AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

11 Haz
Tarafından: AKTOB 0 0

Almanya Seyahat Sektöründe Türkiye Talebi Hız Kazandı

Tur operatörleri ve hava yolu şirketleri Almanya’nın Türkiye’ye dönük seyahat uyarısını hafifletmesinin ardından beklenen talep artışına yanıt verebilmek için kısa sürede Türkiye kapasitesini artırıyor. Yeni düzenlemeye göre elinde aşı veya bağışıklık sertifikası olanlarla negatif PCR testi bulunanlar Almanya’ya dönüşte karantinadan muaf tutuluyor.

Alman iş ve turizm dergisi fvw’de yer alan habere göre, Alman seyahat şirketleri Türkiye kararını memnuniyetle karşılarken, Türkiye’deki portföylerini genişleten ilk şirketlere FTI, TUI ve SunExpress oldu.

SunExpress yüksek sezonda haftalık 430 uçuş yapacak

Türkiye kararının değişmesine Alman tatilcilerin hızlı tepki verdiği ve SunExpress’in de satışlarda ani bir artış gördüğü ifade edildi. SunExpress’in Ticaret Müdürü Peter Glade, ”Birkaç gün içinde Türkiye yaz tatili rezervasyonlarında önemli bir artış kaydettik. Rezervasyonlarda kıyı bölgelerine dönük tatil rezervasyonlarının yanında, akraba ve arkadaş ziyareti amaçlı Anadolu uçuşları için de geçerli.” dedi.

SunExpress’in sadece haziran ayı için Türkiye’ye 40 ek uçuş planladığı ve yüksek sezonda Almanya, Avusturya ve İsviçre’den haftalık 430 uçuş yapacağı kaydedildi.

TUI Türkiye kapasitesini artırdı

Önde gelen tur operatörlerinden TUI, kararın ardından 2021 Türkiye yaz programını güncelledi. TUI Almanya Müdürü Marek Andryszak, ”Pek çok tatilci Türkiye’ye seyahat edebileceği günü bekliyor.” dedi. Şu ana kadar 1000 otelin açık olduğu Akdeniz bölgesi için kapasitesini artıran şirket, temmuzdan itibaren, 100 otelin açık olduğu, Ege bölgesine de (Dalaman, Bodrum, İzmir) operasyonlara başlıyor.

FTI Türkiye’ye seyahat fırtınası bekliyor

Türkiye kapasitesini artıra bir diğer tur operatörü de FTI oldu. Almanya’nın Türkiye kararının ardından Türkiye’deki otellerini peş peşe açan FTI, temmuz ayına gelindiğinde tüm programını sunabilecek. FTI Genel Müdürü Ralph Schiller, Türkiye yönüne seyahat fırtınası beklediklerini, daha önce de artışa geçen Türkiye rezervasyonlarının kararın ardından daha da arttığını ifade etti. FTI Türkiye Destinasyon Müdürü Hicabi Ayhan ise 2021 sezonuna çok iyi hazırlandıklarını ve sahil bölgelerindeki tüm otelleri açtıklarını söylemişti.

Devamını Oku
11 Haz
Tarafından: AKTOB 0 0

KÜLTÜR VE TURİZM BAKANLIĞININ ANTALYA’DAKİ 4. ÜCRETSİZ HALK PLAJI AÇILDI

Antalya’nın Kemer İlçesi Çamvuya Mahallesi’nde yaklaşık 350 metre sahil uzunluğuna sahip olup 33 bin 261 metrekare alanda toplam bin 500 şezlong kapasiteli “Kemer-Çamyuva Ücretsiz Halk Plajı”nın açılışı yapıldı.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, törende yaptığı konuşmada, küresel salgının turizmi de etkilediğini söyledi. Bu süreçte turizm sektörünü desteklemek ve turizmdeki hedeflere ulaşmak için çalışmalar yürüttüklerini vurgulayan Alpaslan, hayata geçirdikleri “Güvenli Turizm Sertifika Programı”nın önemli olduğunu dile getirdi.

