AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 4 Kasım 2020

Bakan Ersoy: Dünya birinciliğini hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, “Ülkemiz, uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumdadır. 2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz” dedi.

Bakan Ersoy: Dünya birinciliğini hedefliyoruz

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, bakanlığın Gelibolu Tarihi Yarımadasına çok önem verdiğini söyleyerek “Çanakkale Savaşı batıklarını 105 yıl sonra TÜBİTAK iş birliğinde Gelibolu Tarihi Sualtı Parkı Projesi ile gün yüzüne çıkarıyor ve dalışa açmayı planlıyoruz” dedi.

Bakan Ersoy, TBMM Plan ve Bütçe Komisyonu’nda bakanlığının 2021 yılı bütçe sunumunu yaptı. 2020 yılı sonunda toplam 58 milyon misafiri ağırlamayı ve 40 milyar doların üzerinde bir turizm geliri elde etmeyi hedeflediklerini belirten Ersoy, ancak Covid-19 salgını nedeniyle turizm hareketlerinde de ciddi bir daralma yaşandığını söyledi.

5 BİNE YAKIN TESİS SERTİFİKA ALMAYA HAK KAZANDI

Bakan Ersoy, salgınının sektör üzerindeki olumsuz etkilerini en aza indirmek için ‘Güvenli Turizm Sertifikasyon Programı’nı başlattıklarını anımsatarak, bunun sonucunda 2020 Eylül sonu itibarıyla 5 bine yakın tesisin uluslararası denetim firmaları tarafından denetlendiğini ve sertifika almaya hak kazandığını söyledi.

Bakan Ersoy, sertifika programının 15 Temmuz 2020 tarihi itibarıyla 50 oda ve üzeri konaklama tesisleri için zorunlu hale getirildiğini bildirerek, “Bakanlığımız denetim elemanları ve gizli müşteri denetimleri ile beraber, tesisler ayda 3 hatta 4 kez denetlenmektedir” dedi.

‘DÜNYA BİRİNCİLİĞİNİ HEDEFLİYORUZ’

Ersoy, bu yaz Rusya, İngiltere, Almanya, Ukrayna pazarlarının seyahat için en çok tercih ettiği ülkelerden olduklarına dikkat çekerek, “Ülkemiz, uluslararası Mavi Bayrak Programı çerçevesinde 2020 yılında 486 plaj ile dünya sıralamasında 3’üncü konumdadır. 2023 yılına kadar Mavi Bayraklı Plaj sayımızı hızla artırarak dünya birinciliğini hedeflemekteyiz.

Turizmin yoğun olduğu bölgelerde yerel halkın da taleplerini dikkate alarak Çeşme, Bodrum, Kadriye ve Belek olmak üzere 5 yıldız standardında toplam 4 adet ücretsiz halk plajı vatandaşlarımızın hizmetine sunulmuştur.

2021’DE DE 3 TANE ÜCRETSİZ HALK PLAJI AÇACAĞIZ

2021 yılında da Manavgat ve Kemer (Antalya) ile İçmeler (Marmaris/ Muğla) olmak üzere 3 adet daha ücretsiz halk plajını hizmete açacağız. Bakanlık olarak, yeni turizm yatırımlarının hayata geçirilmesi noktasında çalışmalara devam etmekteyiz.

Bu projelerden en önemlisi hiç kuşkusuz Ege Turizm Merkezinin ilk etabı olan Çeşme Projesi’dir. Bu kapsamda Çeşme Kültür ve Turizm Koruma ve Gelişim Bölgesi 13 Eylül 2019 tarihinde ilan edilmiştir. Söz konusu bölgede projelendirme ve planlama çalışmaları 2021 sonunda tamamlanacak olup, 2023 yılında bölgenin turizme kazandırılması hedeflenmektedir” dedi.

  • Web Tasarım: Webius Digital