AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Arşivler: News

15 Nis
Tarafından: aktob 0 0

15-22 Nisan Turizm Haftası Çeşitli Etkinliklerle Kutlanacak

Turizm Haftası tüm yurtta bir hafta sürecek etkinliklerle kutlanacak. Antalya İl Kültür Turizm Müdürlüğü tarafından organize edilen, Antalya Valisi Münir KARALOĞLU’nun da katılımları ile  “Likya Yolu Yürüyüşü” 15 Nisan’da gerçekleşecek.

Turizm Haftası nedeniyle değerlendirme yapan AKTOB Bşk.  Dr. Erkan YAĞCI;  “Turizm, ülkemiz ve bölgemizin, ekonomik ve sosyal gelişiminin temel taşı niteliğinde. Doğu ve batının bir arakesiti olan, binlerce medeniyete yurt olmuş Türkiye gibi eşsiz bir ülkeyi dünyaya açan sektörümüz, yarattığı istihdam ve kalkınmadaki itici gücü ile stratejik ve milli bir sektördür.  Türizm , yarattığı ekonomik katma değerinin yanı sıra, ülke tanıtımına sağladığı büyük katkıları ile ilerlemenin itici gücüdür.
15-22 Nisan, Turizm bilincinin gelişmesi ve farkındalık oluşturulması açısından önemli bir hafta.  Tüm sektörümüzü bu hafta vesilesiyle yapılacak etkinliklere katılımı ve kamuoyunda turizm bilincinin gelişmesi ,  farkındalık yaratacak çalışmalarda bulunması, toplumu turizmi sahiplenmesi yönünde olumlu etki sağlayacaktır. . Bu vesile ile tüm sektörümüzün iyi bir sezon geçirmesini diler, turizm haftasını kutlarım.”

Devamını Oku
08 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Hestourex Fuarı

Ülkemizde turizmi 12 aya yaymak,  nitelikli turizm hareketi sağlamak amacı ile Dışişleri Bakanlığı himayesinde ve ilgili Bakanlıkların destek ve katkıları ile  HESTOUREX Dünya Sağlık, Spor, Alternatif Turizm Fuarı ve Kongresini 6-9 Nisan 2017 tarihleri arasında Antalya’da gerçekleşti.

HESTOUREX’de geçtiğimiz yıl 150 ülkeden gelen 4.030 kişilik yabancı alım heyeti ile ülkemizin Turizm Potansiyelini anlatan 271 firma ve kurumdan 607 kişilik profesyonelle, toplamda 41.793 ikili iş görüşmesinin gerçekleştiği ve toplamda 10 Milyar TL’nin üzerinde yeni iş potansiyelinin oluşturulduğu bir organizasyon.

Devamını Oku
08 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Antalya Yabancı Ziyaretçi Sayısında İlk 3 Ayda % 25 Artış Gösterdi

 

Antalya’da Gelen Ziyaretçi Sayıları Artmaya Devam Ediyor.

Antalya’nın ilk 3 ay turizm performansı pozitif ivmede devam ediyor. Gelen yabancı ziyaretçi sayıları tüm milliyetlerde ortalama % 25 artış gösterdi.

Ana pazarlarda, Almanya’da % 8, Rusya ‘da % 74, İngiltere’de ise % 58 oranında artış sağlanan Antalya’da son yıllarda büyük kan kaybettiği nordik pazarında önemli ölçüde artışlar oldu.

Antalya Havalimanı verilerine göre;

Norveç’te % 220

İsveç’te  % 738

Danimarka’da % 79 artış sağlandı.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI; 3 aylık verilere yönelik yaptığı değerlendirmede; 3 aylık verilerin Antalya turizmi açısından;  “Özellikle Nordik ülkelerinden gelen talebin yükselmesi ve  Rusya’dan kış döneminde  ziyaretçi sayılarının önemli ölçüde artışı olmuştur. Her iki bölgeden önümüze gelen ödev, Nordik pazarına yönelik yoğun bir tanıtım kampanyası ve Rusya’nın kış döneminde farklı, cazip turizm arzı geliştirilmesidir.”  dedi.

Türkiye genelinde ise;

DHMİ’nin açıkladığı verilere göre, mart ayında havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 69 bin 568, dış hatlarda 43 bin 172 olmak üzere, toplam 112 bin 740 olarak gerçekleşti.

Mart ayında hava yolu yolcu sayısı iç hatlarda 8 milyon 371 bin, dış hatlarda ise 6 milyon 133 bin olarak gerçekleşti. Mart ayında direkt transit yolcularla toplam yolcu trafiği,14 milyon 545 bin olarak kayıtlara geçti.

Ocak-mart döneminde ise havalimanlarına iniş-kalkış yapan uçak trafiği, iç hatlarda 193 bin 32, dış hatlarda 121 bin 634 olmak üzere toplamda 314 bin 577 oldu. Aynı dönemde iç hat yolcu trafiği 24 milyon 568 bin, dış hat yolcu trafiği ise 16 milyon 734 bin olmak üzere toplam 41 milyon 378 bin olarak gerçekleşti.

Devamını Oku
18 Mar
Tarafından: aktob 0 2

MITT Moskova Turizm Fuarı’ndan Olumlu Sinyaller Geldi

Türkiye’nin iki büyük pazarından biri olan Rusya’nın en önemli turizm fuarı MITT Moskova iyimser bir hava ile sonuçlandı. 12-14 Mart 2019 tarihleri arasında gerçekleşen fuarda, AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI ve AKTOB Yönetim kurulu üyeleri çalışmalarda bulundu.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI pazar ve fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede; ” Rusya Fed. Antalya ve Türkiye için en önemli kaynak pazarlarımızdan birisi. Bu yıl beklentimiz talebin artacağı yönünde, ancak büyük bir sıçrama beklemiyoruz.  Ancak orta ve uzun vadede beklentimiz bu pazardan oldukça fazla. Henüz Türkiye ve Antalya’ya gelmemiş büyük bir potansiyel var. Türk kökenli tur operatörlerinin bu pazardaki büyük gücü en önemli avantajlarımızdan. Bunun yanı sıra,  Antalya’ya yaz kış devam eden tarifeli seferlerin artırılması, pazarda sezonun uzamasına fayda sağlayacak. Rusya Fed.’dan kış dönemi için yeni konseptler, cazibenin artırılması yönünde çalışmalar yapıyoruz.” dedi.

Bu yılki MITT Moskova Fuarı’nda Türkiye standının 4’te 3 oranında küçüldüğü görüldü. Daha önce 1.200 metrekare alana yayılan Türkiye standı, bu yıl 300 metrekareye düşürüldü.

Türkiye’nin Moskova Büyükelçisi Mehmet Samsar, Türkiye standını ziyaret ederek katılımcılarla görüştü.

Devamını Oku
07 Mar
Tarafından: aktob 0 2

ITB Berlin Turizm Fuarı Başladı

Türkiye, ITB Berlin Turizm Fuarı’nda 2019 hedeflerini ve yeni turizm yaklaşımını tanıtıyor.

2018’de Alman Pazarı’nda % 25,8 oranında büyüme kaydeden Türkiye, 2019 yılının erken rezervasyonlarında da % 100’ün üzerinde artış yakaladı.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Türkiye’nin tanıtımı için yürüttüğü faaliyetler çerçevesinde Türkiye’nin turizm değerlerini 06-10 Mart 2019 tarihleri arasında düzenlenen ITB Berlin Turizm Fuarı’nda tanıtıyor. 2018 yılında 46 milyon ziyaretçi sayısına ulaşarak dünyanın en çok ziyaret edilen ülkeleri arasında yerini sağlamlaştıran Türkiye’nin, kültür ve turizm alanlarındaki benzersiz ve çok çeşitli değerleri yenilikçi bir anlayışla 2004 metrekarelik alanda turizm profesyonelleri ve ziyaretçilerle paylaşılıyor.

Fuar kapsamında çeşitli temaslarda bulunan AKTOB Bşk. Dr. Erkan YAĞCI Alman pazarı ve fuara ilişkin yaptığı değerlendirmede; “Türkiye Alman Pazarında yakaladığı geri dönüşleri 2019 yılında da artırarak sürdüreceğini söyleyebiliriz. Almanya, Türkiye ve Antalya’nın ana pazarı olarak varlığını son iki yıldır güçlendirmeye ve pazar payını artırmaya devam ediyor. Olağanüstü koşullar olmadığı sürece bu artış ivmesi devam edecektir.  Almanya’dan turist gönderen tur operatörleri Türkiye’nin yüksek kalite ve hizmet sunumundaki rakipsizliğini kriz dönemlerinde deneyimlediler.  Servis ve hizmet kalitesinden ödün verilmediği sürece Almanya gibi tüm pazarlarda artış ivmesi devam edecektir.

Bu yıl Türkiye standının farklı tasarımı oldukça yenilikçi bir bakışın göstergesi oldu. Dünyada eşi olmayan Göbeklitepe antik kalıntıların öne çıkartıldığı, yine eşi olmayan Türk mutfağını tanıtan showların yer aldığı, farklılıklarımızın öne çıkartıldığı bir alan yaratılmış. Konaklama sektörü olarak bu yenilikçi anlayışın her zaman yanında ve destekçisi olmaya devam edeceğiz. ” dedi

Devamını Oku
04 Mar
Tarafından: aktob 0 2

Antalya 2019 yılının ilk iki ayında geçtiğimiz yıla göre % 50’e yakın artış gösterdi

Antalya Havalimanı Mülki İdare Amirliği’nin açıkladığı verilere göre, şubat ayında Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı bir önceki yılın aynı ayına kıyasla yaklaşık yüzde 50 oranında artarak 152 bin olarak gerçekleşti. Geçtiğimiz yılın aynı ayında bu rakam 102 bin olarak açıklanmıştı.

Ocak-şubat arasındaki iki aylık dönemde Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı da yine yüzde 50 civarında artarak 192 binden 292 bine ulaştı.

Alınan verilere göre özellikle İsveç ve Norveç’ten ilk iki ayda geçtiğimiz yıla göre, gelen ziyaretçi sayısı % 500 civarında artış gösterdi.

Antalya’nın ana pazarları, Rusya Fed. ‘dan % 80, Almanya’dan % 53,  İngiltere’den ise % 28  oranında artışlar sağlandı. Tüm Avrupa ülkelerinden gelen ziyaretçi sayısı ilk iki ayın verilerine yükselme ivmesi devam ediyor.

Geçtiğimiz yıl 90.385 ziyaretçi ağırlayan Antalya, 2019 Ocak-Şubat aylarında yaklaşık 140.000 ziyaretçi ağırladı.

 

 

 

 

 

 

 

Devamını Oku
25 Şub
Tarafından: aktob 0 2

Geleneksel AKTOB Buluşması’nda THY’nin Antalya’ya Düzenlenen 13 Yeni Tarifeli Seferleri Hakkında Bilgi Verildi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin  (AKTOB) Şubat ayı buluşması Adalya Elite Resort Otel’de geniş katılımla gerçekleşti.  Bu ayki geleneksel buluşmanın konuk konuşmacısı, THY Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yrd. Ahmet Olmuştur oldu.  Ahmet Olmuştur yaptığı sunumda, THY ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan‘ Direkt Turizm Hamlesi’ protokolü kapsamında Antalya’ya açılan yeni frekanslar hakkında bilgi verdi.

AKTOB Buluşmalarında gelenekselleşen, Başkan Dr. Erkan YAĞCI tarafından,  Dünya, Türkiye ve Antalya turizm verileri ve değerlendirmeleri içeren sunum gerçekleştirildi.

Başkan YAĞCI yaptığı konuşmada; “ Antalya turizminin gelecek planlaması ve vizyonu THY’nin yeni seferleri ile taçlandırıldı, bu seferler stratejik önem taşıyan bir hamle oldu. Turizm Bakanlığımızın bu kapsamda THY ile yaptığı protokol ile  bu frekansların açılması nitelikli turizm hedefimizin en önemli yatırımı oldu.  Bu frekanslar, turist sayısında nitelik ve niceliğin gelişmesine önemli bir ivme kazandıracaktır.

Turizm verilerine bakarsak;  2018 yılında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 46 milyon, turizm geliri ise 30 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bu ziyaretlerde gecelemelere bakıldığında geceleme sayısı açısından Türk turizminin lokomotifinin Antalya olduğunu görebiliyoruz.Son verilerde Türkiye genelinde Antalya Bölgesi’nin payı % 60 seviyesindedir. Antalya’ya bu nedenle turizmin başkenti diyoruz. Yakaladığımız hizmet kalitesi ile yakın zamanda Avrupa turizminin de başkenti olacağına inanıyoruz.

Antalya markasının deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında, kültürel değerlerinin de öne çıkması bakımından, Antalya Valiliğimiz öncülüğünde Antalya’da bulunan tarihi değerlerimizin tanınması ve ziyaret edilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk defa Perge yılı olarak başlatılan çalışmalarımızı bu yıl 2019 Antalya’da Aspendos yılı konseptinde sürdüreceğiz. Her kesimin bu projeyi sahiplenmesi gerekiyor. Sezon açılışımızı da Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleşecek. “ dedi.

AKTOB Buluşması’na konuk konuşmacı olarak katılan THY Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yrd. Ahmet OLMUŞTUR ; “THY şu anda 120 ülkeye ticari operasyon sürdürüyor. Tabii bu denli fazla frekansa operasyonu olan havayolumuzu, Türk turizminin güzide kenti Antalya’ya, 2019 yılında direk olarak 13 uçuş noktasına haftada 41 seferimiz gerçekleşecek, bunun yanına yeni ilave seferler konusunda çalışmalar yapıyoruz.  Türk turizmi bu güne kadar, ülkenin batısındaki ülkelerden turist çeken bir destinasyon konumundaydı. Bu seferler tüm yönlere yönelik pazar yelpazesini genişletecek.  Özellikle Körfez Ülkeleri’nden yüksek gelirli ziyaretçiyi çekecektir.  Bu yeni seferler yaz kış devam edecek, 120 ülkeye  seferleri olan bir hava yolu olmamız nedeni ile gittiğimiz her noktada, Türkiye ve Antalya’yı tanıtan çalışmaların da içinde bulunma şansımız oluyor. Bu çalışmaları yeni rotalarla genişleteceğiz.”  Dedi.

 

Antalya Valisi Münir KARALOĞLU; “ AKTOB’un şubat ayı toplantısında .T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet ERSOY’un katılımı ile gerçekleştirmiştik. Sayın bakanımızın nitelikli turizm hedefinde otel sahiplerine uyarısı, otel müdürüne doluluk oranı değil, yatak başına ne kadar kazanıldı diye sorulması ‘ önermesine tamamıyla katılıyoruz. Bu konuda, bir destinasyonun turizm gelişmesinin en önemli aracı ulaşım ve direk ulaşılabilir ziyaretçilerin hem sayısı hem de gelirini büyük oranda artıracaktır.

THY’nin yeni açtığı hatları önümüzdeki seneye iki kata çıkartmalıyız. Bu hatların sürdürülebilmesi için hem otelcinin hem acentecinin bu uçuşları sürdürecek, uçakları dolu getirip götürmesi için desteklenmesi büyük önem arz ediyor.

2018 yılı iyi bir yıl olarak geçti. 2019 yılı için de beklentimiz yüksek ve yeni rekorlar elde etmeyi bekliyoruz. Bir diğer önemli konu da turizmin pek çok kesiminin bir araya geldiği bu yemekte tüm konukların, 2019 Antalya’da Aspendos Yılını destekleyecek çalışmalara katılmalarını, kendi tanıtım çalışmaları içerisinde bu antik şehrimizin de tanıtımına katkıda bulunmaları konusunda hassas davranmalarını bekliyorum.” Dedi.

No Images found.

Devamını Oku
03 Şub
Tarafından: aktob 0 0

EMITT 2019 İstanbul Turizm Fuarı’nda Antalya’ya Yoğun İlgi

Dünyanın en büyük turizm fuarları arasında yer alan EMITT’e, 94 ülkeden bin 100 firma katıldı.

EMITT-Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı, 23. kez kapılarını açtı.

Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan, dünyanın ve Türkiye’nin dört bir yanından tatil rotalarını aynı platformda bir araya getiren fuarın açılışı, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy’un katılımıyla yapıldı.

Antalya’da 2019 Aspendos Yılı ilan edilmesi nedeniyle, fuar alanında Aspendos Tiyatrosu’nun temsili tasarımı ile Antalya Bölgesi tanıtım çalışmalarında bulundu.

Farklı etkinliklerle fuar çalışmalarında bulunan ve çok sayıda ziyaretçi çeken Antalya Bölge Standı’nda mini golf alanı da yer aldı.  Golf atışları gerçekleştiren ziyaretçilere, 10 Antalya Tatili ve  stant katılımcıları tarafından sağlanan EXPO Antalya, Antalya Akvaryum, Tahtalı Teleferik ve Aspendos Konser biletleri dağıtıldı.

Antalya Standı, “turizm merkezleri dalında en iyi stant dekoru” ödülü kazandı.

Fuar süresince AKTOB Yönetim Kurulu Başkanı Erkan Yağcı ve yönetim kurulu üyeleri çalışmalarda bulundu. Başkan Yağcı;” İç pazar her dönemde turizm sektörümüz için ana pazar niteliğinde. İç pazarın gelişmesi aynı zamanda sürdürülebilir turizm için de ayrı bir önem taşıyor.” dedi.

Devamını Oku
28 Oca
Tarafından: aktob 0 0

2016 yılında ilki gerçekleştirilen “Türkiye’de Otelciliğin Önderleri Bienali” etkinliğinin ikincisi 12 Şubat 2019, Salı günü gerçekleşecek.

“Mehmet Kemal Dedeman ve Dedeman Hotels & Resort Sergisi” ile açılacak olan etkinlik, konusu “Değişen Dünyamızda Otelciliğin Geleceği” temalı bir panelle devam edecek, kampüste bulunan “L’atelier Bleu restoran”ında verilecek bir resepsiyon ile son bulacak.

12 Şubat 2019,  Salı günü başlayacak organizasyon ücretsiz olarak izlenebilecek.

Organizasyon daveti

 

 

Devamını Oku
21 Oca
Tarafından: aktob 0 1

Hollanda Pazarı ve Vakantiebeurs Turizm Fuarı Değerlendirmesi Yayınlandı.

 

Hollanda’nın Utrecht şehrinde gerçekleşen “Vakantiebeurs” Turizm Fuarı ve pazar değerlendirmesi yayınlandı.

Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ar&Ge birimi tarafından hazırlanan raporda. Hollanda pazar verileri ve Türkiye talebine yönelik analizlere yer verildi.

Rapora Ulaşmak İçin Tıklayınız.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital