AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 17 Aralık 2020

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Yılbaşında Türkiye’ye Yönelik Talebi Değerlendirdi

Rusya Tur Operatörleri Birliği (ATOR) Rusya’dan yılbaşında Türkiye’ye yönelik turlarla ilgili değerlendirme yayınladı. ATOR’un değerlendirmesinde 14 Aralık akşamı Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yılbaşıyla ilgili açıkladığı kısıtlamalara da yer verildi. 31 Aralık Perşembe saat 21: 00’den 1 Ocak 05:00’e kadar sokağa çıkma yasağının getirildiği belirtilen değerlendirmede yabancı turistlerin sokağa çıkma yasağı kurallarından muaf tutulduğu ifade edildi.

Türkiye’de turizm sektörünün yılbaşı karantinasından etkilenmeceği otellerin açık olacağı, turist transferlerinin eskisi gibi gerçekleştirileceği havalimanı mağazalarının açık olacağı belirtilen değerlendirmede Rus turistlerin Türkiye’de yılbaşını kayak merkezlerinin yanı sıra İstanbul ve Antalya da geçireceği belirtildi.

Rus Tur operatörlerinin toplu verilerine göre 31 Aralık 2020-4 Ocak 2021 döneminde Rusya’dan yılbaşında Türkiye’ye düzenlenen turlarda ciddi düşüş olacak. Bununla birlikte rezervasyonlar hala devam ediyor ve tur operatörleri sayının artmasını umuyor. Yılbaşında Rusya’dan Türkiye’ye bireysel gelenlerin de olacağı hatırlatıldı.

Antalya için şimdilik 16-17 bin turist rezervasyon yaptı

Tur operatörlerinin toplu verilerine göre 31 Aralık 2020 ve 4 Ocak 2021 tarihleri arasında Antalya’ya Rusya’dan turlarla yaklaşık 16-17 bin turist gelecek. Bu rakam geçen yılın aynı dönemine göre yaklaşık iki kat daha az.

Ancak Antalya, Belek, Kemer, Side, Alanya otellerinde hala uygun fiyatlarla odaların bulunduğu yeni yıla yaklaştıkça daha fazla turistin turlara katılımın beklendiği ifade edildi.

Türkiye’nin kayak merkezleri Avrupa’nın yerini aldı

Yılbaşı’nda Türkiye’nin kayak merkezlerine (Palandöken, Erciyes , Uludağ, Kartalkaya, Davraz) bu yıl Rusya Federasyonu’ndan bir yıl öncesine göre çok daha fazla turist geleceği belirtildi. Türkiye’nin kayak merkezlerinin bu yıl Avrupa kayak merkezlerinin yerini aldığı ifade edildi. 31 Aralık – 4 Ocak döneminde 1800-2500 arası Rus turistin Türkiye kayak merkezlerine turlarla gelebileceği belirtildi.

  • Web Tasarım: Webius Digital