AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 2 Eylül 2019

Buklet Malzemelerinde Çevreci Adımlar

Dünya genelinde, konaklama işletmelerinde  buklet malzemeleri ile ilgili yeni düzenlemelere gidiliyor.
Geçen ay Çin Şanghay’da otellerde bir kullanımlık buklet malzemesi kullanımının yasaklanması kararından sonra Marriott Grubu da bünyesindeki 10 marka otelde tek kullanımlık buklet malzemeleri ile ilgili yeni düzenlemelere gitme kararı aldı.
Mariott Grubu aldığı karar ile  zincirin 10 markasının otel odalarında tek kullanımlık; duş jeli, şampuan ve saç kremi ürünleri artık kullanılmayacağını açıkladı.
1 milyar tüketim
Kararın gereksiz tüketimi azaltarak çevreyi koruma amaçlı olduğu bildirildi.
Açıklamada Marriott bünyesindeki 7.000’in üzerindeki otelde otellerde toplam 1,2 milyon oda bulunduğu burada her ay 350 milyondan fazla küçük şişe şampuan, saç kremi, duş jeli ve benzeri ürünlerin olduğu mini plastik şişelerden yılda toplam bir milyar adet tüketildiği belirtiliyor.
Müşterinin yanında götüremeyecek
Marriott Grubu’nun konuyla ilgili bazı düzenlemelere geçen yıl başlandığı anımsatılarak otellerede bu ürünlerin kullanılmaya devam edeceği ancak ambalaj biçimlerinin değiştirilerek bir kullanım yerine yeniden kullanılabilir şişelerde sunulacağı bu kapsamda misafirlerin söz konusu ürünleri yanlarında götürmelerinin de önleneceği belirtiliyor.
Marriott bu düzenlemeler ile şampuan, saç kremi ve jel için kullanılan plastik şişe kullanımının 771 ton azalacağını öngörüyor.
Kararın alınmasının öncelikli  gerekçesinin gereksiz tüketimi önleyip çevreyi korumak olduğu, bunun aynı zamanda giderleri de azaltıp maliyete yansıyacağı belirtiliyor.
Şanghay otellerinde kallanmama kararı
Otellerde buklet malzemesi kullanımı ile ilgili olarak geçen ay Çin’in Şanghay kent belediyesi aldığı kararla, otellerin oda ve banyolarında müşterilerine sundukları tek kullanımlık tüketim ürünleri yanında;  diş fırçası, tarak, tıraş takımı, tırnak törpüsü gibi malzemeleri de kapsayan düzenlemeler getirmişti.
Şanghay’da da kararın gereksiz tüketiminin önlenmesi amacıyla alındığı, karara uymayan otellere 725 dolar ceza kesileceği uygulamanın Hangzhou kenti ve Shandong eyaletinde başladığı belirtiliyor.
Konuyla ilgili bilgi veren online seyahat acentesi Ctrip yöneticisi Sun Jie “İstatistikler, 2017 yılında Çin’de 440.000 otelde ağırlanan müşterilerin yüzde 70’inin oda ve banyodaki sabunları yalnız bir kez kullandığının belirlendiğinin bunun da büyük israfa neden olduğunu gösterdiğini, bunu diğer ürünler için de geçerli olduğunu” söyledi.

Kaynak: Turizm Gazetesi

 

  • Web Tasarım: Webius Digital