AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

aktob 13 Ağustos 2018

Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Ersoy; Festivaller Halka Dokunuyor

Rusya Federasyonu’nun başkenti Moskova’da bu yıl ikincisi  düzenlenen “Türk Festivali” büyük ilgi gördü.

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteği, Türkiye Otelciler Federasyonu’nun (TÜROFED) koordinasyonunda, AKTOB başta olmak üzere turizm STK’ları, valilikler, belediye başkanlıkları kalkınma ajanslarının katkıları ve özel sektörün katılımıyla organizasyon düzenlendi.

Geçen sene, 153 bin kişinin ziyaret ettiği festival, bu  yıl 10 Ağustos Cuma günü 12:00 da başladı.  Renkli dans gösterileri ve canlı müzik performanslarının yanı sıra, Türk mutfağından da sunumlar gerçekleşti.

Türkiye ve Rusya Federasyonu ilişkilerinde gelişen ılımlı havanın, festival ziyaretçilerine yansımış olduğu gözlenen festival, 3 gün de ziyaretçi akınına uğradı.

 

Kültür ve Turizm Bakanı, Mehmet ERSOY, festivaller halka dokunuyor.

 

Türkiye’den geniş bir katılımla başlayan festivalin açılışını yapan Bakan Ersoy, basına yaptığı değerlendirmede; “ Festivaller sonuca odaklı bir pazarlama aracı, pozitif iletişim yaratıyor. Türk kültürü, tarihi ve doğal doku, Türkiye’nin renkleri aracısız halka tanıtılıyor. Festivaller ülkelerin birbirine olan pozitif ilgisi paralelinde genişletilebilir.  Rusya Federasyonu’ndan Türkiye talebi bu sene rekorlar kırdı, yıl sonuna kadar 6 milyon ziyaretçi bandını geçeceğini düşünüyoruz.” Dedi.

 

TÜROFED Başkanı Osman AYIK yaptığı değerlendirmede;

 “Türkiye Festivallerle turizmde vites yükseltecek.

 

Türkiye tarafından bu kadar yüksek hacimli festival ilk defa düzenleniyor, çok yeni bir organizasyon olmasında rağmen beklenenin üzerinden ilgi gördü. Festivaller pazarlama ve algı yönetiminde en etkili araçlardan birisi. Parkın yer aldığı bölge merkezi ve  orta ve üst sınıfın yerleşim alanı. Bu nedenle ziyaretçi profili üst sosyo ekonomik- kültürel profile sahip.  Organizasyon, önümüzdeki yıllarda ilk iki yıl aldığımız verilerle ziyaretçi profilini koruyacak yeni temalar eklenerek yeniden dizayn edilecek” dedi.

“ Festivaller pazarlardaki konumumuzu güçlendirecek.”

Festivalin en büyük destekçilerinden Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (AKTOB) Başkanı Dr. Erkan Yağcı; Festivaller en etkili pazarlama ve  iletişim aracı, özel sektörün de desteğiyle her geçen yıl  daha fazla büyüyecektir. Rusya Federasyonu’nda henüz Türkiye’ye gelmemiş çok daha yüksek bir potansiyel var .  Bu potansiyeli Antalya’da daha yüksek sayılarda ağırlamayı hedefliyoruz. Antalya’dan yüksek bir katılım gerçekleştirdik. Antalya’dan 23 otel ve otel zinciri markasının festivale katıldı. Festivalde Antalya’nın tarihi değerleri maketlerle canlandırıldı ve kum heykellerin de yer aldığı festivalde ziyaretçiler mini Antalya turu yapıyor.” Dedi.

 

 

  • Web Tasarım: Webius Digital