AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

aktob 25 Şubat 2019

Geleneksel AKTOB Buluşması’nda THY’nin Antalya’ya Düzenlenen 13 Yeni Tarifeli Seferleri Hakkında Bilgi Verildi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği’nin  (AKTOB) Şubat ayı buluşması Adalya Elite Resort Otel’de geniş katılımla gerçekleşti.  Bu ayki geleneksel buluşmanın konuk konuşmacısı, THY Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yrd. Ahmet Olmuştur oldu.  Ahmet Olmuştur yaptığı sunumda, THY ve T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı arasında imzalanan‘ Direkt Turizm Hamlesi’ protokolü kapsamında Antalya’ya açılan yeni frekanslar hakkında bilgi verdi.

AKTOB Buluşmalarında gelenekselleşen, Başkan Dr. Erkan YAĞCI tarafından,  Dünya, Türkiye ve Antalya turizm verileri ve değerlendirmeleri içeren sunum gerçekleştirildi.

Başkan YAĞCI yaptığı konuşmada; “ Antalya turizminin gelecek planlaması ve vizyonu THY’nin yeni seferleri ile taçlandırıldı, bu seferler stratejik önem taşıyan bir hamle oldu. Turizm Bakanlığımızın bu kapsamda THY ile yaptığı protokol ile  bu frekansların açılması nitelikli turizm hedefimizin en önemli yatırımı oldu.  Bu frekanslar, turist sayısında nitelik ve niceliğin gelişmesine önemli bir ivme kazandıracaktır.

Turizm verilerine bakarsak;  2018 yılında Türkiye’ye gelen ziyaretçi sayısı 46 milyon, turizm geliri ise 30 milyar seviyesinde gerçekleşti. Bu ziyaretlerde gecelemelere bakıldığında geceleme sayısı açısından Türk turizminin lokomotifinin Antalya olduğunu görebiliyoruz.Son verilerde Türkiye genelinde Antalya Bölgesi’nin payı % 60 seviyesindedir. Antalya’ya bu nedenle turizmin başkenti diyoruz. Yakaladığımız hizmet kalitesi ile yakın zamanda Avrupa turizminin de başkenti olacağına inanıyoruz.

Antalya markasının deniz, kum, güneş üçlemesinin yanında, kültürel değerlerinin de öne çıkması bakımından, Antalya Valiliğimiz öncülüğünde Antalya’da bulunan tarihi değerlerimizin tanınması ve ziyaret edilmesi konusunda çalışmalar yapıyoruz. Geçtiğimiz yıl ilk defa Perge yılı olarak başlatılan çalışmalarımızı bu yıl 2019 Antalya’da Aspendos yılı konseptinde sürdüreceğiz. Her kesimin bu projeyi sahiplenmesi gerekiyor. Sezon açılışımızı da Aspendos Antik Tiyatro’da gerçekleşecek. “ dedi.

AKTOB Buluşması’na konuk konuşmacı olarak katılan THY Satış ve Pazarlama’dan sorumlu Genel Müdür Yrd. Ahmet OLMUŞTUR ; “THY şu anda 120 ülkeye ticari operasyon sürdürüyor. Tabii bu denli fazla frekansa operasyonu olan havayolumuzu, Türk turizminin güzide kenti Antalya’ya, 2019 yılında direk olarak 13 uçuş noktasına haftada 41 seferimiz gerçekleşecek, bunun yanına yeni ilave seferler konusunda çalışmalar yapıyoruz.  Türk turizmi bu güne kadar, ülkenin batısındaki ülkelerden turist çeken bir destinasyon konumundaydı. Bu seferler tüm yönlere yönelik pazar yelpazesini genişletecek.  Özellikle Körfez Ülkeleri’nden yüksek gelirli ziyaretçiyi çekecektir.  Bu yeni seferler yaz kış devam edecek, 120 ülkeye  seferleri olan bir hava yolu olmamız nedeni ile gittiğimiz her noktada, Türkiye ve Antalya’yı tanıtan çalışmaların da içinde bulunma şansımız oluyor. Bu çalışmaları yeni rotalarla genişleteceğiz.”  Dedi.

 

Antalya Valisi Münir KARALOĞLU; “ AKTOB’un şubat ayı toplantısında .T.C. Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet ERSOY’un katılımı ile gerçekleştirmiştik. Sayın bakanımızın nitelikli turizm hedefinde otel sahiplerine uyarısı, otel müdürüne doluluk oranı değil, yatak başına ne kadar kazanıldı diye sorulması ‘ önermesine tamamıyla katılıyoruz. Bu konuda, bir destinasyonun turizm gelişmesinin en önemli aracı ulaşım ve direk ulaşılabilir ziyaretçilerin hem sayısı hem de gelirini büyük oranda artıracaktır.

THY’nin yeni açtığı hatları önümüzdeki seneye iki kata çıkartmalıyız. Bu hatların sürdürülebilmesi için hem otelcinin hem acentecinin bu uçuşları sürdürecek, uçakları dolu getirip götürmesi için desteklenmesi büyük önem arz ediyor.

2018 yılı iyi bir yıl olarak geçti. 2019 yılı için de beklentimiz yüksek ve yeni rekorlar elde etmeyi bekliyoruz. Bir diğer önemli konu da turizmin pek çok kesiminin bir araya geldiği bu yemekte tüm konukların, 2019 Antalya’da Aspendos Yılını destekleyecek çalışmalara katılmalarını, kendi tanıtım çalışmaları içerisinde bu antik şehrimizin de tanıtımına katkıda bulunmaları konusunda hassas davranmalarını bekliyorum.” Dedi.

No Images found.

  • Web Tasarım: Webius Digital