AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 16 Aralık 2019

DÜNYA TURİZMİ 9 AYDA %4 BÜYÜDÜ

Dünya turizmine ilişkin yılın üç çeyreklik dilimini kapsayan rakamlar açıklandı. 
Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü (UNWTO) tarafından açıklanan verilere göre, 2019’un Ocak-Eylül ayları arasındaki 9 aylık döneminde uluslararası seyahat sayısında yüzde 4’lük büyüme yaşandı. Seyahat sayısı bu dönemde 2018 yılının aynı dönemine göre 43 milyon artarak 1,1 milyar oldu.
En fazla büyüme oranı Orta Doğu’da 
UNWTO Dünya Turizm Barometresi verilerine göre, 2019’un 9 aylık döneminde en büyük gelişim gösteren bölge yüzde 9’luk büyüme ile Orta Doğu oldu. Ortadoğu’yu yüzde 5’lik büyüme ile Asya-Pasifik bölgesi ve yüzde 3’lük büyüme ile Avrupa izledi.
Avrupa kıtasında en ciddi yükseliş ise yüzde 5’lik büyüme ile Akdeniz kıyısındaki ülkelerde gözlendi. Orta ve Doğu Avrupa’daki büyüme yüzde 4 seviyesinde gerçekleşirken, Kuzey ve Batı Avrupa ülkelerine yönelik talepte ise yüzde 1 oranında artış oldu.
Çin’deki yükseliş sürüyor 
2019 yılının 9 ayında dünyanın önde gelen turizm pazarlarından Çin’den yurtdışına çıkan kişi sayısı yüzde 14 oranında arttı. Ancak, Çinlilerin yurt dışı turizm harcaması buna karşılık yüzde 4 oranında geriledi. ABD’lilerin yurt dışı turizm harcaması ise yüzde 6 yükseldi. Bu dönemde Fransa ve İspanya’nın yurtdışı turizm harcaması yüzde 10, İtalya’nın yüzde 9, Hollanda’nın yüzde 7, İngiltere’nin yüzde 3, Rusya’nın ise yüzde 2 oranında artış gösterdi. Brezilya, Arjantin ve Suudi Arabistan’ın yurt dışı turizm harcamalarında ise gerileme yaşandı. Bu bölgelerdeki gerilemede ekonomik belirsizliklerin etkili olduğu ifade ediliyor.
“Turizmin sürdürülebilirlik gücü artıyor”
Sonuçları değerlendiren UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili, “Devlet başkanlarının Birleşmiş Milletler İklim Zirvesi’nde dünyadaki iklim krizine yönelik çözümler aradığı bu günlerde, UNWTO Dünya Turizm Barometresi’nin son rakamları, turizmin sürdürülebilirlik anlamında artan gücünü ortaya koyar nitelikte. Turizm verilerinde büyüme yaşanırken, aynı zamanda sektörün insanlığa ve dünyaya karşı sorumlulukları da aynı şekilde artıyor” dedi.
Kaynak: Turizm Gazetesi
  • Web Tasarım: Webius Digital