AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

Geleneksel Aktob Yemeğinde Sektör Bir Araya Geldi
aktob 9 Ağustos 2017

Geleneksel Aktob Yemeğinde Sektör Bir Araya Geldi

Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Ağustos ayı geleneksel öğle yemeği Rixos Downtown Hotel’de gerçekleştirildi. Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel’in konuk konuşmacı katıldığı yemeğe turizmciler büyük ilgi gösterdi.

Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Konyaaltı Belediye Başkanı Muhittin Böcek, TÜROFED Başkanı Osman Ayık, POYD Başkanı Hakan Duran, ATAV Başkanı Nizamettin Şen’in de katıldığı yemeğin açılış konuşmasını AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı gerçekleştirdi.

Konuşmasında Türkiye ve Antalya turizminin son durumunu değerlendiren Yağcı, Türk turizminin hızlı bir şekilde iyileşme gösterdiğini söyledi. Yağcı: “Türkiye, geçen senenin istatistiklerine göre bu sene turist sayısında yüzde 14’lük bir artış yakalamış durumdadır. 6 aylık verilere göre gelir kaybımız ise yüzde 3 seviyesindedir. 2014 yılında turist başı gelirimiz 828 dolar’dı. 2016 yılında bu rakam 700 dolar’a düştü. Dünya ortalaması ise 1000 dolardan 890 dolara düştü. Kişi başı turist harcamalarda dünya genelinde bir düşüş söz konusu. 2014 yılı çok iyi bir yıldı. 2016 yılı ise kırılma noktasıdır” dedi.Kamu ve özel sektör kuruluş temsilcilerinin de katılım sağladığı yemekte AKTOB Başkanı Dr. Erkan Yağcı sektörün mevcut durum analizini yaparak gelecek beklentilerini anlattı.

“Avrupa pazarını toparlamalıyız”
Antalya’da Temmuz ayının yüzde 75 artışa şahit olduğunu söyleyen Yağcı, “Bu sene Rusya pazarı kilit rol üstlendi. Almanya, Hollanda, Belçika, ve İskandinavya ve pazarlarında iyileşmeye ihtiyacımız var. Antalya 7 ayda 2015’e göre 1 milyon turist kaybetti. Avrupa pazarına odaklanarak 2018 yılında bu pazarı toparlamamız gerekiyor. İspanya’ya 15 milyon İngiliz turist gidiyor. Bizim üçüncü ana pazara ihtiyacımız var. Bu bağlamda İngiltere buna en uygun ülkedir. Yapılacak çok iş var” şeklinde konuştu.

“Talep artarsa fiyat da artacaktır”
Dr. Erkan Yağcı, fiyatlara da değindi. Fiyatı yükseltmek için öncelikle talebin artırılması gerektiğini söyleyen Yağcı: “Son iki yılda talep azalınca fiyatlarda baskı oluştu. Eğer Antalya olarak 12 milyon yabancı turist bandını yakalarsak fiyatlar artar. Bu nedenle 2018 yılı ve sonrası için talebi artırarak 2014 fiyat seviyelerine gelmeliyiz” dedi.

“Her şey dahili eleştirmek moda haline geldi”
Başkan Yağcı, son olarak her şey dahil sistemine getirilen eleştiriler ve şehir turizmine de değindi. Yağcı: “Herkes her şey dahil sistemini eleştiriyor. Bu eleştiriler moda haline geldi. Ancak her şey dahili misafirlerimiz istemektedir. Bu sistem aileler tarafından seçiliyor. Bu sistemi dünya üzerinde en iyi uygulayan ülkeyiz.

“Antalya 20 milyon turist ağırlayabilir”
Şehir turizmi için tarihi değerler, şehrin simgesi, parklar, fuarlar, spor müsabakaları, festivaller, müzeler, bisiklet yolları, sokak sanatları, yöresel yemekler, ülke sokakları, modern toplu taşıma, gece hayatı, alışveriş imkanları, otel altyapısı, tarifeli tarifesiz seferler, güvenli sokaklar, engellilerle barışık altyapı, temiz çevre, ekonomik havalimanı ve temiz plajların olması gerektiğini söyleyen Erkan Yağcı: “Antalya, dünyada en fazla turist ağırlayan 12. Şehir konumunda. Şehir turizmi ile Antalya daha fazla turist ağırlayabilir. Antalya Türkiye’nin 2023 turist hedefinde 20 milyon turist ağırlayabilir” diye konuştu.

AKTOB’un geleneksel öğle yemeğine katılan Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel, Antalya’nın turizm projelerini anlattı.

Antalya’nın birçok zenginliğinin bulunduğunu söyleyen Türel, “En önemli şansımız sizlersiniz çünkü dünyada eşi benzeri olmayan turistik tesislerimiz dünyada eşi benzeri olmayan bir kalite ile hizmet veriyorsunuz. Bu bizim en büyük avantajımız. Antalya’daki zenginliklerimiz birçok rakip şehirde söz konusu değil” dedi.

“Her şey dahil sistemini en iyi başaran Antalya”

Her şey dahil sistemi hakkındaki şikayetleri değerlendiren Türel, kent içinde esnafın bu durumdan şikayeti olduğunu ve haklı olduklarını ifade ederken, bunun sebebinin ise sistemden değil kent merkezinin kalitesini arttırmakla alakalı bir durum olduğunu söyledi. Antalya’nın her şey dahil sistemini dünyada en iyi başaran bir şehir olduğuna dikkat çeken Türel, şöyle konuştu: “Bugün turizm sektöründe biz bu başarıyı yakaladıysak her şey dahil sistemini dünyada en iyi başaran destinasyon olarak burada bir başarıya imza attık. Şikayetler turizm pastasından kent içinde esnafın yeterli payı alamaması ile ilgiliydi.

“Antalya Los Angeles’e rakip”

Antalya’nın kaliteli destinasyon olması hususunda atılması gereken adımları attıklarını ifade eden Türel, içerisinde 4 ayrı etabı, Boğaçayı projesiyle halka açık rekreasyon alanları ve sinema platoları yapacaklarını da söyledi.

Tünektepe, Sarısu, Kaleiçi Limanı ve Kruvaziyer turizmi destekleyecek liman projelerinin yer aldığı sunumda Turizm yatırımcılarına da bu projelerde yer almaları çağrısı yapıldı.

Ayrıca, Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Menderes Türel;

“Şehrin bir simgesi olması gerekiyor, turizmi destekleyen kenti kültürü ve yan ürünlerin önemi çok büyük. Antalya bu anlamda her geçen gün zenginleşen bir kent. Turizm projeleri ile rakiplerimizi zorlayacak zenginliklere kavuşacak. Bugüne kadar Antalya’nın oteller dışında kalitesinin düşük olduğunun farkında olduk ve bu yönde çok önemli yatırımlar ve projeler geliştirdik. Antalya simgesi olarak Tünektepe projesi içerisinde Akdeniz foku karakterize edilen proje aşamasında çalışmalar var. Turizmde çok kötü bir yerde değiliz ancak istediğimiz yerde de değiliz. Bu çalışmalarımız destinasyon kalitesini artırarak gelen misafirleri kente çekecektir. Destinasyon rekabet gücünü artıracak.” dedi.

  • Web Tasarım: Webius Digital