AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 7 Mart 2021

Rusya’da En çok Talep Alan Destinasyon Türkiye

TASS ajansına açıklamalarda bulunan Rus Tur Operatörleri Birliği İcra Direktörü Maya Lomidze, Rusya’da kış sezonunun beklentileri aştığımı belirtti. Lomidze, ”Rusya’da kayak programları aktif bir şekilde satıldı. Rus kayak merkezlerine dönük talep artışı yüzde 10-15 oldu.En büyük artış ise Soçi’de yaşandı.” dedi.

En çok talep alan destinasyon Türkiye

Kış döneminde yurt dışına en çok talep alan destinasyonların Türkiye, Birleşik Arap Emirlikleri ve Maldivler olduğunu kaydeden ATOR İcra Direktörü, aşılamanın başarılı olması ve kısıtlamaların kalkması durumunda satışların artacağına işaret etti.

Rusya’nın dört bir yanında yüzbinlerce tatil programının turistleri beklediğini ifade eden maya Lomidze, pandemi döneminde Rusya’nın önde gelen tur operatörlerinin Rusya içindeki turları 10 kat arttırdığını açıkladı.

Bahar tatilleri talebi yurt dışı ve Rusya için yüksek

Bahar aylarına dönük talebin Rusya’ya açık Türkiye, BAE, Tanzanya, Mısır, Maldivler, Küba ve Sırbistan gibi ülkelerle sınırlı olduğunu belirten Lomidze, bahar dönemi için hem Rusya içine hem de yurt dışına dönük talepte artış olduğunu belirtti. Lomidze, ”Giderek daha fazla sayıda turist ‘fırsatın varsa hemen gitmelisin’ prensibiyle hareket ediyor ve mevcut koşullarda bu doğru bir taktik.” ifadelerini kullandı.

Rusya içine dönük erken rezervasyonların 2019 göstergelerini yüzde 30 aştığını söyleyen Lomidze, açıklamalarının devamında şu noktaların altını çizdi:

Rusya içi talebin yüksek olmasının iki nedeni

”En çok talep gören yerler Karadeniz kıyısındaki Krasnodar Bölgesi ve Kırım. Talep iki faktöre bağlı: Birinci neden Karadeniz kıyısındaki popüler tatil bölgelerinde yer bulamama korkusu, ikinci nedense şimdi satın alarak karşı çıkma arzusu. Rusya’nın güneyine dönük turlar şu anda yüzde 20-25 indirimli satılıyor.

Türkiye erken rezervasyonda tüketiciye büyük avantaj sağlıyor

Yurt dışına dönük erken rezervasyon talebi ise hala alışılmışın altında. Burada da iki faktör söz konusu. Birincisi, yurt dışına tatile gitme hesabı yapanlar açılacak ülke sayısının artmasını bekliyor. İkincisi ise açık olan ülkelerde bir kısıtlama eğilimi olup olmadığını anlamaya çalışıyorlar.

Ancak Türkiye gibi klasik destinasyonlar, erken rezervasyonlarda tüketiciye büyük avantajlar sağlıyor. Erken rezervasyon fiyatları sezon fiyatlarından yüzde 35-40 daha düşük. Türkiye’de 3 yıldızlı otelde bir haftalık her şey dahil tatil mayıs ayında 40-45 bin rubleden başlayan fiyatlarla satın alınabiliyor. Yaz aylarında aynı turun fiyatı kişi başı 60 bin rubleye çıkıyor.

  • Web Tasarım: Webius Digital