AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 29 Nisan 2019

Geleneksel AKTOB Buluşması’nda “Konaklama Sektörü Kendi Kaderini Tayin Edebilmeli.”

AKTOB Başkanı Dr.Yağcı: Tecrübeler unutulmamalı, çünkü geleceğimiz, yaptıklarımızdır…

 

AKTOB’un Sektörler Buluşmalar Toplantısı’nın Nisan ayı oturumu Antalya’da Limak Lara Otel’de gerçekleştirildi.

 

Toplantıya, AKTOB üyeleri ve turizm sektörü temsilcilerinin yanı sıra; Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçı birliği (HİB) Turizm Konsey Başkanı Ahmet Akbalık, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, Antalya Vali Yardımcısı Nurettin Ateş, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, TÜROFED Başkanı Osman Ayık da katıldı.

Toplantıda konuşan AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı, Dünya turizminin büyüdüğünü ve büyümeye devam ettiğini vurgulayarak, “Dünya turizmi yüzde 6 büyürken, Türkiye dünyadaki büyümeden daha hızlı, Antalyamız da istikrarlı bir gelişme gösteriyor”dedi.

Dünyadaki seyahatçi sayısının yakın zamanda 2 milyarı bulacağını söyleyen Dr.Yağcı, dünya hizmet ihracatında ve istihdamda büyük önemi olan turizmin gelecek 10 yılda 100 milyon yeni istihdam yaratacağını vurgulayarak, Türkiye’nın de bu gelişmede rolü olacağına işaret etti.

Türkiye turizminin 2018 ve 2019’daki durumunu verilerle gösteren Dr.Yağcı, “Ancak, turizm sektörü büyürken bu büyümeye hazırlıklı olmalıyız. Dünya nereye gidiyor, biz neredeyiz ve ne yapmalıyız ile ilgili planlarımız olmalı. Öte yandan nereden geldiğimizi, geçmişimizi ve tecrübelerimizi unutmamalıyız” dedi.

Dünyanın gündemi bizim de gündemimizdir

Türkiye turizmindeki büyümenin her anlamda önemli olduğunu verilerle ortaya koyan Dr.Yağcı dünyanın gündemi ile ilgili olarak şunları söyledi:

“Öncelikle bilmeliyiz ki, bugün üç önemli gündem, yalnız ekonomik ve sosyal yaşamıdeğil, turizmi de şekillendiriyor. Bunlar; insan sağlığı ve güvenliği, krizlere karşı hazırlık ve sürdürülebilir gelişmedir. Bunlar aynı zamanda birbirine bağlı ve etkileyen gündemlerdir.

Diğer yandan ülkemiz için ortaya konan veriler de söylüyor; ekonomiye büyümeye katımız yüzde 16. Geçen sene 46 milyon turist ağırladık. 29 Milyar Dolar gelir elde ettik. Milyonlarca insana yaşam kapısıyız. Bu noktada; turizmde yaratılan her 10 değerden3’ü ila 5’i arasındaki büyüklüğü üreten Antalya’nın yeri çok önemli. Mesela, Antalyamız yabancı turist gecelemelerinde yüzde 65 gibi ağılığa sahip. 84 milyon gecelemenin önemli bir kısmı da yurtiçi pazardan sağlandı. 2018’de % 30 büyüyen ilimiz bu yıl da istikrarlı gelişiyor.

Tüm bunlar da gösteriyor ki, turizme bakışımız yapısal ve entegre olmalıdır.

Pazarlara bakarsak da bunu görürüz. ‘Rusya ve Almanya’nın büyümedeki katkısı çok. Bu yıl asıl büyümeyi Almanya pazarında bekliyoruz. Antalya olarak 2023 yılındaki hedefimiz 25 milyon turist 25 Milyar Dolar gelire ulaşmak hedefimiz var. Bu hedefi yakalamak için mevsimsellik gibi sorunlarımızı aşmalıyız.

İç pazar, sürdürülebilirliğin ayaklarındandır

Diğer yandan iç pazar bizim için çok önemli. Bizler iç pazarı her zaman destekledik. Ama ekonomik gerçekler de var. Günümüzde maliyet-fiyat dengesi açısından artışların makul görülmesi gerekiyor. Ve en önemlisi; iç pazarı özellikle dengeli ve sürdürülebilirlik açısından kilit pazar olarak görüyoruz.”

TÜROFED Başkanı Ayık: Kendi kaderini belirleyebilecek bir sektörüz

Sektörle Buluşmalar’da konuşan Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık ise sektörü daha ileriye götürecek çalışmaların önemi üzerinde durdu.

