AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 14 Eylül 2020

UNWTO ;Seyahat Kısıtlamaları Dünya Çapında Hafifletiliyor

Almanya’nın 160 ülkeye uyuladığı seyahat uyarısı süresini uzatırken  seyahat kısıtlamaları dünya çapında hafifletildi.

Kısa adı UNWTO olan Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü dünyadaki destinasyonların yarısından fazlasında (Yüzde 53)koronavirüs salgını nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamalarının hafifletildiğini açıkladı.

UNWTO’nun  1 Eylül itibarıyla 115 destinasyondan derlediği verilere göre 19 Temmuz’dan bu yana geçen süre içinde 28 destinasyon daha kısıtlamaları hafifletti.

UNWTO’ya göre, seyahat kısıtlamalarını kaldıran destinasyonlar, yüksek veya çok yüksek düzeyde sağlık altyapısına sahip olan ve nispeten düşük Covid-19 enfeksiyon oranlarına sahip olan yerler olduğu belirtiliyor.

Araştırmaya göre Gelişmiş ekonomilerde, seyahat destinasyonlarının yüzde 79’u kısıtlamaları çoktan kaldırdı. Gelişmekte olan ekonomilerde, destinasyonların yalnızca yüzde 47’si bunu yaptı. Kısıtlamaları hafifleten destinasyonların yüzde 64’ünün yurt dışından gelen turistler için bir ulaşım aracı olarak havacılığa yüksek veya orta düzeyde bağımlı olduğu kaydedildi.

Araştırmaya göre 93 destinasyonun (dünyadaki tüm destinasyonlarınyüzde 43’ü) hâla sınırları turizme tamamen kapalı.

Bunlar arasında 10 gelişmekte olan küçük ada devleti, en az gelişmiş bir ülke ve karayla çevrili üç gelişmekte olan ülke bulunuyor.

Halen en katı kısıtlamalara sahip destinasyonların yarısından fazlası da ağırlıklı olarak havacılığa dayanıyor: bu ülkelere gelen turistlerin en az% 70’i hava yolu ile geliyor.

  • Web Tasarım: Webius Digital