AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 1 Mart 2020

Türkiye’nin Vize Muafiyeti Sağladığı Ülkeler Çoğalıyor

Türkiye vize muafiyeti sağladığı ülkelere yenilerini ekledi.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy; Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç yurttaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanmasının kararlaştırıldığını açıkladı.
Aksoy, Türkiye’nin bazı Avrupa ülkelerine vize muafiyeti sağlamasına dair kabul ettiği karar hakkında bir soruya yanıt verirken 5 Avrupa ülkesine daha vize muafiyeti sağlanmasının kararlaştırıldığı söyledi.
Dışişleri’nin açıklamasında şu ifadeler yer aldı:
* Avrupa Birliği ve Schengen bölgesi üyelerine yönelik vize rejimimizde bir bütünlük sağlamak adına Hırvatistan, İrlanda, Malta, Portekiz ve Norveç vatandaşlarına, 2 Mart 2020 tarihinden itibaren Türkiye’ye gerçekleştirecekleri turistik amaçlı seyahatlerinde her 180 günde 90 gün süreyle vize muafiyeti sağlanması kararlaştırılmıştır.
* Bu adımla, söz konusu ülkelerle turizm potansiyelimizin arttırılması ve diğer alanlardaki ikili ilişkilerimizin geliştirilmesi amaçlanmaktadır.
Türkiye önceki hafta da Avrupa Birliği Schengen bölgesi üyelerinden Avusturya, Belçika, Hollanda, İspanya, Polonya ve Birleşik Krallık yurttaşlarına 2 Mart 2020 tarihinden itibaren vize muafiyeti tanımıştı.
Böylece Türkiye son iki haftada vize muafiyeti tanıdığı ülke sayısı 11’e çıktı
  • Web Tasarım: Webius Digital