapılmıştır.

Temaslı kişilere ulaşılarak öncelikle kendilerini izole etmeleri istenmiş ve bulundukları yerlere gidilerek değerlendirmeleri, testleri yapılmıştır. Bulaştırma potansiyellerine engel olmak amacıyla eğitimler verilmiştir. Bu şekilde 20 saatlik bir süre içinde pozitif vakalarla temas edenlerin %99’una ulaşılmaktadır.

Filyasyon çalışmaları sayesinde vakalar erken tespit edilerek hastalığı başkalarına bulaştırma riski en aza indirilmektedir. Yine filyasyon sayesinde hastaların erken tespit edilmesi tedavi sürecine erken başlanmasını sağlayıp iyileşme oranını arttırmaktadır.

TEST KAPASİTE VE SAYILARI

TEST KAPASİTE VE SAYILARI

Türkiye’de, semptom gösteren ve sağlık kurumlarına başvuranlara, kontroller sırasında semptom gösterdiği tespit edilen vatandaşlara ve filyasyon faaliyetleri çerçevesinde söz konusu kişilerle yakın temas halinde olanlara PCR testi uygulanır.

Türkiye şu ana kadar 1 milyon 250 binden fazla test gerçekleştirdi. Günlük test kapasitesi 50 bindir.

Gerekirse, günlük test kapasitesini artırmak için insan kaynakları ve altyapı mevcuttur.

SAĞLIK SİSTEMİ VE EKİPMAN KAPASİTESİ

SAĞLIK SİSTEMİ VE EKİPMAN KAPASİTESİ

Türkiye güçlü bir sağlık sistemi kapasitesine ve altyapısına sahiptir. Covid-19 ile mücadele, Türkiye’nin sağlık sistemi kapasitesi üzerinde bir baskı yaratmamıştır.

Covid 19’la mücadele kapsamında kullanılan yoğun bakım bakım yatağı ve mekanik ventilatör sayısı bakımından Türkiye çok hazırlıklıdır. Türk sağlık sisteminin 39,934 yoğun bakım yatağı ve 17,852 mekanik ventilatörü mevcuttur. Salgında pik noktası aşılmış olmasına rağmen; Covid-19 kapsamında yoğun bakım yatağı doluluk oranının sadece %6’sına ve ventilatör doluluk oranının sadece %5’ine ulaşılmıştır. Diğer bir deyişle, Covid-19 Türkiye’nin sağlık sistemi üzerinde baskı oluşturmamıştır.

TÜRKİYE GENELİNDE VERİLER*
Yatak* Yoğun Bakım Yatak* Yetişkin ventilatörü*
Topluluk Doluluk Oranı 32.31% 64.20% 37.72%

*İstanbul’da bulunan 2.682 yatak ve 446 yoğun bakım yatağı olan Başakşehir Şehir Hastanesi, 15 Mayıs 2020’de faaliyete geçecek. Her biri hemen yoğun bakım yatağına dönüştürülebilen bin yatak kapasiteli iki hastanenin inşaatı yapılacak. Haziran başında bitecek.

** Yetişkin ventilatör sayısı Mayıs ayı sonunda 23.800’e ulaşacak ve 5.000 yerli üretim ventilatör teslim edilecektir. Ayrıca, acil durumlarda kullanılacak portatif ventilatörler dahil 10.358 ek ventilatör vardır. Çoğu vakanın kaydedildiği İstanbul’da bile, yoğun bakım kapasitesinin doluluk oranı sadece% 66’dır ve ventilatörlerin % 42’si kullanılmaktadır.

BAZI KENTLERDE SAĞLIK KURULUŞU DOLULUK ORANI

Yoğun bakım yatakları doluluk oranı Ventilatör doluluk oranı **
Antalya 59.44% 41.34%
Aydın 69.19% 47.88%
Muğla 50.19% 29.36%
Istanbul* 62.61% 43.57%
İzmir 67.87% 36.69%
Nevşehir 44.13% 25.95%
ULUSAL 64.20% 37.23%

* Mayıs ve Haziran aylarında İstanbul’da ilave yatak ve yoğun bakım yatak kapasitesi olacaktır.

** Ventilatörlerin kapasitesi tüm şehirlerde Mayıs ayı sonuna kadar artacaktır.

Pandemi sırasında kritik öneme sahip olan maskeler ve koruyucu tulumlar gibi koruyucu ekipmanlar açısından, Türkiye kendi kendine yeten bir ülkedir.

TAM
DONANIMLI AMBULANS SAYISI
Ambulans 5,447
Kar ambulansı 479
Helikopter Ambulansı 17
Hava Ambulansı 3
Deniz Ambulansı 6

Türkiye, dünyanın çeşitli ülkelerine maske, koruyucu tulum ve ventilatör gibi ürünleri içeren tıbbi yardım desteği vermektedir.Ulaştığı kapasite sayesinde Türkiye yurtdışında yaşayan vatandaşlarını da yalnız bırakmamaktadır. Şimdiye kadar, yurtdışında yaşayan ve Türkiye’ye dönmeyi talep eden vatandaşlar ülkemize getirilmiştir. Ayrıca yurtdışında tedavi alamayan vatandaşlarımız ve onların aile fertleri uçak ambulanslarıyla ülkemize getirilmektedir.

Bu çerçevede, tam donanımlı ambulans filomuz, Türkiye’de ve dünyanın diğer bölgelerinde hizmet verme kapasitesine sahiptir.

TEDAVİ YÖNTEMİ

yolcu sağlığı ve güvenliği

Covid-19 tedavisi kapsamında veri analizi yöntemi ve sağlık sistemi deneyimi ile Türkiye kendi algoritmasını geliştirebilmiştir. Bu çerçevede, Türkiye, sınırlarına virüsün yayılmasından önce gerekli ilaçları stoklamıştır.

Uyguladığı tedavi algoritmaları sayesinde Türkiye, tedavi sürecindeki diğer ülkelerin çoğundan daha başarılıdır ve ölüm oranları oldukça düşüktür.

Türkiye’de vakaların pnömoniye dönüşme oranında %60’dan %12’ye, büyük bir düşüş gerçekleşmiştir. Bu durum, yoğun bakım ihtiyacımızda da azalmaya yol açmıştır.

Buna ilave olarak yoğun bakıma giren hastalarda vefat oranı da progresif bir şekilde %58’den %10’a düşüş göstermiştir.

Türkiye’nin filyasyon, hasta takip ve tedavi sürecindeki başarıları diğer Dünya Sağlık Örgütü ve diğer ülkelerle paylaşılmakta ve takdir ve takip edilmektedir.

Türkiye, tedavi sürecinde edindiği bilgi ve tecrübelerini diğer ülkelerle paylaşmaktadır.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital