AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 15 Ekim 2017

Antalya’da Ekim Ayında Ziyaretçi Sayısı 9 Milyona Ulaştı

Antalya’ya gelen yabancı ziyaretçi sayısı Eylül ayında  geçtiğimiz yıla göre % 63 artış gösterdi. İlk 9 aylık gelen yabancı ziyaretçi sayısı 8 milyona ulaştı, TC vatandaşı ziyaretçiler de dahil edildiğinde 8,5 milyonu geçti. Ekim ayı ilk iki haftasında gelen 500 bin ziyaretçi ile 9 milyona ulaştı.

Rusya Federasyonu’ndan gelen ziyaretçi sayısının Eylül ayında tüm zamanların rekorunu kırdı.  Eylül ayı verileri Özellikle Rusya Pazarında  sezonun uzadığını göstermektedir.

Avrupa Pazarı’nda uluslararası ilişkilerin gerginleşmesine bağlı Almanya ve Hollanda’dan önemli kayıplar yaşandığını görüyoruz. Antalya’da Rusya federasyonu ile birlikte en büyük 2 kaynak pazardan birisi olan Almanya’nın milliyet payı % 15’e düştü.

İlk 9 aylık dönemde  Avrupa Birliği, ülkeleri içinde,   Almanya, Hollanda, Belçika, Danimarka, İsveç, İsviçre, Norveç, Avusturya, Finlandiya kayıp yaşanan ülkeler oldu.

Avrupa Birliği ülkeleri içinde Polonya ilk 9 aylık dönemde % 61 artış, eylül ayında ise % 109 artış gösteren ülke konumunda.   Polonya’nın yanı sıra Çek Cumhuriyeti, Birleşik Krallık,  Fransa,  Macaristan, Slovakya, Litvanya diğer Avrupa Birliği Ülkeleri ilk dokuz aylık dönemde artış kaydeden ülkeler oldu.

Kazakistan ilk 9 aylık dönemde, geçtiğimiz yıl ile kıyaslandığında % 90 artış göstererek,  Antalya için en büyük ilk beş Pazar arasına girdi. Ukrayna % 24 artış ile 3. En büyük kaynak Pazar durumunda, eylül ayında ise geçtiğimiz yıla göre % 16 artış gösterdi. Belarus % 145 artış kaydederek en büyük ilk 10 Pazar arasındaki yerini aldı.

 

İlk 6 aylık dönemde İran % 17, eylül ayında ise % 12 artış gösterdi. İsrail ise ilk altı ayda % 4 büyüme gösterdi.

 

  • Web Tasarım: Webius Digital