AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

Herakles Lahdi Evine Döndü
AKTOB 21 Eylül 2017

Herakles Lahdi 50 Yıl Sonra Antalya’daki Evine Döndü

Antalya’daki Perge Antik Kenti’nden yurtdışına kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirilen Herakles Lahdi, yaklaşık 50 yıl sonra Türkiye’ye getirildi.

Perge Antik Kenti’nden kaçırılan ve İsviçre’de ele geçirildikten sonra  Türkiye’ye iade edilen Herakles Lahdi, 24 Eylül’de Antalya Müzesi’nde ziyarete açılıyor.

Herakles Lahdi, Antalya Müzesi’ndeki yerinde ziyarete açılacağı güne kadar özel bir kutu içinde bekletilecek. Özel bir kutu içerisine yerleştirilen ve etrafı şeritlerle çevrilen lahdin açılışını, 24 Eylül Pazar günü Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş yapacak. Bakan Kurtulmuş, açılışın ardından lahdin bulunduğu Perge Antik Kenti’nde de incelemelerde bulunacak.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş’un 24 Eylül Pazar günü Antalya ziyaretinde lahdin açılışını gerçekleştireceğini kaydeden yetkililer, resmi açılıştan sonra lahdin yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacağını bildirdi. Lahdin üzerinde şu anda Türkçe ve İngilizce olarak “Herakles Lahdi yakında burada sergilenecektir” yazıyor. Lahit, 7 Eylül’de Antalya Havalimanı’na getirilmiş, buradan da Antalya Müzesi’ne nakledilmişti.

Perge Antik Kenti’nden 1960’lı yıllarda kaçırılan ve 2010 yılında İsviçre’nin Cenevre Gümrüğü’nde ele geçirilerek, yaklaşık 7 yıl süren hukuk savaşının ardından geçtiğimiz günlerde ait olduğu topraklara geri dönen Herakles Lahdi, Antalya Müzesi deposunda koruma altına alındı.

Herakles Lahdi, tıpkı kendisi gibi yurtdışına kaçırılan ve önceki yıllarda geri getirilen Yorgun Herakles Heykeli ile karşılıklı olacak. Herakles Lahdi, yine aynı şekilde üzerinde Herakles’in 12 görevinin betimlendiği ve Perge’deki kaçak kazılar sonucu yurtdışına kaçırılan ve 1998’de Almanya’daki Schwartzkopf koleksiyonundan Henkel T.A.Ş. tarafından müzeye iade edilen MS 2. yüzyıla ait ve ikizi olarak adlandırılan Herakles Lahdi ile karşılıklı sergilenecek.

  • Web Tasarım: Webius Digital