AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

News Categories: Turizm

22 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

Kısa Çalışma Ödeneğinin ve KDV İndiriminin Uzatılmasına Karar Verildi

Turizm sektörünün temsilcileri ile buluşan Erdoğan, kısa çalışma ödeneğinin ve KDV indiriminin uzatılmasına karar verdi.

Ankara’da sektörünün temsilcileri ile bir araya gelen Cumhurbaşkanı Erdoğan, sektörün en önemli talebine olumlu yanıt verdi.

Turizm sektörünün en önemli talebi olan kısa çalışma, Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından haziran sonuna kadar uzatıldı. KÇÖ’nün sadece turizm değil, tüm sektörler için uzatıldığı öğrenildi.

Ayrıca, konaklama sektörü için yüzde 1’e indirilen KDV de haziran sonuna kadar uzatıldı.

Devamını Oku
22 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

Antalya’da Bulunan Beymelek Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı,’Kesin Korunacak Hassas Alan’ İlan Edildi

Yedi ilde bulunan doğal sit alanının statüsü ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak değiştirildi
Resmi Gazete’de Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle Ankara, Kayseri, Antalya, İzmir, Çankırı, Edirne ve Sivas’ta bulunan 7 doğal sit alanının statüsü ‘kesin korunacak hassas alan’ olarak tescil ve ilan edildi.

Statüsü değiştirilen doğal sit alanları şunlar:

Ankara’nın Ayaş ilçesi sınırları içerisinde bulunan Çıngıraklı Mağarası Doğal Sit Alanı,

Kayseri’nin Yeşilhisar ilçesi sınırları içerisinde bulunan Soğanlı Köyü Doğal Sit Alanı,

Antalya’nın Demre ve Finike ilçeleri sınırları içerisinde bulunan Beymelek Kıyı Bandı Doğal Sit Alanı,

İzmir’in Kemalpaşa ilçesi sınırları içerisinde bulunan 31. Grup Doğal Sit Alanı,

Çankırı’nın merkez ilçe sınırları içerisinde bulunan Çorak Yerler Fosil Lokalitesi Doğal Sit Alanı,

Edirne’nin Keşan ilçesi sınırları içerisinde bulunan Mecidiye Köyü, Uzunkum Koyu ve İtalyan Koyu Doğal Sit Alanı,

Sivas İli, Gürün İlçesi Sınırları İçerisinde Bulunan Gökpınar Gölü Potansiyel Doğal Sit Alanı.

Devamını Oku
15 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

Turizm Haftamız Kutlu Olsun

15-22 Nisan tarihleri arasında kutlaması yapılan Turizm Haftası nedeni ile açıklama yapan AKTOB Bşk. Erkan Yağcı; “Ülkemiz;  tarihi, kültürü ve eşsiz doğal güzellikleri barındıran, pek çok medeniyete ev sahipliği yapmış önemli bir turizm destinasyonudur. Eşsiz turizm  kaynaklarının üzerine tesis edilen  konaklama işletmeleri, cazibe merkezleri, spor ve sağlık tesisleri ile geniş yelpazede yüksek kalitede hizmet sunmaktadır.  Rakip destinasyonların önüne geçecek farklılıklar yaratarak, rekabet gücünü her geçen yıl arttırmayı başarmıştır.”

Turizm sektörümüzün ülke kalkınmasına olan katkılarını her geçen yıl daha da hissettirdiğini belirten Dr. Yağcı, şunları söyledi:

“Turizm, ülke ekonomimizde  50’den fazla iş kolu ile doğrudan ilişkisi bulunan ve bacasız sanayi olarak adlandırdığımız sektörümüzün, dolaylı ve dolaysız istihdama katkısı yüksektir. Turizm sektörü; sürekli istihdam yaratan bir sektördür. Ayrıca, cari açığın azaltılmasındaki önemi özellikle ülkemiz için önemlidir.

Cari Açığın Kapatılmasında En Önemli Sektör Turizmdir.

Turizm katma değer yaratma bakımından ülke kalkınmasına etki eden sektörlerin başında yer almaktadır. Diyen Dr. Yağcı:

“Turizm sektöründen elde edilen gelir, diğer sektörlere de doğrudan etki etmektedir. Sanayi ve tarım gibi sektörler ile turizm sektörünün üst düzey girdi-çıktı ilişkisi bulunmaktadır.

Ülkemizde Turizm yerinde ihracat modeli ile ithalat girdisi minimum düzeyde olup Dış Ticaret Açığı ve nihai olarak Cari Açığın azaltılmasında ana sektör olmuştur, olmaya da devam etmektedir.

Turizm hareketlerine katılmak maksadı ile bir ülkeyi ziyaret eden turistler, bu süreçte yalnızca konaklama değil; yeme içme, eğlence, ulaştırma, alış-veriş ve kültür turları ile hizmetlerden yararlanırlar. Böylece turizm yerel halkı da kapsayan geniş yelpazede ekonomik girdi sağlamaktadır.” Dedi.

Dünya Seyahat ve Turizm Konseyinin 2019 yılı verilerine göre Seyahat ve Turizm Endüstrisi Tütkiye de Gayri Safi Milli Hasılanın %11.3’ünü oluşturup 85 milyar dolarlık bir ekonomik değer yaratıyor. İstihdam anlamında direkt ve dolaylı istihdama katkısı 2 milyon 644 bin kişiye ulaşmış ve bu da toplam istihdamın %9.4’ünü oluşturmaktadır.

Ülkede gereksinim duyulan toplam istihdama, turizm sektörünün yarattığı genel istihdam önemli bir etki oluşturmaktadır. Turizmin emek yoğun bir sektör olduğu da göz önünde bulundurulduğunda, ülkenin toplam istihdamına çok büyük katkı sağlamaktadır.

Turizm hareketlerinin uluslararası boyutta gerçekleştirilmesi ile elde edilen dövizler ödemeler dengesi üzerine de net bir şekilde etki etmektedir.

‘Salgınla Döviz girdisi ve İstihdam Daha Önemli Hale Geldi’

Türk Turizm sektörünün uluslararası pazarda marka haline geldiğini anlatan Yağcı, Türk Turizminin 40 yıldan fazla tecrübesiyle 2019 yılında 52 milyon turist sayısına ulaştıklarını vurguladı. Hedeflenen 75 milyon turist sayısına ulaşılabileceğini kaydeden Yağcı, şunları söyledi:

“Salgının yol açtığı küresel ekonomik krizle birlikte, ülkemiz için döviz girdisi ve istihdam imkânları yaratmak çok daha önemli hale gelmiştir. Ülkemizin turizm potansiyeli yüksektir ve 75 milyon turist sayısına ulaşabilecek güctedir. Bunun için 2020 Mart ayında açıklanan Ekonomik İstikrar Kalkanı Paketi’nde sunulan mali destek, finansman ve likidite imkanları son derece önemli ve yerinde olmuştur. Bugüne olduğa kadar bundan sonraki dönemde de sektörün desteklenmesi önemlidir” dedi.

Turizmin ekonomik tablolara yansıyan katkılarının dışında en önemli katkılarından biri de ülkemize gönüllü elçiler kazandırmasıdır. Turizm, Uluslararası tanınırlılık ve pozitif algı yaratma konusunda en etkili sektördür. Bu nedenle sektör ekonomik katkısı yanında kültürel barış anlamında da  “stratejik sektör” olarak tanımlanmaktadır.

Salgın Sonrası Dönem Önceliğimiz Sektörün Dayanıklılığının Arttırılması

2020 yılında salgının etkisini göstermesi ile yeni bir döneme girdik. Bu dönem belki de korona çağı olarak adlandırılacağını belirten Dr. Yağcı:

“Bizler bu dönem İnfodeminin oluşmaması için sürekli iletişim halinde olduk, olmaya devam ediyoruz.  Bilgi hijyeni bu dönem en önemli konularımızdan biri olmuştur.

Odağımızda ‘insan’ ve ‘güven’ olacak, ve doğayı odağına alarak sürdürülebilir iş modeli önceliğimiz olacaktır.

Salgın sonrası dönemin özellikleri;  İnsancı İş ve İletişim Yönetimi, güven , çözüm üretmek, sağlık güvenliği, kapsayıcılık ve iletişim olacaktır.

Turizm sektöründe Güvenli hareketlilik, Kriz yönetimi, Dayanıklılık, Kapsayıcılık, Yeşil dönüşüm, Dijital Dönüşüm, Sürdürülebilir Yatırım ve Altyapı konuları daha da önem kazanacaktır.