Dünyada uluslararası uçuşların kısıtlı şekilde devam ettiğini belirten Alpaslan, “Kısıtlamalar içinde turizmi ayakta tutmaya çalışıyoruz. Turizmdeki hedeflerimize ulaşmak için ülke olarak çalışıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Alpaslan, Türkiye, Rusya ve Avrupa’daki aşılamanın belirli bir düzeye ulaşmasıyla, turizmde hareketliliğin başlamasını beklediklerini vurguladı.

Bakanlık olarak 5 yıldızlı tesis hizmeti sunulan halk plajları yaptıklarını dile getiren Alpaslan, geçen sene Serik ilçesinde Belek ve Kadriye halk plajlarını açtıklarını anımsattı. Bugün de Manavgat’tan sonra Kemer’deki halk plajını hizmete açtıklarını aktaran Alpaslan, “Turizm bölgelerinde vatandaşımıza plaj hizmeti sunuyoruz. Yabancı turistler de faydalanıyor.” dedi.

Alpaslan, İl Kültür ve Turizm Müdürü Candemir Zoroğlu, Kemer Belediye Başkanı Necati Topaloğlu, AK Parti İl Başkanı İbrahim Ethem Taş ve protokol üyeleri plajın açılışını yaptı.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası’nca kurulan “Trio Patara Grubu” da açılış kapsamında konser verdi.

Devamını Oku
11 Haz
Tarafından: AKTOB 0 0

MANAVGAT ÜCRETSİZ HALK PLAJI VE MESİRE ALANI HİZMETE AÇILDI

Kültür ve Turizm Bakanlığınca, Antalya’nın Manavgat ilçesinde kurulan ve caretta carettaların da korunması için çalışma yapılan ücretsiz halk plajı ve mesire alanı hizmete açıldı.

Ulualan mevkisindeki 700 metre sahil uzunluğuna sahip, 43 bin 607 metrekare alanda toplam 5 bin şezlong kapasiteli plaj, törenle halkın hizmetine sunuldu.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, turizmde yükselişini hızla büyüten, örnek olan, dünyada ilk beş arasına girmek için kıyasıya rekabet eden bir sektör olarak, 2019’da çok başarılı bir sezon geçirdiklerini söyledi.

2023 için Antalya’da 20 milyon, Türkiye’de 75 milyon turisti ağırlayarak, 65 milyar dolar gelir sağlamak hedeflerinin olduğunu hatırlatan Alpaslan, “Hedeflerimize emin adımlarla ilerliyorduk. Önünde sorun gözükmüyordu. Rakip ülkelere göre çok üstün özelliklerimiz var, arkeolojik değerlerimiz, kültürümüz, doğamız var, kopyalanması mümkün olmayan şeyler. Ancak 2019’da Çin’de ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkileyen salgın bizi de etkiledi. Virüs belasıyla tüm dünya olarak mücadele ediyoruz. İnşallah aşılama çalışmalarıyla beraber bu yıl gündemimizden düşürürüz ve tekrar hedeflerimize emin adımlarla ilerleriz.” diye konuştu.

Alpaslan, turizmin katma değeri yüksek, tarımdan mobilyaya kadar 52 sektörü etkilediğini bildirdi.

“Tekrar Turizm Hareketliliğinin Olması için Önemli Çalışmalar Yapıyoruz”

Salgınla mücadele ettiklerine değinen Alpaslan, şunları aktardı:

“Salgınla beraber Antalya ve Türkiye turizmi açısından da son derece sıkıntılı günler geçirdik. Bakanlık ve ülke olarak birebir ilgilenerek, ülkelerden uçuş trafiğinin ülkemize sağlanması ve tekrar turizm hareketliliğinin olması için önemli çalışmalar yapıyoruz. İnşallah bu ay tamamlanmadan başta Rusya olmak üzere uçuş trafikleri açılarak, tekrar turizmde beklediğimiz bereketli günlere ulaşmayı umut ediyoruz, buna yönelik işaretler var. Bakanlık olarak turizmin bu kadar geliştiği bir süreçte başta bölge insanları olmak üzere Türkiye’ye tatile gelen insanların da rahatça denize girmeleri, tatilden faydalanmalarını sağlamak için ücretsiz halk plajlarını hizmete sunuyoruz.”

