AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 9 Ocak 2023

İngiltere Turizm Pazarında 2023 Yılına Yükselen İvme İle Başladı

İngiltere turizm pazarında satışlar 2023 yılına hem satış hacmi hem de ortalama harcama anlamında 2019 seviyesini aşan bir seviyede girdi.

İngiltere’de artan enflasyon ve yaşam maliyetinin getirdiği endişelere rağmen Noel ile yeni yıl arasında yapılan satışların sektörü cesaretlendirdiği belirtildi.

Tatil zamanı, tatil bütçesi ve gidilecek destinasyonun değiştirilerek daha iyi bütçelemeler yapılmasının ve şirketlerinin güçlü pazarlama faaliyetlerinin yakalanan yüksek satış hacminde önemli rol oynadığına dikkat çekildi.

Dikkat çekecek ölçüde rezervasyon var

İngiltere’nin önde gelen seyahat acente zincirlerinden Hays Travel‘ın sözcüsü, 2023 ve sonrası dönem için tatillere yüksek talep olduğunu açıkladı.

31 acentesi bulunan Althams Travel, 2019’daki kadar yoğunluk bulunduğunu, hatta rezervasyonların 2019 seviyesinden biraz daha yüksek olduğunu bildirdi. Şirketin genel müdürü Sandra McAllister “İşaretler iyi ve ben çok iyimserim. Dikkat çekici ölçüde rezervasyon var. Ortalama harcamada yüksek bir artış var. Uzak mesafe destinasyonlarla kruvaziyer ve aile tatili paketlerine ilgi yoğun.” dedi.

Idle Travel Genel Müdürü Tony Mann, “Çılgın fiyatlara rezervasyonlar aldık. 2023 erken rezervasyonlarımız oldukça sağlıklı. 2023’e dönük satış ciroları neredeyse 2019’un aynı döneminin 3’te 2’si kadar. 2023 için oldukça heyecanlıyım.” değerlendirmesini yaptı.

“Tatile hafta sonu yerine pazartesi çıkanlara 170 pound tasarruf sağlıyoruz”

Tatilde tasarruf yapabilmek için misafirlerin acentelere yöneldiğini anlatan Mann, “Yoğun olarak toplu rezervasyon alıyoruz. İnsanlar daha kısa süre tatile de, her şey dahile de uyum sağlayacak. Yarı yılda hafta sonu yerine pazartesi seyahate çıkmayı kabul edenlere 170 pound tasarruf sağlıyoruz.” dedi.

“Rezervasyonlar 2019’un üzerinde”

Advantage Travel Partnership de rezervasyonların 2019’un aynı döneminin yüzde 4 üzerinde olduğunu duyurdu. Gelirlerin ise 2019’un aynı döneminin yüzde 31 üzerine çıktığına dikkat çeken şirketin ticaret müdürü Kelly Cookes “Çok yoğun aile rezervasyonları alıyoruz. Rezervasyon çeşitliliği ise pandemi öncesinden daha fazla.” diye konuştu.

En çok satan destinasyonlar

En fazla satış yapılan destinasyonların Kanarya Adaları, Yunanistan ve ABD olduğunu kaydeden Kelly Cookes, bu üç destinasyona dönük satışların toplam satışlar içindeki payının yüzde 32 olduğunu belirtti. Kelly ayrıca, ortalam rezervasyon derinliğinin ise 12 hafta olduğunu ifade etti.

“Müşteriler daha yüksek fiyatlara hazır”

Intele Travel İngiltere Müdürü Tricia Handley-Hughes 25 Aralık 3 Ocak arasında yapılan satışların geçen yılın aynı döneminin yüzde 33 üzerinde olduğunu açıkladı. Ortalama rezervasyon tutarının ise geçen yılın yüzde 33 üzerinde olduğunu söyleyen Hughes “Önümüzdeki dönemde fiyatların artacağına dair haberlerin ardından aileler 2023 yaz tatillerini garanti altına almak istiyor. Ekonomik zorluklara rağmen tatil İngilizlerin ajandasında üst sıralarda yer alıyor. Müşteriler yüksek fiyatları kabul etmeye hazır.” dedi.

  • Web Tasarım: Webius Digital