Özellikle birlikte çalışmanın, kamu ve özel sektör koordinasyonunun ve işbirliğinin önemi açıktır. Sektörümüzün daha dayanıklı olmasını sağlarken uluslararası seyahatin başlamasında öncü olan ülkemizin, sektörümüzün dayanıklılığını özellikle bu dönemde desteklenerek arttırılması son derece önemlidir.” Dedi.

Devamını Oku
14 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

Turizme Verilen Her Tür Desteğin Dönüşü Olacaktır

AKTOB Başkanı Erkan Yağcı, turizm açısından vaka sayılarının düşürülmesinin ve istihdamın desteklenmesinin önemine dikkat çekti.

‘’Uluslararası uçuşlar başlamadan turizmde normalleşme mümkün değil’’

Uluslararası uçuşlar başlamadan turizmde normalleşmenin mümkün olmadığını belirten Erkan Yağcı Rusya’nın uçuşları kısıtlaması ile ilgili olarak, ‘’Temennimiz Rusya’dan gelecek heyetin Türkiye’nin aldığı önlemleri yerinde gözlemlemesi ve Türkiye’de vakaların düşmesini takiben uçuşların yeniden başlaması. Uluslararası uçuşlar başlamadan turizmde normalleşme mümkün değil.’’ ifadelerini kullandı.

‘’Kısa çalışma ödeneği devam etmeli’’

Rusya’da uçuşların durduğu, Avrupa’da ise belirsizliğin sürdüğü bir dönemde turizm sektörüne dönük istihdam desteğinin devamının önemli olduğuna işaret eden Yağcı, 54 sektörle direkt bağlantılı olan turizm sektöründe kısa çalışma ödeneğinin devam etmesi gerektiğine vurgu yaptı. Yağcı, ‘’Turizm sektörüne verilen her türlü destek ülkenin ekonomik ve sosyal gelişimine destektir. Bu kadar çok bilinmezliğin olduğu bir dönemde istihdam desteği son derece önemli. Turizme verilen her türlü desteğin ilerisi için geri dönüşü olacaktır.’’ ifadelerini kullandı.

Devamını Oku
01 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

MITT 2021’de Türkiye En Geniş Katılan Ülke Oldu

Dünyanın prestijli turizm fuarları arasında gösterilen MITT, 27. kez kapılarını ziyaretçilere açtı.

Fuara katılan çok sayıda Türk turizmci, başkent Moskova’daki Crocus Expo’da yerini alarak Türkiye’nin en önemli pazarlarından Rusya’da Türkiye’yi tanıttı.

Fuara, Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan ve Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, AKTOB Başkanı Erkan Yağcı’nın yanı sıra çok sayıda şirket ve bölge temsilcisi katılım gösterdi.

Türk turizmciler, 18 Mart’a kadar süren fuarda, Rus ziyaretçilere Türkiye’nin çeşitli alanlardaki turizm olanaklarını anlattı.

Fuara katılım sağlayan AKTOB Bşk. Erkan Yağcı;  “Bu yıl ilk yüz yüze gerçekleşen fuar olamsı nedeni ile önem taşıyan MITT 2021 bize pazarın önemli aktörleri ile buluşma olanağı sağladı. Fuarda edindiğimiz izlenimlere göre Rusya’dan Antalya’ya gelmeyi bekleyen büyük bir potansiyel var, kısıtlamaların ardından ne hızlı geri dönüşü alacağımız bir pazar olacak. Fuarda tur operatörleri, uçak firmaları ve Rusya Tanıtma Müşavirliği ile temaslarımızı sürdürdük. ” dedi.

Devamını Oku
01 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

Corendon Havayolları İlk kez Antalya’dan Londra’ya her gün uçacak

2021 yazında İngiltere’nin Gatwick ve Manchester meydanlarından Yunan Adaları ve Türkiye’ye seferler planlayan ve pazara sunan Corendon Airlines, 2022 yazında ise Gatwick, Manchester, Glasgow, Newcastle ve Birmingham’dan düzenleyeceği turistik uçuşlarla piyasaya 500.000 koltuk arz ediyor.

Tatil planlarını çok erken yapan ve dijital rezervasyonda çok aktif bir Pazar olan İngiltere’de Antalya ve Dalaman her geçen yıl daha büyük ilgi görüyor.