Turizmde çevreye de önem verdiklerini belirten Alpaslan, doğal yaşamı koruyan, sürdürülebilirlik ilkelerine uygun tesis kazandırdıklarını, beş yıldızlı tesis ayarında hizmet sağlandığını anlattı.

“Tesis Kurulmadan Deniz Kaplumbağalarının Korunması için İş Birliği Yapıldı”

Ekolojik Araştırmalar Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Ali Fuat Canbolat da tesis kurulmadan deniz kaplumbağalarının korunması için iş birliği yapıldığını kaydetti.

Şezlong ve şemsiyelerin çevreyi ve canlıları koruyacak şekilde kurulduğunu aktaran Canbolat, “Kültür ve Turizm Bakanlığımız caretta caretta başta olmak üzere deniz canlılarını, çevreyi korumak, destek sunmak için önemli bir çalışma yaptı. Yerel yönetimler, üniversite, devlet ve dernek olarak ortak çalışma adına önemli bir adım oldu.” diye konuştu.

Konuşmaların ardından Alpaslan’a açılışı yapılan tesisisin “mavi bayrağı” teslim edildi. Alpaslan, Vali Ersin Yazıcı ve protokol üyeleri plajın açılışını gerçekleştirdi, alanı gezdi.

Devamını Oku
02 Haz
Tarafından: AKTOB 0 0

GOOGLE Dijital Atölye Eğitim Projesini Hayata Geçirdi

Google, Türkiye’ye özel içerikle geliştirilen Dijital Atölye isimli eğitim projesini hayata geçirdi. Google’ın dijital yetkinliklerini artırmak isteyenler için sunduğu Google Dijital Atölye eğitimlerine ücretsiz olarak dijitalatolye.withgoogle.com adresi üzerinden erişilebiliyor.

Google, “Dijital Atölye” projesini Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve İŞKUR iş birliği ile gerçekleştiriyor. Gençlere, girişimcilere, işlerini dijital fırsatlarla büyütmek isteyen KOBİ’lere yönelik olan online portaldeki eğitimler, katılmak isteyen herkese açık olacak.

Online eğitimleri tamamlayanlar, dijital alanda edindikleri bilgi ve becerileri belgeleyen Dijital Atölye yeterlilik sertifikaları verilecek.

Devamını Oku
25 May
Tarafından: AKTOB 0 0

Antalya’da 89 Ülke Temsilcisine Güvenli Turizm Anlatıldı

Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından 89 ülkenin misyon temsilcilerine ve uluslararası basın mensuplarına yönelik olarak Antalya Belek’te düzenlenen “Turizm İçin Güvenlik” etkinliğinin ikinci gününde bilgilendirme toplantısı gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşma yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, Türkiye’nin 2020 yılında salgına rağmen 16 milyon ziyaretçiye ev sahipliği yaptığını dile getirdi. Bu rakama Güvenli Turizm Sertifika Programı ile ulaşıldığını ifade eden Bakan Ersoy, programın verimli ve disiplinli bir şekilde uygulandığını söyledi.

Programın, Kültür ve Turizm Bakanlığının önderliğinde, Sağlık, İçişleri, Ulaştırma ve Altyapı Bakanlıklarının katkılarıyla, endüstri paydaşlarının iş birliğinde hazırlandığını anımsatan Bakan Ersoy şunları söyledi:

“Programın kapsamı, konaklama, yeme içme işletmeleri, tur ve transfer araçları, deniz turizmi tesisleri, tema parkları ve kayak tesisleridir. Yolcuların güvenliği ve sağlığı son derece önemlidir. Aynı zamanda tesislerde alınan tedbirler, ulaştırma araçları içindeki tedbirler ve çalışanlarımızın güvenliği ve sağlığı önceliğimiz arasındaydı. An itibarıyla 9 bin 800’in üzerinde tesis ve araç, Güvenli Turizm Sertifika Programı kapsamına alınmıştır.”

30’dan fazla yatak kapasitesine sahip tüm tesislerin sertifikayı almak zorunda olduğunu dile getiren Bakan Ersoy, şu ana kadar 4 bin 915 konaklama tesisi, 1993 restoran ve kafe, 2 bin 730 araç, 12 kayak merkezi, 12 kongre merkezi, 205 deniz turizmi ve 9 tema parkının sertifikalandırıldığını ifade etti.

Programın oldukça şeffaf yürütüldüğünü vurgulayan Bakan Ersoy, tesislerin her ay 2’si haberli, 2’si habersiz olmak üzere 4 kez denetlendiğini ve akredite edecek kurumların hepsinin uluslararası olduğunu belirtti.

Geçen yıl Güvenli Turizm Sertifika Programı’nın 136 kriteri bulunduğunu, bu yıl ise bu kriterleri 171’e çıkardıklarını söyleyen Bakan Ersoy, Kovid-19’dan çok ders çıkarıldığını ve bundan dolayı kriter sayısının artırıldığını bildirdi.

Türkiye’ye geçen yıl gelen 16 milyon ziyaretçinin büyük bölümünün güvenli bir şekilde ülkelerine döndüklerine işaret eden Bakan Ersoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Çok düşük bir Kovid-19 enfeksiyon oranı vardı bu ziyaretçiler arasında. Elçiler aracılığıyla bu bilgiye ulaşılmıştır. Türkiye’de otellerin çoğunluğu Antalya’da ve Ege Bölgesi’nde. Ziyaretçilerin birçoğu otellerde kalmak istiyorlar, otellerin dışına çıkmak istemiyorlar. Sertifika programı kapsamında oldukça yüksek sayıda kriter belirlendi. Bu açıdan Antalya’da, Dalaman’da, Bodrum, Aydın ve İzmir’de vaka sayılarının oldukça düşük olduğunu söyleyebiliriz. Bu destinasyonlarda vaka sayılarının ülke ortalamasının altında olduğunu söylemek isterim.”

“Günlük Vaka Sayısını 4 Bin 700’e İndirmeye Çalışıyoruz”

Aşılama programına ilişkin de bilgi veren Bakan, şu ana kadar ilk doz aşıyı olanların sayısının 15,8 milyona, iki doz aşısı yapılanların sayısının ise 11,9 milyona ulaştığını kaydetti.

Bakan Ersoy, “Bütün turizm çalışanlarımızın da mayıs sonuna kadar aşılanmış olacağını söylemek istiyorum. Sağlık Bakanlığı, haziran ayına kadar aşılama sürecini hızlandıracak. Geçen hafta BioNTech-Pfizer’ın katılımıyla gerçekleştirilen protokol kapsamında haziran ayında 30 milyon, temmuzda 40 milyon doz aşı Türkiye’ye giriş yapacak, böylece bu problemi haziran ayı sonu, temmuz ortasına kadar çözmüş olacağız.” dedi.

Nisan ayının ortasında kısmi kapanmanın ardından tam kapanma uygulandığını ve vaka sayılarının giderek azaldığını hatırlatan Bakan Ersoy, “Amacımız vaka sayısını 100 binde 43’e indirmek. Dün itibarıyla 9 bin 500 vakamız var. Vaka sayısı yüzde 88 oranında azaldı. Bu önemli bir başarıdır ama yeterli değildir. Günlük vaka sayısını 4 bin 700’e indirmeye çalışıyoruz.” diye konuştu.

Bakan Ersoy, turizm şehirlerinden Antalya, Muğla, Aydın ve İzmir’deki vaka sayılarına değinirken, “Muğla özelinde konuştuğumuzda şöyle bir şey var. Muğla, Türk vatandaşlarının villalarını satın aldığı yerler. Bunu da hesaba katacak olursak nüfus aslında İstanbul ile karşılaştırılmalı. İstanbul’a kayıtlılar ama Muğla’da yaşıyorlar. Muğla nüfusunu hesaplayacak olursak farklı bir sonuç çıkıyor.” ifadelerini kullandı.

