AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 16 Ağustos 2020

Pandemi Sonrasında İngiltereTurizm Pazarı Araştırmaları Yapıldı

İngiltere turizm pazarıyla ilgili araştırmalar, talebin 2020 için düşmeye devam ettiğini, 2021 için ise güçlü bir talebin olduğunu gösteriyor.

Yapılan pazar araştırmasında İngiltere turizm pazarında talebin geri dönüşünün için 2021’de olacağı sonucunu verdi.

Tüketici araştırma şirketi BVA BDRC’nin temmuz sonunda 1.900 yetişkin İngilize yaptığı yaraştırmaya göre, pandemi sonrası seyahat koridorları kurulmasının ardından yurt dışı seyahat talebi düşmeye devam etti.

‘Eylüle kadar yurt dışı tatiline çıkacağım’ diyenler azalıyor

Buna göre, temmuz ayının başında yüzde 14 olarak ölçülen, ‘eylül sonuna kadar yurt dışı tatiline çıkacağım’ diyenlerin oranı 6 puan düşerek yüzde 8’e geriledi. Katılımcıların yüzde 21’i ‘yıl bitmeden yurt dışı tatiline çıkacağım’ derken, yüzde 59’luk kesim yurt dışı tatiline gelecek yıl çıkacağını beyan etti.

Herhangi bir yere uçak bileti alma eğilimi de düşük

Araştırmaya göre İngiliz vatandaşlarının yüzde 13’ü eylül sonuna, yüzde 25’i ise yıl bitmeden bir uçak bileti rezervasyonu planlıyor. Ancak yüzde 50’lik dilim, 2021’den önce uçak bileti rezervasyonu yapmayacağını söylüyor. Bunların yüzde 64’ü ise, rezervasyonunu ocak ayı başında yağmayı planlıyor.

İnsanların seyahatlerle ilgili davranışları pandeminin başından bu yana farklılık gösterdi. ‘Hemen uçağa binebilirim’ diyenlerin oranı salgın ilk başladığında yüzde yüzde 13’ken, yeni yapılan araştırmada bu oran yüzde 8 olarak ölçüldü.

YouGov’un araştırması da benzer sonuçlar ulaştı

İngiliz turizm pazarıyla ilgili bir araştırma da YouGov tarafından yapıldı. 29 Temmuz’da 2 bin 500 yetişkin İngilizle yapılan araştırmaya göre, ‘bu yıl yurt dışı tatiline çıkacağım’ diyenlerin oranı yüzde 9 iken, ‘bu yıl İngiltere içinde tatil yapacağım diyenlerin oranı yüzde 28 olarak ölçüldü. ‘Bu yıl yurt dışında tatil yapacağım’ diyenlerin en fazla olduğu şehir yüzde 13 ile Londra oldu.

‘Hükümet Balear ve Kanarya adalarına seyahat kısıtlamasını kaldırmalı mu?’ sorusuna katılımcıların yüzde 47’si ‘Hayır’ yanıtını verirken, yüzde 28’lik kesim İspanya adalarının seyahat kısıtlamasından muaf tutulması gerektiği görüşünde.

  • Web Tasarım: Webius Digital