Stratejikse gerekenleri yapılacak

Turizmin elimizdeki en stratejik sektör olduğuna da vurgu yapan Ayık, “Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın başında sektörün vizyoner isimlerinden Sayın Ersoy var. Bakanın atacağı adımlar sektörümüzün geleceğini şekillendirmede katkı yapacaktır. Zaten bizimle son derece yakın çalışıyor.”dedi.

Öte yandan gelişmenin unsurlarını analiz ederken içpazara özellikle vurgu yapan Ayık, “Türkiye turizmi için en önemli kaynak pazarlardan biri iç pazardır. Rekabet ettiğimiz ülkelerin iç pazar payı gibi seviyelere çıkmalıyız. İç pazarda 10 milyon turiste ulaşmamız lazım. Bu noktada okul tatillerinin bölgelere göre belirlenmesi gerekiyor. Sanırım önümüzdeki günlerde bu konuda da olumlu bir açıklama yapılacak” dedi.

Turizmcilerimizin emrinde olacağız

Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek, turizmcilerin emrinde olacağını söyledi.

Böcek: Yeni ve yeniler için birlikte çalışmaya hazırız

Toplantıda bir konuşmada bulunan Antalya’nın yeni Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek de seçim sürecinin ardından kentin özellikle  turizm ve tarım gibi ana alanlarında birlikte çalışmanın önemine vurgu yaptı.

Kırsaldan, yerelden kalkınma konusunda tarım ve turizm sektörüyle işbirliği halinde olacaklarını belirten Başkan Böcek şunları söyledi:

“Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi ‘Hiç şüphesiz Antalya dünyanın en güzel şehridir” sözünü unutmadan Antalya’mızın geleceği ile ilgili çalışmalarımızı gerçekleştireceğiz. Antalya turizminin daha da geliştirilmesi konusunda Büyükşehir Belediyesi olarak yapılması gereken ne varsa sektör temsilcileri ile birlikte yapma gayreti içerisinde olacağız. Arıtmadan sosyal yaşama kadar sorunları biliyoruz. Bu birlik bilinci ve anlayışı içinde hemen çalışmaya başladık. Önceliği Kaleiçi’ne verdik. Hem görsel güzelleştirmeye, hem alt yapı çalışmalarıyla ilgili sezonda Büyükşehir Belediyesi olarak yapmamız gereken ne varsa daire başkanlarımıza talimatımızı verdik, çalışmalarımıza başladık. Bundan sonraki süreçte de turizmcilerimizle beraber Antalya’mızda yapılması gereken ne varsa yapacağız. Turizmcilerin emrinde olmaya çalışacağız; hep birlikte çalışacağız”

Akbalık: Birlik olursak çarpan katsayısı işlev kazanır

AKTOB toplantısının konuk konuşmacısı Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Hizmet İhracatçı birliği (HİB) Turizm Konsey Başkanı Ahmet Akbalık, konseyin çalışmaları ve amaçları hakkında bilgiler verdi.

Akbalık, Biliyoruz ki Turizm; dizi – film endüstrisi, gastronomi, kültür sanat etkinlikleri gibi kavramlar ülkenin imajını ve algısını yukarı çeker. Bu da mal ihracatına destek sağlar. Gelişmiş ülkelerde bunun örnekleri görülmektedir. Günümüzde iletişim dili ve reklam anlayışının değişti. Bir şehrin turist çekebilmesi, bir ülkenin marka algısını artırması için o şehir ile ilgili iyi bir film senaryosu bile yeterli olabiliyor ve o ülkeyi çekim merkezine dönüştürebiliyor” dedi.

Dışa bağımlılığı azaltmak için Türk bayraklı tur operatörlerinin önemine dikkat çeken Ahmet Akbalık, desteklerin büyüme amacı doğrultusunda, stratejik olarak atılması gerekiyor.”dedi.

Diğer yandan turizmin çarpan etkisine de dikkat çeken Akbalık şöyle konuşu:

“Yabancı bir öğrencinin Türkiye’de eğitim alması, ailesinin ve yakınlarının ülkemize gelmesini ve ülkemize döviz bırakmalarını sağlıyor. Ayrıca mezun olan öğrenciler kendi ülkelerinde birer Türk elçisi gibi ülkemizi anlatıyorlar. Tabi bizler de onlara anlatacak güzel tecrübeler sunmak için çalışmalıyız. Sağlık ile ilgili gelen yabancı hastalar estetik, saç ekimi, diş vb konular ile ilgili hem çevre ülkelerdeki standartların üzerinde hizmet almakta hem de ülkemiz bu sektörlerden de gelir sağlamakta.

Bunların sağlanması açısından birliğimiz, hükümetin sektörel kararlarında ve bir takım süreçlerde etkin rol almaya çalışıyor.

 

  • Web Tasarım: Webius Digital