AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

BM Dünya Turizm Örgütü 22. Genel Kurulu Yapıldı
AKTOB 19 Eylül 2017

BM Dünya Turizm Örgütü 22. Genel Kurulu Yapıldı

13 Eylül Çarşamba günü Çin’in Chengdu şehrinde düzenlenen BM Dünya Turizm Örgütü Genel Kurulu (BMDTÖ) 22. oturumunun açılışına 130’un üzerinde ülkeden 1,300’den fazla delege katıldı.

AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın iş konseyi üyesi olarak katılım sağladığı genel kurul dört gün boyunca örgütün 2018-2019 yılı öncelikleri, BMDTÖ Etik  kurallarının uluslararası bir konvansiyona dönüştürülmesi ve teknolojinin turizm üzerindeki etkisi tartışma merkezini oluşturdu.

Meclis gündeminde önümüzdeki dört yıl için Genel Sekreter seçimi de yapıldı. Gürcistan Büyükelçisi olarak görev yapan Zurab Pololikashvili 2018-2021 yılları arasında BMDTÖ Genel Sekreterliği görevini yürütecek.

T.C. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı genel kurulda BMDTÖ Genel sekreteri Taleb Rifai ile görüştü,  görüşmede Dünya Turizm Örgütü kapsamında Türkiye’nin liderliğinde bir kültür ve turizm komitesi kurulması kararlaştırıldı.

Bakan Kurtulmuş’un beraberindeki heyet ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı’nın  Çin Turizm Ajansı Başkanı Li Cinzao ile yaptığı görüşmede ise Çin’de “2018 Türkiye Turizm Yılı” kapsamında yapılacak etkinlikler, Türk Hava Yollarının Çin ve Türkiye arasındaki sefer sayılarının artırılması ile Türk vatandaşlarının sınır geçişleri ve vize konularında yaşadığı sorunların giderilmesi ele alındı.

Endonezya Turizm Bakanı Yahya Arief ve Gürcistan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Mikheil Janelidze ile de ayrı ayrı görüşen Bakan Kurtulmuş, Türkiye – Endonezya ve Türkiye – Gürcistan arasındaki turizm ve kültür alanındaki mevcut gelişmeleri değerlendirdi.

Bakan Kurtulmuş ve AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı ayrıca BMDTÖ Genel Sekreterliğine yeni seçilen Zürap Pololikaşvili ile görüşerek yeni görevinden dolayı tebrik etti.

  • Web Tasarım: Webius Digital