AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 21 Haziran 2020

Türkiye’ye Gelen Ziyaretçilere COVID-19 Sigortası Yapılacak

Türkiye turistlere Covid-19 sigortası satacak

Türkiye’nin 1 Temmuz itibariyle Covid-19’u kapsayan bir sağlık sigortası paketini hizmete sunacağını belirten Ersoy, turistlerin söz konusu sigortayı anlaşmalı hava yolu şirketlerinde bilet alırken, pasaport kontrolünden önce havalimanlarında, online ve tur operatörleri vasıtasıyla satın alınabileceğini açıkladı. Ersoy, 3 bin euroya kadar sağlık harcamasını kapsayan sigortanın 15, 5 bin euroya kadar sağlık harcamasını kapsayan sigortanın 19 ve 7 bin euroya kadar sağlık harcamasını kapsayan sigortanın ise 23 Euro olduğunu söyledi.

Cavidan-19 sigortası
Oteller Covid hastalarından ekstra günler için para almayacak

Başta İstanbul ve Antalya olmak üzere, turistik havalimanlarındaki Covid-19 test merkezlerinin  2-3 gün içinde faaliyete geçeceğini belirten Mehmet Nuri Ersoy, pozitif vakalar için her otelde izole daireler veya bloklar olacağını söyledi. Ersoy, ‘’Konuklarımız bu odalarda kalabilecekler. Eğer tedavi aşaması rezervasyon süresinden daha uzun sürerse tabii bu da mümkün; bu durumda otellerimiz ekstra günleri ücretsiz olarak sunacaklar. Bu transit yolcular için de geçerli” diye konuştu.

Hangi ülkeler katıldı?

Geziye Arnavutluk, Cezayir, Avusturya, Azerbaycan, Belçika, İngiltere, Bulgaristan, Şili, Kostarika, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Gürcistan, Almanya, Yunanistan, Macaristan, Endonezya, İrlanda, İsrail, Japonya, Kazakistan, Kırgızistan, Kosova, Kuveyt, Letonya, Lübnan, Litvanya, Lüksemburg, Malta, Meksika, Moldova, Moğolistan, Karadağ, Hollanda, Yeni Zelanda, Kuzey Makedonya, Paraguay, Filipinler, Polonya, Portekiz, Romanya, Rusya, Singapur, Slovakya, Slovenya, İsviçre, Tacikistan, Ukrayna ve Özbekistan.

3 milyon ve üzeri cirosu bulunan bakanlık belgeli restoranlara kredi

Ersoy konuşmasının son bölümünde, bakanlık belgeli restoranlar ve kafeler için Ziraat Bankası ile bir kredi anlaşması yaptıklarını söyledi. 6 ay ödemesiz, yüzde 7.5 faizle ve 36 vadeyle verilecek krediden 3 milyon lira ve üzeri cirosu bulunan yararlanacağını açıkladı. Ersoy, 3 milyon lira cirosu olan kafe restoranların 20 milyon, 125 milyon lira ve üzeri cirosu olanların ise 125 milyon lira kredi alabileceğini belirtti. Ersoy ayrıca, işletmelerin söz konusu krediyi alabilmeleri için bakanlıktan işletme belgesine sahip olmaları ve Ziraat Bankası pos cihazı kullanmaları gerektiğini vurguladı.

Restoran kredileri

  • Web Tasarım: Webius Digital