AKTOB – Akdeniz Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği

Haber Detayı

AKTOB 24 Ocak 2023

UNWTO Verilerine Göre 2022 Yılında Türkiye En Hızlı Toparlanan Ülkeler Arasında

UNWTO tarafından yapılan açıklamaya göre; 2022’de beklenenden daha güçlü bir toparlanmanın ardından, bu yıl uluslararası turist girişlerinin Avrupa ve Orta Doğu’da salgın öncesi seviyelere döndüğü görülmektedir. Bununla birlikte, zorlu ekonomik şartlara yanıt olarak turistlerin giderek daha fazla paranın karşılığını aramaları ve evlerine daha yakın yerlere seyahat etmeleri bekleniyor.

UNWTO, ekonomik durum ve devam eden jeopolitik belirsizlik dahil olmak üzere çeşitli zorluklara rağmen sektör için güçlü bir yıl bekliyor.

UNWTO’nun yeni verilerine göre, 2022’de 900 milyondan fazla turist uluslararası seyahat etti – 2021’de kaydedilen sayının iki katı, ancak yine de pandemi öncesi seviyelerin %63’üni yakalamış durumda. Her küresel bölge, uluslararası turist sayılarında dikkate değer artışlar kaydetti. Gelenler pandemi öncesi sayıların %83’üne yükselirken, Orta Doğu en güçlü nispi artışı yaşadı. Avrupa, 2022’de 585 milyon gelişi karşılayarak pandemi öncesi seviyelerin yaklaşık %80’ine ulaştı.

  • Web Tasarım: Webius Digital