Bu yıl “Güvenli Turizm Şimdi Daha Güvenli” sloganıyla devam ettiklerini söyleyen Bakan Ersoy, “Şu an için sertifikalı tesis sayımız geçtiğimiz yıla göre daha fazla. Türkiye çapında Güvenli Turizm Programımız salgın sonrasında da devam edecek. Çünkü sertifika programı aslında standardını turizm sektöründe artırmaya devam ediyor. Sektör bu programın idame ettirilmesini istiyor.” değerlendirmesinde bulundu.

89 ülkenin misyon şefleri ve yabancı konukların katıldığı programda sunumlar yapıldı.

Devamını Oku
10 May
Tarafından: AKTOB 0 0

Turizm Merkezlerinde Vaka Sayıları Azalıyor

Sağlık Bakanlığı, illere göre haftalık vaka sayılarını açıkladı. Açıklanan haritada, 100 bin kişiye düşen vaka sayısının hem önde gelen turizm şehirlerinde hem de Türkiye genelinde düşmeye devam ettiği görülüyor.

Geçtiğimiz hafta 532 olan İstanbul’daki 100 bin kişiye düşen vaka sayısı bu hafta 359 olarak açıklandı. İstanbul hala nüfusuna oranla vaka sayısında Türkiye birincisi.

Geçtiğimiz hafta 200 olan Antalya’ ınn 100 bin kişiye düşen vaka sayısı bu hafta 131’e gerilerken, Muğla’nın vaka sayısı 183’ten 132’ye, Aydın’ın vaka sayısı 162’den 102’ye, İzmir’in vaka sayısı 223’ten 161’e, Balıkesir’in vaka sayısı 318’den 200’e, Çanakkale’nin vaka sayısı 439’dan 233’e ve Nevşehir’in vaka sayısı 327’den 189’a geriledi.

Devamını Oku
10 May
Tarafından: AKTOB 0 0

Antalya’da İki Doğal SİT Alanının Statüsü Değiştirildi

İkisi Antalya’da, ikisi Balıkesir’de ve bir tanesi de İstanbul’da bulunan beş doğal sit alanın statüsü ‘kesin korunacak hassas alan olarak tescil ve ilan edildi.

Resmi Gazete’de yayımlanan cumhurbaşkanlığı kararına göre, ‘kesin korunacak hassas alan’ ilan edilen doğal sit alanları şunlar:

Antalya’nın Muratpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan Yamansaz Bataklığı Doğal Sit Alanı

Antalya’nın Elmalı ilçesi sınırları içerisinde bulunan Elmalı Sedir Ağaçları Doğal Sit Alanı

İstanbul’un ilçesi sınırları içerisinde bulunan Riva-Çayağzı Mahallesi Etabı Doğal Sit Alanı

Balıkesir’in Ayvalık ilçesi sınırları içerisinde bulunan Taş Ada Mevkii Doğal Sit Alanı

Balıkesir’in ilçesi sınırları içerisinde bulunan Sahilboyu Mevkii Doğal Sit Alanı

Devamını Oku
10 May
Tarafından: AKTOB 0 0

Türkiye’ye Yönelik Talep Yoğunlaştı

Aşılanma oranının yüzde 30’a ulaştığı, vaka sayılarının ise hızla düşmeye devam ettiği Almanya’da halk, kısıtlama tedbirlerinin de yavaş yavaş kalkmasıyla yaz tatiline hazırlanıyor.

Türk Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşen Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Almanya ve Türkiye Hükümetlerinin, yazın yine mümkün olduğu kadar fazla ve güvenli bir tatilin sağlanması için, yoğun bir iş birliği içerisinde olduklarını açıklamıştı.

”Bu açıklama rezervasyonları birden artıracak”

Bentour Almanya Genel Müdürü Songül Göktaş-Rosati, Almanya Dışişleri Bakanı Maas’ın açıklamalarının, son derece olumlu bir etki yaratacağının altını çidi. Rosati, “Bu açıklama, rezervasyon girişlerinin birden artmasına sağlayacak” dedi.

