AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Arşivler: News

13 Tem
Tarafından: aktob 0 0

8. Uluslararası RESORT Turizm Kongresi, 28-29 Kasım 2018 ‘de Miracle ve Baia Hotel Lara Antalya’da Yapılacak

Son yıllarda  zor dönemler geçiren sektörümüz, 2018 yılına umutla girdi. Türk turizmi yeniden yükselen talep ivmesine kavuştu ve yanında süregelen soru ve sorunlar tekrar çözüm masasında yerini aldı. Sorular, sorunlar ve çözüm önerileri RESORT Kongre’sinde ele alınacak. Turizmde büyüme nasıl sürdürülebilir?  Ziyaretçi sayılarının yanı sıra gelirde yükseliş nasıl yakalanabilir? Turizm sezon endeksli eksenden çıkartılıp tüm seneye nasıl yayılabilir? Bu sorular farklı başlıklar altında, 2018- 2019 yılı ve sonrasına yönelik, Türk turizminin yeri ve geleceği, Dünya turizminin önemli aktörleri tarafından değerlendirilecek.

Ayrıca, turizmin mevcut durumu ile kısa, orta ve uzun vadeli olası gelişmelerin sektöre yansımaları 8. Uluslararası Resort Turizm Kongresi’nde ele alınacak.

Kongrenin ana teması  her yıl olduğu gibi “Turizmin Geleceği, Geleceğin Turizmi” olacak.

Bugüne kadar, Almanya eski Başbakanı Gerhard Schröder, Thomas Cook CEO’su Peter Fankhauser, TUI CEO’su Peter Joussen, Der Touristik CEO’su Sören Hartmann gibi etkin isimler konuşmacı olarak katıldı.

Bu yıl kongrede Jet2Holidays CEO’su Steve Heapy, Hotelbeds Grup Yönetim Kurulu Başkanı Joan Vila’nın  yanı sıra dünya turizm pazarının etkin isimleri de konuşmacı olarak yer alacak.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) organizasyonu ile  gerçekleştirilecek kongreye, yurtiçinden ve yurtdışından seyahat endüstrisinde yer alan turizmin bütün kesimleri ile finansman, danışmanlık, yatırım, işletme, yönetim, tedarikçi firmaların üst düzey , karar verici temsilcileri katılacak.  Geçtiğimiz yıl 1300 kişinin katılım sağladığı kongreye bu yıl 1500  civarı katılım bekleniyor.

Farklı konu başlıklarında oturumlarla gerçekleşecek Kongre, 28 Kasım 2018’de  gala açılış programı ile başlayacak.

#resortkongresi twitter hesabı ve www.aktob.org.tr hesabından canlı yayın yapılarak kongreye interaktif katılım sağlanabilecek.

Devamını Oku
06 Tem
Tarafından: aktob 0 0

AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI; Antalya Haziran Ayında 2014 Yılını Aştı

Antalya  “Haziran ayı havalimanı giriş verilerine baktığımızda, kaynak pazarlarımızdan olan Rusya’daki geliş sayısı geçen yıla kıyasla %29 büyüme gerçekleştirdi. Diğer bir kaynak pazarımız olan Almanya ise 2017 yılına göre %24 büyümüştür.

Genel olarak sadece Haziran ayında Rusya, Ukrayna, İngiltere, Polonya Beyaz Rusya, Romanya, Çek Cumhuriyeti , Moldova , Macaristan , Kosova , Sırbistan ve Slovakya dan gelen turist sayıları 2014 yılını geçmiş durumdadır.

Bunun yanısıra,  Almanya, Kazakistan, Hollanda, Belçika, Danimarka, Norveç, İsveç ve Finlandiya pazarları 2017 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmiş, 2014 yılı rakamlarına henüz ulaşılmamıştır.

Özetle, Haziran ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2017 yılına göre %34 artmış; 2014 ve 2015 yılını geçip, en iyi Haziran ayını yakalamış bulunmaktayız.

“Ocak-Haziran 2018 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen turist sayısı 4.885.835 olup 2017 yılına göre %40, 2015 yılına göre %14 ve 2014 yılına göre %4 artmıştır”.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Erkan Yağcı; Antalya Haziran ayı verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erkan Yağcı; “Antalya’ya ziyaretçi gönderen ülkeler  arasında Rusya geçen yıl ki rekor büyümesini bu yıl da devam ettirmektedir. 6 aylık dönemde Rusya pazarındaki büyümemiz %39 oranındadır. Bu dönemde önemli bir büyüme oranını yakalamış bulunmaktayız. Haziran ayı için konuşacak olursak rakamlar; en iyi yılımız olan 2014 yılını aşarak en yüksek sayıya ulaşmıştır. Bu yükselişin sene sonuna kadar devam edeceğini öngörmekteyiz.  Fakat bu büyümeyi sürdürülebilir kılmamız için bilhassa hizmet kalitemizden ödün vermeden, gelen misafirlerimizin memnuniyetini mutlaka sağlamalıyız. Bu denli yüksek bir büyüme bizi rehavete sürüklememeli, aksine perçinleyerek gerek misafir memnuniyetini gerekse ülke turizminin tanıtımını üst seviyelere çıkartmalıyız. Özellikle yakın dönemde 2019 ve 2020 yılının planlanmasında, mutlaka kamu ve özel sektör  “ortak aklı” oluşturarak turizm sektörünü dünyada ilk 5 ‘e taşıyacak stratejileri, politikaları ve projeleri hayata geçirmelidir.

Ayrıca,  Antalya’nın Türkiye turizm büyümesinde öncü rol aldığını ifade etmek isterim.

 

Devamını Oku
02 Tem
Tarafından: aktob 0 0

ANTALYA’YA GELEN ZİYARETÇİ 6 AYDA 5 MİLYONA YAKLAŞTI

Antalya’ya gelen ziyaretçi sayılarında artış devam ediyor.  Ocak-haziran dönemini kapsayan 6 ayda gelen ziyaretçi sayısı, geçen yılın aynı dönemine göre % 40 artarak 4 milyon 651 bin oldu. Yerli turist sayısı da  234.173’e ulaştı.

Yılın Ocak- Haziran dönemini kapsayan 6 ayda gelen ziyaretçi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 40,18 artışla 4.651.000 kişi olarak gerçekleşti. Geçen yıl 6 ayda Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı 3.485.000 olarak gerçekleşti.

Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü 6 aylık ziyaretçi giriş rakamlarına göre;

Gelen yabancı ziyaretçilerin ülkelere göre dağılımında en fazla ziyaretçi 1.869.442 kişi ile Rusya Federasyonu’nda gelen ziyaretçiler oldu.  Almanya’da yükselen talep sayılara da yansıdı ilk altı ayda Almanya’da gelen ziyaretçi 847,745 olarak gerçekleşti. Ukrayna’dan 310,745, İngiltere’den 239.000, Hollanda’dan ise 153.000 ziyaretçi Antalya’ya geldi.

 

Devamını Oku
22 Haz
Tarafından: aktob 0 0

AKTOB YEMEĞİNDE TURİZM SEKTÖRÜNE BÜYÜK UMUT

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) Barut Hotels Lara’da düzenlenen geleneksel öğle yemeğinde açılış konuşması yapan başkan Dr. Erkan Yağcı krizden bu yana yaşanan gelişmeyi ve yapılması gereken yenilikleri anlattı

Yalnız büyümedik güven de geldi

2017 yılında dünya turizminde ve Akdeniz’de sağlanan % 7’lik büyümenin en büyük katkısının, % 25’i aşan yüksek gelişimle Türkiye’den geldiğini vurgulayan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı “Bu gelişme ile birlikte, yakın geçmişte bazı istenmeyen olaylar nedeniyle güç kaybeden güvenli ülke algısını da geri kazanmaya başladığımızı gözlemliyoruz.”dedi.

Trend sürecek

“2017 yılı toparlanma, 2018 yılı ise iyileşme yılımız oldu” diyen Dr.Yağcı, şöyle devam etti: “2018 yılının 5 ayında Antalya’da yaklaşık 3 milyona yakın turist ağırladık. Bu % 45 gelişme yaşandığını ve mayıs ayı rekorunu da kırmış olduğumuzu gösteriyor. Ramazan Bayramı ile hem erken rezervasyon hem de son dakika satışlarında artışlar oldu. Bu talebin sezon boyunca da aynı ivmeyle devam edeceğini öngörüyoruz.”

Antalya’da Rusya pazarının, geçen yılki büyümesine devam ettiğini, Almanya’nın da canlanmaya başladığını söyleyen Dr.Yağcı, “2018 yılı 5 aylık dönemde Rusya pazarındaki büyümemiz % 40’ın üzerinde. Bu trendin sene sonuna kadar devam edeceğini de öngörmekteyiz. Diğer önemli kaynak pazarımız olan Almanya’da ise geçen yıla kıyasla %51 oranında büyüme gerçekleşti; fakat henüz en iyi yılımız olan 2015 yılı rakamlarına ulaşılmadı.”dedi

Rolümüzü biliyoruz

Sektörün dönüşümüne, gelişimine katkı sağlamak için çalışmaya devam ettiklerini, hedefleri yüksek tuttuklarını ve ulaşmak için tüm meslektaşlarla birlikte çalıştıklarının altını çizen Dr. Yağcı, “Antalya’da turizm gelişiyorsa, Türkiye’de turizm gelişiyordur. Antalyasız bir turizm olmaz.

Devletimizden ve saygıdeğer Cumhurbaşkanımızdan,  Saygıdeğer Bakanımızdan aldığımız destekle Antalya, Türkiye turizm büyümesinin ortalamasını yükselten bir büyüme gerçekleştirmiş ve Türkiye turizminin büyümesinde itici bir güç olmuştur.

Antalya ev sahipliğinde gerçekleştirilen uluslararası zirveler ile ülkemizin ve şehrimizin tanıtımlarına büyük ölçüde destek sağlanmıştır. Bilindiği gibi dünya liderlerini bir araya getiren G20 Zirvesi, 2015 yılının kasım ayında  Türkiye’nin ev sahipliğinde Antalya’da gerçekleşti.

Bunun yanı sıra Saygıdeğer Dışişleri Bakanımız Sayın Mevlüt Çavuşoğlu’nun katkıları ve katılımları ile Antalya’ da Mayıs 2015 yılında gerçekleşen Nato Dışişleri Zirvesi ile Antalya dünya basını önünde bir kez daha geniş yer bulmuş, ülkemizin tanıtımına katkı sağlamıştır.

2018 yılı her ne kadar turist sayısı bakımından ciddi bir büyüme trendine geçmiş olsa da esas büyümemiz hem kişi sayısı hem gelir bakımından 2019 ve 2020 yılı olacağına inanıyoruz.

Büyüme istikrar kazanacak

Krizin aşılmasının ardından yapmamız gerekenlerin başında gelirlerin artırılması olduğunu vurgu yapan Dr.Yağcı, “Gelir artışının da kalıcı olması dengeli büyümenin bir şartıdır”dedi.

Zor zamanların sorunları zamanla aşılır

Sektörün kalifiye personel vb. sıkıntıları olduğunu da dile getiren Dr.Yağcı şunları ifade etti: Fakat hayatın her alanında olduğu gibi, büyüyen ve gelişen bir sektörde belli dönemlerde sorunlar olacaktır. Bu normal bir durumdur. Esas önemli olan yaşananlara karşın bizlerin ne yapacağı ve nasıl hareket edeceğidir.

Turizm sektörü 1984 yılı ve sonrasında 1. doğuş dönemini yaşamıştır. 2. büyüme dönemini 2003 yılı ve sonrasında yaşamıştır. 2016 yılı ve sonrasında sektörümüz 3. döneme, yeni döneme girmiştir.

Bu 3. dönemdeki hedefimiz Türkiye için 63 milyon turist, Antalya için 20 milyon turisti nasıl getireceğiz olmalıdır.”

Yapma gücümüz var

“3. dönem hedefimizi gerçekleştirecek bilgi birikimine, yatırım riski alma cesaretine ve bunu gerçekleştirecek, gururumuz yerli yatırımcılara sahibiz.”diyen Dr. Yağcı “Hedefe ulaşmak için gereken unsurlar ise; beraber çalışacak takım ruhuna, kamu-özel sektör işbirliğine, turizm bakanlığı ve sektörün tüm bileşenleri kapsayan çalışma modeline ve en önemlisi turizm vizyonu ve turizm bakış açısını sürekli kılacak politikayı devam ettirmektir.”dedi.

Bakan Çavuşoğlu: Gerekenleri yapınca güçleniyoruz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliğinin (AKTOB) Barut Hotels Lara’da düzenlenen geleneksel öğle yemeğinde konuştu.

Sektörü yalnız seçimde değil her zaman ziyaret ettiklerini ve turizmin gelişmesi için özel sektörle birlikte çalıştıklarını vurgulayan Çavuşoğlu, “Çünkü Türkiye ne kadar güçlü olursa turizm sektörüne desteklerimiz de o kadar artacaktır.”dedi.

Ülke ekonomisi ve genel anlamda ülke istikrarlı olmasaydı Türkiye ne kadar güzel olursa olsun güvende olmadığı sürece turistlerin gelmeyeceğini, bunu 2016 krizinde yaşadıklarını ifade eden Çavuşoğlu, hükümetin turist sayısının artması için sadece alt yapıda değil, birçok alanda yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.

Görevimiz diyalogdu, başardık

Antalya’da 2023 hedefinin 20 milyon olduğunu da belirten Bakan, “Bu hedefe ulaşacağımızı düşünüyorum. Bazen, bazı ülkelerle sorun yaşadık. Turist sayısında düşme oldu. Rusya ile uçak krizi. Bizim görevimiz de bunu aşmak, diyalogla çözmekti. Sabrettik, ilişkileri düzelttik. Bu sefer rekor artış oldu. Bu sene Rusya’dan gelen turist sayısında yine rekor artış var. Önümüzdeki yıllarda bu artış devam edecek.”dedi

Güven artınca imaj toplanıyor

Bakan Çavuşoğlu, İskandinavlı turistlerin Türkiye’ye dönmeye başladığını, bunun sebebinin de güvenli ülke imajının yeniden oturması olduğunu ifade etti. Türkiye’nin hiçbir zaman terörle yan yana anılmak istemediğini vurgulayan Çavuşoğlu, şunları kaydetti:

Krizden fayda da doğdu

2016 krizinin bazı faydaları olduğunu da vurgulayan Bakan, “O krizin şöyle bir faydası oldu. Rus turistler başka ülkelere, destinasyonlara gitti. O zaman Türkiye ile kıyaslama yaptı. Bu esasen Alman turistler için de geçerlidir. Türkiye’nin kıymetini gördüler”dedi.

Son aylarda Ruble’nin değer kaybının Türkiye’ye olumsuz yansımadığını da belirten Çavuşoğlu, yeni ve güçlenen pazarlara da vurgu yaparak şunları söyledi: “Buna rağmen Rusya’da rekor artış devam ediyor. Başka bir artış sağladığımız ülke Ukrayna’dır. İki senede yüzde 100 geliştik. Bunda pasaportsuz, kimlikle geçiş sağlamamız büyük bir rol oynadı. İki sene önce 700 olan turist sayısı, 2017 yılı itibarıyla 1 milyon 400 bin oldu.”

“Tüm zorluklara, etrafımızdaki problemlere rağmen son 10 yılda, Avrupa’da çok ciddi krizler olmasına rağmen, Türkiye ekonomisi istikrarlı bir şekilde büyüdü, büyümeye devam ediyor.” diyen Çavuşoğlu, hükümetin turist sayısının artması için sadece alt yapıda değil, birçok alanda da yoğun çaba sarf ettiğini belirtti.

Yeni pazarlar ve yeni ürünler vurgusu

Turizmde gelişmekte olan pazarlara da işaret eden Bakan Çavuşoğlu, “Geçen seneye göre Türkiye’ye gelen Çinli turist sayısının ilk dört aya göre yüzde 98 arttı. Geçen yıl yaklaşık 300 bin Çinli turist geldi. Bu sene 700 bine çıkabilir. Çin’deki Türkiye Yılı’nın olumlu katkısı olacak”dedi.

Turizm geliri kadar sağlıktan kazanacağızTürkiye’nin sağlık ve medikal turizminde dünyada ikinci sıraya yükseldiğine işaret eden Çavuşoğlu, Antalya’nın da iki sene önce sağlık turizminde Türkiye’de beşinciyken şu anda ikinci sıraya yükseldiğini söyledi.

Türkiye’nin 2017’de sağlık/Medikal turizminden 7,5 milyar Dolar gelir elde ettiğine dikkat çeken Bakan Çavuşoğlu, şunları söyledi: “2023 yılında 50 milyon turist, 50 milyar Dolar gelir hedefledik. Şimdi ilk hedeflere göre arada 7-8 milyar Dolar’lık bir fark var. O da geçtiğimiz kriz döneminde oldu. Maalesef fiyatları düşürdük. Halen daha tur şirketleri otelcilerimizle oynuyor. Bu olmamalı. Yani bu kadar yatırım yapacaksınız, bu kadar istihdam sağlayacaksınız, sadece onlar para kazanacak. Biz onlara zaten her türlü desteği veriyoruz. Kazansın ama sizleri de mağdur etmesin. Bu farkı giderebiliriz. Ama sadece 2023 yılında 50 milyar dolar normal turizmden kazandığımız paranın dışında sağlık turizminden de 50 milyar dolar kazanacağız. Toplam turizm geliri sağlık turizmiyle birlikte 100 milyar dolara yükselmiş olacak”

Yatırımlar devam ediyor

Antalya’ya havadan, karadan, denizden ulaşım kolaylığı için yapılan yatırımlardan da bahseden Mevlüt Çavuşoğlu, Antalya Havalimanı’nın kapasitesinin genişletilmesi ve Gazipaşa-Alanya Havalimanı yatırımlarının ardından üçüncü havalimanı için Batı Antalya Havalimanı projesinin onaylandığını, 2022 yılına kadar bitirilmiş olacağını dile getirdi. Bakan Çavuşoğlu, otoban ve duble yollar ile Burdur ve Konya üzerinden hızlı tren ve liman projelerini de anlattı.

 

 

Devamını Oku
11 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Siyasi Partilerden AKTOB Ziyareti

24 Haziran 2018’de gerçekleşecek seçimler nedeni ile çalışmalarda bulunan siyasi partiler AKTOB Başkanı ve yönetim kurulu üyeleri ile bir araya geliyor.

MHP Antalya heyeti AKTOB yönetimi ile bir araya gelerek,  turizm konusunda olası çalışmalara ilişkin görüş alışverişinde bulundu.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI;  tüm siyasi partilerin seçim söylemleri ve politikalarında turizm konusu daha ağırlıklı olarak ele alınmalı. Turizm,  ülkemizin uluslararası arenada olumlu tanınırlığının artması,  sosyal refah, toplumsal kültür, ekonomik kalkınma ve istihdam yaratma konusunda en önemli sektör. Milli bir değer gibi korunmaya alınmalı. Konaklama sektöründe kullanılan yerli ürünlerin oranı % 90’ın üzerinde bu yönden bakıldığında en büyük döviz girdisi sağlayan sektör.

Turizm şu anda yeni bir atılım döneminde, varolan yapı bu atılımın sağlanmasını sağlayabilecek güçte değil. Yeni iktidar dönemine aday tüm partilerin,  seçim çalışmalarını turizm ekseninde, turizmin ülke kalkınmasının kilit sektörü olduğu söylemlerini artırmaları ve uygulamalarını bekliyoruz” dedi.

Devamını Oku
04 Haz
Tarafından: aktob 0 0

Antalya, Mayıs Ayında 2014 Turizm Verilerini Geçti

Antalya  “Mayıs ayı havalimanı giriş verilerine baktığımızda kaynak pazarlarımızdan olan Rusyadaki geliş sayısı geçen yıla kıyasla %43 büyüme gerçekleştirdi. Diğer bir kaynak pazarımız olan Almanya ise 2017 yılına göre %79 büyümüştür.

Genel olarak sadece Mayıs ayında Rusya, Ukrayna, İngiltere, Polonya Beyaz Rusya, Romanya ve Litvanya dan gelen turist sayıları 2014 yılını geçmiş durumdadır.

Bunun yanısıra,  Almanya, Kazakistan, Hollanda, Belçika, Danimarka ve Norveç pazarları 2017 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmiş, 2014 yılı rakamlarına henüz ulaşılmamıştır.

Özetle, Mayıs ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2017 yılına göre %50 artmış; 2014 ve 2015 yılını geçip, en iyi mayıs ayını yakalamış bulunmaktayız.

“Ocak-Mayıs 2018 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen turist sayısı 2.874.105 olup 2017 yılına göre %45 artmış; 2015 yılına göre %10 artmış ve 2014 yılını yakalamıştır”.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Erkan Yağcı; Antalya Mayıs ayı verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.

Erkan Yağcı; “Antalya’ya ziyaretçi gönderen ülkeler  arasında Rusya geçen yılki rekor büyümesini bu yıl da devam ettirmektedir. 5 aylık dönemde rusya pazarındaki büyümemiz %40’ın üzerindedir. Bu dönemde sürpriz bir büyüme oranını yakalamış bulunmaktayız. Mayıs ayı rakamlarımız en iyi yılımız olan 2014 yılını aşmış en iyi mayıs ayını yakalamış bulunmaktayız. Bu trendin sene sonuna kadar devam edeceğini öngörmekteyiz. Fakat diğer önemli kaynak pazarımız olan Almanyada ise geçen yıla kıyasla büyüme gerçekleşmiş fakat henüz en iyi yılımız olan 2015 yılı rakamlarına ulaşmamıştır. Türk turizminin gelişmesinde önemli yapıtaşlarından birisi olan Avrupa pazarının bu dönemdede büyümeye geçmesi 2019 yılı için farklı bir umut verici gelişme olmuştur.
Ayrıca,  Antalya, Türkiye turizm büyümesinin ortalamasını yükselten bir büyüme gerçekleştirmiştir. Antalya , Türkiye turizminin büyümesinde itici güç olmuştur
2018 yılı her ne kadar turist sayısı bakımından ciddi bir büyüme trendine geçmiş olmasına rağmen esas büyümemiz hem kişi sayısı hem gelir bakımından 2019 ve 2020 yılı olacaktır. Bu nedenle 2019 yılına şimdiden hazırlanmamız gerekmektedir.

 

Devamını Oku
14 May
Tarafından: aktob 0 0

Antalya, Turizm Sezonunu Tarihi Bir Şölenle Karşıladı

Antalya 2018 yılı turizm sezonunu Perge Antik Kenti’nde muhteşem müzik şöleni ile açtı.

Antalya, antik dönem başkenti Perge’de sezon açılışını yaptı. Akdeniz Turistik otelciler ve İşletmeciler Birliği tarafından düzenlenen organizasyonda,  Devlet Opera ve Balesi özel bir dinleti sergiledi.. Muhteşem müzik şöleni aryalar eşliğinde ve antik dönem kıyafetleri ile yer alan görevlilerin yer aldığı Perge’de adeta geçmişe yolculuk yapıldı.

Açılış konuşmasını yapan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı; Antalya Valisi Münir Karaloğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in destek ve katkıları ile gerçekleştirdiğimiz Perge bir ilkti, devamı her yıl farklı antik dönem miraslarında  sezonu açacağız.

Rekabet aracımız fiyat değil özgün kültürel değerlerimiz olmalı.

Bu organizasyonun amacı; rakiplerimizden bizi daha zengin kılan kültürel miraslarla rekabeti fiyatla değil bu ürün zenginlikleri ile yakalamak. Hedefimiz ise Antalya’nın zengin kültürel değerlerinin daha fazla ziyaret edilmesi ve tanınması ayrıca rakiplerimizden bizi farklı zengin kültürel değerlerle tanıması.

Burada çok güzel bir birliktelik oluştu. Şehrin en önemli dinamikleri bir araya geldi. Şu anda aramızda bulunan Kamu, Tur operatörleri ve konaklama sektörü ve şu aramızda bulunan tüm değerli konuklarımız gibi. Her kesimin bu bilinçle çalışmalarımızda paydaş olmasını bekliyoruz ki bu önemli çalışma ile  bugün bir aradayız.

Mottomuz “ Türkiye Farklı” “Antalya daha da farklı” Rakiplerimizden bizi daha zengin kılan kültürel miraslarla turizmi zirveye taşımak  bu organizasyonun amacı.   Anadolu, doğu-batı, Hıristiyan-Müslüman yaşam biçimlerinin kesiştiği her ikisin de belirgin izlerini sergileyen ve her iki biçiminde yaşanabileceği gerçek bir arakesit sunmakta.

Rakiplerimizin hiçbir biçimde sunma imkanı olmayan Anadolu’ya özgü Hitit, Urartu, Frig, Selçuklu, gibi değerlerin yanı sıra Batı uygarlıklarının doğduğu Yunan ve Roma uygarlıklarının da yoğun izlerinin bulunduğu topraklar üzerindeyiz.

Bu çalışma,  kendini özgün ve bu coğrafyayı  farklı kılan kültürel değerleri öne çıkartacak bir başlangıç olacaktır. “ dedi

Gecede farklı bir programı ile yer alamayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu dijital olarak bağlandı.  Karaloğlu; “ Perge antik dönem başkenti ile başlayan tarihsel miraslarımız, önümüzdeki yıllarda da bu şekilde öne çıkartılacak.  Tarihi zenginliklerimiz yeterince tanınmıyordu . Bu ortak çalışma ile bu tıkanıklığın açılmasını bekliyoruz.” Dedi.

“Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz.”

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel ise, “Üzülerek ifade etmek isterim ki tarihi değerlerimize bugüne kadar yeterli değeri veremedik. Yapılan çalışmaların sonucunu alıyor olmak bize umut veriyor. Bu yıl 14 milyon turist bekliyoruz. Önceki yıllarımızın telafisini yapacağız. Bu 14 milyon turistin en az 4 milyonunun Perge’ye gelmesini bekliyoruz. Perge’nin bu güzelliğini herkes görecek. Antalya’da deniz, kum güneş arasına sıkışan turizmin önünü açacağız. Turizmin çeşitlenmesi için çok önemli çalışmalar yaptık” açıklamasını yaptı.

 

Devamını Oku
07 May
Tarafından: aktob 0 0

Antalya’da ilk Dört Ayda Gelen Ziyaretçi Sayılarında Geçen Yıla Göre % 45 artış

Antalya Bölgesi ilk 4 aylık turizm performansını değerlendiren AKTOB Bşk. Dr. Erkan YAĞCI; “Antalya Bölgesi ilk 4 ayda 1.200.000 ziyaretçi ağırladı. Geçen yıla göre toplamda % 41 artış kaydetti. Avrupa Pazarı’nda yer alan tüm ülkelerden artış gösteren bölgemiz, bu sezon kayıplarımızın telafisinde yüksek performans gösterecek.  4 aylık verilerde; en fazla  büyüme gösteren Avrupa pazarı ülkeleri;

Geçtiğimiz yıla göre, Polonya % 132, Finlandiya % 116, Belçika % 67, Hollanda % 60 , İngiltere % 57 , İsviçre % 44  oranında artışlar yakaladık.  Tüm avrupa ülkeleri pozitif göstergelerde. En fazla büyüme öngördüğümüz gibi İngiltere’den oldu ve 2014 rakamları bu dönem içerisinde aşıldı.

Rusya Federasyonu % 61 artış ile tüm zamanların en yüksek rakamlarına ulaştı. Bu pazarda bu dönemde bu oranda artış kaydetmek özellikle önemli, Rusya Fed.  bu aylarda farklı ülkeleri tercih ederken, bu yıl Rus ziyaretçilerimizin sezonunun da uzadığını görmek ayrıca sevindirici oldu.” dedi.

Devamını Oku
23 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Arabian Travel Market (ATM) Turizm Fuarı 25. Kez Kapılarını Açtı

Ortadoğu Pazarı’nın en büyük fuarları olan ATM yoğun bir ilgi ile kapılarını açtı. Körfez ve Orta doğu ülkelerinin yanı sıra, Hindistan , Mısır, İran gibi ülkelerden de ziyaretçi ve katılımcı alan fuar 4 gün sürecek.

Türkiye’de özellikle İstanbul, Bursa ve Trabzon illerini tercih eden Arab turistler, Antalya’da üst segment otelleri ve villaları tercih ediyor.  Kalabalık aile grubları ile uzun süreli kalışlar yapan  Arablar’ın Türkiye’ye olan ilgisi her geçen yıl artış gösteriyor.

Antalya Bölgesini temsilen fuarda yer alan  Akdeniz Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) bölge ve üye otellerin tanıtımını yapıyor.

Devamını Oku
23 Nis
Tarafından: aktob 0 0

Dünya Turizm ve Seyahat Konseyi(WTTC) Zirvesi Buenos Aires’te Yapıldı.

 

Arjantin’in başkenti Buenos Aires’te 18-19-20  Nisan 2018’de gerçekleşen  Dünya Turizm Seyahat Konseyi Zirvesine AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI katıldı.

WTTC zirvelerine, Hükümet başkanları, kabine bakanları,  Küresel Seyahat ve turizm şirketlerinin başkanları, üst düzey yöneticiler ve diğer yüksel profilde katılımcılar yer alıyor.

18. kez düzenlenen zirvenin teması ” İnsanlar, Dünyamız ve Geleceğimiz” oldu. Seyahat endüstrisinin son yıllarda güvenlik sorunu nedeni ile karşılaştığı sorunların da ele alındığı oturumlarda  biometric teknolojinin kullanılması önerildi.

Zirvede ele alına diğer konu da kemu ve özel sektörün krizlere karşı hazırlıklı olamsı gerektiği bu nedenle proaktif davranılıp krizlere karşı planların hazırlanması gereği belirtildi.

Toplantıda yer alan Dr. Erkan YAĞCI ve T.C. Kültür ve Turizm Bakan Yrd. Hüseyin YAYMAN, UNWTO Genel Sekreteri Zurab POLOLIKASHVILI, Arjantin Turizm Bakanı Gustavo SANTOS ile bir araya gelerek Türkiye turizmi hakkında temaslarda bulundular.

Devamını Oku
  • Web Tasarım: Webius Digital