İlk kez Antalya’dan Londra’ya her gün uçacak

Corendon Airlines, 2022 yazında Antalya’ya da yoğun sefer düzenleyecek. Özellikle Londra’dan Antalya’ya planladıkları günlük uçuşları yoğun ilgi gören Corendon Airlines, 2021’de Gaziantep ile başladığı İngiltere-Anadolu etnik seferlerine de 2022’de de devam edecek.

Corendon Airlines’ın 2022 yazında haftada 41 uçuş düzenleyeceği İngiltere programı şu şekilde.

Londra (Gatwick Havalimanı)

Antalya: Her gün

Dalaman: Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar

Girit: Salı, Perşembe, Pazar

Rodos: Perşembe ve Pazar

Manchester

Antalya: Salı, Perşembe, Pazar

Dalaman: Pazartesi, Çarşamba, Cuma, Pazar

Girit: Salı, Perşembe, Pazar

Rodos: Perşembe ve Pazar

Glasgow:

Antalya: Pazartesi ve Cuma

Dalaman: Salı ve Perşembe

Newcastle:

Antalya: Çarşamba ve Cumartesi

Dalaman: Salı ve Cumartesi

Birmingham:

Antalya: Salı, Perşembe, Pazar

Dalaman: Perşembe ve Cumartesi.

Devamını Oku
01 Nis
Tarafından: AKTOB 0 0

The Times; İngiliz Turist En Erken 17 Mayıs’ta Tatile Çıkabilecek

İngiltere’de turizm sektörü, ‘Küresel Seyahat Çalışma Grubu’nun 12 Nisan’da açıklayacağı ve tatillerin ne zaman ve hangi koşullarda mümkün olacağını belirleyeceği raporu beklerken, The Times gazetesi yayınladığı haberde, İngiliz turistin en erken 17 Mayıs’ta tatile çıkacağını yazdı.

Hükümetin üst düzey yetkililerine dayandırılan haberde, ”Hükümet İngilizlerin yurt dışına tatile gidebileceği en erken tarihin 17 Mayıs olduğunu açıkladı. Londragazete’de yer alan haberde, üst düzey hükümet yetkililerinin, yurt dışı tatillerin ağustos ayından önce başlamasının beklenmediğini belirttikleri iletildi.

Küresel Seyahat Çalışma Grubu’nun 12 Nisan’da açıklayacağı raporda, yurt dışı yaz tatillerinin yaz sonundan önce başlaması önerilmeyecek.” ifadelerine yer verildi.

Devamını Oku
31 Mar
Tarafından: AKTOB 0 0

Rus Turistlerin Taleplerini Belirleyen Faktörler

Online rezervasyon servisi B2B.OstrovokRus turistlerin otel seçerken nelere dikkat ettiğini inceledi. TürkRus’un aktardığı habere göre, listenin ilk sırasında yüzde 90 ile fiyat geliyor.

Fiyat kriterini yüzde 83 ile, otelle ilgili internette yapılan yorumlar takip ediyor.

Yüzde 76’lık bir kesim için otel seçiminde en önemli faktör yaz tatili için denize, kış tatili içinse teleferiğe yakınlık.

Otellerin ücretsiz rezervasyon iptali sunmasını göz önüne aldığını belirtenlerin oranı da yüzde 58.

Rus turistlerin otel seçiminde dikkat ettiği diğer unsurlar yüzde 34 ile görülmeye değer yerlere yakınlık ve yüzde 32 ile yıldız sayısı.

Devamını Oku
22 Mar
Tarafından: AKTOB 0 0

Birleşik Krallık’ta Türkiye’ye Dönük Rezervasyonlar İki Kat Arttı

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy ‘un ”Turistlerden aşı sertifikası istemeyeceğiz. PCR testi ile ilgili kararımızı da 15 Nisan’da gözden geçireceğiz” açıklamasının ardından İngiltere’de rezervasyonların arttığı haberleri gelmeye başladı.

İngiliz tur operatörü Jet2holidays ‘aşı sertifikası istemeyeceğiz” açıklamasının ardından Türkiye’ye dönük rezervasyonların iki kat arttığını duyurdu. Jet2’nun bu nedenle, yaz sonu odaklı olarak, haziran-ekim arasındaki dönem için Antalya, Bodrum ve Dalaman’a ilave 100 uçak planladığı belirtildi.

Jet2 CEO’su Steve Heapy, ”İngiliz tatilciler arasında popüler olmaya devam eden Türkiye’ye dönük talepte, gelen son haberlerle birlikte ani bir rezervasyon artışı yaşandığını söyledi. Heapy, ”İngiltere çapındaki ağımızda Türkiye’ye fantastik tatil seçeneklerimiz satışta. Planladığımız ilave uçuşlar, oluşan talebe doğrudan bir yanıt niteliğinde.” dedi.

Devamını Oku
22 Mar
Tarafından: AKTOB 0 0

Yabancı İşçi Çalıştırılmasına İlişkin Yeni Duyuru

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, yabancı işçi çalıştırılmasına ilişkin olarak turizm sektörüne sağlanan kolaylıkların devam ettirileceğini açıkladı.

Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, turizm sektörünün yeniden canlanması ve sektörden gelen taleplerin karşılanması amacıyla önceki yıllarda sektöre sağlanan muhtelif kolaylıkların sürdürülerek 2021 yılında da uygulanmasına karar verildiği belirtildi.

Açıklamaya göre yabancı işçi çalıştırmaya ilişkin şu 3 temel karar alındı:

1.Normal koşullarda zorunlu olan ‘’bir yabancı işçiye karşılık 5 Türk vatandaşı istihdam etme’’ zorunluluğu turizm sektörünü kapsamayacak.

2. Çalıştırılan yabancı işçiye asgari ücretin üzerinde ücret ödeme zorunluluğu da turizm sektörü için geçerli olmayacak.

3. Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. küçük işletmeler) en fazla iki yabancıya çalışma izni kriterlerine tabi tutulmaksızın çalışma izni verilebilecek.

Bakanlık tarafından yapılan açıklamanın tam metni şöyle:

”Turizm Sektörü Yabancı Personel Çalışma İzin Başvuruları

(01.01.2021-31.12.2021)

2020 yılında tüm dünya ile birlikte ülkemizi de etkisi altına alan Kovid-19 salgını, küresel ekonomide büyük etkilere yol açarken bu süreçten en olumsuz etkilenen sektörlerin başında da turizm gelmiştir. Bu nedenle, gerek turizm sektörünün yeniden canlanmasına destek olunması, gerekse sahadan gelen taleplerin karşılanması amacıyla, önceki yıllarda sektöre sağlanan muhtelif kolaylıkların sürdürülerek 2021 yılında da uygulanması Bakanlığımızca uygun bulunmuştur.

Bu kapsamda, 01.01.2021-31.12.2021 tarihleri arasında geçerli olmak üzere:

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmeleri ile bunların bünyelerinde izinli faaliyet gösteren işletmeler (SPA, güzellik merkezi, spor merkezi, kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil vb. gibi küçük işletmeler), turizm seyahat acentaları, belgeli tatil köyleri ve turizm-animasyon organizasyon firmaları ile müstakil eğlence yerlerinde çalıştırılmak istenilen yabancılara en az ödenebilecek ücret başvuru tarihi itibariyle yürürlükte bulunan asgari ücretten daha düşük olamayacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli turizm işletmeleri, belgeli tatil köyleri, bünyesinde hamam sauna vb. kompleks bulunduran belgeli turizm işletmeleri veya Seyahat Acenta belgeli işletmelerle anlaşmalı hamam ve saunalar ve resmi makamlardan alınmış faaliyet izni bulunan termal oteller tarafından uzmanlık ustalık gerektiren işlerde istihdam edilecek yabancılar için en az on (10) Türk vatandaşı çalıştırılması halinde, her bir yabancı için ayrı ayrı beş (5) Türk vatandaşı istihdamına ilişkin kota ayrıca uygulanmayacaktır.

Kültür ve Turizm Bakanlığından belgeli veya belgesiz turizm işletmelerinin bünyelerinde izinli veya sözleşme ile faaliyet gösteren işletmelerde (kuaför, kuyumcu, deri, halı, tekstil satışı vb. küçük işletmeler) en fazla iki yabancıya çalışma izni kriterlerine tabi tutulmaksızın çalışma izni verilebilecektir.”

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital