AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 10 Aralık 2018

Antalya’ya 11 ayda 12,5 Milyon Ziyaretçi Geldi

Antalya Mülki İdare Amirliği tarafından açıklanan sınır kapıları verilerine göre Antalya’ya gelen ziyaretçi sayısı ocak-kasım döneminde 12.500.000 rakamını geçti.

Turizm verilerini değerlendiren AKTOB Başkanı Dr. Erkan YAĞCI; ” Antalya’da 2018 yılında öngördüğümüz rakamlar gerçekleşti. Özellikle İngiltere ve Polonya pazarı 2018 yılında şimdiye kadar en yüksek rakamlara ulaştı. Her iki pazardan 2019 yılında da yükseliş bekliyoruz. Bu yönde Resort Kongresinde’de Polonya pazarını ele aldığımız bir forum gerçekleştirdik.  Rusya Fed. ve Almanya pazarda en büyük paya sahip iki ana pazarımız her iki ülkeden de  2018 yılında ciddi çıkışlar yakalandı. Özellikle Almanya’dan son yıllarda süregelen daralma bu sene 11 ayda  gösterdiği % 37 artışla kırılmış oldu. Avrupa pazarı, Türk turizmi için son derece önemli, ulaşım seçeneklerinin çokluğu, uçuş süresi, coğrafi ve kültürel yakınlıklar bu pazarı bizim için vazgeçilmez kılıyor.  Dünya turizminde kişi başı harcama ve tatil sıklığı açısından önemli kaynak pazarları içine alan Avrupa’da mevcut talebin sürdürülebilirliğini  ve artışın devam etmesi yönünde, tur operatörleri, uçak şirketleri ve bakanlığımızla yapılacak ortak çalışmaların içinde ya da destekçisi olmaya devam ediyoruz.

Genel olarak rakamlara baktığımızda gelen ziyaretçi sayısı  geçtiğimiz yıla  göre % 30 oranında artış göstermiş. Ziyaretçi sayısı 2014 verilerini 11 aylık dönemde geçmiş durumda. Aşamalı olarak yapılması gereken fiyat düzenlemeleri ile turizm, ekonomik ve sosyal refah anlamında ülkemizin geleceğinin kişti sektörü olmaya devam edeceğini söyleyebiliriz.” dedi.

Ocak-Kasım Milliyetlerine Göre Antalya’ya Gelen Ziyaretçi

 

 

  • Web Tasarım: Webius Digital