AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 10 Eylül 2017

Antalya Ağustos 2016 Yılı Yabancı Turist Sayısını Aştı

Antalya “Ağustos ayı havalimanı giriş verilerine baktığımızda kaynak pazarlarımızdan olan Rusyadaki geliş sayısı en iyi yılımız olan 2014’ü geçmiş; 2014 yılına göre %6 artmıştır. Fakat diğer bir kaynak pazarımız olan Almanya ise 2016 yılına göre -%7 düşmüştür. Almanyadaki durum Antalyanın geçmiş yıllara göre iyileşmesini olumsuz etkilemektedir. Rusya pazarındaki büyümede kaldıraç rolünü konaklama kesimi üstlenmiş olup, ciddi oranda fiyat indirimleri yapılarak pazarın bir sezonda eski talep yapısına dönmesine olanak sağlamıştır.

Genel olarak sadece Ağustos ayında Ukrayna, İsrail, Beyaz Rusya, Romanya, Moldova, İran, Arnavutluk, Litvanya, Kosova, Ürdün ve Irak tan gelen turist sayıları 2014 yılını geçmiş durumdadır.

Bunun yanısıra, İngiltere pazarı Temmuz ayında +%13 artmıştır. Kazakistan, Polonya, Çek Cumhuriyeti, Slovakya ve Sırbistanda 2016 yılına kıyasla büyüme gerçekleşmiş, 2014 yılı rakamlarına henüz ulaşılmamıştır.

Fakat; geçen aylarda olduğu gibi Danimarka, Hollanda, İsveç, Finlandiya, Norveç ve Avusturya pazarlarındaki düşüş devam etmektedir. Bu pazarlardaki düşüş diğer pazarların büyüme ivmesini olumsuz etkilemektedir. Ayrıca Belçika ve İsviçre pazarları ağustos ayı özelinde geçen kıyasla düşüş durmuş bulunmaktadır.

Özetle, Ağustos ayı genelinde Antalya’ya gelen yabancı turist sayısı 2016 yılına göre %73 artmış; 2015 yılına göre %8 ekside ve 2014 yılına göre %11 eksidedir”.

“Ocak-Ağustos 2017 yılı verilerine baktığımızda Antalya’ya gelen turist sayısı 7.144.537 olup 2016 yılına göre %63 artmış; 2015 yılına göre %14 ekside ve 2014 yılna göre %18 eksidedir”.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği Başkanı (AKTOB) Erkan Yağcı; Antalya Temmuz verileri ile ilgili değerlendirmelerde bulundu.
Erkan Yağcı; “Türkiye’ye ziyaretçi gönderen ülkeler arasında Almanya yaşanan kayıplara rağmen 2. sıradaki yerini koruyor. Siyasetin gölgesinde kalan bu pazarla olan ilişkilerimizi canlandırma yönünde önemli temaslar kuruyoruz. Türk turizminin gelişmesinde önemli yapıtaşlarından birisi olan Alman Pazarı’nda yıllardır birlikte işbirliği yaptığımız tur operatörleri ile bu konuda büyük destek ve işbirliği içindeyiz.

Verilere bakıldığında Antalya, Türkiye’ye talebin yeniden yönlenmesinin itici gücü olduğunu görebiliyoruz. Bu konuda Antalya’da konaklama sektörü büyük özveri gösterdi. Turizm vizyonumuzda değişiklik yok, İspanya’yı rakip olarak görüyoruz.

2017 yılındaki büyümenin ana unsuru Rusya pazarı olmuştur. 2018 yılında avrupa pazarında özellikle Almanya, Benelüx ve İskandinav ülkerinde büyümeye mutlaka geçmeliyiz.

Antalya, Rusya odaklı bir büyüme modelinde Avrupa pazarında, özellikle Almanyadaki düşüş büyüme rakamlarını olumsuz etkilemektedir. Antalya 2014 ve 2015 yılına kıyasla oluşan farkı ağustos ayı itibari ile daha da kapatmıştır. 2018 yılında avrupa pazarında ve temelinde Almanya daki talebi tekrar pozitife çevirip 2018 yılında fiyatlarımızı sürdürülebilir seviyelere çekmemiz gerekecektir. Bu noktada kamu kesiminin acil olarak sektörle işbirliği zemini oluşturup 2018 yılının temel stratejisini avrupa pazarını baz alarak oluşturmalıdır.

  • Web Tasarım: Webius Digital