AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 15 Şubat 2021

Almanya Turizm Pazarında Güvenli Turizm ve Maliyet Öncelikle Tercih Nedeni Olacak

Almanya’da 2021 yılına yönelik seyahat eğilimleri araştırması yapıldı. Yapılan araştırmaya göre 2021 yılında Almanlar seyahatlerinde en çok güvenli turizm ve maliyetleri göz önünde bulunduruyor.

2020 yılında pandemi nedeniyle tatilini kendi ülkesinde geçirmeye ya da hiç tatile gitmemeyi terci eden Alman turistler, 2021 yılında seyahat etmek istemesine karşın endişeleri de var.

3 bin kişinin katıldığı araştırmaya göre, 2020 yılında Almanların yalnızca yüzde 37’si beş günlük bir tatile çıkabildi. Bu oran, son 30 yılın en düşük oranı.

Yapılan araştırmaya katılan Almanların ezici çoğunluğu için seyahatte güvenlik ön planda. Katılımcıların 4’te 3’ü ‘seyahatte güvenliğin’ kritik önemde olduğunu ve şu aşamada kendini güvende hissetmediğini belirtiyor.

Araştırmaya göre Almanların yarısı kısıtlamalar kalktıktan sonra en azından 5 günlük bir kısa mesafe tatil yapmak yapmıyor. Yüzde 25’lik kesim önümüzdeki aylarda yaşanacak gelişmeleri beklerken, yüzde 23’ü ise hiç tatile çıkmayacağını beyan etti.

Ancak Alman tatilcilerin endişeli bir diğer konu ise tatil maliyeti. Katılımcıların yüzde 77’si bu yıl tatil maliyetinin daha yüksek olmasından endişe ediyor. İnsanların 5 günlük kısa mesafeli tatil planlamasının nedeninin de maliyet endişesi olduğu ifade ediliyor.

Destinasyonlar açısınan bakıldığında ise Almanya’da 2020’nin net kazananı Almanya olarak görülüyor. 2019 yılında yüzde 34 olan ‘kendi ülkesinde tatile çıkma’ oranı 2020 yılında yüzde 56’ya yükseldi. Araştırmada, bu oranın Almanya’da 1970’teki seviye olduğunun altı çizildi.

  • Web Tasarım: Webius Digital