AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 11 Mayıs 2020

UNWTO Turizm Kayıplarına İlişkin Öngörülerini Açıkladı

Koronavirüs salgını 2020’de dünya turizmini ziyaretçi ve gelir açısından nasıl etkileyecek?
Turizmin kaynak pazarlarında hükümetlerin peş peşe normalleşme takvimi açıklamaları üzerine Dünya Turizm  Örgütü 2020 için üç senaryolu ziyaretçi tahmini açıkladı.
Turist alan ve turist gönderen ülkelerde sektörün bu sorusuna kısa adı UNWTO olan, Merkezi İspanya’nın başkenti Madrid’de olan, Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü yaptığı çalışma ile tahminde bulundu.
UNWTO”dan yapılan yazılı açıklamada, 2020’nin ilk üç ayında dünyada turist sayısının bir önceki yılın aynı dönemine oranla yüzde 22 azaldığı belirtilerek, bu düşüşün yıl sonuna kadar yüzde 60 ila 80 olabileceği öngörüsünde bulunuldu.
Aynı dönemde, dünyada 67 milyon daha az turistin seyahat ettiği aktarılan açıklamada, bunun ekonomik olarak 80 milyar dolarlık kayıp anlamına geldiği ifade edildi.
“1950’de yaşanan turizmdeki en büyük krizden çok daha büyük bir krizle karşı karşıyayız.” ifadesine yer verilen açıklamada, 2020 yılı sonuna kadar sektörde 850 milyon ila 1 milyar 100 milyon turist, 910 milyar ila 1,2 trilyon dolarlık ekonomik ve 100 milyon ila 120 milyon arasında iş kaybı olabileceği bildirildi.
İşte o üçlü senaryo
Senaryo 1 
Temmuz ayında uluslararası sınırların aşamalı olarak açılması halinde ziyaretçi kaybı yüzde 58
Senaryo 2 
Uluslararası sınırların Eylül ayında kademeli olarak açılıp seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi halinde yüzde 70 ziyaretçi kaybı
Senaryo 3 
Uluslararası sınırların aralık ayında aşamalı olarak açılması ve seyahat kısıtlamalarının hafifletilmesi halinde Yüzde 78 ziyaretçi kaybı olur.
UNWTO Genel Sekreteri Zurab Pololikashvili açıklanan verilerle ilgili yaptığı açıklamada “Dünya, geçmişte örneği olmayan bir sağlık ve ekonomik krizle karşı karşıya. Turizm, sert bir darbe aldı ve ekonominin en fazla iş gücü istihdam eden sektörlerinden birinde milyonlarca iş risk altında.” değerlendirmesinde bulundu.
Raporda, DTÖ uzmanları, iç turizmin taleplerinin dış turizme oranla daha erken toparlanmasının beklendiği ve 2021’de turizm sektörünün toparlanma sürecine girebileceği belirtiliyor.
  • Web Tasarım: Webius Digital