”Talep Türkiye’ye yoğunlaştı”

Geçmişte uygulanan ‘trafik lambası’ sisteminin talepte Türkiye’ye yerleştirdiğini ifade eden Rosati, ”Geçen yıl Türkiye, sorumlu turizmin mümkün olduğunu başarılı bir şekilde, uluslararası kamuoyuna göstermeyi başardı. Ayrıca PCR Test uygulamaları, “Güvenli Turizm” konsepti ve bu yıl izlenen aşı stratejisi, yoğun talebin yoğunlaşmasını sağladı.” ifadelerini kullandı.

”Mevcut rezervasyon sayıları beklentimizi karşılıyor”

Bentour’a göre mevcut rezervasyon sayıları şirketin beklentilerini karşılıyor. Türkiye’ye dönük talep de olumlu rezervasyon trendine paralel olarak yükselişte. Şirket, yüksek sezonda henüz müsaitlikler olsa da, yakın bir zamanda, taleplerin piyasadaki arza üstünlük sağlayacağının aşikar olduğunu düşünüyor.

Türkiye’ye acente gezileri düzenleyecek

Bentour Reisen ayrıca,seyahat acente partnerlerin katılımı ile “Quality Trip” adlı info gezileri organize edecek. Bentour önümüzdeki haftalarda, çeşitli başlıklar altında, aşağıda belirtilen dönemlerde, seyahat acente partnerlerini Türkiye’de ağırlayacak. Info gezilerinin tarihleri ve destinasyonları şöyle:

19.05. – 22.05.21 Quality Trip Kemer Bölgesi

06.06. – 09.06.21 Quality Trip Kuşadası ve İzmir Bölgesi

16.06. – 20.06.21 Quality Trip Kaydırak Konseptli Tesisler

15.09. – 19.09.21 Quality Trip Türkiye ve Golf

Bentour Reisen ayrıca önümüzdeki günlerde ilave olarak, planlamada olan, stajyer seyahat acente çalışanlarının katılım sağlayacağı, aile otelleri konulu ve odağı Antalya/Lara otelleri olan info gezilerinin ayrıntılarını kamuoyuyla paylaşacak.

Göktaş-Rosati “Seyahat acente partnerlerimizin, güvenli tatili sağlayan konseptleri incelemeleri ve “Güvenli Turizm”’i yaşamalarını önemsiyoruz. ‘Quality Trip’ adı altında gerçekleştirdiğimiz gezilerimiz ile ürünler hakkında geniş çaplı ve paha biçilmez bir eğitim imkanı sağlamış bulunuyoruz” şeklinde konuştu.

Devamını Oku
10 May
Tarafından: AKTOB 0 0

Almanlar’da Türkiye’de Tatil İlgisi Devam Ediyor

Alman Seyahat Acenteleri Birliği (DRV) Başkanı Norbert Fiebig, yaz sezonundaki tatil durumuna, Almanların Türkiye’ye tatil yapma isteğine ve yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında seyahat sektörünün durumuna ilişkin AA muhabirinin sorularına cevapladı.

Türkiye’nin Almanya seyahat pazarı için en önemli destinasyonlarından biri olduğunu belirten Fiebig, bundan dolayı tur operatörlerinin Türkiye’de kapsamlı teklifler sunmalarının önemli olduğunu ifade etti. Fiebig, “Oteller ve destinasyonlar geçen yıl pratikte çok iyi işleyen hızlı ve iyi düşünülmüş hijyen ve güvenlik konseptleri uyguladı. Bunu Robert Koch Enstitüsünün Almanya’ya dönenen paket tur misafirleriyle ilgili rakamlar da doğruladı.” değerlendirmesinde bulundu.

“Güvenli koridorlar” uygulanması devam etsin

Bunun yanı sıra Almanya ve Türkiye’nin geçen yıl yaz döneminde Türkiye’nin çeşitli tatil bölgeleri için “güvenli koridorlar” düzenlemesi üzerinde anlaştığını, böylelikle tatil seyahatlerine imkan verildiğini anlatan Fiebig, salgındaki durumun izin vermesi koşuluyla, bu düzenlemenin bu yıl da tekrar uygulanmasının arzu edildiğini kaydetti.

