AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

aktob 29 Ekim 2017

Geleneksel AKTOB Yemeği Geniş Bir Katılımla Gerçekleşti

Toplantıya Antalya Cumhuriyet Başsavcısı Ramazan Solmaz, Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Antalya İl Kültür ve Turizm Müdürü İbrahim Acar, Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED) Başkanı Osman Ayık, TÜROFED Başkan Yardımcısı Sururi Çorabatır, Antalya Tanıtım Vakfı Başkanı Yeliz Gül Ege, AKTOB üyeleri katıldı.

GÜVENLİK KAYGILARINA RAĞMEN TURİZM BÜYÜYOR

Toplantının açılış konuşmasını yapan  AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı , Dünya, Türkiye ve Antalya turizmi üzerine değerlendirmelerde bulundu.Dr. Erkan Yağcı, 2017 yılında dünya turizminin yüzde 6.5 oranında büyüdüğünü ,kendimizi dünya turizminden soyutlayamayız. Dünya turizmi büyüyor ve Türkiye de çok büyük bir potansiyel barındırıyor. Diğer yıllarda yüzde 2-4 aralığında büyürken 2017 yılında yüzde 6.5 büyüme gösteriyor. Bu büyümenin, dünyada güvenlik kaygılarının arttığı bir yılda olması ise dikkat çekici” dedi.

”ÜÇÜNCÜ BİR ANA PAZARA İHTİYAÇ VAR”

Türkiye’nin iki büyük ana pazara sahip olduğunu belirten Dr. Yağcı, Türkiye’nin üçüncü bir ana pazara daha ihtiyacı bulunduğunu söyledi. Yağcı açıklamalarına şöyle devam etti: “2. konumuz ise turizmimizi farklı bölgelere yaymalıyız. İspanya’nın 6-7 tane bölge destinasyonu bulunuyor. Eğer Türkiye 50-60 milyon turisti hedefliyorsa Antalya’nın yanında yeni bölgeler yaratılmalı.

”TUR OPERATÖRLERİNİN PLANLAMALARI SEVİNDİRİCİ”

Bu seneye Rusya pazarı damga vurdu. Rusya pazarında 5 milyonu yakalayacağız. Bu artışı ise ciddi indirimler ile sağladık ve çok hızlı bir şekilde bu pazarda toparlandık. Bundan sonraki yıllarda da gelir seviyemizi yukarıya taşıyacağız. AKTOB ve TÜROFED olarak geçtiğimiz haftalarda Avrupa’nın TUI ve Thomas Cook gibi önemli tur operatörleri ile bir araya geldik. Bize Türkiye ile ilgili hedeflerini açıkladılar. Tur operatörleri 2018 yılında 2015 verilerini, 2019 yılında da 2014 verilerini yakalayacaklarını söylediler. Bu hedefler Türkiye ve Antalya için sevindiricidir.”

”ŞURADA SORUNLAR TARTIŞILACAK”

Kasım ayında Turizm Şurası’na katılacaklarını hatırlatan Erkan Yağcı, “Turizm Şurası’nda turizmin tüm sorunlarını konuşacağız. Son yapılan Turizm Şurası’nda konuşulan sorunların yüzde 60’ı çözüme kavuşturuldu. Kasım ayında masaya yatırılacak olan sorunların da yüzde 60’ı çözüme kavuşturulabilirse Türk turizmine çok ciddi bir katkı sağlanmış olacaktır” şeklinde konuştu.

ÖZTÜRK: TURİZ YATIRIMLARIMIZI GENİŞLETTİK

AKTOB’un geleneksel öğle yemeğinde turizmcilere seslenen Antalyaspor ve Regnum Hotels Yönetim Kurulu Başkanı Ali Şafak Öztürk, Antalyaspor’un şehre ve turizme katkılarına dikkat çekti. Aile olarak Antalya’da 150 odalı bir otel yapmak için yola çıktıklarını hatırlatan Ali Şafak Öztürk, “Yaptığımız otel yatırımımız Antalya’nın en kapsamlı otel yatırımı oldu. Regnum’un yanında Zeynep Hotel’i ve National Golf Club’ı da satın alarak Antalya’da turizm yatırımlarımızı genişlettik” dedi.

”ANTALYASPOR TANITIMDA ÖNEMLİ BİR ARAÇ”

Öztürk, “Geçen sene Mayıs ayında Dışişleri Bakanımız Mevlüt Çavuşoğlu ve Antalya Büyükşehir Belediye Başkanımız Menderes Türel’in, Antalyaspor ile ilgili bir ricaları oldu. Bizim Antalyaspor ile ilgili bir düşüncemiz yoktu. Antalyaspor’un yönetimine geçerek ülkemiz ve şehrimiz için daha çok şey yapmak istedik.  Antalyaspor , Antalya şehrini ve turizmini tanıtacak en önemli araçtır. Antalyaspor’un tanıtımda kullanılması gerekiyor.

Bu noktada örnek vermek gerekirse İspanya’nın Barcelona şehrini Barcelona yapan futbol takımıdır. Barcelona’ya giden turist sayıları inanılmaz düzeyde. Bu şehre gidenler mutlaka Barcelona futbol takımı ile ilgili bir aktivite yapıyor. Ukrayna’nın Donetsk şehrini futbol takımları Shaktar Donetsk ile tanıdık. Rusya liginde mücadele eden Kazan takımını yaptığı futbol yatırımları ile tanıma fırsatımız oldu. Rubin Kazan futbol takımı yaptığı transferlerle müthiş bir ses getirdi ve şehrin bilinirliliğini yüzde 310 arttırdı.

“TURİZMCİLER BU TAKIMI DESTEKLEMELİ”

Antalya ise BDT, Rusya ve Almanya’da bilinen bir şehir. Ancak İtalya gibi birçok Avrupa şehrinde tanınmıyor. Bu bilinirliliğin artması için yeni transferimiz Samir Nasri’nin imza törenini Antalya’nın simgesi Yivli Minare önünde attırdık. Başbakanımız bile bu imza törenini Vietnam gezisinde izlemiştir. Antalya şehrini ve turizmini tanıtmak için Antalyaspor önemli bir araçtır. Turizmcilerimizin bu takımı desteklemelerini istiyoruz. Sadece turizmcilerin değil, devletin, halkın ve işadamlarının Antalyaspor’u desteklemeleri lazım.

Antalyaspor’u istediğimiz noktaya getirirsek şehrimize ve turizmimize büyük katkısı olacaktır. Antalya turizminin servis ve standartları çok yüksek ancak bunu anlatmakta güçlük çekiyoruz. İlk olarak sportif başarıyı yakalamalıyız. Ben turizmcilerimizden destek istiyorum. Bize şunu verin bunu verin demiyorum. Antalyaspor’un şehre ve turizme katkısını anlamanız bizim için çok önemli. Antalyaspor’u dünyanın en iyi kulüpleri arasına sokmak istiyoruz.”

  • Web Tasarım: Webius Digital