Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü En İyi Turizm Köyü Seçimi Başladı

Dünyanın beş bölgesini temsil eden 60’tan fazla ülkeden 260’tan fazla köy, BM Dünya Turizm Örgütü 2024 tarafından düzenlenen En İyi Turizm Köyleri 2024 seçimi için adaylığını koydu. Bu, son dört yarışta şimdiye kadar alınan en yüksek başvuru hacmine işaret ediyor.

Türkiye’den Şirince Köyü Seçilmişti
En İyi Turizm Köyleri’nin dördüncüsü için başvurular 8 Mayıs’ta sona erdi. Geçmiş yıllardaki başarıların üzerine inşa edilen bu yılki girişim, kırsal kalkınma ve refahın itici gücü olarak turizmin gücünden yararlanmaları için dünya genelindeki topluluklara bir kez daha ilham verecek.

BM Turizm Üye Devletleri, Ulusal Turizm İdareleri (NTA’lar) aracılığıyla en fazla sekiz aday köy sunmaya davet edildi. Önceki edisyonlarda olduğu gibi, köyler bağımsız bir dış Danışma Kurulu tarafından güzel değerlendirme alanlarında değerlendirilecektir:

Kültürel ve Doğal Kaynaklar
Kültürel Kaynakların Tanıtımı ve Korunması
Ekonomik Sürdürülebilirlik
Sosyal Sürdürülebilirlik
Çevresel Sürdürülebilirlik
Turizmin Geliştirilmesi ve Değer Zinciri Entegrasyonu
Yönetişim ve Turizmin Önceliklendirilmesi
Altyapı ve Bağlantı
Sağlık, Emniyet ve Güvenlik
En İyi Turizm Köyleri olarak kabul edilen köylerin yanı sıra Yükseltme Programına katılmak üzere seçilen köyler yılın dördüncü çeyreğinde açıklanacak.

Paylaşın :

Diğer Haberler

Türkiye'nin en büyük iki turizm pazarından biri olan ve Antalya'da ilk 4 aylık verilere göre en büyük pazar hacmine sahip kaynak...