Fiebig, Almanların Türkiye’de tatil yapmaya yönelik talebin nasıl olduğuna ilişkin de “Türkiye son derece cazip bir tatil ülkesi ve Almanlar arasında da çok popüler. Türkiye 2019 yazında, İspanya’dan sonra tatilcilerin tercihlerinde ikinci sırada yer aldı. Şu anda 2021 yazı için alınan rezervasyonlarda Türkiye, Yunanistan ve İspanya’nın ardından üçüncü sırada yer alıyor. Ancak şu anda koronasız ‘normal’ bir yaz için yapılan rezervasyonların sadece yüzde 20’sinin yapıldığı dikkate alınmalıdır. Esas itibarıyla (insanlarda) tatile çıkmaya ilişkin talep var.” dedi.

İnsanların tatile ihtiyaç duyduğunu vurgulayan Fiebig, “Bu (talep), aşılamanın ilerlemesi, mantıklı bir test stratejisi ve kapsamlı hijyen ve güvenlik tedbirleriyle rezervasyonlara da yansıyacaktır. Türkiye’de tatil yapmaya yönelik ilgi (Almanlarda) kesinlikle var.” diye konuştu.

Fiebig, Alman hükümetinin aşılananlar ve Kovid-19’u geçirip iyileşenlere olası özgürlükler verme konusunu ele almasının doğru ve önemli olduğunu vurgulayarak bu alanda farklı düzenlemelerinin yapılmasının önlenmesi gerektiğini, aksi takdirde şirketlerde ve tatile gitmek isteyenlerde yeniden bir belirsizlik oluşabileceğini kaydetti.

Seyahat sektörünün zor durumda bulunduğunu ve Alman hükümetin yaptığı yardımların uzatılması gerektiğini belirten Fiebig, “Ancak şu anda en acil ihtiyacımız olan şey olumlu bir perspektif sunulması. Turizmi yeniden canlandırılması için ileriye dönük bir plana ihtiyacımız var. Hem müşteriler hem de şirketler seyahatlerin ne zaman ve hangi şartlarda mümkün olacağı konusunda daha fazla netliğe ihtiyaç duyuyor.” değerlendirmesinde bulundu. (AA)

Devamını Oku
27 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

“Last Minute a Target For Final” Turizm Fuarı Başladı

26-27 Nisan 2021 tarihleri arasında gerçekleşen “Last Minute a Target For Final” Turizm Fuarı’na AKTOB Bşk. Erkan Yağcı katılım sağladı.

Amacı şehrin ve ilişikteki bölgelerin konaklama sektörü markaları ile paydaşlarını, pazarlama yöntemlerini, uzman kişi, ilgili kurum ve kuruluşlarını bir araya getirerek işbirliklerini pekiştirmek ve yeni fırsatlar yaratmak amacı ile yapılan fuarda turizm ve turizm ilintili sektörler temsilcileri bir araya geldi.

Fuara ilişkin yapılan açıklamada; Konaklama sektörü ticaret hayatının hız kazanacağı aylar için final niteliğinde, hedef odaklı bir fuardır.

Konaklama sektörü markaları ile tüketici arasındaki mesafeyi kısaltabilecek profesyonelleri buluşturarak pazarlamaya dair ilgili ticaret döneminin son platformudur. Lastminute ilgili sektörlerin ulusal ve uluslararası profesyonellerini biraraya getirerek gelecek ayların olası gelişmelerinin değerlendirileceği, birebir pazarlama fırsatları oluşturmak üzere 2.500’den fazla yurtdışı katılımcısının olacağı yepyeni bir marketing fuarıdır.

Lastminute fuarımızı, ulusal ve uluslararası operatörler, offline ve online pazarlama ve satış acenteleri, seçkin markalar, uluslararası teması olan firmalar, bilişim teknolojileri, hizmet ve insan kaynağına dayanan, sinerji yaratarak markasını pazarlamak hedefinde olan profesyoneller ziyaret edecektir.” denildi.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital