AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

aktob 2 Eylül 2019

AKTOB Buluşması’nda Antalya’nın Alt Yapı Konusu Ele Alındı

Geleneksel AKTOB Buluşması Manavgat Commodore Elite Suites Otel’de gerçekleştirildi.  Kamu ve özel sektörün büyük ilgi gösterdiği toplantı AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın Dünya, Türkiye ve Antalya turizm verilerini değerlendirdiği konuşması ile başladı.

Dr. Yağcı; “ Dünyada en büyük  ilk 10 kaynak Pazar sıralamasında 9. Sırada yer alan Rus ziyaretçilerin en fazla tercih ettiği ülke ve şehir sıralamasında 1. Sıradayız. Büyük pazarlara baktığımızda Avrupa pazarları içinde Almanya, İngiltere ve Fransa da Türkiye ilk 3 aasında yer almıyor. Almanya ,  İngiltere ve Fransa’dan henüz istenilen noktada olmadığımızı söyleyebiliriz. Almanya ve İngiltere’de pazarların doymuş olduğu söylemleri bu pazardaki büyük hacim düşünülürse yanlış olur. Bu büyük pazarlardan çekebileceğimiz çok daha büyük potansiyel var.  Dünyada konaklama sektöründe en büyük otel zinciri Marriott International, otel zincirleri sıralamasında, yakın gelecekte  Türk markalarının da yer alabileceğini söyleyebiliriz. Bu yönde ilerleyen pek çok marka değerlerimiz var.

Turizm gelirini, turist sayısı paralelinde büyütmeliyiz.

2018 yılında Türkiye ziyaretçi sayısı bakımından iyi bir performans gösterdi ve Dünya sıralamasında 8. Sırada yer aldı. Turizm gelirinde ise 14. Sırada. Bu makasın daralması yönünde turist harcamalarını yükseltmemiz gerekiyor.

Geceleme sayılarına baktığımızda Antalya’nın turistik değerinin büyük öneme sahip olduğunu görebiliriz.  Yerli ve yabancı ziyaretçiler geceleme sayılarında Türk turizm hacminin yarıdan fazlasına hakim olduğunu görebiliriz.

Konaklamaların yıl dağılımlarına baktığımızda yaz döneminde yoğunlaşan konaklamalar kış döneminde büyük azalma yaşıyor. İspanya ve Türkiye karşılaştırıldığında Türk turizmin kış dönemlerinde daha düşük bir turizm performansı var.  Mevsimsel turizm hareketlerini dengelemek yönünde kent turizmine de ivme kazandıracak proje ve çalışmaların kamu ve özel sektör işbirliği ile geliştirmeliyiz.” Dedi.

Antalya’ya 32 arıtma tesisi yapıldı.

Antalya Bölgesi’nde hayati önem taşıyan atık su ve arıtma tesisleri konusunda Antalya Büyükşehir Belediyesi Daire Başkanı Ramazan Akın bir sunum gerçekleştirdi.  Ramazan Akın; “ ASAT’ın 32 arıtma yatırımı sayesinde çevresel iyileşme gözle görünür şekilde arttı ancak hala atık suyunu dere ve denize boşaltan tesisler var. Manavgat, Alanya, Serik, Kemer, Kaş ve Demre gibi turizm merkezlerinin yetersiz kalan arıtma tesislerinin kapasiteleri arttırıldı. Yaşanan çevre kirliliği ve koku sorunlarına ise yeni yatırımlarla çözüm üretildi. Manavgat’ta da büyük yatırımlar yapıldı.” Dedi.  Ramazan Akın arıtma tesislerinin kapasitelerine ilişkin kapsamlı bir sunum gerçekleştirdi.

Atık suyunu deniz dereye boşaltan tesislere yaptırımlar uygulanacak.

AKTOB organizasyonuna katılım sağlayan Antalya Valisi Münir Karaloğlu çevre temizliğinin büyük öneminde değinerek; “ Çevre hepimizin ortak sofrası. Turizmi, yaşamımızı besleyen doğanın kirletilmesine, yok edilmesine  hep birlikte mani olmalıyız. Hala atıklarını denize dereye boşaltan tesisler olduğunu görüyoruz. Bu güne kadar uyarı ve ceza kesmekle yetiniliyordu. Bundan sonra tespit edilen işletmeler mühürlenecek. Kimsenin ortak soframıza atık bırakmaya hakkı yok. Turizmi besleyen ana unsurumuz güzel doğamız, denizimiz. Kendi kendimizi yok etmeye müsaade edilemeyecektir.” Dedi.

 

  • Web Tasarım: Webius Digital