AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

aktob 27 Ağustos 2018

Geleneksel AKTOB Yemeği’nde Herşey Dahil Sistem’de AKTOB Standartları Yayını Dağıtıldı

Geleneksel AKTOB Yemeği 14 Ağustos 2018’de Calista Luxury Resort Otel’de kamu, turizm ve ilintili sektörlerden geniş bir katılımla gerçekleşti.

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği(AKTOB) Başkanı Dr. Erkan YAĞCI, Dünya, Türk ve Antalya turizm verilerinin değerlendirmesini yaptı. “Dünyada seyahat eğilimleri, uluslararası ilişkiler,  güvenlik, ekonomi verilerine göre değişkenlik gösteriyor, destinasyon tercihlerini etkileyen bu eğilimler, dünyada turizm büyümesini etkilemiyor. Geçtiğimiz yıla göre % 6 oranında bir büyüme sözkonusu. Türk turizminde de yılın ilk yarısında yaklaşık 19 milyon ziyaretçi ile geçtiğimiz yıla göre % 29 oranında bir artış kaydedildi. Tesilerde yapılan geceleme sayıları ise % 23 oranında artış gösterdi.  Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın açıkladığı verilere göre ise turizm gelirleri, ziyaretçi sayılarına paralel bir gelişme göstererek % 30 oranında arttı. Antalya’da da  nitelikli bir iyileşme söz konusu, ziyaretçi sayıları büyürken konaklama ve paket fiyatları da kademeli olarak artış seyrediyor. Fiyatlar bu eğride gittiği takdirde yakın gelecekte 2014 fiyatlarını yakalayabileceğimizi düşünüyoruz. Antalya da pazarların durumuna baktığımızda ana pazarlarda 2018 Ocak-Temmuz döneminde Rusya Fed. % 26 Almanya’dan ise %34 oranında artış gerçekleşti. Önemli pazarlarımızdan olan İngiltere en büyük çıkışı sağladı, geçtiğimiz yıla göre yılın aynı döneminde % 76 oranında artarak Antalya’daki Pazar payını yaklaşık % 5’e yükseltti.  Bir diğer büyük artış kaydeden ülke Polonya’dan % 138 oranında artış gerçekleşti.  Bunun dışında Avrupa Pazarı’nın tamamında iyimser hava hakim, geçtiğimiz yıla göre tüm Avrupa ülkelerinden artış kaydedildi.” Dedi.

Başkan Yağcı; Herşey Dahil standartlarına ilişkin olarak; “ Bu çalışma 2 yılık bir çalışmanın ürünü. Türk turizminde önemli yer kaplayan H/D sistemde sağlanan hizmet ve ürünlerin geniş bir yelpazede yer alması, nitelik ve nicelikleri konusunda oluşan belirsizlikler, sistemle ilgili soru işaretleri oluşturmaktaydı. Bu niteliklerin belirlenmesi özellikle bölge turizminin bel kemiğini oluşturan bu sisteme güveni artırarak, dünya turizm literatürüne geçecek önemli bir çalışma olmuştur.” Dedi.

 

AKTOB’un bir önceki dönem başkanı Yusuf HACISÜLEYMAN yemekte yaptığı konuşmada “ H/D Sistem niteliklerinin bir kayna eser dönüştürülmesi için uzun çalışmalar yapıldı. Bir mecburiyet getirmeyen bu standartlar, tüketici, hizmet sağlayıcı ve tur operatörleri için başvuru kaynağı olacaktır. Kategorize edilen hizmetlerle ürünlerin nitelikleri daha anlaşılır olacaktır.” Dedi.

 

Standartların hazırlanma sürecini anlatan  bir sunum gerçekleştiren AKTOB Eğitim Koordinatörü Abdullah DURMUŞ, Standartları oluşturan ekipte yer alan isimlere teşekkür ederek, kaynağın oluşma süreci ve içeriğine ilişkin bilgilendirme yaptı.

  • Web Tasarım: Webius Digital